Προς το περιεχόμενο

Diablo III Topic v1


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα απο Wizard ...όχι οτι έχω απο τα άλλα αλλά λέμε τώρα...

θα ήταν ενδιαφέρον να βρούμε κάνα spreadsheet ή κάτι τέτοιο για τα requirments του κάθε act/level για όπως έιπα να είμαστε έτοιμοι στο HC

Για το απλό game είσαι στη φάση δοκιμάζουμε και βλέπουμε δεν υπάρχει πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το έκανα χτες το σημείο που είσαι με μάγο και πάνω κάτω ίδια στατς.

 

Τι build παίζεις? Και follower.

 

Απλά είμαι στα 29κ dps και τα resistance που γράφεις χωρίς force armor.(1000+με force)

 

build http://eu.battle.net/d3/en/calculator/wizard#aORXQl!aXd!cYbaYb

hydra / blizzard στο scroll up/down αντιστοιχα τα χρησιμοποιώ για engage / kiting

DS / tele / energy armor (πότε force πότε prismatic) για τα προφανή

seeker για hit / run μιας και χτυπάει ακόμα και εκτός οθόνης και κάνει καλό dmg και δεν καταναλώνει AP και εκμεταλλεύομαι και το IAS στο οποίο είχα επενδύσει rings / amulet. Πριν από αυτό είχα lightning blast επίσης καλό αλλά πρέπει να μένεις ακίνητος και δεν την πάλευα στο act 2.

Με το συγκεκριμένο build μπορείς να παίξεις λιγάκι και γενικώς με βολεύει στο στυλ μου. Όχι kite για 15 ώρες αλλά ούτε τανκ. Συνήθως την παλεύω με μια καλή χρήση των cds.

 

Για follower έχω scoundrel μιας και κάνει 2.6κ dps αλλά μέχρι και την act 1 είχα enchantress για CC. Θεωρώ ότι ο templar είναι άχρηστος καθώς όσες φορές την είχα ανάγκει δεν κάνει ΠΟΤΕ αυτό που πρέπει και με αφήνει να ψοφήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βρεις ένα τόξο για scoundrel που κάνει cold damage και σχετικά καλό DPS, και θα του βάλεις όσο περισσότερο dexterity μπορείς και δευτερεύον vitality. Με 20χιλιάρικα το κάθε κομμάτι τον ντύνεις. 100χιλιάρικα τα αξίζει. (παίξε τα 3 βελάκια)

 

Άσε το seeker και πιάσε είτε το 143% dps είτε το orb και προσπάθησε να ανεβάσεις το dps λίγο ακόμα. Αν έχεις 600-700 resistances παίξε prismatic rune και όχι force armor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το υψηλό Res δεν σε βοηθάει καθόλου σαν μάγο σε καμία περίπτωση (άντε να αντέξεις ένα sec παραπάνω σε ένα poison pool,fire path ή arcane orb)και το Force Armor είναι must αν δεν θες να γίνεσαι one shotted

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το υψηλό Res δεν σε βοηθάει καθόλου σαν μάγο σε καμία περίπτωση (άντε να αντέξεις ένα sec παραπάνω σε ένα poison pool,fire path ή arcane orb)και το Force Armor είναι must αν δεν θες να γίνεσαι one shotted

 

actually το υψηλό ressistance βοηθάει... το "έτσι κι έτσι" κάνει λίγα (είχα ανεβάσει τα 3 βασικά στον dh και είχα δει διαφορά όταν είχα απέναντί μου electicity / poison και άλλες μαλακίες)απλά μάγος είναι ποιο καλά να παίξει Pure stats παρά ressistances

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια οταν θα βγει το patch σε λιγες ελπιζω μερες, θα αλλαξει η δυσκολια του Inferno η οχι? γιατι αν ειναι να μπορουμε να παιξουμε μονο με gear 20Μ+ τοτε τι να το κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μέχρι να με πετάξει απο dc έχω τον halmin για το "market research" και πουλάει spirit stones για το "shut up and take my money". Αν είστε ach whores είτε req inv αν σας έχω στη λίστα ή δώστε btag να σας βάλω να tickάρετε το checkbox. Μου έβγαλε την ψυχή αλλα πήγε 2 σε 1! :D

 

Ξαναλέω μέχρι να πέσω απο dc μιας και στη δουλειά το νετ πέφτει όποτε σκάει και 3η γραμμή στο τηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλέω μέχρι να πέσω απο dc μιας και στη δουλειά το νετ πέφτει όποτε σκάει και 3η γραμμή στο τηλ.

