Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οντως ποδηλατο 30 χιλιομετρα δεν δειχνει κατι. Εξαρταται και απο τον χρονο κυριως. Παντως ο ξαδελφος μου εχει ενα χρονο που ασχολειται με το ποδηλατο (ερασιτεχνικα) και πλεον βγαζει 120 χιλιομετρα χωμα σε 3 ωρες :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Οντως ποδηλατο 30 χιλιομετρα δεν δειχνει κατι. Εξαρταται και απο τον χρονο κυριως. Παντως ο ξαδελφος μου εχει ενα χρονο που ασχολειται με το ποδηλατο (ερασιτεχνικα) και πλεον βγαζει 120 χιλιομετρα χωμα σε 3 ωρες :shock:

 

μέση ταχύτητα 40χλμ; Για 120χλμ; Θα έπρεπε να είναι επαγγελματίας. Μάλλον ή δεν έχει σετάρει το κοντέρ σωστά ή δεν στα λέει σωστά. 

Οι πιο πολλοί ερασιτέχνες έχουν μωτ 28-35 σε καλό δρόμο με καλό ποδήλατο και αυτό με καθημερινή ασχολία. (για να είμαστε ακριβείς, σε αρκετές ομάδες ο ρυθμός για 100χλμ προπόνηση είναι κοντά στα 32). 

 

Παρόλα αυτά, έχεις δίκιο ότι παίζει ρόλο ο ρυθμός. Εγώ τα κάνω σε περίπου μια ώρα τα 30, εξαρτάται από τον αέρα και την κίνηση. Συνήθως έχω μωτ 27-30 πάντως με εξάρσεις πάνω από 35 και στιγμές κάτω από 15. Τα πολλά χλμ ποδήλατο πάντως είναι το απόλυτο θερμιδοφάγο άθλημα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, οχι. Δεν εχω θεμα πως να τα καθαριζω. Το θεμα ειναι οτι σπανε κατα την διαρκεια του βρασμου, ανοιγουν και γινεται ενας μικρος αχταρμας μετα αφου αφριζει και ξεχιλιζει εξω το νερο με το ασπραδι που εχει βγει (φοβαμαι και τον κινδυνο φωτιας).

 

Σπάνε γιατί είναι ελαφρώς ραγισμένα. Με το μάτι δε φαίνεται τίποτα αλλά μόλις πάρει να σφίγγει το ασπράδι πιέζει το τσόφλι, βρίσκει τη ρωγμή και τσουπ! (την ξέρεις τη συνέχεια).

 

Φροντίστε να μεταφέρετε προσεχτικά τα αυγά από το σμ στο σπίτι για να αποφεύγετε τέτοια φαινόμενα.

 

Ακόμα κι αυτά τα αυγά πάντως μπορούν να βραστούν. Μόλις πάει να αρχίσει ο πανικός, χαμηλώνετε στο ελάχιστο τη φωτιά και σιγά-σιγά αφαιρείτε νερό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε ρίξετε λίγο αλάτι στο νερό που θα βράσετε τα αυγά. Δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί λειτουργεί, αλλά με τον τρόπο αυτό δεν μου έχει σπάσει κανένα αυγό στο βράσιμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γίνεται να πάει με 60 χλμ μ.ο. γιατί λόγω στροφών, κυκλοφορίας, κτλ θα πρέπει να πέσει στα 30-40 άρα σε άλλα σημεία πιάνει 80-90χλμ. Αυτο δεν είναι ποδήλατο ρε παιδιά...

 

Σε ειδικό στάδιο προφανώς γίνεται από επαγγελματία. Αλλά στους ελληνικούς δρόμους, χλωμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαγγελματίας ποδηλάτης με ποδήλατο τούμπανο, έτσι;

 

H εθνική μας ομάδα έχει μωτ 36-42, ανάλογα με την διαδρομή. Ότι πιάνουν τα 90 σε κατηφόρα ισχύει, αλλά δεν σημαίνει ότι πάνε έτσι γενικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ερώτημα της ταχύτητας στη διαδρομή Τρίκαλα-Λάρισα, απάντησε παιδικός φίλος, πρώην αθλητής του ποδηλατικού συλλόγου Τρικάλων. Δώστε βάση στα bold.

 

 

Ο δρόμος Τρίκαλα Λάρισα σε γενικές γραμμές είναι επίπεδος (χωρίς μεγάλες κλίσεις). Η απόσταση ήταν 61 χλμ, αλλά τελευταίως πρέπει να έχει ελαττωθεί λίγο με κάποια νέα κομμάτια δρόμου που παραδώσαν. Όταν ήμουν στην ομάδα στα Τρίκαλα, η μεγαλύτερη κατηγορία από εμένα είχαν φτάσει μέχρι Λάρισα και πίσω Τρίκαλα αυθημερόν, αλλά δεν νομίζω να το κάνανε με 60 χλμ/ώρα. Σκέψου ότι εμείς κάναμε προπόνηση στα 30 - 32 χλμ/ώρα. Το εντατικό μας (όταν κάναμε προπόνηση για sprint) ήταν κοντά στα 50 χλμ/ώρα, αλλά αυτό ήταν για σχετικά μικρές αποστάσεις. 60 χλμ/ώρα μου φαίνεται λίγο μεγάλη ταχύτητα για να κρατήσεις τέμπο, αλλά είναι εφικτή για ένα sprint

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OHP 5+

 

OHP: 5x45, 5x52,5, 5x60

Underhand Lat pulldowns: 5x10x79

Dips: 5x10

Triceps pushdowns: 3x12x52

3x10x5 situps, 3x10x20 hyperextensions

Upper back work during warm up and rest

 

1ώρα

 

Γεμάτη και καλή μέρα.Στα 5χ10 όλο και κάποια reps δεν βγαίναν αλλά λογικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η μέρα εφαρμογής του προγράμματος και οι εντυπώσεις ιδιαίτερα θετικές. Μέσα σε λογικά χρονικά πλαίσια -μου πήρε συνολικά 45 λεπτά- και ωραία αίσθηση έπειτα.

 

Να μας πει κι ο Λίβερπουλ τη δικιά του εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μας γράφεις και ολόκληρη την προπόνηση να δούμε τα έκανες σωστά? Βασικά Γιάννη και λίβε, για μια εβδομάδα, βάλτε ακριβώς τι κάνετε, ζέσταμα, σετ, κιλά ασκήσεις , χρόνο να δούμε αν το τηρείτε σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια άσκηση με μπάρα ή αλτήρες στη θέση του Overhand Lat Pulldowns;

 

Όπως τη γραφεις στο ποστ #4406, με πιο ελαφρύ ζέσταμα μιας και τα κιλά ήταν ούτως ή άλλως λίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...