Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που λέει ο ΤΕΟΚΟΣ στο τέλος. Δεν μπορείς και να χάσεις λίπος και να βάλεις μυς. Το σωστό ειναι να βάλεις κιλά για να φτιάξεις μυς και μετά να μπεις σε διαδικασία καψίματος για να φύγει το λίπος στην κοιλιά.

 

Το Α και το Ω στην μυική αύξηση ειναι η κατάλληλη διατροφή. Πες μας τι τρως, όσο πιο αναλυτικά μπορείς.

 

Επίσης, το πιάσιμο ´η μη πιάσιμο δε λέει και πολλά. Για το στήθος που λες ας πούμε, εγω δεν έχω πιαστεί ποτέ. Στα πόδια δε, κάθε φορά. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο αλλα μην έχεις τη φιλοσοφία πιάστηκα άρα έγινε δουλειά, δεν πιάστηκα άρα δεν έγινε.

 

Όσον αφορά τις ασκήσεις, εγω κάνω 2 φορές τη βδομάδα άνω σώμα και 2 κάτω σώμα. Ποσο χρόνο έχεις διαθέσιμο για το γυμναστήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ρε Socratis είσαι σίγουρος που προτείνεις αυτές τις ασκήσεις σε αρχάριο,κατά πάσα πιθανότητα ενθουσιώδη και μάλιστα χωρίς επίβλεψη;

Οι πιθανότητες τραυματισμού του σε σχέση με τις ελεγχόμενες ασκήσεις στα μηχανήματα είναι απείρως μεγαλύτερη.

Άμα τραυματιστείς στην αρχή τα παρατάς.

Sheik προσπαθώντας να κάψεις λίπος καις και μυικό ιστό. Βάλε όγκο τώρα και σιγά-σιγά ( 1 χρόνο +)θα βρείς τον δρόμο σου

 

Edit ...με πρόλαβε άλλος

 

Ωραια τοτε ας κανει μηχανηματα ,μονο εκει δεν μπορεις να τραυματιστεις[καλα και εκει αλλα λιγα πραγματα]

Αλλα αμα δεν δει διαφορα μιλαμε.Τι ξεκινσει τωρα με βαρυ ,τι ξεκινησει σε εναν χρονο ,το ιδιο δεν ειναι?Πρωτη φορα δεν θα το κανει?Γιατι να χαλαει τον χρονο του με μαλακιουλες.Τεσπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο ΤΕΟΚΟΣ στο τέλος. Δεν μπορείς και να χάσεις λίπος και να βάλεις μυς. Το σωστό ειναι να βάλεις κιλά για να φτιάξεις μυς και μετά να μπεις σε διαδικασία καψίματος για να φύγει το λίπος στην κοιλιά.

 

Το Α και το Ω στην μυική αύξηση ειναι η κατάλληλη διατροφή. Πες μας τι τρως, όσο πιο αναλυτικά μπορείς.

 

Επίσης, το πιάσιμο ´η μη πιάσιμο δε λέει και πολλά. Για το στήθος που λες ας πούμε, εγω δεν έχω πιαστεί ποτέ. Στα πόδια δε, κάθε φορά. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο αλλα μην έχεις τη φιλοσοφία πιάστηκα άρα έγινε δουλειά, δεν πιάστηκα άρα δεν έγινε.

 

Όσον αφορά τις ασκήσεις, εγω κάνω 2 φορές τη βδομάδα άνω σώμα και 2 κάτω σώμα. Ποσο χρόνο έχεις διαθέσιμο για το γυμναστήριο;

 

Τι τρωω:

 

Αν δουλευω απογευμα(12 με 9):

Πρωι quaker με γαλα+μελι+μπανανα και καμια ωρα μετα παω γυμναστηριο. Μολις γυρισω απο γυμναστηριο κανενα τοστ γαλοπουλα gouda και 3-4 αυγα και αν εχω ισως τονο.

 

Μεσημερι στο διαλειμμα στη δουλεια (δηλαδη στις 4 με 5) τρωω ενα σαντουιτς με γαλοπουλα ή κοτομπουκιες με τυρι κλπ και καμια μπανανα(σπανια εχω τον χρονο να μαγειρεψω και να παρω φαϊ "κανονικο" στη δουλεια του στυλ μακαρονια με κιμα κ τυρι).

 

Βραδυ οταν γυρναω καμια σαλατα με κυριως πιατο καμια μεριδα κοτοπουλο ή μπιφτεκι ή κρεας γενικοτερα με πατατες ή ρυζι ενω μια στο τοσο μπορει να εχω φαι απο την μανα(που συνηθως ειναι παραγγελιά μη κρεατικο -φασολακια,γεμιστα συνηθως λαδερα)

 

Αν δουλευω πρωι(9 με 6):

 

Πρωι το ιδιο με πριν. Μεσημερι το ιδιο με πριν. Γυρναω απο δουλεια, τρωω κανενα τοστ και καμια μπανανα πριν το γυμναστηριο καμια ωρα, παω γυμναστηριο και στο τελος ειτε τοστ-τονο-αυγα ειτε το φαι που περιγραφω πιο πανω για βραδυνο.

 

Γενικως δεν μου αρεσει το μαγειρεμα, δεν ξερω απο μαγειρεμα, βαριεμαι το μαγειρεμα, δεν εχω χρονο και διαθεση για μαγειρεμα :P

Ειναι αρκετα πιεσμενο το προγραμμα με τη δουλεια που μου τρωει 9 ωρες + αλλη 1 με 1μιση πανε ελα με πρετοιμασια οποτε σε καμια περιπτωση δε μπορω να ακολουθησω προγραμμα διατροφης παρα μονο καποιες συμβουλες για τα pre & post gym γευματα και το πρωινο που το καθιερωσα με βρωμη.

