Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Half Δωρο απο τον bro.Πρεπει να ειχε πανω απο 140+ αν θυμαμαι καλα μειον καποια εκπτωση.

Τυχερός είσαι...πανάκριβη είναι. Αν είναι να ξαναπάρεις ελπίζω να πάρεις κάτι νορμάλ ε? Αυτοί εκεί νομίζουν ότι πουλάνε δεν ξέρω κι εγώ τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Τυχερός είσαι...πανάκριβη είναι. Αν είναι να ξαναπάρεις ελπίζω να πάρεις κάτι νορμάλ ε? Αυτοί εκεί νομίζουν ότι πουλάνε δεν ξέρω κι εγώ τι.

140 μια καθαρή isolate whey????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

140 μια καθαρή isolate whey????

Γάματα Δήμητρα. Καλά Αμερική εννοείται είναι πολύ φθηνότερα αλλά εδώ όσοι την φέρνουν την πάνε αλλού την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχερός είσαι...πανάκριβη είναι. Αν είναι να ξαναπάρεις ελπίζω να πάρεις κάτι νορμάλ ε? Αυτοί εκεί νομίζουν ότι πουλάνε δεν ξέρω κι εγώ τι.

το Half δωρο σημαινει οτι καταναλωσε την μιση και μου δωσε την αλλη μιση.οχι οτι την πληρωσα.οχι δεν ειναι να δινεις τοσα λεφτα.οχι οτι αμα παιρνεις bar proteins δεν δινεις αρκετα.ειναι και εκει ενα κοστος.δυστυχως ναι ο καθενας πουλαει οσο θελει και γενικα μια ζωη ολα στην ελλαδα πιο ακριβα.επειδη καποια στιγμη θα ξαναπαρω ναι θα παρω κατι νορμαλ απλα δεν ξερω τι να παρω και θα χρειαστω βοηθεια.

 

140 μια καθαρή isolate whey????

ηταν τριψηφιο το νουμερο και πηγαινε κοντα στο 150 οσο θυμαμαι το νουμερο.απλα υπηρχε εκτπωση αφου σε ολα σου λενε οτι οκ εχει εκπτωση

στο εξωτερικο πχ με μια γρηγορα ματια

4.4 Lbs. ΑΠΟ $118.99 ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ $78.48 που ειναι αμερικη και ειναι πιο φτηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Half δωρο σημαινει οτι καταναλωσε την μιση και μου δωσε την αλλη μιση.οχι οτι την πληρωσα.οχι δεν ειναι να δινεις τοσα λεφτα.οχι οτι αμα παιρνεις bar proteins δεν δινεις αρκετα.ειναι και εκει ενα κοστος.δυστυχως ναι ο καθενας πουλαει οσο θελει και γενικα μια ζωη ολα στην ελλαδα πιο ακριβα.επειδη καποια στιγμη θα ξαναπαρω ναι θα παρω κατι νορμαλ απλα δεν ξερω τι να παρω και θα χρειαστω βοηθεια.

 

Καλά και οι μπάρες για τον πέοντα είναι οι περισσότερες. Χίλιες φορές whey σε σκόνη. Αν κάνεις μεγάλη παραγγελία ή μαζέψεις άτομα τότε myprotein με τα χίλλια. Ειδικά αν μπορείς να πιεις άγευστη έχει κάπου 60 ευρώ τα 5 κιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και οι μπάρες για τον πέοντα είναι οι περισσότερες. Χίλιες φορές whey σε σκόνη. Αν κάνεις μεγάλη παραγγελία ή μαζέψεις άτομα τότε myprotein με τα χίλλια. Ειδικά αν μπορείς να πιεις άγευστη έχει κάπου 60 ευρώ τα 5 κιλά.

δεν με πειραζει η αγευστη ουτε γενικοτεερα η γευση αυτο κανονιζεται.που την βρισκω αυτην που λες?

