Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην κολλάς στα guide τα έχω διαβάσει όλα και τα έχω δοκιμάσει όλα. Συγκεκριμένα πράματα έχουν σημασία για ένα σωστό cut με IF.

 

-το μεγαλύτερο μέρος των θερμίδων (75%) μετά την προπόνηση.

-επαρκής ποσότητα θερμίδων ώστε να μην χάνεις μυϊκή μάζα, είναι εύκολο να παρασυρθείς και να λιωσεις.

-φαγητό μια δυο ώρες πριν τον ύπνο.

-Απέφυγε την προπόνηση με άδειο στομάχι, δεν υπάρχει λόγος παρόλο που πολλοί στα guide το προτείνουν

-16 ώρες νηστείας 8 ώρες φαγητού.

-κατά τα άλλα ισχύει ότι ισχύει γενικά για μάκρος τροφές κτλ.

 

ένα παράδειγμα πολύ καλού if προγράμματος πχ είναι

-1 μικρό γεύμα 2 με 3

-προπόνηση μεταξύ 5 με 8

-φαγητό μέχρι τις 10-11

-ύπνος στις 12:30

 

Ρε συ Αλεξ ασχετα με το αν ειναι σωστο και δοκιμασμενο αυτο που λες, ακουγεται αναποδο. Στην ουσια εισαι νηστικος με ενα δεκατιανο και με προπονηση μαζι μεχρι το βραδυ και τρως τα παντα πριν κοιμηθεις. Και ακουγεται παραλογο και πρακτικα ζορικο.

 

Εγω το παω αναποδα και με βολευει καλυτερα. Τρωω 2-3 η ωρα πρωτο γευμα, κανονονικο μεσημεριανο (60% και ανω των θερμιδων), φορτωνω, απογευμα-βραδυ η προπονηση, whey στα καπακια, και 2-3 καλαμακια κοτοπουλο με μια αλαδοτη 1 ωρα μετα το post workout.

 

Αν δε φαω καλα το μεσημερι ειμαι πολυ αδυναμος ακομα και για να υπαρχω, οχι να βγαλω προπονηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

Το θέμα είναι ότι θες το πολύ φαγητό μετα την προπόνηση ωστε να δώσεις στο σώμα σου ότι χρειάζεται για την γρηγορότερη και καλύτερη αποκατάσταση.

 

Επίσης το σώμα σου συνηθίζει μετά από λίγο καιρό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είμαι κουράδα αχαχαχ..Δεν ξέρω ρε γαμώτο με πιάνει κάθε φορά μετά απο 6-7 μήνες που το πάω σερι.Η μαλακία είναι οτι έχω χάσει 7-8 κιλά και έχω ανέβει σε κιλά στα βαρη..Αντε μετά ξανά πάλι απο την αρχή.Τώρα κάθομαι 3 μήνες κοντα και έβαλα 9 κιλα!!!

Δεν φτιάχνεις ένα γενικότερο πλάνο με συγκεκριμένο στόχο στο τέλος μπας και σε κάνει να έχεις μεγαλύτερο κίνητρο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι θες το πολύ φαγητό μετα την προπόνηση ωστε να δώσεις στο σώμα σου ότι χρειάζεται για την γρηγορότερη και καλύτερη αποκατάσταση.

 

Επίσης το σώμα σου συνηθίζει μετά από λίγο καιρό

 

Κατσε πως το εννοεις αυτο. Συνηθιζει στη κακουχια (τρωω λιγο πριν και ολα στο τελος) ή στο if και παυει να ειναι αποτελεσματικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Αλεξ ασχετα με το αν ειναι σωστο και δοκιμασμενο αυτο που λες, ακουγεται αναποδο. Στην ουσια εισαι νηστικος με ενα δεκατιανο και με προπονηση μαζι μεχρι το βραδυ και τρως τα παντα πριν κοιμηθεις. Και ακουγεται παραλογο και πρακτικα ζορικο.

 

Εγω το παω αναποδα και με βολευει καλυτερα. Τρωω 2-3 η ωρα πρωτο γευμα, κανονονικο μεσημεριανο (60% και ανω των θερμιδων), φορτωνω, απογευμα-βραδυ η προπονηση, whey στα καπακια, και 2-3 καλαμακια κοτοπουλο με μια αλαδοτη 1 ωρα μετα το post workout.

