Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ε ναι αλλιως στην 3η εβδοναδα θα ησουν off..

 

Εγω παροτι το προγραμμα τωρα γινεται με αστεια κιλα, νιωθω κουρασμενος..

 

Εκανα ορθια κωπηλατικη, μπαρα +2.5+2.5 ενιωθα να με πιανει για τα καλα.

 

Καταλαβα οτι εκτος απο τα πολλα κιλα, η τεχνικη ειναι το Α&Ω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ,κανεις πολλες επαναληψεις για ασκηση που εχει ως στοχο την δυναμη.Τις πολλες επαναληψεις αστες για τις εξτρα σκησεις[πχ  leg press]

Ρε σε dakon ,οταν λεει στο προγραμμα 5-3-1 ,το 5-3-1 ειναι μονο για την 3 εβδομαδα σωστα?Γιατι στις αλλες λεει 3 σετ τή 5.

Επισης στο 5χ5 προγραμμα ,το warm up ειναι 2-3 σετ και μετα 5 κανονικα σετ μαξ κιλων?δηλαδη περιπου 7-8 σετ.Μου φαινονται too mutch.

Θεωρω οτι στο 5-3-1 προγραμμα που λεει πρωτη εβδομαδα 3 σετ ,ενοει 3 σετ και 2 εξτρα warm up sets πριν ,σωστα?και οταν λεει week 2   5 σετς ,ενοει 5 σετ και 2 εξτρα warm up.Εκει με εχει μπερδεψει λιγο το θεμα.Με λιγα λογια βοηθα με λιγο να καταλαβω το ζεσταμα.

 

 

ΝΑι το 5/3/1 είναι απλά ένα όνομα. Να στο εξηγήσω με βάση τη σελίδα του strstd.com

 

Βάζεις τα μέγιστα κιλά και επαναλήψεις που έχεις κάνει και του λες να σου βγάλει τη ρουτίνα που θες (big but boring , triumvirate etc.)

 

Σου βγάζει το πρόγραμμα για 4 εβδομάδες με μια κύρια άσκηση τη μέρα (BP, deadlift, squat, ohp)

 

Το ζέσταμα που βλέπεις είναι αυτό που σου δείχνει ανάλογα τη μέρα, 5-5-3 , δεν είναι πολλά , είναι ζέσταμα. 

 

Το 5+, 3+, 1+ σημαίνει όσες περισσότερες μπορείς πάνω από αυτές τις επαναλήψεις.

 

Ανάλογα την εβδομάδα που είσαι , θα κάνεις και τα ανάλογα σετ, με το ανάλογο βάρος που σου γράφει από κάτω. Πχ, την πρώτη εβδομάδα, την ημέρα bp θα κάνεις 5-5-5+, τη δεύτερη 3-3-3+ και την τρίτη 5-3-1+ , την τέταρτη deload. Αυτό λέγεται ένας κύκλος. Υπάρχουν excelofylla που σου υπολογίζουν παραπάνω κύκλους.

 

Απλά το βάρος είναι προαποφασισμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τα ομαδικά αθλήματα ειναι οτι οχι μονο οι περισσότεροι ειναι ανταγωνιστικοί αλλα αρχίζουν και οι γυναίκες να γίνονται ανταγωνιστικές. Με την αμερικανική διάσταση του πράγματος.

 

Να μου πεις, νταξει όλοι έχουν τα κουσούρια τους.

Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν χάνουν που ξαφνικά μεταμορφώνονται σε τσαντιλες ή ακόμα χειρότερα, όταν καταρρέουν...

 

Μα τι γινεται σε αυτή την χωρα και οι περισσότεροι δεν απολαμβάνουν τα αθλήματα;

 

Οπως καταλαβαίνεται, βλέπω τα αίσχη τις τελευταίες μέρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα να παω να κανω λιγο αεροβια ή να το αφησω...

 

Οταν λεω αεροβια εννοω.

 

Δυο 10 λεπτα σχοινακι, ενδιαμεσα 3 σετ καμψεις οσες βγουν. Μερικες ασκησεις διατασεων..

 

Αν εχετε να προτεινεται και τιποτα αλλο, δεν θα με χαλουσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν κάνεις? Μια χαρά μου φαίνεται

 

Bench Press 5+

 
Bench Press: 5x70, 5x75, 5x85
Dumbell bench press: 5x10x28
Dumbell Row: 5x10x36
Rotator cuff work
3xweighted situps
 
Ήρεμη προπόνηση με έμφαση στις βοηθητικές όπως έχω πει για την 5+ εβδομάδα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα πρόγραμμα Δευτ-Τετ-Παρ το 5*5 και Τριτη-Πεμπ-Σαβ 30-45' στατικό ποδήλατο. So far πάει μια χαρά.