 

Εννοειται πως μεχρι στιγμης θα παιξει σιγουρα 1 εως max 2 φορες τη βδομαδα το βραδυ κανενα "βρωμικο" λογω του οτι δεν θα εχω τπτ προχειρο/ετοιμο που συνηθως θα ειναι πιτα γυρο κοτοπουλο ή σουβλακι κοτοπουλο. Μια στο τοσο επισης μπορει να τσιμπησω το πρωι και καμια μπουγατσουλα τυρι :P

 

 

Διαθεσιμο χρονο για το γυμναστηριο οπως καταλαβαινεις οταν δουλευω εχω αυστηρα απο τις 9 που ανοιγει  μεχρι 11 να εχω τελειωσει και να ετοιμαζομαι για δουλεια ωστε να ειμαι εκει στις 12 ειτε απο τις 7-7μιση το απογευμα μεχρι το βραδυ. Οποτε εχω βαλει στοχο να πηγαινω 1 φορα στο ρεπο, 1 φορα την Κυριακη(ευτυχως ειναι ανοιχτο) και αλλες 2 μεσα στις εργασιμες μερες μου.

 

Την αλλη πεμπτη εχω και δωρεαν λιπομετρηση στο γυμναστηριο, οτι βγαλει θα σας πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε τσέκαρε αυτό Link.png Site: εδώ το λινκ και γενικά το site, όποια κατηγορία σε ενδιαφέρει. Έχει πάρα πολύ υλικό.

 

Α για να σε προλάβω που δεν σου αρέσουν τόσο τα μηχανήματα Link.png Site: εδώ  από το ίδιο site ένα ενδεικτικό πρόγραμμα με ελεύθερα:

 

Γενικά παιδιά αξίζει μία ματιά το site, ίσως όχι για τους τόσο προχωρημένους αλλά για τους αρχάριους υπάρχουν πολλοί καλοί οδηγοί που συνδυάζουν θεωρία και πράξη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη κανεις ασκησεις στηθους μονο με μηχανηματα;

Οχι μου εχει πιεσεις αλτηρων σε οριζοντιο παγκο και μια pullover με αλτηρα. Οι αλλες ειναι μια ασκηση σε ενα μηχανημα smith με επικλινη παγκο, peck deck και cross over πιεσεις(αυτο με τους ιμαντες).

 

Σε καθε μυικη ομαδα ειναι κυριως 3-4 ασκησεις μηχανηματα και 1-2 με βαρακια

 

Το εχω φωτο το προγραμμα αν θελετε το ποσταρω να μου πειτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατάω να δω τα link του bosei περιμένοντας ξένα site με references ... σοκ ... ελληνικό που λέγεται souvlaki-fitness !! sok

Έχω ξεφύγει, και ούτε ένα αγγλικό στο ποστ παρακαλώ. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξεφύγει, και ούτε ένα αγγλικό στο ποστ παρακαλώ. 

"Site" x3 begs to differ! :P Α και κάτι πρέπει να κάνουμε με τους Σαλονικιούς, διάβασα μπουγάτσα με τυρί και μου πήρε 5-6" να καταλάβω τι ήθελε να πει ο ποιητής...

 

Πάντως επειδή ξεκίνησα από παραπλήσιο σημείο (29/165/55) πριν κανά χρόνο και κάτι , να πω ότι το 2-3 μήνες που ανέφερε ο sheik δεν παίζει για το συνολικό αποτέλεσμα... να βάλει κιλά; σίγουρα, εμένα μου πήρε 3 μήνες να βάλω 8-9κιλά... αλλά μου πήρε ~1 χρόνο αυτά τα 9 να γίνουν καθαρή μυϊκή μάζα και όχι λίπος κτλ. Είχα και διαλείμματα ενδιάμεσα βέβαια, αλλά κι αυτά στο πρόγραμμα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι υψομετρο ρε? για μεσα στην πολη τα πηρα :P

Αυτά είναι. Και αυτά που έχω εγώ για ορειβασία είναι των 60 ευρώ και μάρκα μέκαψες από woodland :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτά είναι. Και αυτά που έχω εγώ για ορειβασία είναι των 60 ευρώ και μάρκα μέκαψες από woodland :P

δες λες καλα που δεν εσκασα τη 200 για τις Σαλομον :P

 

νταξει 85 για Νορθ Φεις μποτα ειναι τιποτα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουκου ημουν στον Γοργοποταμο  κοντα στην Λαμια  για την σχολη εκπαιδευτων Canyoning   8 ωρες αναρριχητικο πεδιο το Σαββατο και 5 ωρες διασχιση φαραγγιου την Κυριακη με καταρρακτωδη βροχη σε φαση ειμασταν ετοιμοι λιγο ακομα και θα καναμε εξοδο διαφυγης .

 

 

 

 

post-237837-0-37289600-1444630442_thumb.jpg


Να και εγώ για τον Κυπριακό χειμώνα.. από παραλία ποσταρω τώρα 35 βαθμούς εχει

138021108.jpg

αχχα εχω τις ιδιες ακριβως 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουκου ημουν στον Γοργοποταμο  κοντα στην Λαμια  για την σχολη εκπαιδευτων Canyoning   8 ωρες αναρριχητικο πεδιο το Σαββατο και 5 ωρες διασχιση φαραγγιου την Κυριακη με καταρρακτωδη βροχη σε φαση ειμασταν ετοιμοι λιγο ακομα και θα καναμε εξοδο διαφυγης .

 

 

Ολα αυτά τα διπλώματα (canyoing, καταδύσεις, σκοποβολή κτλ) τα κάνεις τίποτα? δουλεύεις σαν μισθοφώρος? :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...