 

Αν δε φαω καλα το μεσημερι ειμαι πολυ αδυναμος ακομα και για να υπαρχω, οχι να βγαλω προπονηση

 

Αν πιστεύεις ότι δεν είναι για εσένα ή δεν σου αρέσει, μην το κάνεις. Δεν υπάρχει "καλυτερο" εφόσον οι θερμίδες είναι ίδιες, ότι βολεύει τον καθένα.

 

Για εμένα 250 θερμίδες είναι υπέρ αρκετές δύο ώρες πριν πάω προπόνηση. Ίσα ίσα αν φάω κανονικά μου έρχεται να ξεράσω και δυσκολεύομαι.

 

 

Πάντως η αποκατάσταση γίνεται κυρίως στον ύπνο δεν χάνεις τίποτα να τρως καλά μια δυο ώρες πριν.

 

Το if κάνει πολύ πιο εύκολο το cut γιατι δεν έχει τσίμπόλογηματα , η περιόδους που βασανίζεις την εαυτό σου με φρυγανιές. Ξέρεις οτι θα πεινάσεις λίγο το πρωί (που btw συνηθηζεται ευκολα) αλλά το βράδυ που αράζεις θα τρως σαν βασιλιάς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IF και παλι IF.

Εχω φοβερα αποτελεσματα ,ειμαι στην τριτη εβδομαδα,η ζυγαρια [αν και δεν τρωω το πρωι],εχει παραμενει σταθερη[καλο αυτο,παιζει να καιω φου λιπος μιας και σε δυναμη ειμαι στα ιδια],και ειμαι μια χαρα.

Πλεον θεωρω οτι ειμαι κατω απο 10%

 

post-125473-0-10825300-1430867132_thumb.jpg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κολλάς στα guide τα έχω διαβάσει όλα και τα έχω δοκιμάσει όλα. Συγκεκριμένα πράματα έχουν σημασία για ένα σωστό cut με IF.

 

-το μεγαλύτερο μέρος των θερμίδων (75%) μετά την προπόνηση.

-επαρκής ποσότητα θερμίδων ώστε να μην χάνεις μυϊκή μάζα, είναι εύκολο να παρασυρθείς και να λιωσεις.

-φαγητό μια δυο ώρες πριν τον ύπνο.

-Απέφυγε την προπόνηση με άδειο στομάχι, δεν υπάρχει λόγος παρόλο που πολλοί στα guide το προτείνουν

-16 ώρες νηστείας 8 ώρες φαγητού.

-κατά τα άλλα ισχύει ότι ισχύει γενικά για μάκρος τροφές κτλ.

 

ένα παράδειγμα πολύ καλού if προγράμματος πχ είναι

-1 μικρό γεύμα 2 με 3

-προπόνηση μεταξύ 5 με 8

-φαγητό μέχρι τις 10-11

-ύπνος στις 12:30

Εγω δηλαδη που αυτο τον καιρο ξυπναω ας πουμε στις 13:00-14:00 και κοιμαμαι στις 5-6 το πρωι πως πρεπει να το παω? :P

Τωρα το εχω καπως ετσι

13:00-14:00 ξυπνημα - βρωμη με γαλα η γιαουρτι και δημητριακα + κανα τοστ με κασερι η κανα αυγο και φρουτο

17:00-18:00 παω γυμναστηριο

20:00~ θα φαω το μεσημεριανο

αν δε βγω εξω θα φαω και κατι πιο ελαφρυ κατα τις 23:00+ (π.χ γιαουρτι η κανα τοστ παλι) και κοιμαμαι στις 5-6 το πρωι.

 

Τωρα θελω να χασω λιπος και καμια 4-5 κιλα, εννοειται πως κανω και αεροβια στο τελος καθε προπονησης για κανα 30λεπτο+ (τρεξιμο).Επισης, πινω πολυ νερο + τσαι γιατι με ειχε βοηθησει στο παρελθον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα. Αν θες να κάνεις IF

 

  • Φαί στις 2 το βράδυ,
  • Υπνος στις 5-6
  • Ένα μήλο και ένα γιαουρτάκι πριν την προπόνηση στις 17:00
  • 17-18:00 Προπόνηση 
  • Φαι μέχρι τις 2.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IF και παλι IF.

