Προς το περιεχόμενο

κανένα νέο για Q9450 ?


rem451

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλαμε για αυξηση 40% περιπου

Μην ειμαστε κι αχαριστοι

Που την ειδες την αυξηση 40% ?

Ο q6600 εφτανε καπου τοσο , ειδικα με watercooling, ενω υπηρχαν και κοματια που πηγαν και στα 4 giga.. Βεβαια υπηρχαν και κοματια που δεν πηγαιναν πανω απο 3.2, και ειδικα με αερα, οπως επισης, στα ιδια hz ειναι ποιο γρηγορος ο penrin. Παντως το συμπερασμα σου ειναι λαθος. Δεν υπαρχει καμια αυξηση, ειδικα για σκληροπυρινικους overclockers που χρησιμοποιουν καλη ψυξη υπαρχει μειωση χρονισμου...

Το μονο + ειναι οτι τουλαχιστον τα 3,6 τα ποιανουν ολοι, και δεν εξαρταται απο το ποσο καλο τσιπακι σου ετυχε, οπως επισης και οι μικροτερες θερμοκρασιες και καταναλωση, και το νεο σετ sse. Κατα τα υπολοιπα (χρονισμος) δεν βλεπω κατι σπουδαιο, και οπως εγραφα και πολυ καιρο πριν, στην πραγματικοτητα αυτο που θελουμε ολοι ειναι ο q9550. Mονο που για την ωρα ειναι πολυ ακριβος για αυτα που προσφερει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators

ναι αλλά η περισσότερη cache και οι νέες SSE εντολές κλείνουν αυτή την διαφορά...

πάντως έλεος αν δεν σας φτάνουν τα 3.8ghz πάρτε τον Q9550...εκτός αν θέλετε μόνο για το e-pennis...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά η περισσότερη cache και οι νέες SSE εντολές κλείνουν αυτή την διαφορά...

πάντως έλεος αν δεν σας φτάνουν τα 3.8ghz πάρτε τον Q9550...εκτός αν θέλετε μόνο για το e-pennis...

Το γραφω και εγω παραπανω οτι clock to clock ο penrin ειναι γρηγοροτερος.

Το ζητουμενο δεν ειναι το ποσα ghz μας φτανουν. Εγω εχω ακομα εναν athlon 1600 και με αυτον κανω ενα καρο δουλιες, αν και οι περισσοτεροι θα τον ειχαν μονο για κατεβαστηρη. Το ζητουμενο ειναι οτι εχει βουηξει ο τοπος για τους penrin, θα ξεσκιζουν κλπ, και αυτο που βλεπω εγω ψυχρα αντικειμενικα, ειναι οτι εχουμε ενα επεξεργαστη επομενης γενιας, που ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ overclockαρεται χειροτερα απο ενα επεξεργαστη προηγουμενης γενιας, και παρα το γεγονος της μεγαλυτερης σμικρινσης της γεωμετριας. Στην ουσια για οποιον το εχει καταλαβει, ο νεος επεξεργαστης εχει κλειδωμενο και το fsb απο ενα οριο και μετα ωστε να μην επιτρεπει το overclocking που ολοι περιμεναμε καποτε οταν ακουγαμε για penrin. Και πριν αρχισουν καποιοι να με βριζουν, ποιο κλειδωμα fsb κλπ, γραφω "στην ουσια".Ολα τα παραπανω δεν αναιρουν οτι το νεο τσιπ ειναι πολυ καλο, overclockαρεται πολυ, και εχει ενα σωρο συν, αλλα δεν ειναι και οτι φανταζομασταν. Και ο λογος ειναι απλος για οποιον καταλαβαινει. Η ελλειψη ανταγωνισμου απο την AMD. Γιατι εγω ειμαι απολυτος βεβαιος, οτι αν ειχε βγαλει κατι καλυτερο η AMD δεν θα υπηρχε ουτε fsb wall ουτε τιποτα, και θα χτυπαγε 4.2 giga με αερα για πλακα? Κατι που πιστευαμε ολοι στην αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεκτό και λογικό...αλλά από την στιγμή που κάποιος θέλει περισσότερο ας τα σκάσει...

μην τα θέλουμε και όλα στο κάτω κάτω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βαλεις σε μια οχι χ48-790 mobo πανω τον yorkfield θα τον δει; ή πρεπει να βαλεις αλλη cpu πανω ωστε να κανεις update σκεφτομαι να τον χτυπισω με ddr2 4gb kit με μια maximus αλλα φοβαμε οτι θα πρεπει να βρω αλλη 775 cpu ωστε να κανω bios update ισχυει αυτο; αν ναι καλυτερα να παω σε rampage. Παντως σκεφτομουν και την λυση με maximus xtreme ή p5e3 και 2χ1gb treamgroup ddr3 με micron d5jnl αλλα για socket που δεν θα βγει αλλη cpu δεν ξερω κατα ποσο αξιζει και σκεφτομαι την πρωτη επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που την ειδες την αυξηση 40% ?

