Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ζητημα ειναι να πηγαινω gym μετα τις 9 το βραδυ 2 φορες τον χρονο  ,χτες ηταν μια απο αυτες .Πραγματικα ειναι η πιο ακυρη ωρα για γυμναστικη δικαιολογειται μονο  εαν δεν υπαρχει αλλη διαθεσιμη ωρα για gym η ' εαν αυτος που παει  τα ξυνει ολη μερα και κατα τις 9 speedarei  .

Γινοταν χαμος απο κοσμο οι πιο πολλοι ασχετοι  με το αντικειμενο  μια  αηδια σκετη .

 

Τουναντίον!Είναι η καλύτερη περίοδος,αφού μετά τις 21:00 "σπάει" ο pleb όχλος.

Κατα κύριο λόγο πάω το πρωί ~10:00 και το βράδυ μετά τις 22:00.

Δέν έχουν μαζευτεί ακόμα/έχουν φύγει οι έφηβοι,όλα τα όργανα/αλτήρες/διάδρομοι είναι ελεύθερα.Περπατάς απο το point A στο point B του γυμναστηρίου με άνεση και γενικότερα, είναι σάν την Αθηνά τον Αύγουστο φάση.

 

Μεταξύ 17:00~21:00 γίνεται λαϊκή πανήγηρη.Σε 10m² χώρου μπορεί να πετύχεις 7-8 άτομα να πασχίζουν για να βγεί η άσκηση,όχι γιατί είναι πολλά τα κιλά,άλλα για να μήν ακουμπήσει ο ένας τον άλλο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Τουναντίον!Είναι η καλύτερη περίοδος,αφού μετά τις 21:00 "σπάει" ο pleb όχλος.

Κατα κύριο λόγο πάω το πρωί ~10:00 και το βράδυ μετά τις 22:00.

Δέν έχουν μαζευτεί ακόμα/έχουν φύγει οι έφηβοι,όλα τα όργανα/αλτήρες/διάδρομοι είναι ελεύθερα.Περπατάς απο το point A στο point B του γυμναστηρίου με άνεση και γενικότερα, είναι σάν την Αθηνά τον Αύγουστο φάση.

 

Μεταξύ 17:00~21:00 γίνεται λαϊκή πανήγηρη.Σε 10m² χώρου μπορεί να πετύχεις 7-8 άτομα να πασχίζουν για να βγεί η άσκηση,όχι γιατί είναι πολλά τα κιλά,άλλα για να μήν ακουμπήσει ο ένας τον άλλο...

Μετα τις 22¨00   αρχηγε  που πας δεν μας λες και τι ωρα ξυπνας  η' το ωραριο της δουλειας σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα τις 22¨00   αρχηγε  που πας δεν μας λες και τι ωρα ξυπνας  η' το ωραριο της δουλειας σου ?

 

Όταν δουλεύω 7:00~15:00,πάω γυμναστήριο 22:00~00:00.Ξυπνάω 05:00 και έχω μια ενδιάμεση siesta 18:00~20:00

Όταν δουλεύω 15:00~23:00,πάω γυμναστήριο 10:00~12:00.

Όταν δουλεύω 23:00~07:00,κοιμάμαι 08:00~14:00 και πάω γυμναστήριο 15:00~17:00.Το συγκεκριμένο το αποφεύγω,αφενός γιατί είναι πολυ μπρουτάλ απο άποψη ξεκούρασης,αφετέρου γιατί ότι κάνω θα βγεί βιαστικά για να προλάβω πρίν έρθει ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα εκανα αιματολογικες μου ειπε οτι η cpk ειναι αρκετα ανεβασμενη και πρεπει να σταματησω να περνω πρωτεινη και ρωτησε απο την πηρα και τετοια γτ πρεπει να μην ειναι καλη ποιοτητα καθως ο οργανισμος μ ειναι επιβαρυμενως και επισης μου ειπε οτι με τιποτα δεν κανει να χρησιμοποιωσω κρεατινη στην φαση που ειμαι(γενικα μ ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα με την κρεατινη αλλα να περνω μικρες δοσεις και να σταματαω καθε ενα μηνα)

 

τι κανω?θα παω και σε εναν αλλο γιατρο να τις δειξω καλυτερα γτ παρα πολυ υπερβολικη μ φανηκε αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι! Να πάρεις διπλάσια δόση κρεατινη και είσαι Οκ!

