Προς το περιεχόμενο

Άρνηση στράτευσης! Μπορείς και εσύ!


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που βρισκω ανησυχητικο ειναι αυτο με τις αυτοκτονιες και οτι θα επρεπε να ειχαν εξοντωθει απο το συστημα πιο πριν.Δεν καταλαβαινω την λογικη.

 

Γιατί αν κάποιος είναι τόσο αδύνατος ή προβληματικός που δεν παλεύει το στρατό και αυτοκτονεί, η λογική λέει ότι αν την γλύτωσε στο τσακ, σε άλλη περίοδο τη ζωής του θα πάρει και άλλους μαζί του με τις μαλακίας που θα κάνει.

 

περίμενε λίγο ... ενώ μιλάς για υποχρεώσεις στο τέλος πετάς και αυτό με τα 18 χιλιάρικα. Δηλαδή να έχουμε υποχρεώσεις αλλά να υπάρχει τρόπος να τις αποφύγουμε? Είναι προτιμότερο αυτό από το να σου δοθεί η δυνατότητα επιλογής, ειδικά τώρα που προσλαμβάνονται επαγγελματίες?

 

Δεν έχεις δει ΕΠΟΠ ε;

 

Οι 9/10 θέλουν να φύγουν γιατί δεν είναι οχτάωρο αραλίκι με παραλλαγή. Πήγαν εκεί και σκέφτηκαν 'αφού πόλεμο δεν έχει, θα καθόμαστε'. Και όποτε έχει καμιά άσκηση ή νυχτερινή μουρμουράνε πιο πολύ και από τα φαντάρια.

 

εγώ πάντως πιο πολλές φορές ένιωσα την απειλή της τράπεζας που πήγε να μου σηκώσει το σπίτι, που είναι εντός των συνόρων, παρά την ''απειλή'' που βρίσκεται εκτός!

 

Αυτό λέγεται ειρήνη. Και γι' αυτό και την απολαμβάνεις. Σίγουρα όμως αν όλοι έμεναν σπίτια τους, δε θα την απολάμβανες και πολύ καιρό.

 

Όποιος νομίζει ότι ένα μιλιταριστικό/απολυταρχικό καθεστώς με βλέψεις αυτοκρατορίας θα χάσει την ευκαιρία επειδή το είπε η Αμερική ή επειδή χορεύουμε ζεϊμπέκικα και είμαστε κουμπάροι, μάλλον δεν έχει διαβάσει και πολύ ιστορία στη ζωή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 425
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

διαβασα το θεμα και πεθανα στα γελια!

 

ωρε γλεντια....

 

ρε φιλε εσυ που δε θες να πας φανταρος, σε ρωτησανε οι γονεις σου οταν σε κανανε?

γιατι δε κανεις παραπονα στους γονεις σου οτι ειχες δικαιωμα να αρνηθεις να γενηθεις?

 

ακριβως ιδια μαμακια λες και συ τωρα για το στρατο!

 

φυσικα και ειναι χασιμο χρονου για ΣΕΝΑ οχι ομως για το στρατο!

σε χρειαζονται, παρτο χαμπαρι....

νομιζεις οτι αυτοι εχουν τη ορεξη να βλεπουν τη φατσα σου?

απλως χρειαζονται ατομα για βοηθεια....

υπηρετεις τη πατριδα σου, κανεις δουλειες για τη πατριδα, οικονομικο οφελος δεν εχεις γιατι το κανεις για τη πατριδα σου!

υπαρχουν νομοι και δικαιωματα που σου δινει η πατριδα! εσυ τι δινεις στη πατριδα?

 

ειναι σαν να πας να δουλεψεις σε μια εταιρια και να πεις αρνουμαι να ερχομαι τοσες ωρες γιατι εχω δικαιωμα να αρνηθω, αλλα δωστε μου λεφτα!

 

Η στρατιωτικη θητεια δεν ειναι η μοναδικη υποχρεωση του πολιτη προς το Κρατος.

