Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά κάνεις!

Άκου πως πως θα γίνουν τούμπανο..

Βρες ένα σκαλοπάτι μεγάλο κ κάτσε με τις μύτες άκρη άκρη!

Ξεκίνα 5/6 μισές από το σκαλοπάτι και κάτω το πόδι, 5/6 μισές από το σκαλοπάτι και πάνω το πόδι και Καπάκι καμιά δεκαριά ολόκληρες (όλη την κίνηση δηλαδή από τέρμα πάνω μέχρι τέρμα κάτω) γρήγορες! Καπάκι το ίδιο κάνε το μέχρι να καείς.. Το τέλειο είναι όταν ζοριστείς πολύ να έχεις την γυναίκα από πίσω να σε πιάνει από την μέση και να σου δίνει μια βοήθεια στο ανέβασμα όταν έχεις κλάσει!

Κάνε δυο τρία τέτοια σετακια και θα με θυμηθείς...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Παγκάσιους είναι απαγορευμένο στο σπίτι από την κόρη μου (μηχανολόγος τροφίμων). Το χαρακτηρίζει κινέζικο με την κακή έννοια . Για ψάρι ένα ταψί σαρδέλες-γαύρο με σκορδάκι .

Κοτόπουλο ψητό από Γαλαξία Σούπερ-μάρκετ . Ένα πεντάευρω μεγαλούτσικο. Το ξεπετσιάζεις και έτοιμο.

Τώρα τελευταία τα έχει βάλει και γίνεται χαμός. Κοντεύουν να κλείσουν τα τριγύρω κοτοπουλάδικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που πες ετοιμο, εχει κ ο σκλαβενιτης ολοκληρα κοτοπουλα ψητα. Ειχα παρει μια φορα δεν ηταν ασχημο

 

Οσο για το ψαρι συμφωνω με τη -σχεδον- συναδελφο. Αν δεν εχεις οικονομικη δυνατοτητα για κατι αλλο οκ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW, θα μπορούσε να ανεβάσει κάποιος το σωστό τρόπο για να κάνεις squats με μπάρα; Έχω δει από διαφορετικές πηγές 2 τρόπους, αλλά η μία ακυρώνει την άλλη. Γόνατα που ξεπερνούν τις μύτες των ποδιών vs γόνατα που δεν τις ξεπερνούν. Αλλού έβλεπα πως ο σωστός είναι πρώτος, ενώ αλλού, ο δεύτερος.

Ο σωστός τρόπος για squat δεν έχει να κάνει μόνο με το αν περνάνε τα γόνατα τις μύτες ή αν δεν τις περνάνε:

 

Για την ερώτησή σου δες αυτό:

 

 

Αν θες πιο in depth video γενικά με το squat πες μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να τρώω στήθος κοτόπουλο μέχρι να σκάσω σε καθημερινή φάση.

Μισώ το μπούτι επειδή είναι μικρό και δε τρώγεται κρύο, ειδικά στον φούρνο.

Βρήκα μια πατέντα και τα ψήνω στον φούρνο με λίγο κάρυ κ ελαιόλαδο για την γεύση και λιώνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σολωμό δε τον φοβάστε για ότι μαζεύει βαρέα μέταλλα?
Τόνο κονσέρβα τρώει κανείς? Εγώ παίρνω σε νερό γιατί δε μου αρέσουν οι άλλες με το λάδι. Απλά τον σουρώνω να φύγει το νερό και το ξεπλένω να φύγει και το αλάτι (νομίζω βάζουν πιο πολύ αλάτι στις κονσέρβες με νερό για να διατηρηθεί περισσότερο).

 

Spect: σε ίδια φάση είμαι και γώ στην καθημερινότητα. Απλά να φάω να πάρω τα συστατικά. Στήθος, γλυκοπατάτα, λαχανικά στον ατμομάγειρα και όλα χωρίς αλάτι. Άντε λίγο μουστάρδα ή καμιά σως μέλι-μουστάρδα-λάδι αν φτιάξω σαλάτα με κοτόπουλο/τόνο.

