Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Να και εγώ για τον Κυπριακό χειμώνα.. από παραλία ποσταρω τώρα 35 βαθμούς εχει

 

138021108.jpg

 

Αθήνα έχει και γαμώ τους καιρούς. Έβρεξε πριν λίγο σε φάση να μην βλέπω το μπαλκόνι μου. Και παράλληλα έχω ανοίξει air condition

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθήνα έχει και γαμώ τους καιρούς. Έβρεξε πριν λίγο σε φάση να μην βλέπω το μπαλκόνι μου. Και παράλληλα έχω ανοίξει air condition

 

Ημουν εξω. Μεσα σε 10 sec εγινε τελειως μουσκεμα, λες και μπηκα κατω απο το ντους. Τωρα εχει ήλιο, λεω να βγω να στεγνωσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν εξω. Μεσα σε 10 sec εγινε τελειως μουσκεμα, λες και μπηκα κατω απο το ντους. Τωρα εχει ήλιο, λεω να βγω να στεγνωσω :P

Παίρνω τηλέφωνο πριν 20 λεπτά "ρε μαλάκα γαμιέται ο καιρός κανονίζουμε αύριο". Τώρα "μαλάκα έβγαλε ήλιο, περνάω σε μισή ώρα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 43 του κ ακόμα είναι καλύτερος απο πολλά μεγάλα ονόματα 
πέτρα είναι ακόμα λολ

12042984_814462765341405_264509598598723

17 χρόνια πριν 

https://www.youtube.com/watch?v=MAo8gat-3o4

αυτό που μ κάνει εντύπωση πάντως είναι το πόσο ήρεμα μίλαγε και μιλάει , πόσο cool ήταν κ είναι 
τον είχαν καλέσει παλιότερα κ στην Πάτρα που διοργάνωσαν αγώνες BB

τρελά bb genetics  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα παιδια.

 

Ακολουθει μεγαλο ποστ  :-D

 

Ξεκινησα πριν 2 εβδομαδες γυμναστηριο γιατι θελω να βελτιωσω την εικονα μου. Ειμαι εντελως αρχαριος, στη ζωη μου πηγα 1-2 φορες γυμναστηριο για κανενα μηνα και μετα τα παρατουσα.

 

Ειμαι 29, 1.80 και 74 κιλα. Ξεροντας και βλεποντας τον εαυτο μου ειμαι αρκετα αδυνατος και αδυναμος στο πανω μερος, στηθος,ωμοι, χερια, με περιττο λιπος στη κοιλια. Ασσυμετρια δηλαδη, αδυνατος επανω, πλαδαρος κατω. Στα ποδια ειμαι σε αρκετα καλυτερη κατασταση, απο παντα αυτο. 

 

Επειδη μπηκα στο τρυπακι να μαθω λιγα πραγματα για το πως να βελτιωθω, διαβαζοντας στο ιντερνετ στην ουσια καταλαβα οτι το προγραμμα που μου βγαλανε στο γυμναστηριο ειναι εντελως αστοχο για εναν αρχαριο σαν κι εμενα που θελει σε πρωτη φαση να δυναμωσει - αποκτησει καλυτερη εικονα στο πανω μερος (στηθος χερια ωμοι) και σε δευτερη να χασει το περιττο λιπος στη κοιλια. 

 

Μου εχουν βαλει το κλασικο 3ημερο προγραμμα(σαν μεσο ορο θελω να πηγαινω 3-4 φορες την εβδομαδα στο γυμναστηριο κι αυτο εξαρταται κυριως απο τα ωραρια της δουλειας μου): Στηθος-δικεφαλοι, πλατη-τρικεφαλοι, ποδια-ωμοι(ΟΛΑ σε 4σετ χ 10), και ΚΑΘΕ μερα κοιλιακοι ραχιαιοι, αεροβιο 15 λεπτα πριν, 15 μετα. Αυτο που με "ενοχλει" ειναι οτι οι περισσοτερες ασκησεις ειναι στα μηχανηματα τα οποια δεν τα συμπαθω και πολυ γιατι νιωθω οτι δε με γυμναζουν.

