Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω που χρειαζομαι την δυναμη στην δουλεια μου, αμεσα κιολας δεν μπορω να μεινω αδιαφορως στην διαφορα που εχουν τα δυο αντικειμενα προπονησης..

 

Αναμεσα σε μια ασκηση πχ ορθια κωπηλατικη με μπαρα και κωπηλατικη στο μηχανημα, θα επιλεξω το πρωτο.

 

Πρωτον γιατι θα πρεπει η εκτελεση της να ειναι αρτια

 

Δευτερον αν δεν εχεις σωστη σταση θα το καταλαβεις κατευθειαν, γιατι θα σε παναει η μεση και θα το διορθωσεις.

 

Τριτον δεν μπορω να κλεψω στα κιλα. Θα κανω τα μισα που λεει ο λογος. Αλλα θα γινει πιο σωστη δουλεια.

 

Δεν γινεται να λες κανω γυμναστικη, να φαινεσαι ψιλοφουσκομενος σε σχεση με εναν κανονικο και να τα φτηνεις στο πρωτο πενταλεπτο ή να μην μπορεις να κρατισεις μια μπαλετα(αδεια) για λιγο σηκωμενη για να βαλει ο αλλος αλλη απο κατω..

 

Εκει ειναι που λες γιατι δεν εχω εκρηκτικοτητα.

 

Αυτος ειναι ο λογος που τωρα ακολουθω το προγραμμα που ποσταρε ο @dakon.

 

Πιστευω να εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα. Εχω υπομονη δεν ειμαι απο αυτους που θελουν σε ενα 4μηνο να ειναι κομματια.. Σταδιακα και ομορφα να γινει θελω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Κοίτα live , και ο άλεξ συμφωνεί. Απλά στην περίπτωσή του έχει τραυματισμό στον ώμο. Δεν αντιλέγει και ούτε εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν ειπα τιποτα για τον αλεξ. Ξερω τι παιζει με τον ωμο του..

 

Απλα αναφερα τι προτιμω εγω.

 

Ο καθενας οπως βολευτεται. Κοιταει τις αναγκες του και πορευεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για αποθεραπείες σε μυοσκελετικό επίπεδο. Όχι για επιδόσεις. Για τραυματισμούς σοβαρούς. Ε δε νομίζω να είναι τα αναβολικά η γιατρειά. Αλλά και να ήταν , δε βλέπω το ηθικό πρόβλημα σε τέτοια βάση.

 

 

 

Τι να σου πω δεν θέλω να μιλάω για πράγματα που δεν ξέρω. (αν και νομίζω τα αναβολικά παίζουν μεγάλο ρόλο και εκεί)

 

Ξέρω κάτι άλλο όμως. Πριν 12 χρόνια έκανα bench press τέλειο form ktl ktl. Είχα βάλει bodyweight (75 κιλά τότε) και ήθελα να κάνω PB σε bodyweight bench.

 

Κάπου στην 13ή επανάληψη έκανε ένα κρακ πολύ δυνατό μέσα ο αγκώνας πόνεσε και σταμάτησα την προπόνηση, ευτυχώς είχα spot. Σήμερα 12 χρόνια μετά ο αγκώνας δεν πονάει ποτέ, δεν έχω κανένα θέμα με τίποτα, μπορεί να βαράω σάκο 2 ώρες... Αν πάω να κάνω bench press με τα κιλά που σηκώνω κανονικά και ο αγκώνας ξεπεράσει 90 μοίρες κάνει αμέσως το ίδιο κρακ , πόνος κατευθείαν και τέλος η προπόνηση (και το δοκίμασα ουκ ολίγες φορές).

 

Τι να κάνω τώρα? Να πω ότι οι powerlifters είναι μάγκες και εγώ είμαι φλώρος , και να πάω να χώσω bench press μέχρι να μου κόψουν το χέρι?  

 

Οι τραυματισμοί είναι μεγάλο θέμα και δυστυχώς διαφορετικό για τον καθένα, μακάρι να ήξερα τι κάνουν οι powerlifters γιατί κάθε φορά που βλέπω πάγκο μου έρχεται να βάλω τα κλάματα. 

