Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι γαμπες θα σου προκαλεσουν προβληματα οσο ανεβαινει ο ογκος προπονησης θα το καταλαβεις αργοτερα μην το παιρνεις τοσο χαλαρα.Τραβανε ολη την πιεση του σωματος.

Μιλάς για υπερτροφία ή για δύναμη ? Γιατί δύναμη προφανώς και έχουν...δεν είπα εξάλλου ποτέ ότι είναι αδύναμες. Αν μιλάς για υπερτροφία δεν παίζει αυτό που λες εκτός κι αν μιλάμε για βαθμό ατροφίας. Τσέκαρε π.χ. τις γάμπες του Layne Norton (300 κιλά squat) ή Omar Isuf που είναι σαν τις δικές μου (225 squat)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Μιλαω για την συνολικη ανατομια σου χρειαζετε συμμετρια για να αποδιδεις 100 τα εκατο.Προσφατα εβγαλα ενα ωραιοτατο οιδημα στις γαμπες επειδη εκανα μια πολυ πολυ δυνατη προπονηση με εναν φιλο περα απο το συνηθισμενο μου προγραμμα και ημουν ταβλα 4 μερες.Ο λογος?Τις ειχα αμελησει τα τελευταια χρονια δεν τις πιεζα ιδιαιτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαω για την συνολικη ανατομια σου χρειαζετε συμμετρια για να αποδιδεις 100 τα εκατο.

Η συμμετρία είναι καθαρά εξατομικευμένη. Δεν υπάρχει ένα μέτρο για όλους. Και επειδή οι διαστάσεις μας κτλπ είναι προκαθορισμένα, το ίδιο είναι και ο βαθμός υπερτροφίας που μπορεί να έχει ο καθένας σε διάφορα σημεία. Επειδή εσύ και ο κάθε ποιός άλλος έχει "μεγάλες" γάμπες δεν σημαίνει ότι και εγώ πρέπει/μπορώ να έχω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα με τις γαμπες συνηθως πηγαζει απο το υψος.Εγω ειμαι 1.85 και την γλυτωσα οσους ξερω απο 1.90 και πανω εχουν θεματακι να γεμισουν τις γαμπες γενικα οι ψηλοι γεμιζουν ποιο δυσκολα αλλα στο συνολογικο αποτελεσμα ειναι πολυ ποιο εντυπωσιακοι.Δεν σου την λεω, σου λεω απλα να μην χαλαρωνεις και να τις πιεσεις πολυ για να ειναι σε συμετρια με τα υπολοιπα  μερη των ποδιων σου.Τα γενετικα προφανως και καθοριζουν τον βαθμο υπερτροφιας αλλα ολα γινονται με σκληρη δουλεια, επιμονη, ξεκουραση και σεβαστο αριθμο πρωτεινης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμμετρία είναι καθαρά εξατομικευμένη. Δεν υπάρχει ένα μέτρο για όλους. Και επειδή οι διαστάσεις μας κτλπ είναι προκαθορισμένα, το ίδιο είναι και ο βαθμός υπερτροφίας που μπορεί να έχει ο καθένας σε διάφορα σημεία. Επειδή εσύ και ο κάθε ποιός άλλος έχει "μεγάλες" γάμπες δεν σημαίνει ότι και έχω πρέπει/μπορώ να έχω.

Μου σκοτωνεις το ονειρο. Απλα ειναι μια μυικη ομαδα που αντεχει την πιεση. Θα υπαρξει μια Χ αναπτυξη. Δεν μπορουμε ολοι να χουμε πανομοιοτυπες. Τις γυμναζουμε κ οσο παρουν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Δεν σου την λεω, σου λεω απλα να μην χαλαρωνεις και να τις πιεσεις πολυ για να ειναι σε συμετρια με τα υπολοιπα  μερη των ποδιων σου.Τα γενετικα προφανως και καθοριζουν τον βαθμο υπερτροφιας αλλα ολα γινονται με σκληρη δουλεια, επιμονη, ξεκουραση και σεβαστο αριθμο πρωτεινης.

