Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι οι μπάρες να πάνε στο Intermediate :-D . protip: μη βιαστείς και κάνεις ταρζανιά γιατί θα έχεις ατυχήματα.

 

Πόσα κιλά είσαι?

 

Στα 85 κιλά που σε φαντάζομαι, 5χ85 bench press (doable),5x105 squat (exm), 5x125 deadlift (doable), 5x55 ohp (καλή τύχη) 

 

Συνήθως δεν κάνω ταρζανιές, είμαι συνετό αγόρι :)

 

85 κιλά; Απογευματινό χιούμορ. Δεν έχεις διαβάσει κανένα ποστ μου σχετικά με τη διατροφή, ε; Σε τσάκωσα :)

18,7 και 71 κιλά. Θα πέσω στα 70 για να φύγει το εναπομείναν λίπος από την κοιλιά και να πέσω στο 14% σωματικού λίπους, κι έπετα θα αρχίσει η αργή προσθήκη κιλών-μυικής μάζας (και λίγου λίπους αναπόφευκτα). 

Το 85 το βρίσκω αδύνατο, ποτέ στη ζωή μου δεν έχω υπάρξει 80+ (ενώ έχω υπάρξει 60-) και δε νομιζω να το καταφέρω ούτε και τώρα. ΑΝ φτάσω στα 78 με όχι πάνω από 15% σωματικού λίπους, θα είμαι πετυχημένος.

 

Άσχετο, δε νομίζω να τα καταφέρω για τον αγώνα στην Μεγ. Παναγιά στις 6/10. Κρίμα, αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Γιάννη, 1,87 , 71 κιλά, και θέλεις να αδυνατίσεις κιάλο? Τι να σου πω ρε μαν.Για να πας στο 14% ενώ λες πως στο μέλλον θα πάρεις κιάλλο? Τι διαφορά έχει να ξεκινήσεις από τώρα? Θα πας στα 70 και θα πάρεις δώρο λιμοκτονίας?

 

Δε σας καταλαβαίνω εσάς τα παιδιά της προηγούμενης γενιάς.  :-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω να αδυνατίσω γμτ, να χάσω το λίπος στην κοιλιά θέλω. Έχω συνηθίσει να είμαι αδυνατος, αλλά αδυνατος με σκεμπε είναι τρατζικ.

 

Για να πάω από το 14% στο 18% θα βάλω και 5-6 κιλά μυς. Άμα ξεκινήσω απο δω όμως υπερθερμιδική, για να βάλω 5-6 κιλά μυς θα φτάσω στο 25% bf και θα πάει όοοοοοολο στην γμ την κοιλιά. Δηλαδή από αδύνατος με σκεμπε θα πάω γυμνασμένος με σκεμπε; 

 

Τι καλά...

 

Επειδή ο σκεμπές με έχει κάνει κομματάκι κομπλεξικό -ναι, δε φαίνεται- προτιμώ να τον χάσω, να δυναμώσω -εξ ου και το 5*5 πρόγραμμα- και μετά να δω αν θα καταφέρω να βάλω μυς με ελάχιστο πάχος. Γιατί άμα δω ότι φουσκώνει πάλι η κοιλιά, θα σταμτήσω την υπερθερμιδική, θα πάω ισοθερμιδικά και θα μείνω skinny αλλά γυμνασμένος και δυνατός. 

 

Στο μυαλό μου φαίνεται λογικό, δε ξέρω σε σας  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1.87 71 κιλα???? και θες να χασεις και βαρος? ισοιερμιδικα και απο την μυικη μαζα που θα χτισειες μενοντας συα κιλα σου θα πας 14%.Εγω ειμαι 183 84κιλα και παλι ισοιερμιδικα παιζω 

Dakon τα κιλα δεν ειναι θεμα εγωισμου. Ηδη ειμαι των πολλων επαναληψεων αν ριξω και αλλο ποσες επαναληψεισ να κανω 40 ?? κανω οσες πρεπει συμφωνα με αρχες progressive overload 
Το προβλημα με τα ελευθερα ειναι η πιεση στους τραυματισμενους τενοντες του ομου τα μηχανηματα συγχωρουνε τενοντες τα ελευθερα οχι. Νομιζω πρεπει οντως να παω προς τα ελευθερα παντως απλα πρεπει η επιλογη των ασκησεων να ειναι πολυ προσεγμενη..

