Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Όσοι χρησιμοποιείται myfitnesspal έχετε παρατηρήσει λάθος υπολογισμούς θερμίδων ?

 

Μου βγάζει για 49 P - 113 C - 13 F = 966 θερμίδες ενώ κανονικά είναι 765. Νόμιζα ότι συμπεριλαμβάνουν τίποτα Thermic Effect ή μετράνε και τις φυτικές ίνες έξτρα αλλά και πάλι δεν βγαίνουν τόσες οι θερμίδες.

 

In other news στον πάγκο με παύση πρώτη φορά νομίζω έκανα 4x5 @ 87,5 και την Παρασκευή έχω pr προγραμματισμένο με 97,5 κιλά (2 πλάκες επιτέλους) για 3 reps.

 

Έβλεπα με έπαιρνε και αντί να κάτσω να κάνω πιό μεγάλο κύκλο προπόνησης με submaximal κιλά το έχω γυρίσει σε linear progression σε πάγκο και squat εδώ και ένα μήνα και ανεβαίνω 2,5-5 κιλά ανά προπόνηση. Θα κάνω deload σε λίγο πάντως γιατί αρχίζουν οι αναμενόμενες ενοχλήσεις από δω και από κει, απόρροια των συνεχώς μεγάλων φορτίων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σε myfitness μετράει τις ίνες και τα σάκχαρα και δίνει ένα plus στις θερμίδες. 
τώρα την εξίσωση των μάκρος και των θερμίδων δεν την έχω κάνει για να πω την αλήθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα το myftinesspal δεν τα μετράει σωστά

 

εγώ τα διασταυρώνω από 4-5 πηγές.. και γραφω μια μεση τιμη.

Για θερμίδες λέω εγώ. Εσύ για macros ? Κοίτα όπου μπορείς να βρίσκεις τροφές με την ένδειξη USDA πάντως. 

 

ναι σε myfitness μετράει τις ίνες και τα σάκχαρα και δίνει ένα plus στις θερμίδες. 

τώρα την εξίσωση των μάκρος και των θερμίδων δεν την έχω κάνει για να πω την αλήθεια 

Δεν βγαίνουν και πάλι τα νούμερα. Είδα μόλις και ένα site που έκανε comparison και βρήκε 6-8% απόκλιση στις θερμίδες.

 

Ούτε εγώ τα υπολόγιζα μέχρι που έφτιαξα ένα spreadsheet και του πέρασα τα macros από στάνταρ γεύματά μου και είδα 200 θερμίδες απόκλιση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα των macros μπορείς να το διασταυρώσεις από άλλα ειδικά site .... 

τα δικά μου macros είναι Π: 140 Λ: 52 και Υ: 147 
το myfitness δίνει σύνολο θερμίδων 1653 
ενώ με την εξίσωση όπου 4/9/4 αναλογικά βγάζω 1656


να σημειώσω ότι τα περισσότερα macros τα έχω ελέγξει στα ειδικά site 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δικά μου macros είναι Π: 140 Λ: 52 και Υ: 147 

το myfitness δίνει σύνολο θερμίδων 1653 

ενώ με την εξίσωση όπου 4/9/4 αναλογικά βγάζω 1656

 

Δεν λέω για target macros αλλά για macros των γευμάτων. Αφού δεν έχω premium να κάνω manual adjustment στα target macros δεν ασχολούμαι καν με τι δίνει για target macros το MFP. 

 

Παράλληλα κοίταγα και μία άλλη εφαρμογή, το lifesum αλλά δεν έχει το database του MFP. 

 

Γι αυτό κάθομαι στραβόνομαι μπας και φτιάξω κανά εύχρηστο excel-άκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω για target macros αλλά για macros των γευμάτων. Αφού δεν έχω premium να κάνω manual adjustment στα target macros δεν ασχολούμαι καν με τι δίνει για target macros το MFP. 

 

Παράλληλα κοίταγα και μία άλλη εφαρμογή, το lifesum αλλά δεν έχει το database του MFP. 

 

Γι αυτό κάθομαι στραβόνομαι μπας και φτιάξω κανά εύχρηστο excel-άκι.

επειδή εγώ κινούμε με άξονα τα macros καθεαυτά δεν αντιμετωπίζω κάποιο σοβαρό πρόβλημα

εφόσον έχεις στάνταρ γεύματα πέρασε τα μια στο MFP και δεν θα έχεις πρόβλημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισο να κανω μπαν τον Φωτη

και το φαι υπερτιμημενο ειναι  ρε  ,να τωρα τρωω ενα  πρασινο μηλο μουρλια οτι καλυτερο εχω φαει στην ζωη μου .

Α ρε Γιαννη τυχερεεε Γκαστονε .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώτη θέλω τη γνώμη σου γι αυτά που συζητάνε ο μποσει με τη Δήμητρα.

Δεν εχω καταλαβει τι λενε  ,ειμαι της αποψης οτι το ψειριζουν χωρις λογο εκτος αν κατεβαινουν σε αγωνες και δεν το ξερω :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καταλαβει τι λενε  ,ειμαι της αποψης οτι το ψειριζουν χωρις λογο εκτος αν κατεβαινουν σε αγωνες και δεν το ξερω :)

Ναι ρε έλα Vegas να με δεις στο Mr. Olympia :)

 

 

3rd row θα κάθομαι

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χω παρακανει με την προπονηση. Μου βγαινει η πιστη αλλα αποδιδει. Μονη μλκ οτι θα αυξηθει κι αλλο η δουλεια και να δω τι θα κανω. Μαλλον θα βαλω προπονηση σουκου και ρεπο τις μερες που θα δουλεψω εξτρα.

 

Τετοιος γκαστονε που λες Φωτη. Καλα ρε, εχω ιδια μερα γενεθλια με τον απολυτο γκαντεμη της ελλαδας (ειναι κι αθανατος ο ατιμος) και με λες για τυχη; :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...