Εχω φοβερα αποτελεσματα ,ειμαι στην τριτη εβδομαδα,η ζυγαρια [αν και δεν τρωω το πρωι],εχει παραμενει σταθερη[καλο αυτο,παιζει να καιω φου λιπος μιας και σε δυναμη ειμαι στα ιδια],και ειμαι μια χαρα.

Πλεον θεωρω οτι ειμαι κατω απο 10%

ευτυχώς, συμμάζεψες .... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανετε καποια βασικα λαθη απο αυτα που γνωριζω.Αν θες να φτιαξεις σωμα 12 με 6  εισαι στο κρεβατι αν γινετε 11 ακομα καλυτερα.Δευτερον στην γραμμωση τον υδατανθρακα θα τον φας το αργοτερο μεχρι τις 3 το μεσημερι μετα κανει παρτι η ινσουλινη.Τον εγκεφαλο δεν τον αφορα αν εχεις κανει την μερα νυχτα καποιες ουσιες του εγκεφαλου λειτουργουν με το βιολογικο ρολοι.Για φυσικες μεθοδους γιατι με φυσικο τροπο ειστε οι περισοτεροι απο οτι καταλαβα με χημεια αλλαζουν πολυ τα πραγματα εχεις μεγαλη ελευθερια.Η κορτιζολη κανει παρτι επισης οταν δεν κοιμασαι το βραδυ.Κανιβαλιζεις που κανιβαλιζεις το μυικο σου συστημα με την διαιτα το αποτελειωνεις.Επισης επειδη δεν εχω διαβασει τα πλανα διατροφης σας στο στεγνωμα ανεβαζεις την προσληψη πρωτεινης πολυ και χρειαζεσε αμινοξεα μεσα στην προπονηση οπως και δηποτε.θες οπωσδηποτε την συνθεση πρωτεινης ψηλα γιατι εισαι ηδη σε καταβολικη κατασταση μπαινεις σε ακομα μεγαλυτερο καταβολισμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δευτερον στην γραμμωση τον υδατανθρακα θα τον φας το αργοτερο μεχρι τις 3 το μεσημερι μετα κανει παρτι η ινσουλινη.Τον εγκεφαλο δεν τον αφορα αν εχεις κανει την μερα νυχτα καποιες ουσιες του εγκεφαλου λειτουργουν με το βιολογικο ρολοι

Insulin spike έχεις και από την πρωτεΐνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
πρώτη μέρα fasting κ πήγε πολύ κομπλέ
Ξύπνησα μια ώρα αργότερα (+1 ώρα ύπνος) επειδή δεν είχα το άγχος να φάω (θέλω να τρώω με την ησυχία μου )
Με ένα καφέ ήμουν στην τσίτα όλη μέρα 
2:15 έφαγα μια μπανάνα και στις 3 πήγα για προπόνηση ώμων 
πολύ καλύτερο pump κ κοψίματα σε φάση να με κοιτάζουν σα μαλάκες όσοι με ήξεραν(απ τη κ@υλα ούτε φωτογραφία δεν έβγαλα , απλά έκανα προπόνηση χωρίς αυτό το φούσκωμα που νόμιζα πάντα οτι ειναι κάτι φυσιολογικό) 
δύναμη , ενέργεια κομπλέ και έβγαλα την προπόνηση μου σε 40 λεπτά αφού δεν είχα κανένα φούσκωμα και έμπαινα στις ασκήσεις τη μία μετά την άλλη με πολύ μικρά διαλύματα (πρωτοφανές για εμένα με το άσμα)   

τώρα έκατσα κ έφαγα , το φαγητό και αν και ίδιο με το χθεσινό (θα κοιτάξω να το αλλάξω) ειναι πολύ ποιο νόστιμο :)
όσο για την πείνα στα @@ μου , θα φύγει , αλλα και να μην φύγει δεν έχω θέμα , ποτέ δεν είχα θέμα με την πείνα 

99,9% θα την ακολουθήσω 4life απο εδώ κ πέρα .
Μάγκες ευχαριστώ ε , με σώσατε  B) 

λίγες ερωτήσεις 

το ιδανικό θα ήταν να μοιράσω ίσια τους carbs (απο τις 5 μέχρι τις 10) ή να φάω τους περισσότερους ή και όλους μετά την προπόνηση και πριν τον ύπνο να μην έχω πολλούς carbs αλλα να έχω πρωτεΐνη κ όλα τα fats ? 

