Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την πήγα στα πεντακιλα την άσκηση. Προσπάθησα και με δεκακιλα αλλά λες και ήταν βιδωμένα στο πάτωμα. Που πας ρε Καραμήτρο...

 

Εννοείται πως όταν βγάζεις μια άσκηση τζιο σημαίνει ότι κανεις πλήρες σετ, 3*10, με σωστή τεχνική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Σε φάση αρχάριος και θέλω να δυναμώσω οσο πιο πολύ μπορώ στο μικρότερο δυνατό χρονικό διάστημα μπορώ...Λοιπόν ενώ έχω διάβαση αρκετά για αυτή την μέθοδο (Texas method)που ουσιαστικά κάνεις επανάληψης έως πέντε,τρία σετ(85%).Σήμερα έρχεται ένας φουσκωτος που με παρατηρούσε και μου λέει να χαμηλώσω κιλά και να αυξήσω επανάληψης.Αφού τον είπα τι πρόγραμμα ακολουθώ μου είπε πως καθώς είναι αρχή για εμένα δεν θα έχω τα αποτελέσματα με το άμα αυξήσω τις επαναλήψεις.Να συνεχίσω το συγκεκριμένο πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φάση αρχάριος και θέλω να δυναμώσω οσο πιο πολύ μπορώ στο μικρότερο δυνατό χρονικό διάστημα μπορώ...Λοιπόν ενώ έχω διάβαση αρκετά για αυτή την μέθοδο (Texas method)που ουσιαστικά κάνεις επανάληψης έως πέντε,τρία σετ(85%).Σήμερα έρχεται ένας φουσκωτος που με παρατηρούσε και μου λέει να χαμηλώσω κιλά και να αυξήσω επανάληψης.Αφού τον είπα τι πρόγραμμα ακολουθώ μου είπε πως καθώς είναι αρχή για εμένα δεν θα έχω τα αποτελέσματα με το άμα αυξήσω τις επαναλήψεις.Να συνεχίσω το συγκεκριμένο πρόγραμμα;

Ναι να συνεχισεις ,και ασε τι σου λεει ο φουσκωτος.Παντα με σωστη τεχνικη παντως ,και οσα κιλα βγαζεις να δυναμωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φάση αρχάριος και θέλω να δυναμώσω οσο πιο πολύ μπορώ στο μικρότερο δυνατό χρονικό διάστημα μπορώ...Λοιπόν ενώ έχω διάβαση αρκετά για αυτή την μέθοδο (Texas method)που ουσιαστικά κάνεις επανάληψης έως πέντε,τρία σετ(85%).Σήμερα έρχεται ένας φουσκωτος που με παρατηρούσε και μου λέει να χαμηλώσω κιλά και να αυξήσω επανάληψης.Αφού τον είπα τι πρόγραμμα ακολουθώ μου είπε πως καθώς είναι αρχή για εμένα δεν θα έχω τα αποτελέσματα με το άμα αυξήσω τις επαναλήψεις.Να συνεχίσω το συγκεκριμένο πρόγραμμα;

Αυτο που σου προτεινει πιανει καλυτερα οταν περνεις φαρμακο.Πες του ειμαι νατουραλε θελω σκληρη δουλεια για να αρπαξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο μεγάλες ποδηλασίες Παρασκευή και Κυριακή, η μία πιο δύσκολη από την άλλη. 88χλμ και 90χλμ = 178χλμ συνολικά. Λεπτομέρειες αργότερα. Καλημέρα σε όλους και όλες.

 

 

[Υποσχέθηκα λεπτομέρειες για τις ποδηλασίες Παρασκευής και Σαββάτο, αλλά το κωλό-bike computer αποφάσισε να σταματήσει να επικοινωνεί με το PC. Ελπίζω να το "διορθώσω" πριν να εξαντληθεί η υπομονή μου... 

