Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

στο στρατο ,οταν ημουν στο 424 τετοιο τους διναμε για ψαρι.ειχα διαβασει οτι ηταν απο ατλαντικο ωκεανο αλιευμενο στην κουτα που τα εφερναν,ειναι καρχαριοειδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο στρατο ,οταν ημουν στο 424 τετοιο τους διναμε για ψαρι.ειχα διαβασει οτι ηταν απο ατλαντικο ωκεανο αλιευμενο στην κουτα που τα εφερναν,ειναι καρχαριοειδες.

Περνω κατεψυγμένο από το lidl γίνεται τέλειο στη χυτρα αλλά αν είναι από Βιετνάμ να πάω σε βακαλαο η γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, από βιετνάμ είναι αλλά υποτίθεται ότι πλέον γίνεται έλεγχος για την ποιότητα του. Και μένα με απασχόλησε το θέμα και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αν πιστεύεις στο θεό, κάνε το σταυρό σου και όρμα (όχι μόνο στο παγκάσιους, η δηλητηρίαση των ψαριών έχει φτάσει στα σύννεφα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, από βιετνάμ είναι αλλά υποτίθεται ότι πλέον γίνεται έλεγχος για την ποιότητα του. Και μένα με απασχόλησε το θέμα και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αν πιστεύεις στο θεό, κάνε το σταυρό σου και όρμα (όχι μόνο στο παγκάσιους, η δηλητηρίαση των ψαριών έχει φτάσει στα σύννεφα).

Εχω βαρεθεί το κοτόπουλο ρε γαμωτο και μόνο τέτοια ψάρια μπορώ να τρώω συνέχεια. Μακάρι να γίνεται έλεγχος αλλιώς μόνο καμία σαρδελα γαυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έκανα 145 κιλά για 4 σετ των 2 reps σε squat. Τι χέσιμο είναι ρε φίλε τα βαριά κιλά, ειδικά στα squat. Ενώ με ποιό moderate κιλά (συνήθως κάτω από 3 πλάκες) είμαι σχετικά πιό chill, όποτε βάζω 3 πλάκες και ό,τι ψιλά χέζομαι.

 

Παίζει ρόλο εννοείται ότι δεν έχω και guaranteed safety μιάς και ούτε κάνω σε rack με safety pins ούτε έχω spotter οπότε είμαι all alone.

 

Εντωμεταξύ σήμερα είχα στο τελευταίο σετ όσες επαναλήψεις βγούνε αλλά σε βαριά κιλά δεν μπορώ να τολμήσω την έξτρα rep επειδή δεν έχω fail-άρει ποτέ σε squat και δεν ξέρω ακριβώς τι πρέπει να δω για να πω δεν μπορώ να κάνω άλλη rep. Η αξιολόγηση της ταχύτητας δεν πολυ-πιάνει σε μένα γιατί όλες οι rep σχεδόν είναι ίδιες όσον αφορά την ταχύτητα...έχω εξ ορισμού αργό squat και γι αυτό πολλές φορές άκυροι στο gym τρέχουν να βοηθήσουν γιατί νομίζουν ότι fail-άρω.

 

Αυτάααα

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά άμα κάποιος δυσκολεύεται στα squats επειδή έχει μειωμένη ευλυγισία στους γοφούς (αρκετά σύνηθες στους άντρες), μπορεί να δοκιμάσει να κάνει Third World Squats. Πρόσφατα διάβασα για την άσκηση και όντως είναι πολύ καλή. Εμένα με βοηθάει επίσης και στην ευλυγισία των αστραγάλων.

 

http://gearguideformen.com/2015/02/10/third-world-squat-benefits/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θωμά για μένα νούμερο 1 για να βελτιώσεις την ευλυγισια στο squat είναι να κάνεις παραπανω squat. Μια προσέγγιση που μπορεις να κάνεις είναι να δουλεύεις μεχρι και το τελευταίο σετ ζεσταματος κάθε προπονητικη μερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαρεθεί το κοτόπουλο ρε γαμωτο και μόνο τέτοια ψάρια μπορώ να τρώω συνέχεια. Μακάρι να γίνεται έλεγχος αλλιώς μόνο καμία σαρδελα γαυρο.