Οι stabilizing muscles σιγουρα δεν ειναι στο επίεδο που θα ηταν αν εκανα ελευθερα αλλα τι να κανουμε. Παλια δεν ακουμουσα κανενα μηχανημα. Κανω πολλα dips που ειναι η μονη multi joint που δεν πειραζει ωμο. Σημερα εκανα 25 στο τελος της προπονησης ενω ημουν ζωντανος νεκρος .. Ειμαι σε καλη φορμα για τραυματισμενος

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και δεν κάνεις? Μια χαρά μου φαίνεται

 

Τελικα δεν εκανα, αν και ψηνομουν αγρια..

 

Ειπα τον μικρο να με ξυπνησει 19:00 η ωρα για να παω να κανω, αλλα δεν με ξυπνησε.

 

Αποτελεσμα να σηκωθω πριν απο λιγο.

 

Οταν τον ρωτησα γιατι δεν με ξυπνησες, με λεει αφου με φωναξανε να παω να παιξω... 

 

Σαββατο θα το κανω... Αυριο εχουμε προπονηση- Προγραμμα Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω να αδυνατίσω γμτ, να χάσω το λίπος στην κοιλιά θέλω. Έχω συνηθίσει να είμαι αδυνατος, αλλά αδυνατος με σκεμπε είναι τρατζικ.

 

Για να πάω από το 14% στο 18% θα βάλω και 5-6 κιλά μυς. Άμα ξεκινήσω απο δω όμως υπερθερμιδική, για να βάλω 5-6 κιλά μυς θα φτάσω στο 25% bf και θα πάει όοοοοοολο στην γμ την κοιλιά. Δηλαδή από αδύνατος με σκεμπε θα πάω γυμνασμένος με σκεμπε; 

 

Τι καλά...

 

Επειδή ο σκεμπές με έχει κάνει κομματάκι κομπλεξικό -ναι, δε φαίνεται- προτιμώ να τον χάσω, να δυναμώσω -εξ ου και το 5*5 πρόγραμμα- και μετά να δω αν θα καταφέρω να βάλω μυς με ελάχιστο πάχος. Γιατί άμα δω ότι φουσκώνει πάλι η κοιλιά, θα σταμτήσω την υπερθερμιδική, θα πάω ισοθερμιδικά και θα μείνω skinny αλλά γυμνασμένος και δυνατός. 

 

Στο μυαλό μου φαίνεται λογικό, δε ξέρω σε σας  :devil:

 

 

Αν δε γυμνάζεσαι με βάρη, τα κιλά θα τα παίρνεις στο πιο εύκολο μέρος που έχει ο οργανισμός σου καθώς δε του δίνεις κανένα κίνητρο να τα πάει και αλλού. 

 

Εντάξει έφτασες στα 71 , καλά είναι, πίστεψέ με, ξεκίνα να τρως σαν άνθρωπος. 

 

Τα μηχανήματα απλά δε δυναμώνουν αυτά που θα έπρεπε να δυναμώσουν και τα αφήνουν και ατροφούν. Χιλιάδες περιπτώσεις ανθρώπων έχουν πέσει στην παγίδα, ασχολούνται με μονοαρθωτικές μαλακίες και μηχανήματα , ΛΕΣ και το ανθρώπινο σώμα λειτουργεί μόνο με μονοαρθωτικές κινήσεις , πάνω σε ράγες όπως τα μηχανήματα. Δημιουργούν άνισα σώματα και ενώ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι βρίσκονται σε ένα επίπεδο άλφα , στην ουσία είναι σε χειρότερο.

 

Αν μη τι άλλο, τα ελεύθερα θα αποκαλύψουν τις πραγματικές αδυναμίες σου. Τα μηχανήματα είναι καλά ΜΟΝΟ σε άτομα με ειδικές ανάγκες και σε προχωρημένου επιπέδου bodybuilders. Σε κανέναν άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τεσσερα χρονια εκανα χωρις να ακουμπαω μηχανημα λες να μην ξερω την διαφορα? χαρη στα μηχανηματα ομως εχω ξεπερασει τους τραυματισμους που ειχα που ειναι και ο προταρχικος μου στοχος. Οταν εισαι 35 και οι μισες αρθρωσεις σου δεν δουλευουν μετα απο δεκα χρονια 3ων με 6 επαναληψεων θα αναθεωρησεις και εσυ :D (ευχομαι να διαψευσθω προφανως)

Επισης μην κολλας οτι ολοι πρεπει να εχουν τους ιδιους στοχους με εσενα (δυναμη). Για εμενα οι στοχοι μου και το επιπεδο μου κανονιζονται απο την αχεση βαρους αλιπης μυικης μαζας και χαμηλοου ποσοστο λιπους. Δεν με ενδιαφερει κατι αλλο. Η δυναμη με ενδιαφερει μονο με μορφη εκρηκτικοτητας οσον αφορα τα χτυπηματα στον σακο μου, και εκει θελει αλλου ειδους εξάσκηση που δεν γίνεται στο γυμναστήριο. 