 

Καλημέρα. Τελικά, το bike computer αποφάσισε να συνεργαστεί, οπότε έχουμε και λέμε:

 

Παρασκευή 26/06

 

H MTN είναι εταιρία τηλεπικοινωνιών, με έδρα τη Νότια Αφρική και ισχυρή παρουσία στην Κύπρο. Στα πλαίσια της Κοινωνικής Εταιρικής Ευθύνης (Corporate Social Responsibility) της, ανακαίνησε και δενδροφύτεψε ένα (εγκαταλελειμμένο/παραμελημένο από τη δημοτική αρχή) πάρκο στην περιοχή Παλλουριώτισσα, στη Λευκωσία. Για να δώθει περισσότερη δημοσιότητα στο γεγονός, οργανώθηκε μια προωθητική εκδήλωση στο πάρκο, το οποίο ήταν και η κατάληξη ποδηλατικής διαδρομής η οποία ξεκίνησε από τη Λεμεσό. Η ποδηλασία αρχικά προοριζόταν για εργαζόμενους στην ΜΤΝ, αλλά λόγω κάποιων επαφών που έχω στην εταιρία, έλαβα πρόσκληση συμμετοχής, την οποία κι αποδέχτηκα (άλλο που δεν ήθελα, χεχεχεχε! :-D). Η ΜΤΝ για να ενισχύσει το CSR καθώς και το φιλανθρωπικό της έργο, για κάθε συμμετέχοντα ποδηλάτη (είμασταν 20), δώρισε ένα tablet σε μαθητές δημοτικών σχολείων.

 

Ξεκινήσαμε από τη Λεμεσό, στις 14:00, με απώτερο στόχο να είμαστε στη Λευκωσία και συγκεκριμένα στο πάρκο κάποια στιγμή πριν τις 19:00. Είχαν προβλεφθεί 4 στάσεις για ανεφοδιασμό (ηλεκτρολύτες, σταφίδες, μπανάνες, νερό κτλ), ενώ συνοδευόμασταν από ασθενοφόρο με γιατρό και νοσηλευτές, αστυνομία (σε όλη τη διαδρομή!) και δύο αυτοκίνητα της ΜΤΝ τα οποία θα παρείχαν υποστήριξη σε περίπτωση που χρειαζόμασταν κάτι (από τρύπιο λάστιχο μέχρι να μην μπορέσει κάποιος να βγάλει τη διαδρομή).

 

Για την πρώτη μία ώρα, οι συνθήκες ήταν (το λιγότερο) αντίξοες, λόγω του συνδυασμού της υψηλής θερμοκρασίας και του υψηλού ποσοστού υγρασίας (σε φάση που κάποιοι, λιγότερο έμπεροι συμμετέχοντες δυσκολευόντουσαν να αναπνεύσουν σωστά). Ευτυχώς, όσο απομακρυνόμασταν από τη Λεμεσό, η υγρασία έπεφτε σε φυσιολογικά επίπεδα. Ήταν αναμενόμενο το group να "σπάσει" σε μικρότερα, λόγω διαφορετικού επιπέδου ποδηλατών (κάτι το οποίο φάνηκε σε κάποια δύσκολα ανηφορικά κομμάτια της διαδρομής), αλλά κι επειδή κάποιοι (ας το πω ευγενικά) δεν εκτίμησαν σωστά τη διαδρομή και ήρθα με mountain bikes... (ουδέν σχόλιο). Το σημαντικό είναι ότι στην τελευταία στάση καταφέραμε να μαζευτεί ο κύριος όγκος των ποδηλατών και να καταλήξουμε στο πάρκο όλοι μαζί.

 

Καλύψαμε 88.78χλμ σε 3 ώρες και 37 λεπτά, με ταχύτητα 24.5χλμ/ώρα και μέση θερμοκρασία 29.3οC (!!!). Σε μια από τις κατηφόρες, η ταχύτητά μου έφτασε (στιγμιαία, μάλλον) τα 80.1χλμ/ώρα!

