Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δεν ξέρω κατά πόσο καλά κάνουν στα "γενικά" γυμναστήρια γιογκα αλλά σαν είδος άσκησης κατα την γνώμη μου είναι πάρα πολύ ωφέλιμη .Πολύ καλό stretching , αποκτάς ευλυγισία +++++++ ενα σωρό καλά. Καλή είναι και μόνη της αλλά αν τη συνδυάζεις και με ένα άλλο είδος άσκησης όπως το σκέφτεσαι νομίζω ότι είναι ό,τι καλύτερο  .

Αν θες για αρχή μπες σε κάποιο τμήμα hatha yoga που πάει πιο χαλαρά και αργότερα astanga.

 

 

Εχω παει αλλες 2-3 φορες με φιλες μου την εποχη που δε γυμναζομουν κ ναι ουσιαστικα καναμε μονο χαβαλε.

 

Η γιογκα βοηθαει πολυ στην ευλυγισια, και φυσικα πνευματικα. Επισης προσφερει μυικη ενδυναμωση αναλογα με το ειδος της.

 

Εγω θα κανω με την Ξηροτυρη που ειναι τοπ, γενικα παιζει πολλη φολα οπως και στο pilates.

 

Βασικα διαβασα παλιοτερα αυτο και τα λεει ωραια. Τωρα τι ισχυει απο αυτα δε ξερω. Στα Joe Weider pου ειμαι εχει ενα τμημα dynamic yoga. Δεν ξερω ποσο καλα και πιστα το κανει, αλλα ναι σκεφτομαι να το ξεκινησω και να το εχω σε συνδυασμο με το γυμναστηριο μπας και δω οφελη? Υπολοιποι bros, τι λετε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εγω ειμαι υπερ αυτων!!! τωρα περιμενω στο γυμναστηριο να ξεκινησει το στρετσινκ (μια ωρα μονο στρετσινκ) και ελπιζω να βαλουν ξανα γιογκα!! επισης προχτες εκανα ταε μπο (μετα απο 5 χρονια και ακομη το ειχα :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι να δουλευουν συνδυαστικα με την γυμναστικη και οχι ανταγωνιστικα, ωστε να σε καταβαλλουν με τροπο που η γυμναστικη να παει πισω. Αλλα φανταζομαι λογω της εμφασης τους στην αεροβιωση οτι δεν θα στεκονται εμποδιο..

 

Εγω επισης σκεφτομαι καιρο τωρα να ξεκινησω μια πολεμικη τεχνη. Περσυ εκανα καποειρα που ειναι και αυτησε αεροβιους ρυθμους και εβγαινε το προγραμμα. Τωρα δοκιμασα muai thai σε mma σχολη, και το πρωτο μαθημα 2ωρο, ειναι πολυ ζορικο, και σκοτωθηκα σε συνδυασμο και με την 1 ωρα προπονηση πλατης που εκανα νωριτερα την μερα. Σημερα παω δευτερο μαθημα, και ειπα να απεχω απο γυμναστηριο (ποδια) γιατι δε θα εβγαινε η μερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

χα εμενα μου θυμιζεις! μουαι ται εκανα πριν 2 χρονια περυσι εκανα καποειρα αλλα την εκοψα λογο βουνου!! καποια στιγμη εκανα γυμναστηριο - τρεξιμο - καποειρα

 

απλα ξεχωριζεις μερες αεροβιου και βαρη και τελειωνεις! η κανεις το ενα πρωι το αλλο βραδυ!! εγω τωρα αυτο κανω πρωι βαρη βραδυ τρεξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα βαρη και αεροβιο ναι ετσι γινεται. Το μουαι ται ομως πως το συνδυαζες? Αυτο ειναι 2 ωρες σκληρης προπονησης σαν να κανεις γυμναστηριο... Δεν με βλεπω να κανω και τις 3 μερες πολεμικης τεχνη και τις 5 μερες απομωνωση γυμναστηριου αν επιλεξω να το κρατησω...

 

Η θα κανω 3 μερες muai thai και 2 μερες γυμναστηριο, τις ομαδες που γυμναζονται λιγοτερο δλδ 1 μερα χερια (δικεφ-τρικεφ) και 1 ποδια, ή θα κανω 2 μερες mt και 3-4 γυμναστηριο και θα προσπαθησω να συμπηκνωσω το προγραμμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

3 μουαι ται 3 βαρη!!

