Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα λαθος που κανουν αυτοι που πρωτοχρησιμοποιουν μπαρα στα σκουωτ ειναι οτι γερνουν μπροστα τον κορμο τους, σκυβουν δηλαδη

 

Δεν είναι αναγκαία λάθος αυτό αρκεί να γίνεται με ασφάλεια. Το δικό μου squat όπως και πάρα πολλών (ίσως το πιό καλό παράδειγμα είναι ο Layne Norton) περιλαμβάνει αρκετό forward lean. Το θέμα είναι ότι δεν είναι επικίνδυνο επειδή κρατάμε την ουδετερότητα της σπονδυλικής στήλης. Δεν έχουμε flexion δηλαδή ούτε σε θωρακική μοίρα ούτε σε οσφυική. 

 

Επίσης, -τουλάχιστον σε εμένα- είναι ο μόνος τρόπος να είναι όσο πιό efficient γίνεται το squat μου, να υπάρχει δηλαδή straight bar path. Αν προσπαθούσα να μείνω όσο πιό upright γίνεται τότε θα ήταν που πήγαινε η πορεία της μπάρας μπρος πίσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

πηρα φιλετο βακαλαο κατεψυγμενο γ σμρ ... ζηλεψα απο τη κουβεντα :P
Τα θρεπτικα συστατικα κ θερμιδες που γραφουν πανω ειναι γ κατεψυγμενη η μαγειρεμενη μετρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θρεπτικα συστατικα κ θερμιδες που γραφουν πανω ειναι γ κατεψυγμενη η μαγειρεμενη μετρηση?

Αν δεν το αναφέρει συγκεκριμένα τότε είναι για ωμή ζύγιση αλλά αφού έχει ξεπαγώσει. Επειδή έπαιρνα κι εγώ κατεψυγμένο βακαλάο μία φορά το άφησα να ξεπαγώσει τελείως, είδα πόσο βγαίνει περίπου και έκανα μετά τις μετρήσεις με κατεψυγμένο το ψάρι.

 

In other news κι άλλο pr στον πάγκο με παύση σήμερα. 3 σετ των 2 με 92,5 και το 4ο σετ 4 reps. Επίσης pr πάλι στον πάγκο με κλειστή λαβή με παύση 87,5 για 4 reps.

 

Εντωμεταξύ σήμερα έκανα καθιστός κάμψεις δικεφάλων, ήμουν στο τελευταίο σετ και ήθελα να κάνω drop. Σκάει μύτη όμως ένας τύπος με το κλασικό άνοιγμα χεριών φάση θα πετάξω και είχε πιάσει μία ολόκληρη μεριά του rack των αλτήρων και αυτοσυγκεντρώταν για να πιάσει 8 κιλά αλτήρες ρε πούστη και εννοείται έκανε μπροστά από το rack για να μην μπορεί κανείς άλλος να πάρει αλτήρες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω πως και πως να βγει το full text τούτης της έρευνας: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26605807/ 

 

Απ' ό,τι διαβάζω έχουν κάνει πολύ καλό control σε πολλά variables και βρήκαν ότι τα longer rest periods έχουν μεγαλύτερο effect σε muscle strength (το ξέραμε ήδη) αλλά και σε hypertrophy. Πιθανότατα επειδή βγαίνει παραπάνω volume αν έχεις ξεκουραστεί παραπάνω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρουμε ότι το επάγγελμα σου δεν προσφέρει αποκλειστική αγγλική ορολογία με αποτέλεσμα να χρησιμοποιείες όρους που υπάρχουν στην καθημερινή ελληνική γλώσσα, παρ'όλα αυτά, κάνε μια προσπάθεια να μην ζηλεύεις και να γράφεις αυτό που θέλεις να πεις στην γλώσσα που χρησιμοποιείες τόσα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

85 κιλά και παρόλο που ανέβασα θερμίδες - bulking για να ανέβει και το βάρος τώρα άρχισε η κανονική πείνα... πεινάω :(

 

στα 81 ποτέ δεν πεινούσα

Συναδελφε τωρα θα καταλαβεις το μαρτυριο μου ,παντως Αλεξ 85 κιλα ειναι μια χαρα για το υψος σου  δλδ στα 81  τι ποσοστο λιπους ειχες?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφε τωρα θα καταλαβεις το μαρτυριο μου ,παντως Αλεξ 85 κιλα ειναι μια χαρα για το υψος σου  δλδ στα 81  τι ποσοστο λιπους ειχες?

 

δεν είμαι σίγουρος, όταν αδυνάτιζα έχανα και μυική μάζα μαζί. Πιστεύω στο επόμενο cut το σημπλήρωμα / γάλα θα βοηθήσει πολύ και θα χάσω κυρίως λίπος. Κάνα 13-14ρι να ήμουν ξέρω γω στα 81. 

 

Τώρα άντε να μαι κάνα 15 όχι παραπάνω, ενώ τα κιλά είναι αρκετά περισσότερα. Θα συνεχίσω +1 κιλό τον μήνα μέχρι τα 87 μετά θα μείνω στα ίδια κανα 2 μηνο και μετα θα αρχίσω να κατεβαίνω σιγά σιγά έτσι το κόβω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα σήμερα απ το σούπερ μάρκετ 4 φιλέταρες στήθος κοτόπουλο χωρίς ίχνος λίπους, του είπα και μου τα έκοψε κομματάκια κύβους και με περιμένουν στο ψυγείο! Όταν πάω σπίτι κατά της 8 θα τα βάλω στην ψηστιέρα και μέχρι να γίνουν (20λεπτά Μαξ) θα ρίξω μέσα στο μπλέντερ λίγο ελαιόλαδο, ρίγανη πιπέρι, φρέσκο στημένο λεμόνι και μπόλικη μουστάρδα, θα τα χτυπήσω θα την ρίξω την σάλτσα σε μια μεγάλη γυάλινη πιατέλα και θα βάλω μέσα τα κομμάτια κοτόπουλο που θα αχνόκαίνε να πνίγουν στην πηχτη λεμόνομουστάρδοσάλτσα!

Οκ τρέχουν τα σάλια από τώρα, φώτο δεν ξέρω αν θα ανεβάσω για να μην μου λιποθυμησετε χαχα !!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι λίγο, 6μισή το κιλό αν θυμάμαι καλά 14 ευρώ έδωσα ήταν τούμπανο τα κομμάτια πάνω από δύο κιλά βγήκαν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση μιας και δεν εχω κανει ποτε. 
Πως γινετε να κανετε ογκο δηλ υπερθερμιδικη διατροφη γ μεγαλα διαστηματα και ν πεφτει πεινα?
Αφου τρεφεστε με παραπανω ''απο οτι πρεπει για διατηρηση'' θερμιδες γ καιρο δεν θα επρεπε να νιωθετε σκασμενοι η εστω ενα αισθημα πληροτητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...