 

Κάνε ένα διάλειμμα από την δουλειά μωρέ... όλο diablo, insomnia και κάτι σχόλια στο fb βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάπου κάποιο έγγραφο να λέει πάνω κάτω( ή και ακριβώς δεν υπάρχει θέμα) τα resistances / armor / hp / dps που απαιτούνται ή είναι "good to have" στα διάφορα επίπεδα δυσκολίας και στα διαφορετικά act του παιχνιδιού?

 

Θα ήταν χρήσιμα στο HardCore μη πάμε πουθενά απροετοίμαστοι και μας pwnάρουν...

 

Χτες έβλεπα στον ύπνο μου ότι με είχαν κλείσει 3 μεγάλα μπλε mob και στο έδαφος είχε παντού Poison και τις Arcane @@ριές και ότι δεν έιχα Cd's για το Leap και το Charge... χαχα εφιάλτες...

 

Θα σου πω την προσωπικη μου εκτιμηση. Το armor > all resists καθως στο dmg reduction πρωτα υπολογιζεται το armor και μετα τα resists.

 

Ενα απλο παραδειγμα, πες οτι εχεις 9500( 75% περιπου) armor και 900 (75% περιπου) resists, και ενα mob σου κανει 100k dmg. Πρωτα μπαινει το armor δηλαδη 100.000 * 0,25 = 25,000 dmg. Τα resists μπαινουν μετα και στο μειωνουν 25,000 * 0,25 = 6250 dmg.

 

Aν τωρα ειχες 80% armor με τα ιδια resists : 100.000 * 0,20 = 20,000 * 0,24 = 4800

Αν ειχες την ιδια armor με ανεβασμενα resists (πχ 80% ) : 100.000 * 0,25 = 25.000 * 0,20 = 5000

 

Αρα συμφερει να ανεβασεις την armor (ανεβαινει με str/vitality/+armor items) διατηρωντας τα resists και οχι να αγορασεις πανακριβα αντικειμενα με +70 all resists και αναγκαστικα με μειωμενη armor (αλλιως θες 5m για το καθε κομματι :P)

 

 

Αυτο που ειχα διαβασει ειναι οτι armor και resists πρεπει να εχουν ενα 10:1 ratio (πχ 9850 armor - 985 resists).

Εγω που ειχα φτασει 1000-1100 resists δεν ειδα καμια διαφορα στο act3 απο οταν ειχα 900 και αυτο γιατι μετα απο ενα ποσοστο τo dmg reduction που σου δινουν τα resists ειναι πολυ μικρο.

 

Τωρα εκοψα resists και ανεβαζω block (προς το παρον 35%) και εκει ναι μπορω να πω οτι βλεπω διαφορα στο act3.

 

Προσωπικη αποψη :

 

act1 - 50-100 resists

act2 - 600-800 resists 45k HP - 10 Dps

act3 - 900-1000 resists 50+k HP - 13+ Dps (30% block τουλαχιστον)

act4 - περιμενω να ανεβασω λιγο το block για να αρχισω

 

Δεν ειναι τα ιδανικα, αλλα τα υποφερτα.

 

Οταν παω σπιτι θα σου στειλω ενα Link με τα ποσοστα armor/armor reduction.

 

Αυτα, ελπιζω να βγαζουν νοημα αυτα που εγραψα, θα τα ξαναδιαβασω οταν πιω καφε :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα διάλειμμα από την δουλειά μωρέ... όλο diablo, insomnia και κάτι σχόλια στο fb βλέπω.

 

Είχα καλό δάσκαλο ρε Ντροπή της τραπεζούντας ^_^

Εσυ μας εγκατέλειψες για τη μεγάλη ζωή :P

 

Btw καλύτερο timing πεθαίνεις. Το δευτερόλεπτο που joinαρε ο zeniath αποσυγχρόνισε το router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πφφφφφφφφφ εχω φτασει να εχω βαση 229% gold find και 174% magic find. ελπιζω να με βοπηθησει να ανεβασω χρυσο και να βρω καλα αντικειμενα. απο αντικειμενα παιζει να βρω τιποτα hell η να φαρμαρω (οσο μπορω) act 1 inferno κι ας βρισκω λιγοτερο χρυσο? θα ψοφαω κιολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw άσχετα με το τι λένε μπορείς ακόμα να κάνεις cancel τα auctions σου μέσω system clock μόλις έγινε η μπινιά σε μένα (ευτυχώς ήμουν outbid και δεν έχασα φράγκα αλλά είχε 1d 9h remaining)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...