 

Μην ανησυχεις και ειναι πολλες οι υποχρεωσεις μας.

 

Το θεμα ειναι πως η συγκεκριμενη υποχρεωση κρυμμενη κατω απο τον μανδυα της "αναγκαιοτητας" (η οποια στηριζεται σε ψεμματα) της, καταστρατηγει οποιοδηποτε δικαιωμα επιλογης και ελευθεριας του ανθρωπου.

 

Δηλαδη τι σοι υποχρεωση ειναι αυτη που στερει απο μια οικογενεια τον πατερα πχ ο οποιος πρεπει να δουλεψει για να την ζησει?

 

Γιατι πρεπει σαν εθνος, οι ανδρες να χανουμε κατα μεσο ορο ενα χρονο απο την δημιουργικη ζωη μας και να τριβουμε τουαλετες ενω οι ευρωπαιοι συνομηλικοι συναδελφοι μας δουλευουν ή σπουδαζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αν κάποιος είναι τόσο αδύνατος ή προβληματικός που δεν παλεύει το στρατό και αυτοκτονεί, η λογική λέει ότι αν την γλύτωσε στο τσακ, σε άλλη περίοδο τη ζωής του θα πάρει και άλλους μαζί του με τις μαλακίας που θα κάνει.

 

Δεν ειναι λογικη αυτη.

 

Μπορει καποιος που εχει προβλημα με τις διαταγες και τα καψωνια και ειναι υπερβολικα ευαισθητος, να διαθετει καλλιτεχνικη φυση και να γινει ο νεος πικασο, προσφεροντας στο ανθρωπινο γενος σιγουρα περισσοτερα απο εμενα που ειμαι σκληρος και πηγα στρατο.

 

Επισης μπορει καποιος που δεν την παλευει στον στρατο να ανακαλυψει μετα απο 10 χρονια την θεραπεια για μια ανιατη ασθενεια. Αν το συστημα τον ειχε ανακαλυψει και τον ειχε εξοντωσει δεν θα ηταν απωλεια για το ανθρωπινο γενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πρεπει σαν εθνος, οι ανδρες να χανουμε κατα μεσο ορο ενα χρονο απο την δημιουργικη ζωη μας και να τριβουμε τουαλετες ενω οι ευρωπαιοι συνομηλικοι συναδελφοι μας δουλευουν ή σπουδαζουν?

 

 

Αγγλια/Γερμανια/ Γαλλία : μεγάλο μόνιμο στρατό με ιμπεριαλιστικές τάσεις.

Βέλγιο/Δανία κλπ κλπ : no enemys

 

Ελλάδα : Τουρκία , Αλβανία , Βουλγαρία , Σκόπια κλπ , πολλά χρόνια τώρα , έχουνε

ιμπεριαλιστικές τάσεις εναντίον της...και είμαστε μικρή χώρα αλλά με τόσους

"εχθρους".... βέβαια , πόλεμος δεν γίνεται , αλλά υπάρχουνε πολλά γεγονότα που δεν γνωρίζουμε που γίνονται στα σύνορα.Και πάντα λύνονται διπλωματικά....Χωρίς στρατό , η ελλάδα τι θα ήτανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στρατιωτικη θητεια δεν ειναι η μοναδικη υποχρεωση του πολιτη προς το Κρατος.

 

Μην ανησυχεις και ειναι πολλες οι υποχρεωσεις μας.

 

Το θεμα ειναι πως η συγκεκριμενη υποχρεωση κρυμμενη κατω απο τον μανδυα της "αναγκαιοτητας" (η οποια στηριζεται σε ψεμματα) της, καταστρατηγει οποιοδηποτε δικαιωμα επιλογης και ελευθεριας του ανθρωπου.

 

Δηλαδη τι σοι υποχρεωση ειναι αυτη που στερει απο μια οικογενεια τον πατερα πχ ο οποιος πρεπει να δουλεψει για να την ζησει?