 

Κυριακή 28/06

 

Ξεκινήσαμε παρέα 4 ποδηλατών, στις 07:20 το πρωί, για μια δύσκολη διαδρομή. Η δυσκολία έγκειτο στο γεγονός ότι ο στόχος μας ήταν να φτάσουμε σε ένα χωριό, στην επαρχία Λευκωσίας, το οποίο βρίσκεται σε υψόμετρο 1175 μέτρων (!!!). Αυτό το τελευταίο σήμαινε ότι τα πρώτα 8-10 χλμ της διαδρομής χρησίμευσαν ως "ζέσταμα" και τα επόμενα 32χλμ ήταν η "κόλαση επί γης"! Συνεχείς ανηφόρες, άλλες με χαρακτηριστικό τη διάρκεια (απόσταση), άλλες με χαρακτηριστικό την κλίση και - δυστυχώς - κάποιες που συνδύαζαν και τα δύο! Ειδικά, σε κάποια από αυτές - σκεφτείτε για παράδειγμα, να ποδηλατούμε επί 8χλμ με 8-10% κλίση - όταν η κλίση "έπεφτε" στο 4-6%, νομίζαμε ότι κατηφόριζε ο δρόμος! :mrgreen:

 

Κάναμε δύο στάση, με την πρώτη (ολιγόλεπτη) να γίνεται σε ένα χωριό 5χλμ πριν τον προορισμό μας. Εννοείται ότι τα τελευταία 5χλμ ήταν ανηφορικά και πολύ δύσκολα και το μόνο που σκεφτόμασταν ήταν η επόμενη στάση. Φτάσαμε στον προορισμό μας (χωριό Πολύστυπος), όπου κάτσαμε να ξαποστάσουμε. Μας περίμενε κατηφόρα μεν, αλλά ήταν τόσο μεγάλες οι κλίσεις, οι οποίες σε συνδυασμό με κλειστές στροφές με περιορισμένη ορατότητα, καθιστούσαν το έργο της κατάβασης επίπονο. Τουλάχιστον, δεν χρειάστηκε να κάνουμε πετάλι για πολλαααααααααααά χλμ, οπότε βρήκαμε την ευκαιρία να "ξεκουραστούμε" έστω και λίγο, πάνω στη σέλα.

 

Η επιστροφή κύλισε ομαλά. Στο τέλος, οι υπόλοιποι τρεις κατευθύνθηκαν σε ταβέρνα για να περιδρομιάσουν πριν καταλήξουν στο σημείο εκκίνησης για να φορτώσουν τα ποδήλατα στα αυτοκίνητα κι εγώ πήγα σπίτι μου.

 

Κάλυψα 90.14χλμ σε 4 ώρες και 41 λεπτά, με ταχύτητα 19.2χλμ/ώρα και μέση θερμοκρασία 26.7οC. Μέγιστη ταχύτητα τα 62.6χλμ.

 

Αυτά. Το Σάββατο που μας έρχεται, προβλέπεται "ξεπάτωμα" πάλι. Αυτή τη φορά θα κάνω lead μια διαδρομή παρόμοια με της Κυριακής (σε είδος και βαθμό δυσκολίας), αν και πιο μικρή σε απόσταση. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ειναι ενας σημερα στο γυμναστηριο τυπος κοιλαρας ερχεται στο γυμναστηριο καθεται 30 λεπτα με καφε κανε κανα σετακι αν θυμηθει και φευγει. Εκανε shrugs και εκανε κυκλικη κινηση και επειδη τον ξερω καιρο του λεω ειναιλαθος κινηση κανε μονο πανω κατω!

Μου απανταει πιανει καλυτερα ετσι  του εξηγησα ακριβως γιατι δεν κανει να κανεις κυκλο. Στο τελος της προπονησης ηταν με παγο στον ωμο! φακ γεα!