 

(και εντάξει αυτά έχω δεξί γόνατο , αριστερό ώμο και δεξί αγκώνα δεν έχω άλλους μην νομίζετε οτι σας δουλεύω κιόλας δηλαδή) 

 

 

@liverpool κάλά κάνεις και γυμνάζεσαι με τα ελεύθερα φίλε. Είναι αδιαμφισβήτητα ο καλύτερος τρόπος γυμναστικής και μακράν ο πιο "satisfying". Τι να λέμε τώρα υπάρχει πιο γαμάτο πράμα από μια μπάρα? Μην ψαρώνεις ούτε εσύ ούτε οι άλλοι με όλα αυτά που γράφω για τραυματισμούς δεν παίρνουν όλοι τα ίδια χαρτιά σε ένα παιχνίδι πόκερ. Απλά η τεχνική να είναι άριστη όπως λένε όλοι εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τραυματισμοί όπως σωστά λές είναι μεγάλο κεφάλαιο..Εγώ παιδεύομαι με το δεξί ώμο τα τελευταία 4 χρόνια στο γυμναστήριο και προσπαθώ να τον στρώσω σιγά σιγά.. Αν κάνω την παραμικρή απροσεξία θα ακούσω κι εγώ το κράκ και μετά δεν θα μπορώ να γυρίσω πλευρό στο κρεβάτι .Μιλάμε για πόνο όχι μ@λακίες..

Αυτο είναι το λιγότερο όμως για μένα . Το χειρότερο είναι οτι θα με πάει πίσω στην προπόνηση μπορεί και εβδομάδες..

Οπότε καλός είναι ο ενθουσιασμός με τα βάρη αλλά με μέτρο πάντα και όχι υπερβολές.. Αν κάτσει ο τραυματισμός έστω και μικρός το πιο πιθανό είναι να σας συντροφεύει για το υπόλοιπο της ζωής σας.

Σε συζητήσεις που κάνω με άτομα της ηλικίας μου στο γυμναστήριο απο 30+ οι περισσότεροι έχουν προβλήματα με μικροτραυματισμούς. ώμοι μέση κτλ. .

Οι περισσότεροι λοιπόν συμβιβάζονται με εναλλακτικές ασκήσεις σε όργανα κ.ο.κ γιατι πολύ απλά φοβούνται μην υποτροπιάσει ο τραυματισμός.

Οπότε καλό ζέσταμα σωστή τεχνική και υπομονή . Η γυμναστική θέλει το χρόνο της δεν γίνεσαι αυτο που φαντάζεσαι απο τη μία μέρα στην άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ρε συ αλέξη, την ίδια γνώση είχες στα πρώτα 2 χρόνια και την ίδια στα 2 τελευταία? Βάρη κάνω 2 χρόνια, αλλά στην ουσία κάνω 1 καθώς τον προηγούμενο , μπορείς να πεις πως έκανα την ίδια δουλειά με ένα γορίλα αν τον πετάξεις σε ένα γυμναστήριο . Εννοειται πως ποτέ δεν τραυματίστηκα  

 

 

Ενα μικρό σχόλιο για να επιστήσω την προσοχή σου, στον ένα ενάμιση χρόννο δεν τραυματίζεται κανείς (ούτε εγω είχα τραυματιστεί τα 3, 3,5 πρώτα χρόνια, γιαυτό είπα 2 χρόνια απο πάνω). Το σώμα δεν έχει την μυική και νευρική ωριμότητα να σηκώσει τα τρελά κιλά που θα σηκώνει όταν αυτή η νευρική οριμότητα αποκτηθεί. Οταν θα κάνεις bench press 1.5 - 2x bodyweight όταν κάνεις squat 200 κιλά (που πιστεύω σε κάνα χρόνο θα τα φτάσεις) τότε πρέπει να φοβάσαι. 

 

Οι μύες και οι τένοντες γυνάζονται, αλλά η ίδια η κλείδωση δεν "γυμνάζεται" με τον ίδιο τρόπο. Στην κλέιδωση βάζεις στην αρχή 100 κιλά πίεση και μετά απο 2-3 χρόνια , 200.. δεν είναι το ίδιο. 

 

Σου ευχομαι να είσαι γερός και δυνατός βλέπω ότι δίνεις πολύ μεγάλη σημασία στο σωστό ζέσταμα και τεχνική, μπράβό και μακάρι να βγάλεις την "καριέρα' χορίς κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Ενα άγχος έχω. Μη πάθω τον τραυματισμό στα ξέμπαρκα, όταν πχ, σηκωθώ από μια καρέκλα. Στα 200 κιλά squat ας το πάθω (αν και δε βλέπω να τα φτάνω καθώς θέλω το βάρος που θα βρίσκομαι να μπορώ να το κάνω 3 επαναλήψεις) Η μέγιστη μονή σκοτώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πάμε σε πιο χαλαρά πράγματα, Ιανουάριος 2013 --> 79 κιλά, περιφέρεια μέσης 102, bf: 30,7 ήτοι 24,2 κιλά πάχος.

Σήμερα, 71 κιλά, μέση: 86, bf: 18,7 --> 13,3 κιλά πάχος.