γενικα δεν τρωω κολλημα με τις γευσεεις οτι κατι πρεπεει να εχει ωραια γευση.ειτε βαζω κατι αλλο για να σπασει την ασχημη γευση ειτε απλα την υπομενω.πχ η vpx πιο πανω με νερο ειναι λιγο χαλια.με γαλατακι παει πιο ευκολα κατω.το ιδιο και με το φαγητο.δεν με νοιαζει τοσο η γευση σε αυτο που τρωω οσο οτι οταν πειναω ΘΕΛΩ να φαω οτιδηποτε  No matter γευση. Πιο παλια εριχνα πχ και ασπραδι αυγου σε γαλα ή σε μουσλι κτλ αλλα το εκοψα γιατι μου ειπαν για θεμα σαλμονελλας(ηταν αγνωστη λεξη για μενα) και β.πολυ δυσκολο στο να το χωνεψεις το σκετο ασπραδι αλλο τοσο για μενα που παιζουν καποια θεματακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με πειραζει η αγευστη ουτε γενικοτεερα η γευση αυτο κανονιζεται.που την βρισκω αυτην που λες?

γενικα δεν τρωω κολλημα με τις γευσεεις οτι κατι πρεπεει να εχει ωραια γευση.ειτε βαζω κατι αλλο για να σπασει την ασχημη γευση ειτε απλα την υπομενω.πχ η vpx πιο πανω με νερο ειναι λιγο χαλια.με γαλατακι παει πιο ευκολα κατω.το ιδιο και με το φαγητο.δεν με νοιαζει τοσο η γευση σε αυτο που τρωω οσο οτι οταν πειναω ΘΕΛΩ να φαω οτιδηποτε  No matter γευση. Πιο παλια εριχνα πχ και ασπραδι αυγου σε γαλα ή σε μουσλι κτλ αλλα το εκοψα γιατι μου ειπαν για θεμα σαλμονελλας(ηταν αγνωστη λεξη για μενα) και β.πολυ δυσκολο στο να το χωνεψεις το σκετο ασπραδι αλλο τοσο για μενα που παιζουν καποια θεματακια.

http://www.myprotein.com/

 

Το κακό είναι τα 20 ευρώ μεταφορικά για παραγγελίες από 200 λίρες και κάτω. Σχεδόν κάθε μέρα βγαίνουν διάφοροι κωδικοί οπότε κάπως ισοσκελίζεται η κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εγω ημουν.μεσα σε μια τετοια αγορα..θα δινα πχ 70 ευρω πες τα 5 μεταφορικα να πανε σε αυτον που θα παραγγειλει και τα αλλα πεντε να μου την εστελνε...

 

 

Ειδικα για πεντε κιλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά καλό ηταν το off 2 εβδομάδες απ τα πόδια αλλα δεν τα αφήνω πάλι off , δεν λέει κάτι 
squat 110χ8 με spotter αφου ειχα βγάλει 110χ6 μόνος μου και μου λέει ο dude ελα ρε έχεις παραπάνω , πάμε μαζί 
όντως είχα δεν βοήθησε . Πιστευω αν το κυνηγούσα με low rep θα έκανα καλά ρεκορ αλλα δεν με ενδιαφέρει να πω την αλήθεια , προτιμώ να συνεχίσω τα squat σε φάση 6+
στην επικλινή πρέσα ποδιών μου έκανε εντύπωση σήμερα που 200kg χ10  δεν με έπιαναν τόσο όσο άλλες φορές με τα γόνατα να ακουμπάνε το στήθος , κανονική κίνηση, αλλα σαν άσκηση μου αρέσει γιατι ειναι ασφαλείας και μπορώ να δοκιμάζω κιλά. 
έκανα και προσαγωγούς για πρώτη φορά γιατι θέλω να εξετάσω λίγο το θέμα όσο κατέβω σε bf να δω πως θα δείχνει σε εκείνο το σημείο που τώρα κρατάω λίπος . Δεν ξέρω αν θα συνεχίσω να την κάνω αυτή την άσκηση , θα δείξει 

σε γενικές γραμμές κομπλέ 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.myprotein.com/

 

Το κακό είναι τα 20 ευρώ μεταφορικά για παραγγελίες από 200 λίρες και κάτω. Σχεδόν κάθε μέρα βγαίνουν διάφοροι κωδικοί οπότε κάπως ισοσκελίζεται η κατάσταση

εδω ναι πρεπει να γινει πιο μαζικη παραγγελια για 3-4 ατομα για να ξεπερασεις τις 200 λιρες.αν και παιζει ενα φιλαρακι σε uk που μπορω να αγγαρεψω μαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γεια σας παιδιά, συγνώμη εκ των προτέρων για τυχών λάθος αν αυτό το thread δεν είναι κατάλληλο για τις ερωτήσεις μου.
 