Αν έκανα bb ίσως και να με απασχολούσε παραπάνω αλλά εφόσον κάνω powerlifting -και επειδή δεν είναι περιοριστικός παράγοντας...και ούτε πιστεύω πως θα γίνει- τότε προτιμώ να μοιράσω αλλού το χρόνο μου και να κάνω ίσως παραπάνω volume κάπου που μετράει περισσότερο. 

Τις γυμναζουμε κ οσο παρουν.

Αυτό. Όπως γίνεται με όλα τα υπόλοιπα μέρη του σώματος. Τώρα αν θέλει να κάνει κάποιος από αυτά τα προγράμματα που υπόσχονται δεν ξέρω κι εγώ τι και τα παρουσιάζουν σαν μαγεία τύπου "Ronnie's 6 weeks blast program for calves" so be it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έκανα bb ίσως και να με απασχολούσε παραπάνω αλλά εφόσον κάνω powerlifting -και επειδή δεν είναι περιοριστικός παράγοντας...και ούτε πιστεύω πως θα γίνει- τότε προτιμώ να μοιράσω αλλού το χρόνο μου και να κάνω ίσως παραπάνω volume κάπου που μετράει περισσότερο.

Οκ τοτε παω πασο απλα θα σου πω εκ πειρας οτι οταν τα κιλα ανεβουν πολυ μετραει και το παραμικρο στην σωματοδομη σου ειδικα στους τραυματισμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μεις που κανουμε bb τι να κανουμε, δεν θα κατεβω αμεσα στη κατηγορια bikini.

Το σωμα για να αναπτυχθει νατουραλ σε βαθος χρονξυ θελει διαρκεια στην ορθη ποιοτητα της εκγυμνασης. Απλα, υπομονη και επιμονη.

Οκ τοτε παω πασο απλα θα σου πω εκ πειρας οτι οταν τα κιλα ανεβουν πολυ μετραει και το παραμικρο στην σωματοδομη σου ειδικα στους τραυματισμους.

Μετραει περισσοτερο που παιρνεις/αρπαζεις ευκολα. Απτην πλατη μου αρπαξαν κατευθειαν οι τραπεζοειδεις χωρις πολυ βαρος. Αντιθετα οι ωμοι ψοφιοι. Παρομοιως, γνωστη απδκτησε εξαισιους ωμους με 6κιλα κ 7κιλα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

και δεν ειμαι καν στα καλα μου! :P 3-4 μηνες αγυμναστα τα ποδια χωρις τρεξιμο,χωρις βαρη χωρις τιποτα!! ατιμη ζωη :P

https://www.dropbox.com/s/pujsvzobowcdpwb/G0017197.JPG?dl=0

https://www.dropbox.com/s/52j69sis9wu8tgv/G0017210.JPG?dl=0

 

ΥΓ: αυτο με το bb το χω πει οτι με εκνευριζει ε?  ΒΒ κανει μονο αυτος που παει για αγωνες? και αυτος που κανει ενοργανη BB κανει πρεπει να σταματησει αυτη η διακριση απλα ο καθενας χτιζει το σωμα του για συμφωνα με τις αναγκες αυτου που κανει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν ειμαι καν στα καλα μου! :P 3-4 μηνες αγυμναστα τα ποδια χωρις τρεξιμο,χωρις βαρη χωρις τιποτα!! ατιμη ζωη :P

https://www.dropbox.com/s/pujsvzobowcdpwb/G0017197.JPG?dl=0

https://www.dropbox.com/s/52j69sis9wu8tgv/G0017210.JPG?dl=0

 

ΥΓ: αυτο με το bb το χω πει οτι με εκνευριζει ε?  ΒΒ κανει μονο αυτος που παει για αγωνες? και αυτος που κανει ενοργανη BB κανει πρεπει να σταματησει αυτη η διακριση απλα ο καθενας χτιζει το σωμα του για συμφωνα με τις αναγκες αυτου που κανει.

Καλοκαίριασε...πέτα το χαλί. 

 

Συμφωνώ με τα κάτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλοκαίριασε...πέτα το χαλί. 