Όταν εγώ λέω ότι 16 χρονών παιδάκι χωρίς ουσιαστικά να γυμνάζεται είναι έγκλημα να παίρνει κρεατινη κάποιοι ανέβαζαν έρευνες ότι δεν τρέχει μία!

Δεν είναι αθώο συμπλήρωμα ή κρεατινη λέμε και δεν την παίρνουμε ποτέ για πλάκα!

Κώστα να ακούσεις την γιατρό σου, κακό σου κάνει εσένα η κρεατινη όχι καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι! Να πάρεις διπλάσια δόση κρεατινη και είσαι Οκ!

Όταν εγώ λέω ότι 16 χρονών παιδάκι χωρίς ουσιαστικά να γυμνάζεται είναι έγκλημα να παίρνει κρεατινη κάποιοι ανέβαζαν έρευνες ότι δεν τρέχει μία!

Δεν είναι αθώο συμπλήρωμα ή κρεατινη λέμε και δεν την παίρνουμε ποτέ για πλάκα!

Κώστα να ακούσεις την γιατρό σου, κακό σου κάνει εσένα η κρεατινη όχι καλό.

Δεν περνώ κρεατίνη απλά την ρώτησα άμα υπάρχει θέμα(17 είμαι μαου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα εκανα αιματολογικες μου ειπε οτι η cpk ειναι αρκετα ανεβασμενη και πρεπει να σταματησω να περνω πρωτεινη και ρωτησε απο την πηρα και τετοια γτ πρεπει να μην ειναι καλη ποιοτητα καθως ο οργανισμος μ ειναι επιβαρυμενως και επισης μου ειπε οτι με τιποτα δεν κανει να χρησιμοποιωσω κρεατινη στην φαση που ειμαι(γενικα μ ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα με την κρεατινη αλλα να περνω μικρες δοσεις και να σταματαω καθε ενα μηνα)

 

τι κανω?θα παω και σε εναν αλλο γιατρο να τις δειξω καλυτερα γτ παρα πολυ υπερβολικη μ φανηκε αυτη

τι μαλακίες θα διαβάσω πρωί πρωί.....ευτυχώς δεν είχα τον χρόνο να γράψω έναν εξάψαλμο με τα νεύρα που είχα .... 

 

CPK = κίνηση κρεατινίνης .  Είναι ένα ένζυμο που και καλά δείχνει το οξύ έμφραγμα του μυοκαρδίου. 

όταν παθαίνεις έμφραγμα, η καρδιά διογκώνεται λόγω της μη σωστής κυκλοφορίας αίματος/οξυγόνου. 

η καρδιά, ως μυς, διογκώνεται και με την φυσική δραστηριότητα, όταν χαλαρώσεις - ξεκουραστείς επανέρχεται στα φυσικά της όρια 

 

η τιμή αυτή αυξάνεται με τη φυσική δραστηριότητα. αν κάνεις αιμοληψία άμεσα, δείχνει ΨΕΥΔΕΙΣ αποτελέσματα...

αν είχες ξεκωλωθεί τις προηγούμενες μέρες, λογικότατο να έχεις ανεβασμένο δείκτη ....

η πρωτεϊνη και η κρεατίνη επηρεάζουν (και αν) άλλες τιμές όπως δείκτες συκωτιού και νεφρών...

