Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ασπράδι μόνο του εχω διαβάσει οτι δεν κάνει κακό.. αλλά δεν ξέρω για την ποσότητα.Ας μας πεί κάποιος που ξέρει σίγουρα μιας και με ενδιαφέρει κι εμένα λίγο πρωτείνη παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δεν παθαινεις τιποτα .. Φαε αφοβα.

 

Απλα και ο κροκος εχει πρωτεινη αλλα μαζι νε αυτην παιρνει και λιπαρα..

 

Νε ενα ολοκληρο αυγο και 4 ασπραδια εισαι κομπλε για καθε μερα...

 

Εμενα αυριο θα με τελειωσουν και θα πρεπει να αγορασω αλλα ξεμεινα απο λεφτα την τυχη μου...

 

Η πρωτεινη ακομα κραταει ομως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα το πρόγραμμα του dacon. 

 

Άρχισα 22:15

 

3χ 10 κοιλιακοί και 3χ10 ραχιαίοι. Δεν μέτρησα τον χρόνο.

 

Σκουώτ.

 

Ζέσταμα

5χ μπάρα

5χ 30

3χ 40 

 

 

5χ5χ60, από τη στιγμή που σήκωνα τη μπάρα από τον οπλοβαστό μέχρι που την ακουμπούσα πίσω 25~ δευτερόλεπτα.

 

 

Στήθος πάγκο

 

Ζέσταμα

5χ μπάρα

5χ25

5χ40

 

5χ5χ50. 15 δευτερόλεπτα μου έπαιρνε εδώ

 

 

Άρσεις.

 

Ζέσταμα

 

5χ35

5χ35

5χ55

 

3χ5χ70. από τη στιγμή που τα σήκωνα μεχρι τη στιγμη που τα άφηνα ή 20 ή 25, δεν θυμάμαι :P

 

Έκανα και 3χ10χ50 lat. 

 

Τελείωσα 23:15

 

Ερωτήσεις. Με αυτό το πρόγραμμα και τις επιμέρους "υποασκήσεις" γυμνάζεται όλο το σώμα; Πχ, μία φορά η δύο τη βδομάδα δικέφαλοι με τα βαράκια. Ή τρικέφαλοι με τα situps. Σκουώτ 3 φορές τη βδομάδα; Γενικά πως δουλεύει ακριβώς το πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμενα κατι αλλα που εχει [5-3-1]ειανι καλυτερα

Δηλαδη 4 φορες την εβδομαδα και καθε φορα μια βαρβατη ασκηση και αλλες 2 εξτρα

Δηλαδη πρωτη μερα στηθος παγκο οπως ειπες ,και μετα μια εξτρα πιεσεις [επικλινη]+ μια για πλατη[barbell row].

Μερα πλατης dead lifts  και 2 εξτρα σκησεις ακομα κτλ.

3 φορες την εβδομαδα deadlifts και squat και τετοιες ασκησεις νομιζει ειναι τοο mutch ,αλλα αμα μπορεις καντες.Αυτο το προγραμμα ειναι για δυναμη με αυτες τις ασκησεις ,και θεωρω ειναι για ατομα που δεν εχουν τις βασεις ακομα.ΤΟ 5-3-1 ειναι πιο ολοκληρομενο προγραμμα για πιο γυμναζμενους ,που εχουν ηδη φτιαξει τα βασικα και θελουν κατι παραπανω χωρις να παραμελουν βεβαιως την δυναμη και τις βασικες ασκησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περπάτημα και stretch μετά την προπόνηση.

 

Το 5χ5 με το 5/3/1 έχουν μια βασική διαφορά. Το πρώτο είναι γραμμικής περιοδικότητας , το άλλο μηνιαία. Αυτή η άυξηση +2,5 κιλών , ο προχωρημένος δεν μπορεί να την κάνει κάθε μέρα όπως στο 5χ5/3χ5. Μπορεί κάθε μήνα. Οπότε οι αρχάριοι κάνουν το 3χ5/5χ5 όσο έχουν πρόοδο και μόλις σταματήσει αυτό το πράγμα να έρχεται κάθε προπόνηση , το γυρνάνε σε 5/3/1

 

Είναι 2 εργαλεία απλά το ένα είναι για αρχάριους και το άλλο για προχωρημένους. Θα φτάσουμε και εκεί όταν ξεζουμίσετε το 3χ5/5χ5

 

Το τρίτο σετ στο ζέσταμα είναι 3άρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη πως σημειωνεις τα κιλα;

 

Εγω για να μην μπερδευτω γραφω πχ στα σκοουτ : μπαρα +1.25+1.25, για να ξερω την παρασκευη οτι θα βαλω μπαρα + 2.5+2.5 μην καθομαι να υπολογιζω τα κιλα..

 

Όχι ρε συ, το έχω κάνει πιο εύκολο. Σημειώνω μόνο τα κιλά που θα προσθέω στην μπάρα. Επίσης έχω ήδη υπολογίσει το +2,5 ανά προπόνηση* και έχω ετοιμάσει ένα excel για τις προπονήσεις των επόμενων 4 εβδομάδω. Το έχω εκτυπωμένο και βλέπω κάθε φορά τι έχω να σηκώσω. Άμα θες, κατέβασέ το να πάρεις μια ιδέα.

