Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα τι διαφορά έχουν αυτό που σου λέω και αυτό που λες. Κάνοντας αυτό το 3rd world squat, βελτιώνεσαι στη συγκεκριμένη θέση. Είναι όμως αυτή η θέση η θέση που παίρνεις όταν κάνεις back squat με μπάρα και κιλά ? Εγώ σου είπα την παραπάνω λύση για να έχεις περισσότερο χρόνο under the bar με την κανονική σου θέση για squat.

 

Προσωπικά έχω περάσει και από την φάση να κάνω 30-45 λεπτά mobility drills, stretching και foam rolling + το κανονικό ζέσταμα πριν από κάθε squat session. Ειλικρινά, την βελτίωση την είδα όταν πέρασα αρκετό χρόνο under the bar χωρίς fancy stuff

 

Επειδή ασχολούμαι με bodyweight squats, δεν μπορώ να ξέρω ποια είναι η καλύτερη επιλογή για μπάρα. Εσύ κάνεις με μπάρα, οπότε μάλλον έχεις δίκιο στο ότι η περισσότερη προπόνηση στην ίδια την άσκηση μπορεί να βοηθήσει στην ευλυγισία. Περισσότερο το πρότεινα για κάποιους που δυσκολεύονται να πάνε ass to the grass στα squat. Νομίζω ο gon1332 είχε αναφέρει κάτι τέτοιο. Άμα κάνω λάθος ας με διορθώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αλεξ θες 2-3 μπούτια για να πάρεις το κρέας που παίρνεις απο ενα στήθος !

φιλετάκι στήθος με λεμονάκι σκέτη κ@@λα ρε φιλε μην ξηγιεσαι ..

 

θα σου την σπάσω τώρα με δεδομένα από το internet.

 

Στηθος ανα 100 γραμμάρια χωρίς κόκκαλο - 110 θερμίδες, 1γ λίπος 23γ, πρωτεΐνη. 

Μπούτι 100 γραμμάρια χωρίς πέτσα και κόκκαλο - 119 θερμίδες, 4γ λίπος, 20γ πρωτεείνη

 

αμελητέα διαφορά για μένα και σίγουρα όχι 2-3 μπούτια για ένα στήθος.. καμία σχέση. 

 

δυστυχώς το στήθος ότι και να το κάνεις για μένα είναι χαρτί. Ο Φώτης είναι μαζί μου (βγες και πες τα)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ασχολούμαι με bodyweight squats, δεν μπορώ να ξέρω ποια είναι η καλύτερη επιλογή για μπάρα.

Α έλα. Δεν κατάλαβα ότι λες για bodyweight. 

 

 

Περισσότερο το πρότεινα για κάποιους που δυσκολεύονται να πάνε ass to the grass στα squat. Νομίζω ο gon1332 είχε αναφέρει κάτι τέτοιο. Άμα κάνω λάθος ας με διορθώσει.

Καλά κοίτα δεν είναι ανάγκη να πάει κάποιος ass to grass. Δεν είναι όλοι φτιαγμένοι για πραγματικό ass to grass. Αν κάποιος δεν το έχει από μόνος του και είναι το βάθος του αισθητά πιό πάνω τότε θέλει αρκετό compromise και σε κιλά και σε τεχνική για να φτάσει εκεί κάτω. Προσωπικά δεν το προτείνω.

 

Από την άλλη ένα κανονικό βάθος (powerlifting π.χ.) είναι achievable από τους περισσότερους με λίγη δουλειά. Πρέπει να έχεις πολύ περίεργο hip structure για να μην μπορείς να φτάσεις στο βάθος που λέω χωρίς να ρισκάρεις την θέση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στηθος ανα 100 γραμμάρια χωρίς κόκκαλο - 110 θερμίδες, 1γ λίπος 23γ, πρωτεΐνη. 

Μπούτι 100 γραμμάρια χωρίς πέτσα και κόκκαλο - 119 θερμίδες, 4γ λίπος, 20γ πρωτεείνη

εσυ σπαστην μου οσο θελεις δεν με πειράζει καθόλου :)

άκου κατι βασικό πανω σε αυτο που λες , επειδή το μπούτι εχει πολυ λιγότερο ψαχνό (κρεας) απο οτι το στήθος

για να πάρεις τα 100γρ πχ που παίρνεις απο το στήθος , θες 2-3 μπούτια !!

αυτοι οι αριθμοι που παραθετεις λενε τι παιρνεις απο 100γρ μπουτι και τι παιρνεις απο 100γρ στηθος δεν λενε οτι ενα στηθος εχει 100γρ και ενα μπουτι το ιδιο !