Btw γιατι τα μηχανηματα ειναι καλα για προχωρημενους bb και οχι αρχαριους? ποια ειναι η λογικη εδω?

 

 

δυο βιντεάκια για προβληματισμό μόνο .. γιατι το από πάνω post σου θα ήταν ακριβώς (λεξη προς λέξη λέμε) ότι θα έγραφα εγώ το 1999 τον τρίτο χρόνο που πήγαινα gym..

 

 

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αρχάριος πρέπει να μάθει να κινείται. Να μπορεί να κάνει βασικά πράγματα. Δε γίνεται κάποιος να μη μπορεί να κάνει βασικά πράγματα όπως squat και deadlift. Χέσιμο στο δάσος και σήκωμα ενός αντικειμένου από το έδαφος. Βασικές κινήσεις. Επίσης πρέπει να μάθει που έχει αδυναμίες. Τι τον πονάει και πως να το διορθώσει. Να δει τις βασικές κινήσεις, να δυναμώσει σε αυτά και στις αδυναμίες του και όταν είναι σε ένα καλό επίπεδο τότε να στραφεί στα μηχανήματα για να γεμίσεις λεπτομέρειες με γρήγορο και ξεκούραστο τρόπο.Δεν είναι μόνο δύναμη ο στόχος μου. Δε σημαίνει ελεύθερα βάρη =δύναμη , μηχανήματα=όγκος και εμφάνιση. 

 

Ελεύθερα βάρη=δύναμη, όγκος, εμφάνιση, λειτουργικότητα , μηχανήματα=λεπτομέρειες . Απλά οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) γυμναστές βαριούνται στο γυμναστήριο ή δεν ξέρουν και στέλνουν δεκάδες χρόνια τώρα κόσμο στα μηχανήματα με μόνη ελεύθερη μπάρα , το bench press. Πως γίνεται όλοι να έχουν πρόβλημα στο squat και στο deadlift και κανένας στο bench press με αφήνει έκπληκτο.

 

Επίσης δεν μπορείς να γυμνάσεις μυ που δεν μπορείς να κάνεις flex. Αυτομάτως το μυαλό σου τον βγάζει από το παιχνίδι με την πρώτη ευκαιρία. Εκεί θέλει εμπειρία. 

 

1ον. Δε θα βλέπεις βιντεάκια των διδύμων για σοβαρή πληροφόρηση. Είναι καλά παιδιά, έχουν πλάκα, αλλά δεν έχουν ιδέα από γυμναστική. Κάνουν καλή διατροφή και προπονούνται συστηματικά. Τέλος.Αυτό είναι που πρέπει να ξέρεις για τα παλικάρια. 

 

2ον. Καταλαβαίνω το στόχο σου. Υπάρχουν 2 μέθοδοι να φτάσεις εκεί. Ο καλύτερος by far , no contest , είναι τα ελεύθερα βάρη. Τα άλλα είναι τα μηχανήματα. Αν σου έδινα 2 εργαλεία για μια δουλειά δε θα διάλεγες το καλύτερο?

 

Για το τραυματισμό του ώμου δε θα πω πολλά . Έχω την εντύπωση πως το 89% του πληθυσμού γεννήθηκε με χαλασμένους ώμους και μέσες και ισχία και γόνατα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολα αυτά που μου λες ξεχνάς ότι σου είπα ότι 4 χρόνια έκανα μόνο ελεύθερα βάρη , δεν έχει νόημα να συνεχίζεις τις συμβουλές.

 

 

 

 

Για το τραυματισμό του ώμου δε θα πω πολλά . Έχω την εντύπωση πως το 89% του πληθυσμού γεννήθηκε με χαλασμένους ώμους και μέσες και ισχία και γόνατα. 