 

Διαβαζω πως για αρχαριους(αλλα και μη) οτι καλυτερο ειναι οι full body ασκησεις και οχι τοσο τα μηχανηματα. Και το βλεπω και στην προπονηση. Πηγα σημερα και ειχα πλατη-τρικεφαλο. Ημουν μιαμιση ωρα και απλα γυμναζα ενα μικρο μυ πισω απο το χερι για 5 ασκησεις. Επισης, ισως λογω απειριας, μη σωστης εκτελεσης ασκησεων κλπ, οταν κανω μηχανηματα για στηθος, πλατη δε νιωθω καμια ενταση στους μυες που υποτιθεται δουλευουν. Κανω peck deck και απλα κουραζονται τα χερια μου. Το ιδιο και στις ελξεις στη τροχαλια για πλατη και ουτω καθ'εξης. Για παραδειγμα οπως ειναι φυσικο την επομενη μερα απο προπονηση στα ποδια ή στα χερια εχω τους κλασσικους πονους, αλλα κανενα πονο στο στηθος, ή πλατη ή ωμο που να δειχνει οτι ζορισα τους συγκεκριμενους μυες. Ισως να φταιει επισης οτι απλα εχω αδυνατα χερια και κουραζομαι μη μπορωντας να βγαλω το σετ.

 

Για να μη κουραζω αλλο, θα ηθελα οποιος εχει την θεληση να δωσει καμια συμβουλη, τι προτεινει να κανω για να μη χανω ασκοπα τον χρονο μου διοτι κυριως αυτος ειναι ο λογος που τα παραταμε ολοι στο γυμναστηριο. Κανουμε προπονησεις που μετα απο 2-3 μηνες δεν εχουν φερει κανενα αποτελεσμα και απογοητευομαστε.

 

Τhanks :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι θα σου απαντήσουν οι έμπειροι στο bb που υπάρχουν αρκετοί στο forum. Εγώ θα σου πω γενικά να μην βιάζεσαι και να είσαι τακτικός στις προπονήσεις σου.

Το αερόβιο άστο και κάνε κάνα 5λεπτο στο τέλος για αποθεραπεία. Να ζεσταίνεσαι με βάρη. Βάζε τόσα κιλά ώστε να βγάζεις τις ασκήσεις.

Το σημαντικότερο που πρέπει να ξέρεις είναι ότι στο γυμναστήριο απλά καταστρέφεις μυϊκές ίνες. Αυτές αποκαταστούνται και διαπλάθονται ανάλογα την διατροφή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 43 του κ ακόμα είναι καλύτερος απο πολλά μεγάλα ονόματα 

πέτρα είναι ακόμα λολ

 

12042984_814462765341405_264509598598723

 

17 χρόνια πριν 

 

https://www.youtube.com/watch?v=MAo8gat-3o4

 

αυτό που μ κάνει εντύπωση πάντως είναι το πόσο ήρεμα μίλαγε και μιλάει , πόσο cool ήταν κ είναι 

τον είχαν καλέσει παλιότερα κ στην Πάτρα που διοργάνωσαν αγώνες BB

 

τρελά bb genetics  

 

Καλα 43 ειναι δεν ειναι και 80.

Kαλησπερα παιδια.

 

Ακολουθει μεγαλο ποστ  :-D

 

Ξεκινησα πριν 2 εβδομαδες γυμναστηριο γιατι θελω να βελτιωσω την εικονα μου. Ειμαι εντελως αρχαριος, στη ζωη μου πηγα 1-2 φορες γυμναστηριο για κανενα μηνα και μετα τα παρατουσα.

 

Ειμαι 29, 1.80 και 74 κιλα. Ξεροντας και βλεποντας τον εαυτο μου ειμαι αρκετα αδυνατος και αδυναμος στο πανω μερος, στηθος,ωμοι, χερια, με περιττο λιπος στη κοιλια. Ασσυμετρια δηλαδη, αδυνατος επανω, πλαδαρος κατω. Στα ποδια ειμαι σε αρκετα καλυτερη κατασταση, απο παντα αυτο. 

 

Επειδη μπηκα στο τρυπακι να μαθω λιγα πραγματα για το πως να βελτιωθω, διαβαζοντας στο ιντερνετ στην ουσια καταλαβα οτι το προγραμμα που μου βγαλανε στο γυμναστηριο ειναι εντελως αστοχο για εναν αρχαριο σαν κι εμενα που θελει σε πρωτη φαση να δυναμωσει - αποκτησει καλυτερη εικονα στο πανω μερος (στηθος χερια ωμοι) και σε δευτερη να χασει το περιττο λιπος στη κοιλια. 

