Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

@ wizzy και γροσι

Επειδή μέχρι και πριν λίγο ήμουν στο ίδιο τραπέζι με την κόρη μου και τον ξαδελφό της που μαζί με την παρέα τους ασχολούνται με το downhill, μου εξήγησαν γιατί ένα τέτοιο ποδήλατο σετάρετε διαφορετικά από τα άλλα .

Ένα ολίγης η σέλα πρέπει να είναι πιο κοντή γιατί στα άλματα σε συνδυασμό με την στάση του σώματος υπάρχει κίνδυνος σοβαρού τραυματισμού στο κάτω μέρος της λεκάνης.

(Έχει και πολλές άλλες διάφορες ,όπως η κλίση της σέλας ελαφριά κατηφορικά προς τα πίσω κ.λ.π)

Εγώ έτσι το παίρνω και για λίγη ώρα που κάνω στον χωματόδρομο δεν με ενοχλεί

Ναι ρε φίλε, το ξέρω το στήσιμο για downhill. Ένας άλλος λόγος που είναι στημένο έτσι είναι για να ρίχνεις το βάρος του σώματος πίσω για να διατηρείς την ισορροπία σου και να μην γκρεμοτσακιστείς γέρνοντας μπροστά.

 

Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι ακριβώς επειδή είναι έτσι στημένο το ποδήλατο είναι ακατάλληλο για τη χρήση που του κάνεις - όσο μεγάλη ή μικρή και να είναι αυτή. Απλό!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη δεν υπάρχει φτηνό σπορ

Υπαρχουν καποια σπορ που φυσικα ειναι φτηνα  βλ . ποδοσφαιρο ,βλ μπασκετ ,τρεξιμο  και  αρκετα αλλα .

Υπαρχουν καποια που ειναι by default  ακριβα  οπως ο μηχανοκινητος αθλητισμος .

 

Και τελος υπαρχει μια μεγαλη κατηγορια που μπορει να ξεκινησεις σχετικα οικονομικα (οχι φτηνα ) αλλα ανεβαινοντας  level     το budget εκτοξευεται  τετοια σπορ ειναι ο καταδυσεις και  το βουνο/αλπινισμος  .

Ειδικα το βουνο περα απο τον εξοπλισμο που θα παρεις τα βασικα μια φορα και θα δαπανησεις ενα ποσο  εαν δεν βγεις εξω απο την χωρα  δεν θεωρειται κατι πολυ ακριβο γιατι δεν θα χρειαστεις εξειδικευμενα πραγματα  λογω των καιρικων συνθηκων και  των λοφων που εχουμε αντι για βουνα .

 

Αν πας  εξω και ασχοληθεις  με μεγαλα υψομετρα και διασημες κορυφες τοτε το κοστος ανεβαινει κατακορυφα και γινεται ενα πανακριβο σπορ.

Επισης θα πρεπει να βγαλεις καποια σχολεια οπως αυτο που θα κανω στις Αλπεις   τον αλλο μηνα , διασχιση και τεχνικες διασωσης σε παγετωνα , που δεν  μπορεις να τα κανεις εδω  και που κοστιζουν 2000-3000 το καθενα .

Μονο η συμμετοχη σε αποστολη  ανερχεται σε  δεκαδες χιλιαδες ευρω για κορυφες με μεγαλο βαθμο δυσκολιας  και πανω απο τα 6000 μετρα .

 

Επισης απαιτει πολυημερη  απουσια απο την δουλεια 1 μηνας ειναι το μινιμουμ οποτε στο κοστος συνυπολογιζονται και τα διαφυγοντα κερδη ειδικα για καποιον που εχει δικη του επιχειρηση .

Και φυσικα ειδικη προετοιμασια που συνηθως αφιερωνεις μια ολοκληρη χρονια σε αυτο .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αυτή τη βδομάδα παράγγειλα τα adidas powerlift 2.0 :D στις 36 λίρες από αμαζον.

 

δοκίμασα από έναν φίλο τα romaleos της nike και έπαθα πλάκα με το στήσιμο του σώματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παρήγγειλα κολάν και φόρμες για το γυμναστήριο. μη πηγαίνω με τις σκισμένες πια σαν το λέτσο. 

 

Δεν φορανε φορμες οι κοπελες πλεον στο gym  εδω και χρονια ! και καλα καλα ουτε οι αντρες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε εμένα μπορεί να απαντήσει κάποιος?

 

 

φιλε πάρε κομπιουτεράκι αν δεν μπορείς 17 χρονών μαντράχαλος να υπολογίσεις τα βασικά.

η ρώτα τη μάνα σου και το πατέρα σου να δούνε τι άσχετος είσαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε αληθεια κλαιω με φωτη δημητρα χαχχαχαχα

 

Δημητρα δε ζεσταινεσαι με τη φορμα?? εγω μονο με σορτσακι τη παλευω ή κολλαν ως το γονατο! αντε και κανονικο κολλαν μακρυ οταν δε κανω αεροβιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ μονο με κολάν την παλεύω αλλά έχω συνηθίσει από τα ποδηλατικά.. αλλά φοράω και κάνα σορτσάκι από πάνω.. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά υπάρχουν (και) φτηνά σπορ, ας μην είμαστε ισοπεδωτικοί.

 

Ήρθε και η κρεατίνη. Μλκ Τεο, με έκανες να νιώθω λες και παίρνω αναβολικά... B)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά υπάρχουν (και) φτηνά σπορ, ας μην είμαστε ισοπεδωτικοί.

 

Ήρθε και η κρεατίνη. Μλκ Τεο, με έκανες να νιώθω λες και παίρνω αναβολικά... B)

Τουμπανο θα γινεις  θα ντρεπομαστε να σταθουμε διπλα σου χαχα.

Περα απο την πλακα οντως θα αρπαξουν τα χερια σου και γενικα θα πρηστεις απλα θα ειναι παροδικο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...