 

Προφανως δεν με ακουσες και συνεχισε να κανει οπως πριν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φάση αρχάριος και θέλω να δυναμώσω οσο πιο πολύ μπορώ στο μικρότερο δυνατό χρονικό διάστημα μπορώ...Λοιπόν ενώ έχω διάβαση αρκετά για αυτή την μέθοδο (Texas method)που ουσιαστικά κάνεις επανάληψης έως πέντε,τρία σετ(85%).Σήμερα έρχεται ένας φουσκωτος που με παρατηρούσε και μου λέει να χαμηλώσω κιλά και να αυξήσω επανάληψης.Αφού τον είπα τι πρόγραμμα ακολουθώ μου είπε πως καθώς είναι αρχή για εμένα δεν θα έχω τα αποτελέσματα με το άμα αυξήσω τις επαναλήψεις.Να συνεχίσω το συγκεκριμένο πρόγραμμα;

Με βάση αυτών που λες, δηλαδή αρχάριος (πες πόσο καιρό ασχολείσαι και τα νούμερα σου στις βασικές) και όσο πιό γρήγορα γίνεται, τότες δεν είναι το καταλληλότερο το texas method. Η πρόοδος που σου δίνει σου επιτρέπει αύξηση επιδόσεων σε εβδομαδιαία βάση.

 

Εφόσον είσαι πραγματικός αρχάριος τότε θες ένα πρόγραμμα όπου ανεβάζεις κιλά σε κάθε προπόνηση. Κλασικό παράδειγμα τέτοιου προγράμματος είναι το 5x5 του Rippetoe αλλά εγώ θα σου πρότεινα το linear πρόγραμμα του Jonnie Candito. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φάση αρχάριος και θέλω να δυναμώσω οσο πιο πολύ μπορώ στο μικρότερο δυνατό χρονικό διάστημα μπορώ...Λοιπόν ενώ έχω διάβαση αρκετά για αυτή την μέθοδο (Texas method)που ουσιαστικά κάνεις επανάληψης έως πέντε,τρία σετ(85%).Σήμερα έρχεται ένας φουσκωτος που με παρατηρούσε και μου λέει να χαμηλώσω κιλά και να αυξήσω επανάληψης.Αφού τον είπα τι πρόγραμμα ακολουθώ μου είπε πως καθώς είναι αρχή για εμένα δεν θα έχω τα αποτελέσματα με το άμα αυξήσω τις επαναλήψεις.Να συνεχίσω το συγκεκριμένο πρόγραμμα;

Πες μας τι ασκησεις κανεις? σετ επαναληψεις, ελευθερα κιλα ή εχεις παρει αγκαλια κανενα smith και μηχανηματα..

 

Θες παρα πολυ φαγητο, υπνο, υπομονη και μυαλο...αυτα τα γρηγορα ειναι για τους επιπολαιους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση αυτών που λες, δηλαδή αρχάριος (πες πόσο καιρό ασχολείσαι και τα νούμερα σου στις βασικές) και όσο πιό γρήγορα γίνεται, τότες δεν είναι το καταλληλότερο το texas method. Η πρόοδος που σου δίνει σου επιτρέπει αύξηση επιδόσεων σε εβδομαδιαία βάση.

 

Εφόσον είσαι πραγματικός αρχάριος τότε θες ένα πρόγραμμα όπου ανεβάζεις κιλά σε κάθε προπόνηση. Κλασικό παράδειγμα τέτοιου προγράμματος είναι το 5x5 του Rippetoe αλλά εγώ θα σου πρότεινα το linear πρόγραμμα του Jonnie Candito.