Πιστεύω σε λίγα χρόνια που θα κυκλοφορήσουν "τροφές" που απλά θα έχουν τα συστατικά και τη γεύση από αυτά που ξέρουμε τώρα, θα μας λυθούν τα χέρια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σωστός τρόπος για squat δεν έχει να κάνει μόνο με το αν περνάνε τα γόνατα τις μύτες ή αν δεν τις περνάνε:

 

Για την ερώτησή σου δες αυτό:

 

 

Αν θες πιο in depth video γενικά με το squat πες μου.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Κάποια πράγματα που πρέπει να προσέχουμε στα squat και μου έρχονται στο μυαλό είναι τα εξής:

  • τα πόδια στο άνοιγμα των ώμων και λίγο παραπάνω με τις πατούσες να δείχνουν λίγο προς τα έξω, ώστε να έχουμε φυσιολογική κίνηση
  • όταν κάνουμε καθίσματα, τα γόνατα κοιτάνε προς τα έξω και όχι προς τα μέσα (όπου είναι σε αδύναμη θέση και μπορεί να καταστραφούν)
  • δε σηκώνουμε φτέρνες
  • δεν καμπουριάζουμε - η πλάτη πρέπει να είναι ίσια (όχι απαραίτητα κάθετη στο πάτωμα)
  • ελέγχουμε όλη την κίνηση με τους μύες ώστε να μην έχουμε ταλαντώσεις στις τελικές θέσεις
  • σφιγμένη κοιλιά
  • σωστές αναπνοές

Αν πιστεύεις πως κάτι μου διαφεύγει ή χρειάζεται διόρθωση feel free!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιστεύεις πως κάτι μου διαφεύγει ή χρειάζεται διόρθωση feel free!

 

  • τα πόδια στο άνοιγμα των ώμων και λίγο παραπάνω με τις πατούσες να δείχνουν λίγο προς τα έξω, ώστε να έχουμε φυσιολογική κίνηση

 

Δεν πρέπει να έχουμε όλη μία fix στάση. Κάνει ο καθένας ό,τι τον βολεύει περισσότερο. Άλλοι μπορεί να έχουν super extra narrow stance (tom platz π.χ.) και άλλοι πολύ wide. Άλλοι μπορεί να έχουν τις μύτες του τελείως ευθεία και άλλοι πάνω από 45 μοίρες. 

 

Τώρα για έξτρα πράγματα να προσθέχω δεν ξέρω αν έχει νόημα. Εξαρτάται το context. Μπορεί να πω πράγματα και λεπτομέρειες που για κάποιον που τον ενδιαφέρει απλά το bodybuilding να τα θεωρήσει mental masturbation.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πιστεύω σε λίγα χρόνια που θα κυκλοφορήσουν "τροφές" που απλά θα έχουν τα συστατικά και τη γεύση από αυτά που ξέρουμε τώρα, θα μας λυθούν τα χέρια!

Κατά εκεί πάει η δουλειά δυστυχώς!

Το φαί είναι μία από τις 2 καλύτερες απολαύσεις στην ζωή και θέλει εκπαίδευση για να το καταευχαριστηθείς!

Ποιος μπορεί να ζήσει χωρίς ένα γύρο-πίτα με 2 ποτηράκια καλό syrah ?

Mιά χαρά gourme μπορεί να είναι το fitness.

 

Tip: Γύρος Fitness

Ένα στήθος κοτόπουλου και ένα ψαρονέφρι.Tα χτυπάμε να απλώσουν. Τα κάνουμε σάντουιτς και ανάμεσα σάλτσα μουστάρδα. Τα τυλίγουμε σφικτά σε ρολό με χαρτί ψησίματος Όταν γίνουν στον φούρνο ,ψιλοκόβουμε σε πολύ ψιλές ροδέλες.