 

Γιατι πρεπει σαν εθνος, οι ανδρες να χανουμε κατα μεσο ορο ενα χρονο απο την δημιουργικη ζωη μας και να τριβουμε τουαλετες ενω οι ευρωπαιοι συνομηλικοι συναδελφοι μας δουλευουν ή σπουδαζουν?

 

πες μου οτι κανεις πλακα!

μιλας σοβαρα?

ξερεις που εισαι? σε ποια χωρα ζεις?

 

ειμαστε 10.000.000, και συγκρινεις με αλλες χωρες?

 

εχεις σκεφτει αν ΔΕΝ πηγενε κανεις φανταρος τι θα γινοταν?

 

και ποια οικογενεια με πατερα λες? εαν αυτο ηταν μαμακας και δε πηγε μικρος φανταρος παρα ηταν αιωνιος φοιτητης, ποιος φταιει?

αν ειναι ετσι τοτε ολοι να κανουμε οικογενεια απο τα 18 και να μη παμε φανταροι....

 

δε πατε καλα, μονο τον εαυτο σας σκεφτεστε.... πηγεντε και στη θεση του κρατους να δειτε τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγλια/Γερμανια/ Γαλλία : μεγάλο μόνιμο στρατό με ιμπεριαλιστικές τάσεις.

Βέλγιο/Δανία κλπ κλπ : no enemys

 

Ελλάδα : Τουρκία , Αλβανία , Βουλγαρία , Σκόπια κλπ , πολλά χρόνια τώρα , έχουνε

ιμπεριαλιστικές τάσεις εναντίον της...και είμαστε μικρή χώρα αλλά με τόσους

"εχθρους".... βέβαια , πόλεμος δεν γίνεται , αλλά υπάρχουνε πολλά γεγονότα που δεν γνωρίζουμε που γίνονται στα σύνορα.Και πάντα λύνονται διπλωματικά....Χωρίς στρατό , η ελλάδα τι θα ήτανε?

 

Ωραια ολα αυτα αλλα θα σου πω το εξης: δεν ξερω αν εχεις παει στρατο αλλα εγω μετα την 12μηνη θητεια μου, αν ερθει ενας τουρκος, αλβανος, βουλγαρος, σκοπιανος και προσπαθησει να επιβουλευθει τα εθνικα μου συμφεροντα το μονο που θα μπορεσω να κανω για να τον αντιμετωπισω θα ειναι ΝΑ ΤΟΝ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΩ ΜΕΧΡΙ ΘΑΝΑΤΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aledjo ευτυχώς που υπάρχουν κάτι τύποι σαν εσένα που γελάνε με τα κατάντια τους, και παίρνουμε και εμείς πιο εύκολα το Ι5 ...

το ότι χρειάζονται βοήθεια το ξέρω, απλά δεν έχω γνώσεις ψυχιατρικής/ψυχολογίας πολλές για να τους βοηθήσω να το ξεπεράσουν...

 

@ Dr.Strangelove: όταν αναφέρθηκα στην εκτός συνόρων απειλή, έβαλά και κάποια εισαγωγικά ('') , που σημαίνουν ότι δίνω ένα τόνο ειρωνίας στην λέξη, με σκοπό να σου δείξω πως δεν υπάρχει απλά απειλή.

πως μπορεί λοιπόν να κάνει καλά κάποιος μια δουλειά που στην ουσία δεν υπάρχει?

μάλλον η μόνη δουλειά που κάνει έιναι να μας δουλεύει, όπως τον δουλεύουν και αυτόν καποιοι άλλοι με την ΣΕΙΡΑ τους...