επίσης με αυτό τον τρόπο έχουμε περισσότερες επιλογές στις τροφές ? γιατι έλεγα να βάλω κανα γιαούρτι πριν τον ύπνο με ξυροκάρπι όμως μέσα στη μέρα το γιαούρτι με bloatάρει 
θα μου πείτε try n see αλλα just asking 

μη μου πει κανείς οτι το ψιρίζω , ρωτάω για το ιδανικό :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Insulin spike έχεις και από την πρωτεΐνη...

Αυτο τωρα το γραψες μονο για να γραψεις κατι.Αφου εισαι της λεπτομερειας τα αμινοξεα που αποτελουν την whey λογο πολυ γρηγορης αποροφησης κανουν αυτο που λες αλλα λιπος απο την πρωτεινη δεν θα παρεις που να κοπανιεσε κατω.Τρωγε εσυ υδατανθρακα απογευμα και βραδυ και αμα δεις αποτελεσμα σοβαρο σφυρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο τωρα το γραψες μονο για να γραψεις κατι.Αφου εισαι της λεπτομερειας τα αμινοξεα που αποτελουν την whey λογο πολυ γρηγορης αποροφησης κανουν αυτο που λες αλλα λιπος απο την πρωτεινη δεν θα παρεις που να κοπανιεσε κατω.Τρωγε εσυ υδατανθρακα απογευμα και βραδυ και αμα δεις αποτελεσμα σοβαρο σφυρα μου.

Σταμάτα να νομίζεις ότι σου την μπαίνω...συζήτηση κάνουμε εδώ πέρα...αν γράψεις κάτι που θέλω να σχολιάσω θα το κάνω...το ίδιο κι εσύ. 

 

Νομίζω αγνοείς τον σημαντικότερο παράγοντα στο χάσιμο ή όχι λίπους...το θερμιδικό ισοζύγιο. Εννοείται ότι αν αυξήσεις πολύ την πρωτεΐνη και περάσεις τις θερμίδες συντήρησης τότε θα βάλεις λίπος...τό ίδιο και αν αυξήσεις λιπαρά ή υδατάνθρακα. Απλά είναι δυσκολότερο με την πρωτεΐνη λόγω του πολύ μεγαλύτερου thermic effect που έχει αλλά και πάλι αν υπολογίσεις κατάλληλα και τις θερμίδες που "χάνεις" από το thermic effect μιά χαρά λίπος βάζεις.

 

Για κάποιο λόγο χωρίς να πηγαίνει άμεσα σε εσένα αυτό, σε μερικούς αρέσει να κολλάνε τόσο πολύ στα παλιά (χωρίς να λέω ότι δεν έχουν αξία) που δεν θέλουν να κάνουν την ζωή τους πιό εύκολη. Υποθέτω επειδή είναι λιγότερο hardcore και sexy.

 

Υ.Γ. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1038/oby.2011.48/pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αυξηση της ινσουλινης με την γουει γινετε μεσω του συκωτιου ειναι διαφορετικη οδος.Μην μου λες για ισοζυγια και τετοια εχω κανει διαιτες που ετρεμα απο τα νευρα μου μερα νυχτα.Οτι σου γραφω δεν στο βγαζω απο το κεφαλι μου τα χω μαθει απο ανθρωπους που κατεβαζανε κοσμο σε αγωνες για ποσα χρονια.Οκ δεν ξαναγραφω τιποτα αφου ειμαι παλαιολιθικος.Χαρντκορ ειμαι σιγουρα με αυτα που χω κανει.Τελοσπαντων αυτα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...