Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ακόμη παλεύετε με διάφορες ασκήσεις, άσχετα γατάκια;

 

Ορίστε: Βάλτε 5 κιλά μυς σε 12 βδομάδες

 

 

Άμα δεν πάρω άπειρα like, είστε απλώς κακεντρεχείς  :devil:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα επιτέλους και βιντεάκι στα squat μετά από πολύ καιρό.

Ορίστε το 3ο σετ στα 120.

 

https://youtu.be/cVMK6Yjnszk

 

Κάνω copy paste τις παρατηρήσεις μου από το forum που log-άρω τις προπονήσεις μου γιατί βαριέμαι πάλι να γράφω.

 

1: Το walk out φαίνεται καλό και ούτε παίρνει πολύ χρόνο ούτε το κάνω βιαστικά.
2: Core bracing καλό κι αυτό. Όταν έχω να κάνω λιγότερες reps είναι λίγο πιό extensive. Επίσης αν παρατήρησε κανείς όταν παίρνω την ανάσα για να κάνω την διαφραγματική, κάνω και μία καθυστερημένη εκδοχή του valsava maneuver.
3: Η ταχύτητα του decent μου φαίνεται καλή και παίρνω καλό stretch-reflex. Μόνο η 6η rep βγήκε πιό αργά.
4: Το βάθος φαίνεται on point και είναι εκεί που θέλω και χρειάζεται. 
5: Μετά την αλλαγή σε thumbless grip οι καρποί-αγκώνες είναι στην ίδια ευθεία και έχουν εξαφανιστεί οι ενοχλήσεις.
6: Δεν είναι καλή η γωνία λήψης αλλά σε σχέση με παλαιότερα το bar path έχει βελτιωθεί πάρα, πάρα πολύ. Ειδικά όταν βγαίνω από το hole. Εννοείται θέλει και πάλι βελτίωση αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μόνο η 5η rep ήταν περίεργη και φαίνεται να έχασα το groove μου.
7: Όποιος αναρωτιέται για τις θηριώδεις γάμπες μου με PM μόνο λέω το μυστικό. icon_smile_big.gif
8: Τουλάχιστον στο gym παίζει μουσική που σου κάνει psych up και δεν είναι σαν κάτι άλλα φλώρικα γυμναστήρια laughs.gif.

 

Υ.Γ. η μαλακία το youtube έκανε downgrade τα 1080p που είναι το orignal video.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bos, έχουμε παρόμοιες γάμπες  :-D 

σήμερα είχα και γω squat (χάλια πήγε - ήμουν με μηδαμινή ενέργεια, έκανα φρικτό έγκλημα να πέσω στις 1500θερμίδες (ίσως και πιο κάτιω) και δεν είχα την παραμικρή ενέργεια να βγάλω με σωστή τεχνική τα κιλά που σήκωσα στην προηγούμενη). Σε κάποια φάση έιωσα να χάνω κέντρο βάρους - να φεύγω μπροστά-. Θαύμα που δεν έφαγα τους ραχιαίους μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bos, έχουμε παρόμοιες γάμπες  :-D 

 

Αυτό είναι το πρόβλημα  :-(

 

Σε κάποια φάση έιωσα να χάνω κέντρο βάρους - να φεύγω μπροστά-. Θαύμα που δεν έφαγα τους ραχιαίους μου.

 

Τα μούτρα σου θα έτρωγες...όχι τους ραχιαίους  :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως νιώθω ότι ο αυχένας σου δεν είναι σε ευθεία... Μπορεί να ναι ιδέα μου δεν ξέρω. Μπορεί να με ξεγελά και η λήψη του βιδεο και η η εκδοχή του squat που κάνεις 


Αυτό είναι το πρόβλημα  :-(

 
 

Τα μούτρα σου θα έτρωγες...όχι τους ραχιαίους  :devil:

Για μένα δεν είναι πρόβλημα, ίσα ίσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως νιώθω ότι ο αυχένας σου δεν είναι σε ευθεία... Μπορεί να ναι ιδέα μου δεν ξέρω. Μπορεί να με ξεγελά και η λήψη του βιδεο και η η εκδοχή του squat που κάνεις 

Είναι low bar το squat μου οπότε λογικό είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θα κάνουμε με τις γάμπες; 

Δεν μας απασχολούν. Τουλάχιστον στο σημείο που θα κάτσω να το σκεφτώ παραπάνω. 2 φορές την βδομάδα, η μία moderate και η άλλη high reps κι ας γίνει ό,τι να 'ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τόσο βαθιά καθίσματα, και με τόσα κιλά στην πλάτη, είστε σίγουροι ότι δεν καταστρέφετε τα γόνατά σας; Σαν άσχετος με το bb ρωτάω.