 

Εγώ να δεις πόσο το έχω βαρεθεί, 2 φορές τη μέρα κάθε μέρα. Αφού άμα τύχει να έχουμε κοτόπουλο και για μεσημεριανό μου ρχεται να ξεράσω.

 

Τζον, δεν υπάρχει κανένας σοβαρός στο τζιμ να σε σποτάρει;

 

Χτες έκανα σουπερ σετ σκουότ+lunges με αλτήρες. Κλάμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να δεις πόσο το έχω βαρεθεί, 2 φορές τη μέρα κάθε μέρα. Αφού άμα τύχει να έχουμε κοτόπουλο και για μεσημεριανό μου ρχεται να ξεράσω.

 

Τζον, δεν υπάρχει κανένας σοβαρός στο τζιμ να σε σποτάρει;

 

Χτες έκανα σουπερ σετ σκουότ+lunges με αλτήρες. Κλάμα.

 

κόψε το στήθος και τρώγε μπούτι. Είναι και πολύ πιο φτηνό. 

 

Θα προτιμούσα να παρατήσω το θεμα fintess παρά να τρώω στηθος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θωμά για μένα νούμερο 1 για να βελτιώσεις την ευλυγισια στο squat είναι να κάνεις παραπανω squat. Μια προσέγγιση που μπορεις να κάνεις είναι να δουλεύεις μεχρι και το τελευταίο σετ ζεσταματος κάθε προπονητικη μερα

 

Καλά αυτό εννοείτε και ισχύει για κάθε άσκηση. Απλά επειδή η συγκεκριμένη άσκηση είναι περισσότερο stretching και επικεντρώνεται περισσότερο στην ευλιγισία, πιστεύω είναι καλή μέθοδος για κάποιον που πάσχει στο συγκεκριμένο κομμάτι της άσκησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κόψε το στήθος και τρώγε μπούτι. Είναι και πολύ πιο φτηνό. 

 

Θα προτιμούσα να παρατήσω το θεμα fintess παρά να τρώω στηθος. 

 

Αλεξ θες 2-3 μπούτια για να πάρεις το κρέας που παίρνεις απο ενα στήθος !

φιλετάκι στήθος με λεμονάκι σκέτη κ@@λα ρε φιλε μην ξηγιεσαι ..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κόψε το στήθος και τρώγε μπούτι. Είναι και πολύ πιο φτηνό. 

 

Θα προτιμούσα να παρατήσω το θεμα fintess παρά να τρώω στηθος. 

 

Μπορεί να φανεί αστείο, αλλά το στήθος κοτόπουλο βρασμένο και με λίγο αλάτι και πιπέρι απο πάνω γίνεται πολύ ωραίο. Όταν το κάνεις στο τηγάνι (χωρίς λάδι), άμα δεν είσαι μάστορας στο ψήσιμο μπορεί να γίνει σαν χαρτόνι πολύ εύκολα, ενώ βρασμένο δεν ξεραίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό εννοείτε και ισχύει για κάθε άσκηση. Απλά επειδή η συγκεκριμένη άσκηση είναι περισσότερο stretching και επικεντρώνεται περισσότερο στην ευλιγισία, πιστεύω είναι καλή μέθοδος για κάποιον που πάσχει στο συγκεκριμένο κομμάτι της άσκησης.

Κοίτα τι διαφορά έχουν αυτό που σου λέω και αυτό που λες. Κάνοντας αυτό το 3rd world squat, βελτιώνεσαι στη συγκεκριμένη θέση. Είναι όμως αυτή η θέση η θέση που παίρνεις όταν κάνεις back squat με μπάρα και κιλά ? Εγώ σου είπα την παραπάνω λύση για να έχεις περισσότερο χρόνο under the bar με την κανονική σου θέση για squat.

 

Προσωπικά έχω περάσει και από την φάση να κάνω 30-45 λεπτά mobility drills, stretching και foam rolling + το κανονικό ζέσταμα πριν από κάθε squat session. Ειλικρινά, την βελτίωση την είδα όταν πέρασα αρκετό χρόνο under the bar χωρίς fancy stuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...