δεν εχει το ενα μπούτι τα ιδια γραμμ κρέας με αυτα που εχει το στήθος !

το ιδιο λεμε , δεν μιλαω , δεν ψειρίζω τα γρ λίπους και πρωτεΐνης που εχει το καθένα ,  δεν ειμαι κόπανος , κατάλαβες ελπιζω τι εννοούσα !

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κόψε το στήθος και τρώγε μπούτι. Είναι και πολύ πιο φτηνό. 

 

Θα προτιμούσα να παρατήσω το θεμα fintess παρά να τρώω στηθος. 

Λοιπον τα ιδια ελεγα και εγω ,απο ενα επιπεδο και μετα (δεν ειναι ο Γιαννης ακομα εκει ) το μπουτι δεν κανει εχει πολυ λιπος.Εκει αναγκαστικα πας στο στηθος .Τωρα ειναι αυτονοητο πως το στηθος δεν τρωγεται ειδικα για fit καταστασεις στεγνο και ψητο στον φουρνο ειναι σαν τσοχα.

Εγω αυτο που εκανα ειναι  να παιρνω κατι ετοιμες μαριναδες απο το σουπερμαρκετ  και σε συνδυασμο με την καινουρια ψησταρια που εχω ειναι πλεον δεν θα πω νοστιμο , αλλα τρωγεται πολυ ανετα .Με 8+ ευρω που παιρνω το ετοιμο στηθος φιλετο καθαρισμενο κομμενο  τρωω μεσημεριανο  βραδυνο  ,μια χαρα .

Σχετικα με το παγκασιους δεν ηξερα καν οτι υπαρχει τετοιο  πραγμα ,περσι νομιζω απο το μαους(που δεν το εχει με το φαγητο για κανενα λογο χαχαχα)  που το ελεγε και ειπα να παρω να δοκιμασω.

Ψητο που το" εκανα εγω "ηταν μια αηδια και μιση δεν τρωγεται , σκουπιδι τελειως.Οποτε παιρνω γλωσσα φιλετο κατεψυγμενη 2 φορες την βδομαδα η' μπαρμπουνια η' σολωμο .

Γενικα απο εδω μεσα  3 ατομα δεν θα ακουτε ποτε για το φαγητο οχι σαν θερμιδες και αν κανει να τα τρως ε ?εκει ειναι καλοι ειδικα ο μαου εχει τεραστια εμπειρια  .

Απο αποψη γευσης ,τον μαου ,την Δημητρα και τον spect δεν εχουν καμμια επαφη με το αντικειμενο χαχαχα

 

EDIT : και τον king2009

ΚΑΡΑ-EDIT : και tοn Bosei 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παγκασιους σε σχεση με τη γλωσσα ειναι μακραν καλυτερο στη χυτρα με λαχανικα.Ψητο δεν εχω δοκιμασει.Απλα το ποσο υγιεινο ειναι δεν ξερω.

 

Οσο για το κοτοπουλο το στηθος τρωγεται πολυ ευκολα με καστανη μανεστρα γινεται λιωμα οπως και με μαυρα μακαρονια.Γενικα οτι μπει στη χυτρα γινεται λιωμα.Ψητο στηθος ειναι πολυ σκληρο δεν τρωγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώτη με πούλησες. 

 

Ίσως έχετε δίκιο για το μπούτι αλλά I guess εξαρτάται και από την υπόλοιπη διατροφή. Εγώ τρώω στη normal διατροφή απειροελάχιστο λίπος και 0 ζάχαρη οπότε δεν μπορώ να πω ότι είδα κάποια διαφορά (και εγώ στήθος έτρωγα για πολύ καιρό)

 

 

εσυ σπαστην μου οσο θελεις δεν με πειράζει καθόλου  :)

άκου κατι βασικό πανω σε αυτο που λες , επειδή το μπούτι εχει πολυ λιγότερο ψαχνό (κρεας) απο οτι το στήθος

για να πάρεις τα 100γρ πχ που παίρνεις απο το στήθος , θες 2-3 μπούτια !!

αυτοι οι αριθμοι που παραθετεις λενε τι παιρνεις απο 100γρ μπουτι και τι παιρνεις απο 100γρ στηθος δεν λενε οτι ενα στηθος εχει 100γρ και ενα μπουτι το ιδιο !

δεν εχει το ενα μπούτι τα ιδια γραμμ κρέας με αυτα που εχει το στήθος !