 

 

Υ.Γ (η λέξη ''σειρά'', ήταν τυχαία, και δεν έχει δόλο να ξυπνήσει ανατριχίλες από ''περηφάνεια'' και αναμνήσεις ''εμπειριών'' στο ανάγνωσμά της)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήσιμα τα πασατέμπος κάτι τέτοιες στιγμές.Στο θέμα μας τώρα, ως γνήσιος αναρχοκαπιταλιστής δηλώνω υπέρ της κατάργησης, του Ι5, της στρογγυλής μελιτζανόπιτας και της θέσπισης συνταξιοδοτικών ορίων με χειρομαντεία.Επίσης μου αρέσουν τ'αγγουρια,τα καλαμπόκια, και οι S-300. Αγαπημένες μου ταινίες το "η Αλίκη στο ναυτικό" και το "Ένα κρεββάτι για πέντε στην Γλυφάδα"( με τον γνωστό Έλληνα ετεροθαλή αδερφό του Ράμπο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και φαντάζομαι πως εσύ έχεις εσωτερική ενημέρωση για το τι γίνεται στα σύνορα.

 

 

Και επειδή ρωτάς τι θα ήταν η Ελλάδα χωρίς τον στρατό, θα σου απαντήσω μονολεκτικά:

 

 

Πλούσια!!!

 

Εντιτ, ρε σεις γραφετε πολύ γρηγορα και δε βγσίνει νόημα από αυτήν την απάντηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ολα αυτα αλλα θα σου πω το εξης: δεν ξερω αν εχεις παει στρατο αλλα εγω μετα την 12μηνη θητεια μου, αν ερθει ενας τουρκος, αλβανος, βουλγαρος, σκοπιανος και προσπαθησει να επιβουλευθει τα εθνικα μου συμφεροντα το μονο που θα μπορεσω να κανω για να τον αντιμετωπισω θα ειναι ΝΑ ΤΟΝ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΩ ΜΕΧΡΙ ΘΑΝΑΤΟΥ.

 

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ...ΜΑΖΙ ΣΟΥ

έλιωσα...όχι δεν έχω πάει ακόμα αλλά μα τον Θεό , σκέφτομαι ή να βρω κάποιο τρελό μέσο να την βγάλω λούφα , ή να πάω ειδικές δυνάμεις να νιώσω βρε αδερφε ότι πήγα στρατό....ότι έκανα κάτι ρε πεδάκι μου που με έκανε καλύτερο....

 

 

@ Ινσομνιακ κουλαρε ρε μαν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις δει ΕΠΟΠ ε;

 

Οι 9/10 θέλουν να φύγουν γιατί δεν είναι οχτάωρο αραλίκι με παραλλαγή. Πήγαν εκεί και σκέφτηκαν 'αφού πόλεμο δεν έχει, θα καθόμαστε'. Και όποτε έχει καμιά άσκηση ή νυχτερινή μουρμουράνε πιο πολύ και από τα φαντάρια.

 

Η αλήθεια είναι ότι απολύθηκα πριν από αυτούς (βέβαια και οι ΕΠΥ κάτι παρόμοιο ήταν) αλλά το ότι συμβαίνει αυτό δεν είναι δικό μου θέμα. Επειδή δηλαδή βαριούνται οι επαγγελματίες πρέπει να πάω εγώ?

 

Υπάρχουν τόσες χιλιάδες αξιωματικοί που μπορούν να τους βγάλουν από τη βαρεμάρα τους. Ας οργανωθούν. Τι τους έχουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μου οτι κανεις πλακα!

μιλας σοβαρα?

ξερεις που εισαι? σε ποια χωρα ζεις?

 

ειμαστε 10.000.000, και συγκρινεις με αλλες χωρες?

 

εχεις σκεφτει αν ΔΕΝ πηγενε κανεις φανταρος τι θα γινοταν?

 

Και αντε πες εγω δεν εχω σκεφτει τι θα γινοτανε. Μηπως μπορεις να μου πεις εσυ τι θα γινοτανε? Δεν θα ειχαν οι αξιωματικοι ποιον να τους φτιαχνει καφε και να τους καθαριζει τις τουαλετες?

 

και ποια οικογενεια με πατερα λες? εαν αυτο ηταν μαμακας και δε πηγε μικρος φανταρος παρα ηταν αιωνιος φοιτητης, ποιος φταιει?