 

Μου εχουν βαλει το κλασικο 3ημερο προγραμμα(σαν μεσο ορο θελω να πηγαινω 3-4 φορες την εβδομαδα στο γυμναστηριο κι αυτο εξαρταται κυριως απο τα ωραρια της δουλειας μου): Στηθος-δικεφαλοι, πλατη-τρικεφαλοι, ποδια-ωμοι(ΟΛΑ σε 4σετ χ 10), και ΚΑΘΕ μερα κοιλιακοι ραχιαιοι, αεροβιο 15 λεπτα πριν, 15 μετα. Αυτο που με "ενοχλει" ειναι οτι οι περισσοτερες ασκησεις ειναι στα μηχανηματα τα οποια δεν τα συμπαθω και πολυ γιατι νιωθω οτι δε με γυμναζουν.

 

Διαβαζω πως για αρχαριους(αλλα και μη) οτι καλυτερο ειναι οι full body ασκησεις και οχι τοσο τα μηχανηματα. Και το βλεπω και στην προπονηση. Πηγα σημερα και ειχα πλατη-τρικεφαλο. Ημουν μιαμιση ωρα και απλα γυμναζα ενα μικρο μυ πισω απο το χερι για 5 ασκησεις. Επισης, ισως λογω απειριας, μη σωστης εκτελεσης ασκησεων κλπ, οταν κανω μηχανηματα για στηθος, πλατη δε νιωθω καμια ενταση στους μυες που υποτιθεται δουλευουν. Κανω peck deck και απλα κουραζονται τα χερια μου. Το ιδιο και στις ελξεις στη τροχαλια για πλατη και ουτω καθ'εξης. Για παραδειγμα οπως ειναι φυσικο την επομενη μερα απο προπονηση στα ποδια ή στα χερια εχω τους κλασσικους πονους, αλλα κανενα πονο στο στηθος, ή πλατη ή ωμο που να δειχνει οτι ζορισα τους συγκεκριμενους μυες. Ισως να φταιει επισης οτι απλα εχω αδυνατα χερια και κουραζομαι μη μπορωντας να βγαλω το σετ.

 

Για να μη κουραζω αλλο, θα ηθελα οποιος εχει την θεληση να δωσει καμια συμβουλη, τι προτεινει να κανω για να μη χανω ασκοπα τον χρονο μου διοτι κυριως αυτος ειναι ο λογος που τα παραταμε ολοι στο γυμναστηριο. Κανουμε προπονησεις που μετα απο 2-3 μηνες δεν εχουν φερει κανενα αποτελεσμα και απογοητευομαστε.

 

Τhanks :)

Για εμενα παρατα τα spit και ξεκινα push pull legs push pull 5 φορες την εβδομαδα λιγες ασκησεις ομως και παντα τις βασικες[Πχ push.Αν δεν μπορεις 5 φορες καντο 3 ,αλλα με 5 φορες θα δεις μεγαλες διαφορες.Δεν σε νοιαζουν υπετροφιες ,σε νοιαζει να βαλεις καλο κρεας και δυναμη,οποτε μην πας ποτε πανω απο 8 επαναληψεις,παιζε δυναμη 2-5 και η υπερτροφια σου θα ειναι 8 επαναληψεις.Deadlift ,bench press,press και squat παντα στο προγραμμα σου,προσπαθησε να μπεις στο youtubve να μαθεις τεχνικη.Μην ρωτησεις κανα μαλακα στο gym,το 70% δεν τις κανει αυτες τις ασκησεις και θα στις διεξουν λαθος[ακομα και οι γυμνανστες].Ρωτα μονο καποιον που νομιζεις οτι την κανει σωστα.Φαγητο πολυ,ΜΗΝ μετρας απο τωρα τι τρως[θα βαρεθεις και θα το παρατησεις,απλα προσπαθησε να τρως ΠΟΛΥ αλλα ΚΑΘΑΡΑ[βγαλε ασπρα ρυζια μακαρονια ,βαζε μαυρα,εξω ζαχαρη,μεσα οτι κρεας βρεις ψαρι γιαουρτακι χαμηλα λιπαρα και θα δεις τα πολυ γρηγορα διαφορες.

