Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με μπερδεύεις με άλλον wizzy! Δεν έγραψα πουθενά 10χλμ. Ούτε στα όνειρά μου. Προπαντός με αυτό το ποδήλατο.

Ένα χωματόδρομο έχω κοντά μου με κροκάλες και με μικρή κλίση που είναι δεν είναι 500μ.και τον ανεβοκατεβαίνω.(καλή γυμναστική αλλά επίπονη για το ισχίο μου)

Πάντως με έβαλες σε σκέψη εσύ και η Μαργαρίτα. Θα το μετρήσω.

Μετράμε το ύψος του καβάλου = ύψος σέλας μέχρι πετάλι στην κάτω θέση + 5cm περίπου ε;;

 

 

https://s7.postimg.org/5rcwv66kb/Screen_Shot_2017_02_27_at_14_37_25.pngScreen_Shot_2017_02_27_at_14_37_25.png

 

υπόψη η διαφορά της θέσης του crank/ποδιου από τη πρώτη με τη δεύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

@ wizzy και γροσι

Επειδή μέχρι και πριν λίγο ήμουν στο ίδιο τραπέζι με την κόρη μου και τον ξαδελφό της που μαζί με την παρέα τους ασχολούνται με το downhill, μου εξήγησαν γιατί ένα τέτοιο ποδήλατο σετάρετε διαφορετικά από τα άλλα .

Ένα ολίγης η σέλα πρέπει να είναι πιο κοντή γιατί στα άλματα σε συνδυασμό με την στάση του σώματος υπάρχει κίνδυνος σοβαρού τραυματισμού στο κάτω μέρος της λεκάνης.

(Έχει και πολλές άλλες διάφορες ,όπως η κλίση της σέλας ελαφριά κατηφορικά προς τα πίσω κ.λ.π)

Εγώ έτσι το παίρνω και για λίγη ώρα που κάνω στον χωματόδρομο δεν με ενοχλεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερχόμενο σουκου θα κατέβω στο χωριό σας για διήμερο. Άμα σκοπεύει κανεις να παει Κυριακή πρωί Ακρόπολη καμια βολτα ας στείλει πμ.

 

Τεο, εσένα σε περιμένω το καλοκαίρι για μπάρμπεκιου με τσιπουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα βρήκα μια συνταγή για τηγανίτες, λέω να αλλάξω κάποια πράγματα όπως το αλεύρι με βρώμη, περισσότερα αυγά κλπ για να τις κάνω πιο macro friendly. Έχει κανείς πρόταση για σιρόπι; Το μέλι σίγουρα λέει κι έχω στο σπίτι, κοίταζα να έπαιρνα απο το myprotein σιρόπι αλλά δεν διαβάζω και τα καλύτερα λόγια (δεν έχουν ζάχαρη, νερουλά κλπ). Maple syrup έχει πετύχει πουθενά κανένας να του ριχνα μια ματιά; Ή οτιδήποτε άλλο σε σιρόπι που τρώτε και προτείνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα βρήκα μια συνταγή για τηγανίτες, λέω να αλλάξω κάποια πράγματα όπως το αλεύρι με βρώμη, περισσότερα αυγά κλπ για να τις κάνω πιο macro friendly. Έχει κανείς πρόταση για σιρόπι; Το μέλι σίγουρα λέει κι έχω στο σπίτι, κοίταζα να έπαιρνα απο το myprotein σιρόπι αλλά δεν διαβάζω και τα καλύτερα λόγια (δεν έχουν ζάχαρη, νερουλά κλπ). Maple syrup έχει πετύχει πουθενά κανένας να του ριχνα μια ματιά; Ή οτιδήποτε άλλο σε σιρόπι που τρώτε και προτείνετε.

 

 

marple που χω πετύχει σε μερικά ντελι/μαρκετ είναι απλά απλησίαστο.. σε τιμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί να έχω τόσα πολλά doms που να νιώθω λες και με πάτησε το τραίνο για τα επόμενα 24ωρα; 
το ότι κάνω διατάσεις, κάνω, μήπως δεν επαρκούν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που κανω ανω και κατω κορμο και σημερα ηταν κλειστο, τι στο καλο να κανω αυτη την εβδομαδα.