 

Δηλαδή έχασα 8 κιλά, όλα λίπος, + 3 κιλά λίπος που έφυγαν για να μπουν στη θέση τους μυς. 

 

Είναι χαρακτηριστικό ότι πέρισυ τέτοια εποχή ήμουν στα ίδια κιλά, αλλά φοράω 2 νούμερα μικρότερο παντελόνι :)

 

Ό,τι κι αν λέτε, θα συνεχίσω λίγο ακόμα υποθερμιδικά, να χάσω ακόμα ένα κιλό ζυγαριάς -που μπορεί να φτάσει το 1,5 λίπους- ώστε να ισιώσει εντελώς η κοιλιά + να φυγουν τα πλαινά -love handles- και μετά θα αρχίσω να αυξάνω θερμίδες. Άλλωστε ΔΕΝ πεινάω, απλά προσέχω ΤΙ τρώω -ώστε να έχει πρωτείνες- και ΠΟΣΟ τρώω για να μην ξεφεύγουμε στις θερμίδες. 

 

Κι αυτό όχι πάντα, βγήκαμε την Κυριακή για φαγητό κι έφαγα όσο και ότι γούσταρα. Cheat day :)

 

Σήμερα έκλεισε η 1η βδομάδα. Βελτίωσα την τεχνική στο deadlift και έκανα 1η φορά weighted sit ups με 5κιλο. Ζόρικη άσκηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι όντως 1,87 όπως διαβασα πιο πάνω η διάβασα λάθος? Το ξέρεις οτι αν εισαι 1.87 και 71 κιλα μπορείς να βάλεις 5 κιλα μυικής μάζας αν φτερνιστείς λιγο πιο δυνατα απο το κανονικό έτσι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Daκon  αν και σε γενικες γραμμες ειναι σωστα αυτα που λες εκει που διαφωνω ειναι στο θεμα του τραυματισμου.Γυμναζεσαι πολυ λιγο καιρο για να εχεις τα σωστα δεδομενα στην πραξη και οχι στην θεωρια.

Ο Αlex  εχει  δικιο οταν σου λεει πως μετα απο 10 χρονια ΒΒ και ειδικα στο προγραμμα της δυναμης που κανεις αποκλειστικα εσυ ,θα εχεις καποιον τραυματισμο ο οποιος θα ερθει με μαθηματικη ακριβεια  ειναι θεμα χρονου απλα.

Κανω πανω απο 10 χρονια βαρη και το τραυματισμο που εχω στον ωμο τον επαθα στον 4ο χρονο ,παρομοιες ιστοριες εχουν λιγο πολυ ολοι οσοι ασχολουνται αρκετα χρονια με το γυμναστηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιες ιστορίες έχουν όλοι οι άνθρωποι. Αν παίζεις μπάλα 10 χρόνια τραυματίζεσαι. Αν δεν κάνεις τίποτα ατροφείς και τραυματίζεσαι, αν παίζεις πινγκ πονγκ 10 χρόνια τραυματίζεσαι, αν κολυμπάς , τραυματίζεσαι.Αν γλιστρήσεις και πέσεις τραυματίζεσαι. Εγώ δεν αμφιβάλω ότι κάτι θα γίνει κάποτε μπορεί και νωρίτερα από το αναμενόμενο. Για την ακρίβεια δε λογομαχήσαμε για αυτό, αλλά ο alex νόμιζε πως τον ειρωνεύομαι για τον τραυματισμό. Ενώ στην ουσία ειρωνευόμουν τον κάθε υποχόνδριο αδαή στο γυμναστήριο που μόλις του λέω για λίγο σοβαρές ασκήσεις , μου λέει, πως κάτι έχει και δε μπορεί να κάνει τίποτα. Cool story ξέρω. Απλά έχω περισσότερες τέτοιες εμπειρίες γιατί είμαι και πιο παρεμβατικός και περίεργος από τους περισσότερους με άλλους ανθρώπους. 

 

Προς θεού, δεν παίρνω κανένα τραυματισμό , από σοβαρό άτομο, στην πλάκα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλα μεγαλα παιδια ειμαστε νομιζω πως εχουμε τσεκαρει τι ρολο βαραει ο καθενας και δεν νομιζω πως κανενας  απο εμας   ειναι στην κατηγορια  υποχονδριος αδαης(το οτι υπαρχουν πολλα τετοια ατομα στα γυμναστηρια γενικα ισχυει)  το αντιθετο θα ελεγα μαλιστα .

Το οτι δεν ειρωνευτικες απο την πλευρα μου ηταν σαφες ,δεν σε εχω για τετοιο ατομο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...