Δεν είναι τόσο βαθιά. Είναι λίγο πιό κάτω από barely legal depth (βάση powerlifting). Που να δεις τον Άκη, αν ποστάρει κανά βίντεο πως κάνει. 

 

Τα κιλά είναι σχετικά...για σένα μπορεί να είναι 1 rep max, εμένα είναι 75%. 

 

Για τα γόνατα το αντίθετο. Είναι πολύ, πολύ καλύτερο να γίνονται έτσι και με stretch reflex παρά να γίνονται partial όπου αλλάζει η κατεύθυνση της δύναμης σε μη ιδανικό σημείο του strength curve. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απορία μου δεν έχει να κάνει με το κατα πόσο είναι σωστή αυτή η εκτέλεση της άσκησης. Να ρωτήσω αλλιώς, άτομα που κάνουν τέτοιο στυλ ασκήσεων, δεν εμφανίζουν προβλήματα στα γόνατα; Αυτό που ξέρω είναι ότι με μεγάλες γωνίες κάμψης του γόνατος, και με μεγάλο βάρος πάνω σε αυτό, οι δυνάμεις τριβής ενδοαρθρικά είναι απίστευτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η απορία μου δεν έχει να κάνει με το κατα πόσο είναι σωστή αυτή η εκτέλεση της άσκησης. Να ρωτήσω αλλιώς, άτομα που κάνουν τέτοιο στυλ ασκήσεων, δεν εμφανίζουν προβλήματα στα γόνατα; Αυτό που ξέρω είναι ότι με μεγάλες γωνίες κάμψης του γόνατος, και με μεγάλο βάρος πάνω σε αυτό, οι δυνάμεις τριβής ενδοαρθρικά είναι απίστευτες.

Αν κανεις ταρζανιες οτι και να κανεις θα αποκτησεις προβλημα. Αν το ξεκινησεις σιγα σιγα και στην πορεια φτιαξεις τεχνικη και δυναμη και ανεβεις σταδιακα δεν εχεις κανενα προβλημα. 

 

Εγω προχτες ετρεξα το πρωι 14χλμ και το απογευμα εκανα ποδια. Καθισματα εκανα νομιζω εκανα 5 σετ απο 8 επαναληψεις ανεβαζοντας 10κιλα φτανωντας μεχρι τα 70 και μετα αφαιρουσα 10 και εκανα οσο πηγαινε χωρις διαλλειμα και δυο τελευταια σετ σουμο καθισματα. + οτι αλλα εκανα μετα! Δυο μερες μετα ακομη ποναω παντου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω αλλιώς, άτομα που κάνουν τέτοιο στυλ ασκήσεων, δεν εμφανίζουν προβλήματα στα γόνατα; 

Προσωπικά δεν έχω δει έρευνα με δημογραφικά. Αν έχεις τέτοια έρευνα μοιράσου την.

 

 Αυτό που ξέρω είναι ότι με μεγάλες γωνίες κάμψης του γόνατος, και με μεγάλο βάρος πάνω σε αυτό, οι δυνάμεις τριβής ενδοαρθρικά είναι απίστευτες.

Προφανώς πρέπει να υπάρχει και το κατάλληλο progression. Παίζει και αυτό ρόλο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γαμπες θα σου προκαλεσουν προβληματα οσο ανεβαινει ο ογκος προπονησης θα το καταλαβεις αργοτερα μην το παιρνεις τοσο χαλαρα.Τραβανε ολη την πιεση του σωματος.Τι υψος εχεις?Τα ποδια ειναι το μισο σωμα αντεχουν πολυ σφυροκοπημα και θα ανεβασουν τον συνολικο αναβολισμο του σωματος+τον μεταβολισμο σου αρα και την απωλεια λιπους.Το σκληρο σκουωτ ανεβαζει και την τεστοστερονη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...