 

Σκεφτομαι πεμπτη να εχω το ρεπο αλλα σαββατο οποτε παω τζιμ ειναι σαν σφιγγοφωλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είναι το πρόβλημα? Δε θα πεθάνεις, chillax. Κόψε μια rep στην τελική από κάθε σετ.

 

https://www.likepharmacy.gr/moller-s-250ml.html

 

Λέω να χτυπήσω αυτό για Ω3 , φαίνονται καλά τα νούμερα στα 15 Mil (3000mg) αλλά σκέφτομαι τη γαμημένη την Α που θα είναι στο θεό. Στα πόσα πεθαίνεις? Ντακς το τσέκαρα, 3000mg upper  daily limit. 

 

Να προβώ σε αγορά?Έχει κανείς αντίρρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τετοιο θα κανω ντακον. Μετα τις μασες που εριξα σε συνδυασμο με πολυωρους υπνους νομιζω θα αντέξω .

 

Αλλψστε μια μερα παιζω δυναμη 5/6σετ των 5/3/1 και οταν εχω δευτερη φορα ανω ή κατω κορμο κανω τεσσερα ή τρια σετ των 15/12/10/8/6 επαναληψεων. Οταν ειναι 4 κανω 12/10/8/6 στα 3 κανω 15/12/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίβε πες μου τις ρεπς που λες δεν τις κάνεις έτσι όπως τα γράφεις, πυραμίδα δηλαδή...

γιατί να έχω τόσα πολλά doms που να νιώθω λες και με πάτησε το τραίνο για τα επόμενα 24ωρα;

το ότι κάνω διατάσεις, κάνω, μήπως δεν επαρκούν;

Από ένα σημείο και μετά αν κάνεις πολύ μεγάλο volume ή παρουσιάζεις συχνά κάποιο καινούργια κίνηση δύσκολα να αποφύγεις το DOMS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί να έχω τόσα πολλά doms που να νιώθω λες και με πάτησε το τραίνο για τα επόμενα 24ωρα; 

το ότι κάνω διατάσεις, κάνω, μήπως δεν επαρκούν; 

Κρυο μπανιο (αν αντεχεις) στα σημεια με τα πιασιματα, παγο και καμια κρεμα. Εγω αυτο κανω και ειμαι κομπλε.

Το κρυο μπανιο βεβαια ποναει περισσοτερο απο τα doms μεχρι να το συνηθισεις :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φώτης,

 

επειδή The North Face δεν παίζει να βρω αυτά που θέλω (ακόμη και λοιπή Ευρώπη που έχω φίλους δεν τα στέλνουν όλα τα προϊόντα), έφυγα προς epictv.

 

Έχω βρει 2 jackets τα οποία με ψήνουν. Έχουν και τα 2 GTX (Active shell και Pro).

 

Dynafit(active) και Black Diamond(pro).

 

Υποτίθεται το GTX Pro είναι για να σε προστατεύσει σε συνεχόμενη έκθεση σε τελείως fucked up καταστάσεις, ενώ το active είναι περισσότερο για αερόβια αθλήματα (breathability).

 

Το Dynafit μάλλον μου φαίνεται πιο κοντά σε αυτό που θέλω σε αντίθεση με το Black Diamond που μάλλον είναι overkill. Επίσης θα το χρησιμοποιώ και για snowboarding και hiking, climbing κ.α. Θαρρώ παρέχει την προστασία που θέλω από αέρα και νερό. Δεν παίζει να βγώ για hiking ή climbing ενώ ξέρω ότι θα βρέχει. Μόνο αν μου τύχει.

 

Επίσης βρήκα:

Black Diamond (active): Δε θέλω μαύρο. :P

Black Diamond (paclite): Κάπου πήρε το μάτι μου ότι αντικαταστάθηκε από active.

 

 

Εντωμεταξύ άφησα κι ένα μήνυμα με μετρήσεις στο epic. Είμαι τυχερός που έχουν διαθεσιμότητα σε small γενικά και είμαι small.

 

EDIT 1: Εκτός κι αν το ψάξω για GTX απλά που είναι all around. Στο link που παρέθεσα αναφέρει και το paclite feature. Οπότε μάλλον μπαίνει και στη λίστα μου και το Black Diamond (paclite) που ανέφερα πριν.