το ιδιο λεμε , δεν μιλαω , δεν ψειρίζω τα γρ λίπους και πρωτεΐνης που εχει το καθένα ,  δεν ειμαι κόπανος , κατάλαβες ελπιζω τι εννοούσα !

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ρε.. Τα νούμερα που παρέθεσα συγκρίνουν 100 γρμαμάρια στήθους (ζυγισμένα) με 100 γραμμάρια μπούτι (ζυγισμένα). Τι σημασία έχει αν τα μπούτια είναι 3 η 4?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ασχολούμαι με bodyweight squats, δεν μπορώ να ξέρω ποια είναι η καλύτερη επιλογή για μπάρα. Εσύ κάνεις με μπάρα, οπότε μάλλον έχεις δίκιο στο ότι η περισσότερη προπόνηση στην ίδια την άσκηση μπορεί να βοηθήσει στην ευλυγισία. Περισσότερο το πρότεινα για κάποιους που δυσκολεύονται να πάνε ass to the grass στα squat. Νομίζω ο gon1332 είχε αναφέρει κάτι τέτοιο. Άμα κάνω λάθος ας με διορθώσει.

Για μπάρα δε ξέρω κι εγώ ποια ακριβώς πρέπει να είναι η στάση. Όταν έκανα σε γυμναστήριο, δεν έκανα ελεύθερα και τις έκανα μισές.

 

Για full squats με bodyweight καταλήγω σε αυτή τη στάση (σαν την τριτοκοσμική). Δεν είχα όμως κάποιο θέμα με flexibility. Φαντάζομαι το flexibility μπορεί να βελτιωθεί, αν ξεκινήσεις από μισά και σιγά σιγά κατεβαίνεις προς τα κάτω προπόνηση με την προπόνηση. Άρα μέσω της προπόνησης μπορεί να βελτιώσεις mobility. Επίσης θέλει και καλές διατάσεις.

 

Εγώ εκεί πουν δεν έχω ευλιγισία, είναι οι πήχεις - δεν μπορώ να στρεσάρω πολύ τις παλάμες μου προς τα πίσω. Αυτό αρχιζω και το διορθώνω με καλό ζέσταμα στους καρπούς και stretching καπάκια. Επίσης δεν έχω ευλιγισία στην σπονδυλική, αλλά σιγά σιγά θα βρω πως θα το δουλέψω. Λογικά μέσω της προπόνησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απο αποψη γευσης ,τον μαου ,την Δημητρα και τον spect δεν εχουν καμμια επαφη με το αντικειμενο χαχαχα

 

EDIT : και τον king2009

Βάλε κι εμένα. Τρώω κοτόπουλο χαρτόνι με ρύζι, ketchup με stevia (Dat healthy life) και τυρί τριμμένο.
 
ΚΑΙ Μ'ΑΡΕΣΕΙ.
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW, θα μπορούσε να ανεβάσει κάποιος το σωστό τρόπο για να κάνεις squats με μπάρα; Έχω δει από διαφορετικές πηγές 2 τρόπους, αλλά η μία ακυρώνει την άλλη. Γόνατα που ξεπερνούν τις μύτες των ποδιών vs γόνατα που δεν τις ξεπερνούν. Αλλού έβλεπα πως ο σωστός είναι πρώτος, ενώ αλλού, ο δεύτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ρε.. Τα νούμερα που παρέθεσα συγκρίνουν 100 γρμαμάρια στήθους (ζυγισμένα) με 100 γραμμάρια μπούτι (ζυγισμένα). Τι σημασία έχει αν τα μπούτια είναι 3 η 4?

 

αυτό λέω ! 

100γρ μπούτι vs100 γρ στήθος = σχεδον το ίδιο,  οκ ?  συμφωνούμε !

για να παρεις 100 απο μπούτι θες 3 μπούτια - για να πάρεις 100 απο στήθος θες 1 πχ ~

το ΕΝΑ στήθος  εχει περισσότερα γραμμάρια κρεας απο το ΕΝΑ μπούτι , !

δεν εχει καμιά σημασία αν ειμναι 3 η 4 όντως , δεν ειπα πουθενά οτι εχει σημασία , ειπα οτι πρέπει να φας πολλα μπούτια για να πάρεις το κρέας που παίρνεις απο ενα στήθος, απλα το ανέφερα σαν γεγονός οχι επειδή έχει καμιά σημασία !  !!