 

Σε κάθε άσκηση βάζω και μια γραμούλα δίπλα να ξέρω σε ποια επανάληψη είμαι γιατί μπερδεύομαι εύκολα το χαιβάνι. :)

 

*Μόνο στο σκουωτ έχω αφησει κενά γιατί δεν πιστεύω οτι θα αντέξω ένα μήνα να ανεβάσω 2,5 κιλά κάθε 2 μέρες, Με βλέπω να φτάνω ταβάνι πολύ σύντομα και να μηδενίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σταμάτα να το σκέφτεσαι έτσι, και κάνε αυτό που πρέπει να κάνεις, ανέβασε 2.5 την εβδομάδα.Σίγουρα θα φτάσεις ταβάνι αλλά εφόσον ξεκινάς με άδεια μπάρα προβλέπω σε 3 μήνες. Και θα το ρίξεις και θα ξαναανέβεις. Μέχρι τότε έχουμε καιρό. Το squat δεν είναι μόνο για τα πόδια σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε εμψύχωση κοουτς!

 

Α, οι στρατιωτικές πιέσεις με βολεύουν καθιστό παρά όρθιο όπως έδειχνε στο βίντεο που έβαλες. Το ίδιο δεν είναι;

 

Α, πώς διάολο ξεχωρίζεται το front squat από το back; Είδα βίντεο και μου φάνηκε η ίδια άσκηση.  :huh:

 

Σήμερα έκανα τη μέρα Β, μια χαρά. Με την κωπηλατική έχω ένα θεματάκι, δεν είμα σίγουρος αν κρατάω τη μέση ίσια ή καμπουριάζω. Πρέπει να πάρω ένα ολόσωμο καθρέπτη, να βλέπω αν εκτελώ σωστά τις ασκήσεις, να θαυμάζω και την κορμάρα μου.



Δεν παθαινεις τιποτα .. Φαε αφοβα.

Απλα και ο κροκος εχει πρωτεινη αλλα μαζι νε αυτην παιρνει και λιπαρα..

 

Τη χοληστερίνη να φοβάσαι, για τα λιπαρά δεν έχεις θέμα. Τα λιπαρά προκαλούν αισθητικά προβλήματα, η χοληστερίνη σε στελνει αδιάβαστο.

 

Γιατί δεν παίρνετε μια πρωτείνη σκονούλα; Πιο φτηνά βγαίνει με τα ασπράδια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε εμψύχωση κοουτς!

 

Α, οι στρατιωτικές πιέσεις με βολεύουν καθιστό παρά όρθιο όπως έδειχνε στο βίντεο που έβαλες. Το ίδιο δεν είναι;

 

Α, πώς διάολο ξεχωρίζεται το front squat από το back; Είδα βίντεο και μου φάνηκε η ίδια άσκηση.  :huh:

 

Σήμερα έκανα τη μέρα Β, μια χαρά. Με την κωπηλατική έχω ένα θεματάκι, δεν είμα σίγουρος αν κρατάω τη μέση ίσια ή καμπουριάζω. Πρέπει να πάρω ένα ολόσωμο καθρέπτη, να βλέπω αν εκτελώ σωστά τις ασκήσεις, να θαυμάζω και την κορμάρα μου.

 

 

Τη χοληστερίνη να φοβάσαι, για τα λιπαρά δεν έχεις θέμα. Τα λιπαρά προκαλούν αισθητικά προβλήματα, η χοληστερίνη σε στελνει αδιάβαστο.

 

Γιατί δεν παίρνετε μια πρωτείνη σκονούλα; Πιο φτηνά βγαίνει με τα ασπράδια; 

 

μυθος

Τα λιπαρα ειναι αναγκαια για την επιδερμιδα και για το συστημα in general. Οι υδατανθρακες ειναι που κανουν την ζημια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα όρθιος Γιάννη, δουλεύεις περισσότερο κορμό για να μείνεις σταθερός. Κι εγώ στην αρχή καθιστή τις έκανα, αλλά όρθια βρίσκω ότι είναι περίπου 100 φορές καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όρθιος γιάννη. Το front με το back μοιάζουν στο ότι κάνεις βαθύ κάθισμα. Από εκεί και πέρα είναι πολύ διαφορετικά.

 

Υπάρχουν 2-3 διαφορετικά coach cues για να ξέρεις αν είσαι ίσια. Πέτα τον κώλο πίσω ή προσπαθησε να ρίξεις το πουλί σου ανάμεσα στα πόδια σου ή δείξε τα βυζιά σου. Καλό ε? Δουλεύει. 

 

Πάντως αν θες να είσαι και σίγουρος, πες στη γυναίκα να πάρει ένα ίσιο ξύλο ή σκουπόξυλο και όπως κάνεις την άσκηση να το ακουμπήσει στη πλάτη σου. Και σαν αλφάδι , από το κεφάλι σου μέχρι τους γλουτούς. Εντάξει δε θα το πετύχεις χωρίς εξάσκηση.

 

Αυτά στο Deadlift και στο barbell row.

 

 

file.php?id=2834

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μυθος

Τα λιπαρα ειναι αναγκαια για την επιδερμιδα και για το συστημα in general. Οι υδατανθρακες ειναι που κανουν την ζημια

 

Δε μιλάω για τα λιπαρά per se αλλά για τις περιπτώσεις που αυτά υπερβαίνουν το 30% της καθημερινής διατροφής. 

 

Κι επιλέον, υπάρχουν λιπαρά και λιπαρά, δεν είναι ολα ίδια.

 

Άμα δώσω σκουπόξυλο στη γυναίκα μου, βλέπω να μου το φέρνει στο κεφάλι. Ζειν επικινδύνως... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να έχεις παραπάνω απο 30% λιπαρά καθημερινά παρά να έχεις παραπάνω απο 30% υδατάνθρακες.

Εκτός αν θέλεις να μπουκωσεις για να πάρεις όγκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...