το ίδιο και οι πολυβιταμίνες 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η πρωτείνη απο τα αυγά/κρέας κλπ επιβαρίνει τον οργανισμό ιδικά όταν καταναλώνονται σε μεγάλες ποσότητες (διατροφές με διπλάσια πρωτείνη απόσο χρειαζόμαστε κλπ), αλλα όχι σε σημείο να μας δημιουργήσει προβλήματα υγείας (μιλώντας για υγιής ανθρώπους πάντα)
περιμένετε απο γιατρό άσχετο και όχι αθλίατρο να βγάλει σωστό πόρισμα ? αφού τα κατώτερα/ανώτερο όρια που έχει σαν βάση δεν έχουν σχέση με αθλούμενους.
εγώ όταν πήγα για εξετάσεις αίματος μου λέει η γιατρίνα είσαι κομπλέ σε όλα , η cpk είναι ανεβασμένη αλλα έτσι που σε βλέπω θα μου έκανε εντύπωση να μην ήταν. Βέβαια η συγκεκριμένη γιατρίνα/καθηγήτρια πανεπιστημίου έχει πελάτες αγωνιστικούς bodybuilders , γνωρίζει τα πάντα γύρω απ το σπορ , η ίδια κομμάτια κ ο άντρας της bb, τεράστια διαφορά γνώσεων απο το μέσο άσχετο doctorα απο Βουλγαρία που τη βγάζει με την τσιγαρούμπα στο ένα χέρι κ με το donuts στο άλλο :-D

Όχι! Να πάρεις διπλάσια δόση κρεατινη και είσαι Οκ!
Όταν εγώ λέω ότι 16 χρονών παιδάκι χωρίς ουσιαστικά να γυμνάζεται είναι έγκλημα να παίρνει κρεατινη κάποιοι ανέβαζαν έρευνες ότι δεν τρέχει μία!
Δεν είναι αθώο συμπλήρωμα ή κρεατινη λέμε και δεν την παίρνουμε ποτέ για πλάκα!
Κώστα να ακούσεις την γιατρό σου, κακό σου κάνει εσένα η κρεατινη όχι καλό.

Αν και δεν νομίζω να είναι βλαβερή για κάποιο νέο υγιή άνθρωπο που τρέφεται σωστά , δεν θα πω οτι κάνεις λάθος γιατι γνωρίζω περιπτώσεις που όντως τους πείραξε η κρεατίνη .Οσο περίεργο κ αν ακούγεται μιας κ πολλοί το θεωρούμε/σαμε αθώο συμπλήρωμα. Τι πάει να πει οτι είναι νόμιμο ? και τα αναβολικά νόμιμα ήταν για δεκαετίες και οι προορμόνες νόμιμες ήταν πριν λίγα χρόνια που η μόνη διαφορά τους με τα αναβολικά είναι πως είχαν μικρότερο αποτέλεσμα , τα side effects ήταν ίδια κ χειρότερα αφού στρεσάρανε και τα νεφρά επιπλέον σε σχέση με τα ενέσιμα αναβολικά κατα την διάσπαση τους. Μην παρεξηγήσετε αυτό που λέω, η κρεατίνη δεν έχει καμία σχέση με αναβολικά , όμως μπορεί να εχει βλαβερότητα που δεν γνωρίζουμε.

Προσωπικά η κρεατίνη με χάλαγε αντι να με φτιάχνει , δε γούσταρα καθόλου και δεν ξαναπήρα. Ιδικά πέρσι το καλοκαίρι π την έριξα όταν flatαρα σε μια προσπάθεια να γεμίσω ξανά τους μυς μου με νερά (σα μαλάκας , ένα carb up θα ήταν μπόμπα) αντί να μου βάλει νερά με στέγνωσε παραπάνω κ λόγο διατροφής low carb , no salt κ ζέστης κόντεψα να πάω νοσοκομείο μια μέρα που δούλευα έξω. Έφτασαν να κιτρινίσουν οι παλάμες μου εκείνη τη μέρα, σημάδι οτι στρεσάρονται τα νεφρά γιατι πολύ απλά δεν κράταγα ίχνος νερού μέσα μου και η κρεατίνη χρειάζεται να πίνουμε πολύ νερό.