Ο q6600 εφτανε καπου τοσο , ειδικα με watercooling, ενω υπηρχαν και κοματια που πηγαν και στα 4 giga.. Βεβαια υπηρχαν και κοματια που δεν πηγαιναν πανω απο 3.2, και ειδικα με αερα, οπως επισης, στα ιδια hz ειναι ποιο γρηγορος ο penrin. Παντως το συμπερασμα σου ειναι λαθος. Δεν υπαρχει καμια αυξηση, ειδικα για σκληροπυρινικους overclockers που χρησιμοποιουν καλη ψυξη υπαρχει μειωση χρονισμου...

Το μονο + ειναι οτι τουλαχιστον τα 3,6 τα ποιανουν ολοι, και δεν εξαρταται απο το ποσο καλο τσιπακι σου ετυχε, οπως επισης και οι μικροτερες θερμοκρασιες και καταναλωση, και το νεο σετ sse. Κατα τα υπολοιπα (χρονισμος) δεν βλεπω κατι σπουδαιο, και οπως εγραφα και πολυ καιρο πριν, στην πραγματικοτητα αυτο που θελουμε ολοι ειναι ο q9550. Mονο που για την ωρα ειναι πολυ ακριβος για αυτα που προσφερει...

Αγορι μου μαθηματικα ξερεις καθουλου?

Η να ρωτησω αν ξερεις ελληνικα?

Απο το 2,66 στο 3,8 και το 4 τι ποσοστο ειναι?

Περιμενε εσυ να παρεις 9550 λες και θα κερδισεις τπτ αξιοσημειωτο...Λες και overclocking ειναι must.

Τι... να μην παει το fsb λιγο πιο πανω? Να ειναι κλειδωμενο to multiplier? Δηλαδη δεν θα τον παρεις τωρα τον 9450? Απογοητευση.

Ελεος πια...Υπαρχει και extreme...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορι μου μαθηματικα ξερεις καθουλου?

Η να ρωτησω αν ξερεις ελληνικα?

Απο το 2,66 στο 3,8 και το 4 τι ποσοστο ειναι?

Περιμενε εσυ να παρεις 9550 λες και θα κερδισεις τπτ αξιοσημειωτο...Λες και overclocking ειναι must.

Τι... να μην παει το fsb λιγο πιο πανω? Να ειναι κλειδωμενο to multiplier? Δηλαδη δεν θα τον παρεις τωρα τον 9450? Απογοητευση.

Ελεος πια...Υπαρχει και extreme...

Αν και απαντας πολυ ειρωνικα θα σου απαντησω, μιας και εχει γινει παρεξηγηση. Δεν καταλαβα οτι με το 40% που εγραφες, ενοουσες οτι τοση ειναι η αυξηση επιδοσεων αν κανεις overcloking. Νομιζα οτι ενοουσες οτι τοση ειναι η αυξηση επιδοσεων σε σχεση με την παλαιοτερη γενια, πχ με τον q6600. Και νομισα αυτο, για τον απλουστατο λογο οτι αυτο που γραφεις, δεν ξερω γιατι το γραφεις, δεν εχει κανενα νοημα.Γραφεις οτι η συγκερκιμενη γενια (ή ποιο σωστα ο q9450) με overcloking αυξανει τις επιδοσεις κατα 40%. Και λοιπον? Αποδεικνυει κατι αυτο? Και ο q6600, αμα διαβασεις ξενα forum, απο τα 2,4 εχει παει ακομα και στα 4. Με τα λιγα μαθηματικα που ξερω αυτο ειναι 66,6666666667 % αυξηση επιδοσεων. Οποτε με τη λογικη σου παντα, η προηγουμενη γενια ηταν καλυτεροι επεξεργαστες μιας και με overcloking αυξανε τις επιδοσεις εως και 66%.

Οποτε ξανακαταληγω τι νοημα εχουν αυτα που γραφεις περι αχαριστιας κλπ (αφηνω τα μαθηματικα και τα ελληνικα..)?

Εδω κοιταμε να δουμε (νομιζω?) σε τι ποσοστο ειναι καλυτερη μια νεα γενια επεξεργαστων απο την παλαια, και αν αξιζουν τα λεφτα που ζητανε. Γιατι με 216 ευρω ο q6600, υπαρχει ενα δηλιμα το αν αξιζει να δωσεις 300 ευρω για τον q9450, και αν αξιζε να τον περιμενουμε τοσο καιρο. Δεν μου ακουγεται και τοσο καλα οτι καποιοι θα δωσουν 300 ευρω για τον q9450, και καποιοι θα δουλευουν γρηγοροτερα με τον q6600.., μιας και με watercooling θα τον τρεχουν στα 4giga, ενω εσι με το κελεπουρι τον q9450 δεν θα φτασεις ποτε τα 4 giga..