Το λινεαρ του καντιτο λέει σε εβδομαδιαία βάση αύξηση κιλών νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για στήθος(paused bench press 40κιλα 4*5,ανοίγματα 3*5 με τα δεκαριά,πεκ ντεκ 3*5 50 κιλά και μια ακόμα νομίζω την λένε πίεσης σε πάγκο με αλτήρες.Μετά λίγες απομονοτικες δικεφαλο,τρικεφαλο.Next day πλάτη:push ups 3*max,κοπηλατικη με αλτήρες 3*5,μια για τα φτερά δεν θυμάμαι όνομα και εμπρόσθιολεμιες/πισολεμιες τροχαλια. Μετά βάζω λίγο αερόβια διάδρομο,κοιλιακούς.Πόδια κάνω πρεσα,μετά σε κάποια μηχάνηματα για απαγωγους και προσαγωγούς και τεχνική για squat +αερόβια

 

*την επόμενη φορά θα αρχίσω κανονικά squat και από καμιά βδομάδα αρσεις θάνατου και γενικά θα αλλάξω το πρόγραμμα για Texas method,βγάζω 100 γραμμάρια πρωτεΐνης και συμπλήρωνω με whey τα 25 Μετά την προπόνηση.59 κιλά ύψος 1,70 17 χρονών λίπος είμαι γύρο στο 14 % μπορεί και λιγότερο αύριο θα πω να με κάνουν λιπομετρηση και θα σας πω σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λοιπόν για στήθος(paused bench press 40κιλα 4*5,ανοίγματα 3*5 με τα δεκαριά,πεκ ντεκ 3*5 50 κιλά και μια ακόμα νομίζω την λένε πίεσης σε πάγκο με αλτήρες.Μετά λίγες απομονοτικες δικεφαλο,τρικεφαλο.Next day πλάτη:push ups 3*max,κοπηλατικη με αλτήρες 3*5,μια για τα φτερά δεν θυμάμαι όνομα και εμπρόσθιολεμιες/πισολεμιες τροχαλια. Μετά βάζω λίγο αερόβια διάδρομο,κοιλιακούς.Πόδια κάνω πρεσα,μετά σε κάποια μηχάνηματα για απαγωγους και προσαγωγούς και τεχνική για squat +αερόβια

 

*την επόμενη φορά θα αρχίσω κανονικά squat και από καμιά βδομάδα αρσεις θάνατου και γενικά θα αλλάξω το πρόγραμμα για Texas method,βγάζω 100 γραμμάρια πρωτεΐνης και συμπλήρωνω με whey τα 25 Μετά την προπόνηση.59 κιλά ύψος 1,70 17 χρονών λίπος είμαι γύρο στο 14 % μπορεί και λιγότερο αύριο θα πω να με κάνουν λιπομετρηση και θα σας πω σίγουρα

 

αεροβια δε θες 1-2 φορες τη βδοαμδα λιγο για την καρδια μονο. Φαι και βαρη θες ! Πρεπει να βαλεις κανα 10αρι κιλα αν και εισαι μικρος ακομη οποτε εχεις δρομο μπροστα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα και κάτι που άλλο που ήθελα να πω π.χ ας πούμε σήμερα πάω να κάνω στήθος και αρχίζω με πεκ ντεκ γτ ο πάγκος ήταν πιασμένος έβγαλα 3*5 60 κιλά χαλαρά ενώ όταν πήγα μετά πάγκο τα 40 μου φάνηκαν μπόλικα και δεν είναι ότι πάω αμέσως στην επόμενη άσκηση περιμένω λίγο να ξεκουραστώ .θέλω να καταλήξω στο για τον λόγο ότι στον πάγκο πιάνω περισσότερους μύες μήπως πρέπει πάντα να τον βάζω πρώτο; Η απλά έτυχε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι μοιρα και να πιανεις τον κουραζεις τον μυ γιαυτο θα βαλεις τον παγκο πρωτο.Την μια βδομαδα θα κανεις παγκο και επικλινη με αλτηρες και την αλλη επικλινη παγκο και οριζοντιο με αλτηρες γιατι κουραζει τα τρικεφαλα στον παγκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...