Έτοιμος ο fitness γύρος και πεντανόστιμος :)

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Κάποια πράγματα που πρέπει να προσέχουμε στα squat και μου έρχονται στο μυαλό είναι τα εξής:

  • τα πόδια στο άνοιγμα των ώμων και λίγο παραπάνω με τις πατούσες να δείχνουν λίγο προς τα έξω, ώστε να έχουμε φυσιολογική κίνηση

Συμπλήρωμα αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει.

Έχω την εντύπωση ότι αν οι μύτες από την πατούσα κοιτάνε προς τα έξω (ανοικτές) πιάνει πιο πολύ τούς γλουτιαίους Αν κοιτάνε ευθεία μπροστά ,το πίσω μέρος του ποδιού.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να έχουμε όλη μία fix στάση. Κάνει ο καθένας ό,τι τον βολεύει περισσότερο. Άλλοι μπορεί να έχουν super extra narrow stance (tom platz π.χ.) και άλλοι πολύ wide. Άλλοι μπορεί να έχουν τις μύτες του τελείως ευθεία και άλλοι πάνω από 45 μοίρες. 

Ισχύει αυτό που λες. Δεν το τόνισα κι εγώ. Θέλουμε γενικά να βγαίνει η κίνηση όπως ορίζει το σώμα του καθενός.

 

Τώρα για έξτρα πράγματα να προσθέχω δεν ξέρω αν έχει νόημα. Εξαρτάται το context. Μπορεί να πω πράγματα και λεπτομέρειες που για κάποιον που τον ενδιαφέρει απλά το bodybuilding να τα θεωρήσει mental masturbation.

Εγώ κάνω bodyweight. Θα ήθελα όμως να μάθω περισσότερα για squats με μπάρα. Είναι βασική άσκηση. Φαντάζομαι πως αν κάνω τα squats που κάνω με βάρη σε χέρια που κρέμονται από δίπλα δεν υπάρχουν αλλαγές στη στάση. Αλλά η μπάρα θα είναι άλλη φάση.
 

Tip: Γύρος Fitness

Ένα στήθος κοτόπουλου και ένα ψαρονέφρι.Tα χτυπάμε να απλώσουν. Τα κάνουμε σάντουιτς και ανάμεσα σάλτσα μουστάρδα. Τα τυλίγουμε σφικτά σε ρολό με χαρτί ψησίματος Όταν γίνουν στον φούρνο ,ψιλοκόβουμε σε πολύ ψιλές ροδέλες.

Έτοιμος ο fitness γύρος και πεντανόστιμος  :)

Το κράτησα. :)

 

Συμπλήρωμα αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει.

Έχω την εντύπωση ότι αν οι μύτες από την πατούσα κοιτάνε προς τα έξω (ανοικτές) πιάνει πιο πολύ τούς γλουτιαίους Αν κοιτάνε ευθεία μπροστά ,το πίσω μέρος του ποδιού.

Υπάρχουν και τα close squats. Με κλειστά τελείως πόδια δηλαδή. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη, αλλά μάλλον θα στρεσάρουν περισσότερο πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα λαθος που κανουν αυτοι που πρωτοχρησιμοποιουν μπαρα στα σκουωτ ειναι οτι γερνουν μπροστα τον κορμο τους, σκυβουν δηλαδη

Και επισης να την ακουμπας στους τραπεζοειδεις κ οχι ψηλα στον αυχενα.

 

 

Αν θες να ξεκινησεις μπαρα καλυτερα να μη βαλεις καθολου κιλα μεχρι να συνηθισεις την τεχνικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παγκάσιους είναι απαγορευμένο στο σπίτι από την κόρη μου (μηχανολόγος τροφίμων). Το χαρακτηρίζει κινέζικο με την κακή έννοια . Για ψάρι ένα ταψί σαρδέλες-γαύρο με σκορδάκι .

 

τεχνολόγος τροφίμων θες να πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κράτησα. :)

 

Όταν βρεθώ σε PC και όχι τηλ θα την γράψω ακριβώς

τεχνολόγος τροφίμων θες να πεις.

Γεωπόνος Μηχανολογος Τροφίμων συγγενικό με το τεχνολόγος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...