Λοιπόν, έχω μερικές απορίες σχετικά με το θέμα γυμναστική (body weight fitness), τρόπους διατροφής (keto diet, paleo diet) και γενικά θέματα της κατηγορίας αυτής.
 
Τους τελευταίους 6 μήνες έχασα πάνω από 10kg κάνοντας καθημερινή σχεδόν γυμναστική και προσεγμένη όσο μπορώ διατροφή. Από ~82kg έφτασα τα 70kg, μέση 84cm, οπίσθια 94cm, 24 χρονών 1,77 ύψος.
 
 
Έχουμε και λέμε, πρωινό ξύπνημα στις 7:20-7:30 ώστε να ξεκινάω κατά τις 7:45 σκοινάκι και ποδήλατο για μια ώρα περίπου. Τον 1ο μήνα το πήγαινα χαλαρά, 300-500 άλματα με το σκοινάκι και τα υπόλοιπα 30-40 λεπτά ποδήλατο. Μετά το άλλαξα και σταμάτησα το σκοινάκι και έκανα μόνο ποδήλατο και κοιλιακούς. Όσο πέρναγε ο καιρός ανέβαζα την δυσκολία στο ποδήλατο και αύξανα τις επαναλήψεις στους κοιλιακούς. Τώρα έφτασα να κάνω με το ποδήλατο 20km σε 60 λεπτά χωρισμένα σε: 5' επίπεδο 1, 5' επίπεδο 2, 20' επίπεδο 3 και 30' επίπεδο 4, καθώς με τους κοιλιακούς 5 σετ των 30, κάνοντας 3 διαφορετικές ασκήσεις (ξαπλωμένος στον πάγκο να σπρώχνω τα πόδια μου οριζόντια, να τα σηκώνω 90° και τους κλασικούς να σηκώνεις το σώμα σου μπροστά. Πίνω περίπου 1-1.5lt νερό όσο κάνω γυμναστική.
 
Σχετικά με τη ζωή/διατροφή:
 
Δεν καπνίζω, δεν πίνω. Άντε καμία μπύρα κάθε 20 μέρες και αν!
Για πρωινό στις ~09:00 μετά τη γυμναστική μια κούπα φρέσκο γάλα (το πράσινο) και μια μπανάνα.
Περίπου στις 12:00 που αρχίζει και με πιάνει μια πείνα τρώω 1-2 καρότα και πίνω νερό.
Μεσημεριανό* +φρούτο 1-2 μήλα.
Απόγευμα συνήθως δεν πολυ-πεινάω, άντε να φάω 1 μήλο στις 19:00.
Βράδυ μετά τις 21:00 γιαούρτι στραγγιστό 10%, ή μια μπανάνα και γάλα.
 
Σαν μεσημεριανό μενού μαγειρεύω διάφορα όπως: (κάπως έτσι είναι το εβδομαδιαίο μενού, 1-2 φορές κοτόπουλο, 1 φορά κόκκινο κρέας, 4-5 όσπρια-λαχανικά. Δεν τρώω επίσης ψωμί.)
-Φασολάδα με καρότα, ντομάτα (αλάτι, πιπέρι χωρίς λάδι). Μερικές φορές κάνω και μια ομελέτα για δεύτερο. 
-Σούπα μινεστρόνε με κολοκυθάκια, ντομάτες, μελιτζάνες, καρότα και φασολάδα που περισσεύει από την προηγούμενη μέρα. (2 κουταλιές ελαιόλαδο, αλάτι, πιπέρι)
-Κοτόπουλο στο φούρνο με πατάτες, συν ντοματοσαλάτα με κρεμμύδι, λάχανο. (1-2 κουταλιές λάδι) 
-Φασολάκια με πατάτες, καρότα, ντομάτα(2 κουταλιές ελαιόλαδο, αλάτι, πιπέρι). Μερικές φορές κάνω και μια ομελέτα για δεύτερο.
-Φακές με ντομάτα (αλάτι, χωρίς λάδι).
-Γιουβαρλάκια, συν ντοματοσαλάτα με κρεμμύδι, λάχανο. (1-2 κουταλιές λάδι)
-Ψάρι στο φούρνο με πατάτες και ελιές, αλλιώς στο τηγάνι χωρίς λάδι συν βραστά λαχανικά μπρόκολο, καρότα, πατάτες.
-Κόκκινο κρέας στη κατσαρόλα, κοκκινιστό τις περισσότερες φορές συν σαλάτα. Μπορεί να φάω και ζυμαρικά σαν 1ο αλλά σπάνια. (1 φορά το μήνα)
 