 

Ντακον, πόσο καιρό πάει συνήθως το 5*5; Κανα εξάμηνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι οι μπάρες να πάνε στο Intermediate :-D . protip: μη βιαστείς και κάνεις ταρζανιά γιατί θα έχεις ατυχήματα.

 

Πόσα κιλά είσαι?

 

Στα 85 κιλά που σε φαντάζομαι, 5χ85 bench press (doable),5x105 squat (exm), 5x125 deadlift (doable), 5x55 ohp (καλή τύχη) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχισαν τα προβλήματα με τα μηχανήματα. Στα περισσότερα είμαι πλέον στα max κιλα και οι αρθρώσεις κ τενοντές μου σίγουρα δεν είναι ετοιμες ακόμα για ελεύθερα (αν εξερέσουμε τις single joint ασκήσεις). 

 

Δευτερο πρόβλημα είναι οτι οι μυες αντέχουν περισσότερες επαναλήψεις από ότι αντέχει το grip μου. Κανω πχ shrugs 40x13 αλτήρες -> drop set 30x 12 επαναλήψεις. Μπορώ σίγουρα να βγάλω 15 αντί 13 αλλά δεν μπορώ να κρατήσω τα βάρη. Οι παλάμες μου έμειναν πίσω με την απότομη αύξση κιλών και μυικής μάζας που παίχτηκε τελευταία. 

 

ελπίζω να "ερθουν" μετ τον καιρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ακόμα και η διαφορά αντρών γυναικών. Κοίταξέ το στο www.strstd.com

 

Αλεξ, έπεσες στην παγίδα. Δυνάμωσες τους μυς σε μηχανήματα και σε single joints ασκήσεις και έχεις αφήσει ισορροπιστές πίσω και τένοντες. Ρίξε τον εγωισμό σου και ξεκίνα χαμηλότερα με ελεύθερα και ανέβα εκεί. Τα shrugs δε σε νοιάζει τόσο το βάρος όσο οι επαναλήψεις. Οπότε μη τρελαίνεσαι με τη λαβή (μειονέκτημα και σε μένα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει καθόλου αναλογία κιλών σώματος με αυτά που σηκώνεις;

 

χαχα φυσικά.  Μαλιστα βοηθάει ακόμα και το λίπος εκτός της μυικής μάζας σε ασκήσεις όπως squat που ειναι total body weight vs κιλά από ότι εχω διαβάσει να λένε οι power lifters. Δεν καταλαβαίνω απόλυτα γιατι (οσον αφορά το λίπος)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα φυσικά.  Μαλιστα βοηθάει ακόμα και το λίπος εκτός της μυικής μάζας σε ασκήσεις όπως squat που ειναι total body weight vs κιλά από ότι εχω διαβάσει να λένε οι power lifters. Δεν καταλαβαίνω απόλυτα γιατι (οσον αφορά το λίπος)

 

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό, placebo νιώθουν. Απλά το παραπάνω λίπος επιτρέπει την ύπαρξη παραπάνω μυικής μάζας. Δεν μπορεί ο άλλος να είναι 160 κιλά και να είναι φέτες ακόμα και αν καταπίνει φάρμακα αλόγων :P όμως οι μυς του είναι σχεδόν διπλάσιοι από έναν bodybuilder. Γενικά το λίπος είναι συνισταμένα βαρύδια που πιέζουν προς την φορά της βαρύτητας όποια στάση και να έχει το σώμα. Το λίπος πάντα πιέζει προς τα κάτω. Επίσης ένας λόγος που οι παχύσαρκοι έχουν μυική μάζα είναι ότι το σώμα τους γυμνάζεται έμμεσα από το βάρος του λίπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό, placebo νιώθουν. Απλά το παραπάνω λίπος επιτρέπει την ύπαρξη παραπάνω μυικής μάζας. Δεν μπορεί ο άλλος να είναι 160 κιλά και να είναι φέτες ακόμα και αν καταπίνει φάρμακα αλόγων :P όμως οι μυς του είναι σχεδόν διπλάσιοι από έναν bodybuilder. Γενικά το λίπος είναι συνισταμένα βαρύδια που πιέζουν προς την φορά της βαρύτητας όποια στάση και να έχει το σώμα. Το λίπος πάντα πιέζει προς τα κάτω. Επίσης ένας λόγος που οι παχύσαρκοι έχουν μυική μάζα είναι ότι το σώμα τους γυμνάζεται έμμεσα από το βάρος του λίπους.

έχεις κάποια πηγή που να μας παραθέσεις και να επιβεβαιώνει τα λεγόμενά σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...