Κανεις δεν αμφιβαλει οτι ο q9450 ειναι μια χαρα τσιπακι, και τιμια προταση για τα λεφτα του, απλα περιμενα κατι καλυτερο.

Δεν μπορω να δεχτω οτι ειναι κελεπουρι, αλλα overclokαρεται λιγοτερο απο την προηγουμενη γενια. Και αν απο αυτο καταληγεται οτι ειμαι αχαριστος, τοτε τι να πω.. Νομιζω οτι μιλαω πολυ λογικα. Θα εβλεπα τα πραγματα διαφορετικα αν με τον 9450 επιανα τα 4 giga. 3,6 εως 4 πιανεις και με τον q6600.. Και οποιος καταλαβαινει εχει καλως.. ΤΕΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και απαντας πολυ ειρωνικα θα σου απαντησω, μιας και εχει γινει παρεξηγηση. Δεν καταλαβα οτι με το 40% που εγραφες, ενοουσες οτι τοση ειναι η αυξηση επιδοσεων αν κανεις overcloking. Νομιζα οτι ενοουσες οτι τοση ειναι η αυξηση επιδοσεων σε σχεση με την παλαιοτερη γενια, πχ με τον q6600. Και νομισα αυτο, για τον απλουστατο λογο οτι αυτο που γραφεις, δεν ξερω γιατι το γραφεις, δεν εχει κανενα νοημα.Γραφεις οτι η συγκερκιμενη γενια (ή ποιο σωστα ο q9450) με overcloking αυξανει τις επιδοσεις κατα 40%. Και λοιπον? Αποδεικνυει κατι αυτο? Και ο q6600, αμα διαβασεις ξενα forum, απο τα 2,4 εχει παει ακομα και στα 4. Με τα λιγα μαθηματικα που ξερω αυτο ειναι 66,6666666667 % αυξηση επιδοσεων. Οποτε με τη λογικη σου παντα, η προηγουμενη γενια ηταν καλυτεροι επεξεργαστες μιας και με overcloking αυξανε τις επιδοσεις εως και 66%.

Οποτε ξανακαταληγω τι νοημα εχουν αυτα που γραφεις περι αχαριστιας κλπ (αφηνω τα μαθηματικα και τα ελληνικα..)?

Εδω κοιταμε να δουμε (νομιζω?) σε τι ποσοστο ειναι καλυτερη μια νεα γενια επεξεργαστων απο την παλαια, και αν αξιζουν τα λεφτα που ζητανε. Γιατι με 216 ευρω ο q6600, υπαρχει ενα δηλιμα το αν αξιζει να δωσεις 300 ευρω για τον q9450, και αν αξιζε να τον περιμενουμε τοσο καιρο. Δεν μου ακουγεται και τοσο καλα οτι καποιοι θα δωσουν 300 ευρω για τον q9450, και καποιοι θα δουλευουν γρηγοροτερα με τον q6600.., μιας και με watercooling θα τον τρεχουν στα 4giga, ενω εσι με το κελεπουρι τον q9450 δεν θα φτασεις ποτε τα 4 giga..

Κανεις δεν αμφιβαλει οτι ο q9450 ειναι μια χαρα τσιπακι, και τιμια προταση για τα λεφτα του, απλα περιμενα κατι καλυτερο.

Δεν μπορω να δεχτω οτι ειναι κελεπουρι, αλλα overclokαρεται λιγοτερο απο την προηγουμενη γενια. Και αν απο αυτο καταληγεται οτι ειμαι αχαριστος, τοτε τι να πω.. Νομιζω οτι μιλαω πολυ λογικα. Θα εβλεπα τα πραγματα διαφορετικα αν με τον 9450 επιανα τα 4 giga. 3,6 εως 4 πιανεις και με τον q6600.. Και οποιος καταλαβαινει εχει καλως.. ΤΕΛΟΣ