Έχω κόψει γλυκά, σοκολάτες, πατατάκια κλπ. Καφέδες δεν πολύ πίνω, άντε μια φορά τη βδομάδα με μισή κουταλιά ζάχαρη (αν και προσπαθώ να τον κάνω πικρό)
 
Προσπαθώ να κοιμάμαι σχετικά νωρίς, 22:45-23:00, άντε 23:30.
 
Στα κιλά που βρίσκομαι τώρα είμαι μια χαρά, μιας και ο στόχος μου ήταν να μπορέσω να μπαίνω στα ρούχα μου και γενικά να είμαι σε καλή σωματική κατάσταση. Να διώξω τα χερούλια της αγάπης, καθώς και να τονώσω λίγο τον θώρακα, κοιλιακούς, πλάτη κλπ.
 
Ανακάλυψα το body weight fitness, να κάνω γυμναστική με το σώμα μου κυρίως.
 
Θα ξεκινήσω με το 2ο μιας και με το πρώτο με πόνεσαν τα παΐδια μου! :P
 
Βρήκα επίσης και κάτι δίαιτες όπως η Paleo diet(πως τρεφόταν ο άνθρωπος των σπηλαίων) και Keto diet (λίπη και πρωτεϊνες με ελάχιστους υδατάνθρακες).
 
Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας σχετικά με αυτές.
 
Η Paleo απαγορεύει και τα γαλακτοκομικά, μου φαίνεται λίγο extreme γιατί μου αρέσει το γάλα και το τυρί (αν και το έχω ελλατώσει πολύ τον τελευταίο καιρό) καθώς επίσης τρώω που και που λίγο τυρόπιτα/σπανακόπιτα που φτιάχνει η μάνα μου.
 
Αν έχω ξεχάσει κάτι πείτε μου να συμπληρώσω. Ευπρόσδεκτες είναι και οι συμβουλές σας και παρατηρήσεις στις επιλογές μου.
 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

 

 

Ξεκίνησα που λέτε αυτό το πρόγραμμα (http://www.nerdfitness.com/blog/2009/12/09/beginner-body-weight-workout-burn-fat-build-muscle/) για αρχή, μέχρι να συνηθίσω και είμαι πιασμένος παντού από τη μέση και κάτω! Δεν μπορώ να κάνω βήμα χωρίς αχ-βαχ.

 

Ήθελα να ρωτήσω τι άλλο θα προτείνατε να προσθέσω στην διατροφή μου, στο πρωινό κάτι εύκολο και αποτελεσματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι δεν πιαστηκε τωρα δεν λεει οτι δεν εκανες δουλεια.

άλλο λέω , δεν με έπιασε εννοώ δεν είχα την αίσθηση του μυ να δουλευει , να κινείται 

το οτι δεν μπορούσα να περπατήσω γιατι το σόρτσ είχε σκαλώσει απ το πρήξιμο ειναι άλλο θέμα 

btw ποτέ δεν ειμαι πιασμένος την άλλη μέρα , τα 110kg δεν ειναι πολλά για τα πόδια μου , αντιθέτως , άλλο αν δεν βάζω παραπάνω λόγο μέσης etc 

έτσι καταλαβαίνεις οτι όλα τα σημεία παίζουν το ρόλο τους , όταν ενα μικρό σημείο κρατάει πίσω κάποιο μεγάλο.

αλλα στα squat δεν έχω σκοπό να κάνω ταρζανιές και να κινδυνεύω με τραυματισμούς , να πω οτι δεν είχα πόδια πάνω στην απελπισία μου ίσως να έκανα κ καμια ταρζανιά αλλα τώρα δεν υπάρχει λόγος , τους δίνω το χρόνο τους   B) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...