Όταν βέβαια την έπαιρνα χειμώνα σε υπερδόση που κράταγα νερά κλπ δεν είχα θέμα κ είχα κάνει εξετάσεις κ μου είχαν βγει καλύτερες απο ποτέ. Στην άλλη φάση όμως με γάμησε. Έτσι είναι , μπορεί να την πάρεις και να έχεις ένα θέμα και να μη το ξέρεις (εγώ πχ είχα με dehydration τότε) και να σε γαμήσει.

Η γνώμη μου για τον Κώστα και για τον καθένα πάντως είναι να βρουν κάποιο αθλίατρο αν υπάρχει δυνατότητα .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη μου ειπε σε οποιον και τα δειξω το ιδιο θα ακουσω,καλο ειναι να σταματησω για λιγο καιρο την γυμναστικη γτ αυτη η cpk παρα ηταν ανεβασμενη(θα πηγαινω μερα παρα μερα και οχι καθε μερα) και για τα νεφρα μ ειπε οτι ειναι λιγακι επιβαρυμενα και πως σε αυτο οφειλεται η πρωτεινη γτ δεν ειναι καλης ποιοτητας και αμα συνεχισω στο μελλον λογικα θα αντιμετοπισω καποιο προβλημα,εχω  ενα κιλο απο την 5κιλη που ειχα παρει θα τελειωσω και αυτο και για κανεναν μηνα χωρις πρωτεινη 

 

αυτη που μ το ειπε ηταν η μικροβιολογος που εκανα και τις εξετασεις,οπως ξαναειπα θα τις δειξω και σε εναν γενικο γτ αυτα που μ ειπε μ φανηκαν πολυ μαλακιααααα

6 μηνες περνω non stop και μ λεει πως ειναι επιβαρημενα αλλοι περνουν χρονια :P  ουτε βγαζω και παρα πολυ πρωτεινη(2γρ για καθε μ κιλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εγώ ούτε που το διάβασα το μήνυμα του κωστα , στο τέλος μόνο νόμισα οτι η γιατρός του ειπε να μην πάρει κρεατίνη και ειπα εχει δίκιο , το cpk  ουτε που το ειδα αλλα και ουτε χρειάζεται να το αναλύσουμε το έχουμε πει τόσες φορές εδω που έχουμε γίνει βλάκες ! Νικο μόνο  λόγος φτάνει για να μην πάρει κρεάτινη ένας 16αρης που κάνει λίγους μήνες βάρη !

ποιος ? αν πάρει κρεάτινη σήμερα , αύριο θα πάρει τι ?

-----

5κιλη πρωτεΐνη θα ειναι σίγουρα όγκου γεμάτη ζάχαρη  και ειναι ακομη χειρότερη από κακής ποιότητας καλά σου ειπε η γιατρός

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπρεπε να σπουδάσω πυρηνική ιατρική ... 

ακούς μικροβιολόγο; ω θεοί ... 
ούτε ξέρεις τι σου γίνεται, ούτε ξέρεις να διαβάζεις τις τιμές των εξετάσεών σου, ακούς τον κάθε παπάρα, πίνεις την κάθε μαλακία χωρίς μέτρο και σύνεση, δέχεσαι άκριτα τις απόψεις των άλλων και απλά ρωτάς χωρίς να καταλαβαίνεις τι ρωτάς και να μας γράφεις στα παλιά σου τα παπούτσια. 

κόψε τελείως τη γυμναστική, ρίξτο στις σαβούρες και δεν ξέρω και γω τι άλλο. 