 

εγω γενικα οταν εκανα αυτα τα συνδυαζα ειτε μα μερα το ενα μια το αλλο

η πρωι το ενα βραδυ το αλλο (οταν λεω πρωι μιλαω για 8-9 το πρωι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να κανω αυτο το προγραμα http://www.muscleandstrength.com/workouts/2-day-intense-workout.html

Εχετε καποια γνωμη ? Θελω ακριβως αυτο π λεει να χασω λιπος και παραληλλα να εχω και muscle mass

 

Αν το πρόβλημά σου είναι η έλλειψη σάκου, κάνε την ίδια άσκηση κρατώντας μια 10κιλη πλάκα για μπάρα.

ερωτηση

 

τον αρακα τον κανετε στον ατμο ή ειναι αδιαφορο;

 

thanks

 

Δεν είναι και το πιο νόστιμο φαγητό του κόσμου. Εγώ τον κάνω με ελαιόλαδο γιατί αλλιώς δεν παλεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση

 

τον αρακα τον κανετε στον ατμο ή ειναι αδιαφορο;

 

thanks

 

Κατσαρόλα προσωπικα  και δεν νομίζω ότι παίζει και ιδιαίτερο ρόλο στο να χάσεις κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 μουαι ται 3 βαρη!!

 

εγω γενικα οταν εκανα αυτα τα συνδυαζα ειτε μα μερα το ενα μια το αλλο

η πρωι το ενα βραδυ το αλλο (οταν λεω πρωι μιλαω για 8-9 το πρωι)

 

3+3? Καλα ρε δε βγαινει... Εσυ οταν εκανες ειχες διωρη προπονηση, με εντονη σωματικη ασκηση?

 

Εγω μεχρι στιγμης το καλυτερο που σκεφτομαι ειναι 2 μερες προπονηση και 3 γυμναστηριο. Ως Εξης.

 

Δευτερα και Παρασκευη Muai Thai

Τριτη εως Πεμπτη ειτε 3ημερο σπλιτ σαν αυτο που εχει προτεινει ο Maus, ειτε προγραμμα 5x5. Το 5χ5 ειναι επιπονο οποτε μαλλον το ξεχναω για διαδοχικες μερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αν σου πω εγω τι εκανα θα βαλεις τα κλαμματα :P

 

εβγαλα 14χλμ σημερα με ρυθμο 4.54! μολις γυρισα στομαχι με ειχε ξεσκισει λιγο και σε καποια φαση στο δωδεκα με πονεσε για λιγο το αριστερο -οχι ποδι-.. αλλα τωρα ολα κομπλε!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πρόβλημά σου είναι η έλλειψη σάκου, κάνε την ίδια άσκηση κρατώντας μια 10κιλη πλάκα για μπάρα.

 

Δεν είναι και το πιο νόστιμο φαγητό του κόσμου. Εγώ τον κάνω με ελαιόλαδο γιατί αλλιώς δεν παλεύεται.

 

 

Κατσαρόλα προσωπικα  και δεν νομίζω ότι παίζει και ιδιαίτερο ρόλο στο να χάσεις κάτι.

 

goodgood

καιρος να βρω μια συνταγη της προκοπης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O κλασσικος αρακας στην κατσαρολα με ζουμακι δεν σ αρεσει δλδ ; Δεν θα το ελεγα και ανοστο, εχω φαει και πιο ανοστα λαχανικα πχ μπαμιες,πατζαρια,μπροκολο... Με κρεας η κοτοπουλο επισης επισης ειναι\ πολυ καλο για πληρες γευμα.

Το τρωω  συχνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπάμιες σπέρνουν , ειδικά μαζί με κοτόπουλο...

Ο αρακάς μπροστά τους ειναι μηδέν. (Γενικά σε οτι λαχανικό ανέφερες , για μένα ο αρακάς δεν πιάνει μια.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σου πω εγω τι εκανα θα βαλεις τα κλαμματα :P

 

εβγαλα 14χλμ σημερα με ρυθμο 4.54! μολις γυρισα στομαχι με ειχε ξεσκισει λιγο και σε καποια φαση στο δωδεκα με πονεσε για λιγο το αριστερο -οχι ποδι-.. αλλα τωρα ολα κομπλε!! :P

 

Κλαμματα χαρας και περηφανειας? Για πες λοιπον!

 

Το θεμα ομως ειναι να ξεπερναμε τα ορια, αλλα εφοσον εχουμε και το οποιο οφελος. Αν ειναι να κανω γυμναστηριο, πολεμικη τεχνη, αεροβιο, και να αθλουμαι καθημερινα 4 ωρες, να χανω τον υπνο μου και να ξυπναω με πονους, να τρωω 5000 θερμιδες τη μερα και παρολαυτα να καψω ολο μου το κρεας και να γινω 65 κιλα, αυτο για μενα ειναι οτι χειροτερο. Αλλιως αν ισχυε το οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο, δε θα χαμπαριαζα. Τη χρυση τομη ψαχνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...