Flat Bench Press 3x6-8

Incline Bench Press 3x6-8

Barbell Shoulder Press 3x6-8

Dips 3x4-8

Pull

Pull-Back,Biceps,Traps

 

Pull-ups 3x4-12

Barbell Rows 3x6-8

Barbell Curls 3x6-8

Deadlifts       3x5 ή αν φοβασαι pull down

Legs-Quads,Hamstrings,Calves

Squats 3x6-8

Leg press 3x 8

 

hack Squats/Dumbell Lunges 3x6-12

Stiff Legged Deadlifts 3x6-12

85 :D

 

φοβερα για την τιμη τους ,εδω τα εχουν 130

http://www.skroutz.gr/c/1463/andrikes-mpotes-mpotakia.html?keyphrase=northface&order_by=pricevat&order_dir=asc#/sku/5258117

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ασε γιατι ειχε και κατι σαλομον μπουφαν και μποτες κτλ αλλα τσουζουν οι τιμες!

 

το καλο ειναι οτι ειναι το γνωστο sportdirect και εχει καταστημα εδω οποτε εχει απειρα πραγματα σε καλες τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πρέπει να αρχίσω να γκουγκλαρω γιατί τα ονόματα των ασκήσεων μου φαινονται κινέζικα

Πιστεύω ότι θα σου απαντήσουν οι έμπειροι στο bb που υπάρχουν αρκετοί στο forum. Εγώ θα σου πω γενικά να μην βιάζεσαι και να είσαι τακτικός στις προπονήσεις σου.

Το αερόβιο άστο και κάνε κάνα 5λεπτο στο τέλος για αποθεραπεία. Να ζεσταίνεσαι με βάρη. Βάζε τόσα κιλά ώστε να βγάζεις τις ασκήσεις.

Το σημαντικότερο που πρέπει να ξέρεις είναι ότι στο γυμναστήριο απλά καταστρέφεις μυϊκές ίνες. Αυτές αποκαταστούνται και διαπλάθονται ανάλογα την διατροφή σου.

Το αερόβιο όμως δε θα βοηθήσει να φύγει σιγά σιγά το λίπος της κοιλιάς; Να το βγάλω εντελώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το push,pull,leg είναι high risk - high reward πρόγραμμα που αν δεν έχεις personal ως αρχάριος μόνο με την εμπειρία μετά μειώνεις τον ρίσκο τραυματισμού.Γιατί όσο και να δεις βίντεο αυτές είναι περίπλοκες ασκήσεις που πρέπει να ενεργοποιείς πολλούς μυς συντονισμένα και να κρατάς σωστή στάση σώματος καθόλη τη διάρκεια.Ειδικά όταν γράφεις ότι σου καίγονται τα χέρια είναι σαν να θυμάμαι τον εαυτό μου που προφανώς λόγω έλλειψης διασύνδεσης μυ-μυαλού σε συνδυασμό λάθος τεχνικής δεν έσπρωχνα με στήθος και δεν τράβαγα με πλάτη.

Θα πρότεινα ένα σπλιτ για αρχή να μάθεις τις ασκήσεις να δουλέψεις τεχνική και μετά στην αλλαγή προγράμματος μπαίνεις σε push,pull ή full body για να βάλεις μυς.Έτσι έβαλα και ένα φίλο μου που ξεκίνησε πριν 1 μήνα.(Το σπλιτ + μηχανήματα είναι το safe road γι αυτό όλοι αυτό δίνουν στην αρχή.)

Αερόβιο προτιμώ να κάνω μετά την προπόνηση 20-45' 0-5 φορές τη βδομάδα ανάλογα πόσο λίπος θέλω να χάσω και ζεσταματάκι πάνω στις ασκήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Socratis είσαι σίγουρος που προτείνεις αυτές τις ασκήσεις σε αρχάριο,κατά πάσα πιθανότητα ενθουσιώδη και μάλιστα χωρίς επίβλεψη;

Οι πιθανότητες τραυματισμού του σε σχέση με τις ελεγχόμενες ασκήσεις στα μηχανήματα είναι απείρως μεγαλύτερη.

Άμα τραυματιστείς στην αρχή τα παρατάς.

Sheik προσπαθώντας να κάψεις λίπος καις και μυικό ιστό. Βάλε όγκο τώρα και σιγά-σιγά ( 1 χρόνο +)θα βρείς τον δρόμο σου

 

Edit ...με πρόλαβε άλλος

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...