 

Συμφωνώ με τα κάτω. 

που καλοκαιριασε και δεν το ξερω? εχει γαμηθει. Ξυπναω στις 8 κοιταω εξω ηλιιος καθαρος ουρανος. φευγω 9.30 για γμναστηριο βγαινω εξω συννεφα ! στα διαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που καλοκαιριασε και δεν το ξερω? εχει γαμηθει. Ξυπναω στις 8 κοιταω εξω ηλιιος καθαρος ουρανος. φευγω 9.30 για γμναστηριο βγαινω εξω συννεφα ! στα διαλα

Ξέρεις ότι καλοκαίριασε όταν ξυπνάς και δεν τρέχεις να ντυθείς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απορία μου δεν έχει να κάνει με το κατα πόσο είναι σωστή αυτή η εκτέλεση της άσκησης. Να ρωτήσω αλλιώς, άτομα που κάνουν τέτοιο στυλ ασκήσεων, δεν εμφανίζουν προβλήματα στα γόνατα; Αυτό που ξέρω είναι ότι με μεγάλες γωνίες κάμψης του γόνατος, και με μεγάλο βάρος πάνω σε αυτό, οι δυνάμεις τριβής ενδοαρθρικά είναι απίστευτες.

Σχεδον  παντα εμφανιζουν ναι !

τα βαρια τα σκουωτ τα γαμανε επιβαρυνουν τα γονατα , και με  τα χρονια σχεδον παντα αποκτας προβληματα , δεν 'πα να εχεις και την εκτελεση του λουφερινο !

για τις γαμπες σας το εχω πει απο την πρωτη μερα που εγαψα εδω - γυμναστε τες οσες φορες θελετε ακομη και καθε μερα ακομη και 2 φορες την ημερα ειναι ο μοναδικος μυς του ανρθωπου που δεν θελει , δεν παιρνει χαμπαρι απο 48ωρο αποκαταστασης ! μπος κανεις μεγαλο λαθος που δεν τις γυμναζεις ειδικα εσυ που φορτωνεις στα σκουωτ !

--------

 

κατα τα αλλα ωραιος φιλε για τα κιλα και για το οτι σε γνωρισαμε  κ live ! η τεχνικη θελει δουλιτσα και προσοχη πολυ ..

ωραιος παντος πολυ καλος μπραβο !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδον  παντα εμφανιζουν ναι !

τα βαρια τα σκουωτ τα γαμανε επιβαρυνουν τα γονατα , και με  τα χρονια σχεδον παντα αποκτας προβληματα , δεν 'πα να εχεις και την εκτελεση του λουφερινο !

 

Διαφωνώ με αυτό που λες maus για τα squat αλλά τέλος πάντων. Έτσι κι αλλιώς ξέρουμε ότι ούτως η αλλιώς μετά από χρόνια έχουμε degeneration σε διάφορα μέρη του σώματός μας, είτε έχοντας είτε δεν έχοντας πόνο (σχεδόν τα ίδια ποσοστά). Το να κατηγορούμε ασκήσεις (ειδικά τόσο βασικές) είναι απλά η εύκολη λύση στο να μην τις κάνουμε και να μένουμε στα one-leg dumbbell split squat πάνω σε bosu ball και λοιπά τέτοια. 

 

 

μπος κανεις μεγαλο λαθος που δεν τις γυμναζεις ειδικα εσυ που φορτωνεις στα σκουωτ !

 

:blink: 2 φορές/βδομάδα τις έχω. 
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. δεν κατηγορω καμμια ασκηση και πολυ περισσοτερο δεν ειπα να μην την κανουμε -με σκουωτ μεγαλωσα- , το αυτονοητο ειπα  για οσους ασχολουνται , οτι ειναι δηλαδη απο τις ασκησεις που μας αφηνουν θεμετακια στα γονατα ειδικα οσο φορτωνουμε και οσο το κανουμε για πολλα χρονια ,  τωρα διαφωνεις  -  μεγαλωνοντας θα συμφωνησεις μαζι μου

2, λιγες ειναι :)

 

οπως και να χει , ωραιος !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...