Εγω ποτε δε μιλησα για αυξηση επιδοσεων 40%. Ουτε με τους Nehalem δεν προκειται να γινει αυτο. Αν ψαξεις λιγο στο net θα δεις οτι ακομη και ο Q9300 με την μικροτερη cache ειναι 10% καλυτερος σε επιδοσεις απο τον q6600 παντου. Ποσο μαλλον ο q9450 με μεγαλυτερη cache, νεες εντολες, αρχιτεκτονικη... Δεν καταλαβαινω γιατι εχεις κολλησει με τα Ghz...Θελω να μου αποδειξεις και τοτε θα σε παραδεχτω πως ενας Q6600 me 66,666666666666667 αυξηση συχνοτητας στα 4 θελεις 4,2 4,3 ειναι πιο γρηγορος σε αποδοση benches και λοιπα απο εναν q9450 στα 3,8 max 4 (ο 6600) και εγω μετα θα το βουλωσω. Θυμισου οτι λογω αρχιτεκτονικης θερμαινεται πιο πολυ κιολας και ρισκαρεις πιο πολυ να τον καψεις σε σχεση εκτος και αν βαλεις extreme λυσεις και για θυμισε μου ποσο εκανε πριν απο 1 χρονο και κατι ο q6600...300 euros αν θυμαμαι καλα...Διορθωσε με αν κανω λαθος. Και για να κανουμε και λιγο οικονομικα λαβε υποψη σου και λιγο τον πληθωρισμο...Αν και δεν εχει περασει τοσος πολυς καιρος κανει εστω και λιγη διαφορα..Η αχαριστια παει στο οτι εχω διαβασει σε διαφορα forums κλπ οτι δεν ανεβαινει. Σωστα. Εχει μικρο πολλαπλασιαστη και βεβαια κλειδωμενο. αν θελουμε benchmarking και απολυτες επιδοσεις και λοιπα πρεπει να παμε στην extreme σειρα. Εκει θα τα σκασουμε ομως καλως η κακως (το δευτερο για μενα). Και για να κλεισω, το θεμα για μενα ειναι οτι πιστευεις (ετσι νομιζω δλδ και δικαιωμα σου σεβαστο απολυτα) οτι η Intel εβγαλε καμια πατατα επεξεργαστη και προσπαθει να μας τα φαει...Δεν ειμαι ουτε υποστηρικτης της Intel παντως για να διευκρινισω.

αυτα και με συγχωρεις για την παρεξηγηση αλλα με πειραξε το πρωτο μερος για το 40% (ο τροπος που το αμφισβητησες δλδ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να παρω τον q9450.

Γνωριζει καποιος απο θερμοκρασιες πως παει?

(σε απλη και full λειτουργια)

Δε γνωριζω νουμερα αλλα ειναι αρκετα καλυτερα σε σχεση με τους προηγουμενους Quad τοσο σε θεμα θερμοκρασιας οσο και σε θεμα καταναλωσης ενεργειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολο ερχεται αλλα ποτε δεν φτανει....τι ειναι?ο q9450 φυσικα!η intel συνεχιζει να ριχνει με το σταγονομετρο ελαχιστα κομματια στην αγορα κ απ΄οτι ακουγεται στα μεσα μαϊου θα υπαρχουν αρκετα για ολους!οποιος προλαβε,προλαβε....μιας κ ερχεται μια παρτιδα γυρο στις 31!οποτε υπομονη....κ τυχη πανω απ΄ολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρήγγειλα έναν Q9450 στο ΠΛΑΙΣΙΟ (315euros) και θα μου έρθει τέλος Μαρτίου με αρχές Απριλίου!!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!! Περιμένω πως κ πως να τον πάρω στα χέρια μου....

 

At last!!!!:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τον παρηγγειλα την παρασκευη που μας περασε στο πλαισιο,μετα απο 3 μερες μου ειπαν οτι ηρθαν 10 κομματια τα οποια πουληθηκαν κ οτι ειμαι σε σειρα αναμονης κ τωρα περιμενω την επομενη φουρνια,....παλι λιγα θα ερθουν κ θα εξατμιστουν αμεσως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τον παρηγγειλα την παρασκευη που μας περασε στο πλαισιο,μετα απο 3 μερες μου ειπαν οτι ηρθαν 10 κομματια τα οποια πουληθηκαν κ οτι ειμαι σε σειρα αναμονης κ τωρα περιμενω την επομενη φουρνια,....παλι λιγα θα ερθουν κ θα εξατμιστουν αμεσως....

 

Eτσι οπως πατε ρε παιδια θα τους κανετε περιζητητους!

Αφηστε και λιγο να "πεινασουν" οι εταιρειες

Μην τρεχετε αμεσως. Ετσι δεν προκειται να πεσουν οι τιμες ουτε στο προσεχες 6μηνο.

Εξαλλου ο κανονας λεει:

"Αγοραζε παντα το προ-προηγουμενο μοντελο. Εχει την καλυτερη σχεση τιμης-αποδοσης"

Αν δε συμφωνειτε, τουλαχιστον περιμενετε να βγουν και τα πρωτα τεστς και αγοραστε μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...