αυτό που λέει ο Μάους έχει δίκιο με την κρεατίνη, αν πάρει τώρα στο ζενίθ των επιδόσεών του και στο αρχάριο βηματισμό του, αργότερα τι θα πάρει; σας πουλάνε μπούρδες και δεν ψάχνεστε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτεΐνη δεν μπορεί να σου κάνει κακό εκτός κι αν παίρνεις ελεεινά μεγάλες ποσότητες ´η έχεις πρόβλημα στα νεφρά (αν και τελευταίες έρευνες έδειξαν βελτίωση σε νεφροπαθείς που έπαιρναν πρωτεΐνη όποτε το θέμα εχει πολύ ψωμί).

 

Το αν θα πάρεις συμπλήρωμα εξαρτάται απο τους στόχους που έχεις αλλα κυρίως απο τη διατροφή. Συχνά δεν ειναι απαραίτητο αλλα κι αν ειναι, ενα σκουπ συνήθως αρκεί.

 

Όπως σου είπε ο Νικ, βρες αθλίατρο να συζητήσετε και περί πρωτεΐνης, και για το ύψος κι ολα όσα σε απασχολούν. Η απλή γιατρός που πηγες δεν σου ειναι χρήσιμη γι αυτά που θες να μάθεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εγω ουτε που το διάβασα το μηνυμα του κωστα , στο τελος μονο νόμισα οτι η γιατρός του ειπε να μην πάρει κρεατίνη και ειπα εχει δίκιο , το cpk  ουτε που το ειδα αλλα και ουτε χρειάζεται να το αναλύσουμε το εχουμε πει τόσες φορές εδω που έχουμε γίνει βλάκες ! Νικο μόνο  λόγος φτάνει για να μην πάρει κρεάτινη ενας 16αρης κανει λίγους μίνες βάρη !

ποιος ? αν πάρει κρεάτινη σήμερα , αύριο θα πάρει τι ?

-----

5κιλη πρωτεΐνη θα ειναι σίγουρα όγκου γεμάτη ζάχαρη  και ειναι ακομη χειρότερη από κακής ποιότητας καλά σου ειπε η γιατρος ..

 

σωστό κ αυτό !

για εμένα θα πρέπει να είμαστε λίγο ποιο προσεκτικοί τι πίνουμε γιατι το σύστημα ελέγχου του ΕΟΦ είναι για το πεος. Δεν είναι μια και δυο φορές που βρήκαν απαγορευμένες ουσίες σε συμπληρώματα διατροφής , με ένα googlάρισμα μπορούμε να δούμε κάθε χρόνο την λίστα με τις απαγορεύσεις. Φυσικά είχαν στην αγορά 1-2-3 χρόνια ++ όλα αυτά πριν ανακαλύψουν οτι είχαν βλαβερές ουσίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπρεπε να σπουδάσω πυρηνική ιατρική ... 

 

ακούς μικροβιολόγο; ω θεοί ... 

ούτε ξέρεις τι σου γίνεται, ούτε ξέρεις να διαβάζεις τις τιμές των εξετάσεών σου, ακούς τον κάθε παπάρα, πίνεις την κάθε μαλακία χωρίς μέτρο και σύνεση, δέχεσαι άκριτα τις απόψεις των άλλων και απλά ρωτάς χωρίς να καταλαβαίνεις τι ρωτάς και να μας γράφεις στα παλιά σου τα παπούτσια. 

 

κόψε τελείως τη γυμναστική, ρίξτο στις σαβούρες και δεν ξέρω και γω τι άλλο. 

 

αυτό που λέει ο Μάους έχει δίκιο με την κρεατίνη, αν πάρει τώρα στο ζενίθ των επιδόσεών του και στο αρχάριο βηματισμό του, αργότερα τι θα πάρει; σας πουλάνε μπούρδες και δεν ψάχνεστε 

ε ναι ολοι ξερουν να διαβαζουν τις τιμες των εξετασεων τους,αμα δεν με ενοιαζαι σιγα να μην ρωτουσα εδω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...