 

 

Ο τραυματισμός του ώμου δεν είναι καθόλου αστείο ουτε θέμα για ειρωνεία μεγάλε. Ποσα χρόνια κάνεις βάρη ? Α-Π-Ο-Κ-Λ Ε-Ι-Ε-Τ-Α-Ι να είσαι πάνω απο 2 χρόνια και να μιλάς για τραυματισμούς με τέτοια αφέλεια. Στοιχηματίζω και λεφτά. 

 

Τα dips που έκανα σημερα πληρώθηκαν με μισή ώρα πάγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ρε συ αλέξη, την ίδια γνώση είχες στα πρώτα 2 χρόνια και την ίδια στα 2 τελευταία? Βάρη κάνω 2 χρόνια, αλλά στην ουσία κάνω 1 καθώς τον προηγούμενο , μπορείς να πεις πως έκανα την ίδια δουλειά με ένα γορίλα αν τον πετάξεις σε ένα γυμναστήριο . Εννοειται πως ποτέ δεν τραυματίστηκα και ούτε έχω δει τραυματισμό στο περιβάλλον μου πλην από θλάσεις που είναι κλάιν.

 

Τις συμβουλές τις λέω για όλους, δεν είναι μόνο για σένα. ΜΑ γιατί να κάνεις dips αν είναι να βάλεις πάγο? Δεν τα κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε μην μιλάς για τραυματισμούς με ειρωνικό τρόπο φίλε γιατί είναι το μόνο πράγμα στο bodybuilding που δεν αποφεύγει κανένας, και πίστεψε με όταν είναι η σειρά σου θα είναι κάτι που θα σε στεναχωρεί πολύ όπως στεναχωρεί εμένα και δεν θα γουστάρεις πλάκα απο κάποιον για το θέμα όταν δεν μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ απο τον πόνο.  

 

Οι τεχνική και οι γνώσεις σε προστατεύουν φυσικά αλλά εφόσον κάνεις δύναμη και παίζεις στο maximum θα έρθει σε σένα όπως έρχεται σε όλους - και σε εμένα φυσικά , όλοι με δύναμη αρχίζουμε στο αθλημα , άντρες ειμαστε :) 

 

Ακριβώς επειδη άλλες γνώσεις είχα τα πρώτα 4 χρόνια άλλες γνώσεις έχω τώρα που περάσαν 10 χρόνια ακόμα απο τότε , τα μηχανήματα στην περίπτωσή μου είναι μονόδρομος για κάποιες ασκήσεις. Ισως σε κάνα χρόνο να ξανακάνω dealdift. Ισως σε 2-3 χρόνια να ξανακάνω military press, αν τα αρχίσω αυτά τώρα, τέλος τα βάρη για τον Alex. Μακάρι να είναι πιο σύντομα. Οι κάτω απο 8 επαναλήψεις όμως είναι κάτι που δεν μπορώ να ξανακάνω εφόρου ζωής. 

 

καταλαβαίνω οτι οι συμβουλές σου είναι καλοπροαίρετες και δεν σου λέω ότι είσαι σωστός ή λάθος. Απλά το άθλημα δεν είναι one size fits all ας πούμε. 

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μιλάω με ειρωνικό τρόπο για τραυματισμούς. Απλά παρατηρώ αυτά που θα παρατηρήσεις και εσύ, αν προτείνεις σε κάποιον να κάνετε μερικά squat μαζί.

 

Για τη προσωπική σου ιστορία προφανώς και η θέση μου είναι κάθε άλλο παρά ειρωνική. Θεωρώ πως θα έχεις κάνει και τις απαραίτητες εξετάσεις καθώς δε μου φαίνεται να το αφήνεις στη τύχη το πράγμα.

 

Δεν είμαι γιατρός αλλά θα αναρωτιόμουν πως μεγαλύτεροι σε ηλικία (40-50) , στο άθλημα του powerlifting με βγαλμένους ώμους ισχία δίσκους κτλ. κτλ. συνεχίζουν και κάνουν ότι κάνουν. Θα έψαχνα τον γιατρό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για αποθεραπείες σε μυοσκελετικό επίπεδο. Όχι για επιδόσεις. Για τραυματισμούς σοβαρούς. Ε δε νομίζω να είναι τα αναβολικά η γιατρειά. Αλλά και να ήταν , δε βλέπω το ηθικό πρόβλημα σε τέτοια βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...