 

-----

φωτη οντως το παγκασιους γευστικά ειναι ψιλοχαλια ομως ειναι τσάμπα ρε φιλε πάρα πολυ φθηνο

η γλώσσα που παίρνεις ειναι λουκούμι !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια κ εγω το χω σιχαθει το στηθος πια, εχω να φτιαξω καιρο. Αυτο το στεγνο πραγμα σα σολα δε παλευεται..

Τελευταια οταν θελω κοτοπουλο τρωω σ ενα μαγαζι στη γλυφαδα που το κανουν στη σχαρα με μια σαλτσα γιαουρτιου απο πανω και λαχανικα σωτε και ειναι πολυ καλο.

Χαχχαχα τωρα διαβασα το ποστ του φωτη

 

Φωταρα κ εγω γλωσσα παιρνω απο ψαρι και σολομο βεβαια

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό λέω !

100γρ μπούτι vs100 γρ στηθος = σχεδον το ίδιο, οκ ? συμφωνούμε !

για να παρεις 100 απο μπούτι θες 3 μπούτια

φγια να πάρεις 100 απο στήθος θες 1 ~

το ΕΝΑ στήθος εχει περισσότερα γραμμάρια κρεας απο το ΕΝΑ μπούτι , !

δεν εχει καμια σημασια αν ειμναι 3 η 4 οντως , δεν ειπα πουθενα οτι εχει σημασια , ειπα οτι πρεπει να φας πολλα μπουτια για να παρεις το κρεας που περνεις απο ενα στηθος !!

μλκ αν δεν κατάλαβες και τωρα θα πηδηχτό απο το παράθυρο !!!

 

-----

 

φωτη οντως το παγκασιους γευστικα ειναι ψιλοχαλια ομως ειναι τσαμπα ρε φιλε παρα πολυ θφηνο

η γλωσσα που παιρνεις ειναι λουκουμι !!!!

Ίδια τιμή έχουν το παγκασιους η γλώσσα και ο βακαλαος.

Γευστικά είναι παγκασιους γλώσσα βακαλαος. Γούστα θα μου πεις δεν έχω θέμα όλα νόστιμα είναι απλά με αυτά που διαβάζω προς γλώσσα καταλήγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικα απο εδω μεσα  3 ατομα δεν θα ακουτε ποτε για το φαγητο οχι σαν θερμιδες και αν κανει να τα τρως ε ?εκει ειναι καλοι ειδικα ο μαου εχει τεραστια εμπειρια  .

Απο αποψη γευσης ,τον μαου ,την Δημητρα και τον spect δεν εχουν καμμια επαφη με το αντικειμενο χαχαχα

 

EDIT : και τον king2009

ΚΑΡΑ-EDIT : και tοn Bosei 

 

χαχαχα το σωσες :D

αυτό λέω ! 

100γρ μπούτι vs100 γρ στήθος = σχεδον το ίδιο,  οκ ?  συμφωνούμε !

για να παρεις 100 απο μπούτι θες 3 μπούτια - για να πάρεις 100 απο στήθος θες 1 πχ ~

το ΕΝΑ στήθος  εχει περισσότερα γραμμάρια κρεας απο το ΕΝΑ μπούτι , !

δεν εχει καμιά σημασία αν ειμναι 3 η 4 όντως , δεν ειπα πουθενά οτι εχει σημασία , ειπα οτι πρέπει να φας πολλα μπούτια για να πάρεις το κρέας που παίρνεις απο ενα στήθος, απλα το ανέφερα σαν γεγονός οχι επειδή έχει καμιά σημασία !  !!

 

-----

φωτη οντως το παγκασιους γευστικά ειναι ψιλοχαλια ομως ειναι τσάμπα ρε φιλε πάρα πολυ φθηνο

η γλώσσα που παίρνεις ειναι λουκούμι !!!!

 

οκ φυσικά σε αυτό είναι όπως τα λες τα μπουτάκια είναι μικρά. 

 

άρα δεν έχει πολύ διαφορά αν τρώω 100γ στήθος η 100γ μπούτι , γιατι και σε θερμίδες και σε πρωτεΐνη εναι 95% το ίδιο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδια τιμή έχουν το παγκασιους η γλώσσα και ο βακαλαος.

Γευστικά είναι παγκασιους γλώσσα βακαλαος. Γούστα θα μου πεις δεν έχω θέμα όλα νόστιμα είναι απλά με αυτά που διαβάζω προς γλώσσα καταλήγω.

Oχι δεν εχουν την ιδια τιμη ,το παγκασιους σε σχεση με την γλωσσα (κατεψυγμενα φιλετα  και τα 2 ) εχει  σχεδον την μιση τιμη .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...