 

EDIT 2: Με βλέπω να αγοράζω το αυτό το Black Diamond. Απ'όσα διάβασα είναι πιο καλό γιατί είναι all around σε σχέση με αυτό την Dynofit. Επίσης μου αρέσει περισσότερο σα σχέδιο και θα δώσω τα υπόλοιπα λεφτά σε πραγματάκια για rappel (slings, carabiners). Με έπιασε μία κρίση τώρα και φεύγει μόνο με shopping therapy.

Για την χρηση που θες  σε καλυπτει το τελευταιο BD που εβαλες .

Για χειμερινο βουνο και αλπικες καταστασεις θες πιο χοντρο(3 layers) σε gtx-pro τα οποια ειναι ακριβα και δυσκολα βρισκεις κατω απο 300 το συγκεκριμενο ειναι και καλη τιμη που εβαλες το δικο μου Μillet  εκανε 400 και ειχα παρει ενα patagonia πιο λεπτο  και το ειχα παρει απο to chamonix αλλα 400 αλλα εκει οκ μου τον επιασαν .

Eχω παραγγειλει τρελο down jacket  kai περιμενω να ερθει ,θα το φερει η ελληνικη αντιπροσωπεια της North face   μονο για μενα, το Ηimalayan parka,γιατι δεν ειχα τοσο καλο  να με κραταει σε -30 .

 

https://www.thenorthface.com/shop/mens-jackets-vests-insulated/mens-himalayan-parka?variationId=KZ3

 

Δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο το shopping xaaxxa.

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίβε πες μου τις ρεπς που λες δεν τις κάνεις έτσι όπως τα γράφεις, πυραμίδα δηλαδή...

 

Από ένα σημείο και μετά αν κάνεις πολύ μεγάλο volume ή παρουσιάζεις συχνά κάποιο καινούργια κίνηση δύσκολα να αποφύγεις το DOMS.

Πυραμιδα οταν κανω για δευτερη φορά την εβδομαδα ανω κορμο ή κατω. Πχ σημερα επαιξα ανω κορμο πιεσεις στηθους με μπαρα 3*5 και οι αλλες ασκησεις σταθερες επαληψεις των 8 επι 3/4 σετ.

 

Την Παρασκευή που θα κανω παλι ανω κορμο θα κανω ασκησεις οπου τα σετ θα ναι τεσσερα ξεκινώντας απο 15 ή 12 επαναληψεις .

 

Δηλαδη μια μερα heavy μια light

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την χρηση που θες  σε καλυπτει το τελευταιο BD που εβαλες .

Για χειμερινο βουνο και αλπικες καταστασεις θες πιο χοντρο(3 layers) σε gtx-pro τα οποια ειναι ακριβα και δυσκολα βρισκεις κατω απο 300 το συγκεκριμενο ειναι και καλη τιμη που εβαλες το δικο μου Μillet  εκανε 400 και ειχα παρει ενα patagonia πιο λεπτο  και το ειχα παρει απο to chamonix αλλα 400 αλλα εκει οκ μου τον επιασαν .

Eχω παραγγειλει τρελο down jacket  kai περιμενω να ερθει ,θα το φερει η ελληνικη αντιπροσωπεια της North face   μονο για μενα, το Ηimalayan parka,γιατι δεν ειχα τοσο καλο  να με κραταει σε -30 .

 

https://www.thenorthface.com/shop/mens-jackets-vests-insulated/mens-himalayan-parka?variationId=KZ3

 

Δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο το shopping xaaxxa.

Έφυγε η αγορά από προχθές με το BD.

 

Δε λές τίποτα για το shopping. Ήδη ψάχνομαι και δρομολογώ την επόμενη αγορά, αφού μου έρθει αυτό.

 

Με γειες με γειες. :D

 

Είχα σκεφτεί κι εγώ να επικοινωνήσω με καμμιά ελληνική αντιπροσωπεία, αλλά δε θα έδινα τόσα λεφτά, οπότε μάλλον δύσκολο να έκαναν κάτι για μένα. Μπορεί να το προσπαθήσω στο μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...