αν ειναι ετσι τοτε ολοι να κανουμε οικογενεια απο τα 18 και να μη παμε φανταροι....

 

Αυτο καταλαβες εσυ απο αυτο που ειπα? Εφερα απλως ενα ακραιο παραδειγμα οπου ουσιαστικα το μετρο της υποχρεωτικης θητειας καταστρεφει οικονομικα μια οικογενεια. Δεν χρειαζεται να ειναι αιωνιος φοιτητης. Λιγες ειναι οι οικογενειες που τα παιδια δουλευουν απο τα 15 για να βοηθησουν την φτωχη οικογενεια τους, χωρις να ειναι πατερες? Εγω προσωπικα γνωρισα 2 τετοια παιδια στον στρατο οι οποιοι ειχαν τρομερα προβληματα και αναγκαζονταν να παρακαλανε για να βγαινουν εξοδουχοι και να κανουν μεροκαματα.

 

 

δε πατε καλα, μονο τον εαυτο σας σκεφτεστε.... πηγεντε και στη θεση του κρατους να δειτε τι γινεται.

 

Σιγα ρε αλτρουιστη.

 

Δηλαδη, εσυ το κρατος σκεφτηκες οταν εβαλες βισμα για να πας αεροπορια, να εισαι αθηνα, σε γραφειο με ιντερνετ και καθε μερα εξω? Εσυ τα εχεις πει.

 

Αν ειναι ετσι, ειμαι και εγω κρατικα ευαισθητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://fusmoker.blogspot.com/2007/09/blog-post_06.html

 

:)

 

( Παρότι είμαι κατά του στρατού γενικά, αυτό που λέει για σκληραγώγηση κλπ γενικά στη ζωή, και όχι στα πλαίσια του στρατού και μόνο με βρισκουν συμφωνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nick[;1831765']http://fusmoker.blogspot.com/2007/09/blog-post_06.html

 

:)

 

( Παρότι είμαι κατά του στρατού γενικά' date=' αυτό που λέει για σκληραγώγηση κλπ γενικά στη ζωή, και όχι στα πλαίσια του στρατού και μόνο με βρισκουν συμφωνο)[/quote']Ωραίος ο τύπος.

Κάπως έτσι είναι στην πραγματικότητα και αν κάποιοι νομίζουν ότι θα τα βρουν σκούρα και θα τρελαθούν στο στρατό, ας περιμένουν να δουν πως είναι η ζωή μετά το στρατό και πόσες καλύτερες ευκαιρίες σου δίνει για να κάνεις κάτι τέτοιο.

Εγώ, αν και όταν υπηρετούσα πίστευα ότι δεν περνούσα καλά, δεν είναι λίγες οι φορές που νοσταλγώ εκείνους τους 15 μήνες που τελικά (αν και σε μάχιμη μονάδα με πολύ τρέξιμο) ήταν από τις πιό ξέγνοιαστες περιόδους της ζωής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο τύπος.

Κάπως έτσι είναι στην πραγματικότητα και αν κάποιοι νομίζουν ότι θα τα βρουν σκούρα και θα τρελαθούν στο στρατό, ας περιμένουν να δουν πως είναι η ζωή μετά το στρατό και πόσες καλύτερες ευκαιρίες σου δίνει για να κάνεις κάτι τέτοιο.

Εγώ, αν και όταν υπηρετούσα πίστευα ότι δεν περνούσα καλά, δεν είναι λίγες οι φορές που νοσταλγώ εκείνους τους 15 μήνες που τελικά (αν και σε μάχιμη μονάδα με πολύ τρέξιμο) ήταν από τις πιό ξέγνοιαστες περιόδους της ζωής μου.

 

Αληθεια, αν ειχες γιο, θα ηθελες να περασεις τωρα οπως περασες εσυ τοτε και να σκληραγωγηθει αυτες τις πιο "ξεγνοιαστες περιοδους της ζωης του"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...