Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

προφανώς αν κάνει στοχευμένα πράγματα θα δει διαφορά σε όγκο και μυϊκότητα 

 

δύναμη/αντοχή  μπορεί να αποκτήσεις και αν κάνεις βαριά χειρωνακτική δουλειά και ας έχεις και μπυροκοιλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς αν κάνει στοχευμένα πράγματα θα δει διαφορά σε όγκο και μυϊκότητα 

 

δύναμη/αντοχή  μπορεί να αποκτήσεις και αν κάνεις βαριά χειρωνακτική δουλειά και ας έχεις και μπυροκοιλι 

ενταξει δεν κανουν και ολοι χειρωνακτικες εργασιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε για αυτό υπάρχει η γυμναστική, ώστε να μη σαπίζεις 

 

αν πήγαινες αρκετά χρόνια πίσω και εξηγούσες στους ανθρώπους ότι κάνεις γυμναστική και για ποιο λόγο θα σε κορόιδευαν μάλλον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλα τωρα δεν εχω αλλη επιλογη. Αν δεν φαω και αυτα τζαμπα κοπανιεμαι.

 δεν παίζει να είναι φθηνότερο το ψωμί/τυρί/αλλαντικό απο αυγά/βρώμη/ρύζι 

και μιλάμε για τις φθηνότερες μάρκες ή και χύμα απλά είναι ποιο ευχάριστα να τα φας. Αν όντως θες να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα σε περίοδο οικονομικής στενότητας υπάρχουν λύσεις. 

 

ένα γρήγορο παράδειγμα 

 

 

300γρ βρώμη 38Π/200ΥΔ/18ΛΙΠ - 1125 θερμίδες - (60 λεπτά περίπου η χύμα απο μαγαζί) 

6 αυγά 38-0-28 - 450 θερμίδες (1 euro στα supermarket, άντε 1 κάτι)

500γρ γιαούρτι 2% χύμα 50-20-10 - 375 θερμίδες (περίπου 1,5 euro)

50 γραμμάρια πρωτεΐνη απο myprotein 41-2-4 - 210 cal (0,70 cents) στην σακούλα 2,5kg που χωρίς προσφορά έχει 35 euro και βγάζει 50 μέρες αν την χρησιμοποιείς έτσι. 

 

οπότε έχουμε και λέμε 3,8 euro την ημέρα για 2160 θερμίδες 167 πρωτεΐνη / 224 υδατάνθρακας / 60 λιπ 

 

εντελώς random , απο κάποιες φθηνές και βασικές τροφές που μ ήρθαν στο μυαλό. Φυσικά και η βρώμη η μισή μπορεί να αλλαχθεί με ρύζι/πατάτα χύμα , ίδιες τιμές παίζουν , επίσης το γιαούρτι να μείνει μισό και στη θέση του να μπει κανένα φθηνό ψάρι ή ακόμα και να μη φας καν ψάρι αφού συνήθως ειναι ακριβότερο και να πάρεις με 6,99 ω3 που κρατάνε 3 μήνες. δηλαδή 2,3 euro το μήνα (7 λεπτά τη μέρα) 

 

αυτά τώρα χωρίς ψάξιμο, στο περίπου τι κάνω σε περιόδους που δεν παίζουν φράγκα , χωρίς να βάλω περιπτώσεις που έχω ακούσει για Αθήνα ή Θεσσαλονίκη με τρελά χαμηλές τιμές σε κοτα κλπ απο γνωστούς μου. Προσωπικά το στήθος κοτόπουλο το παίρνω 4 euro το kg χρόνια τώρα.

 

 

απλά δίνω ένα παράδειγμα επειδή αν θες όλα γίνονται και χωρίς να χαλάσεις πολλά χρήματα. Θα μου πεις ποιος τρώει κάθε μέρα αυγά, ρύζι, βρώμη πχ , ε αυτή ειναι η διαφορά όσων προσπαθούν να καταφέρουν κάτι, αν το θες πραγματικά δεν περιμένεις τις ιδανικές συνθήκες , το κάνεις με ότι τρόπο βρεις "whatever it takes" που λέει και ο piano χααχ

 

Δεν ξέρω τη φάση σου ,μπορεί να ειναι όπως το λες ακριβώς οπότε μη το πάρεις προσωπικά , δεν λέω οτι επιλέγεις εσύ συγκεκριμένα την εύκολη οδό , αλλα αυτή την εποχή που αρχίζουν όλοι σαν τους τρελούς να ψάχνουν τρόπο να καλύψουν ότι δεν έκαναν όλο το χρόνο για να μην "ντρέπονται να βγουν στην παραλία"(<---κλαίω) έχω ακούσει ότι μπορείς να φανταστείς , άτομο που χάλαγε πόσα λεφτά να τρώει πίτες/σαβούρες , να καπνίζει σα φουγάρο να γυρνάει και να μου λέει "θα έκανα διατροφή αλλα δεν έχω λεφτά" πφφφφ 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tις εκαψα τις γαμπες σημερα σαν να με βαραγαν με σφυρι ηταν ,τωρα δεν μπορω να περπατησω σε κατι τετοιες στιγμες θα ηθελα να ειχα παντρευτει Ταυλάνδη ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν τα έχει βάλει κάτω. Πάντως πεντακιλο από myorotein, όσπρια με αυγά, ρύζι και περιστασιακό κοτόπουλο, είναι κομπλέ. Βρώμη για πιτακια ω3, κρεατινη, πολύ βιταμίνη.

 

Βάλτα κάτω και δες. Θα έχει και πλάκα να κάνεις έρευνα αγοράς. Μη φοβάσαι το φτηνότερο. Δεν είναι δηλητήριο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αυτό δεν είναι το νόημα?

 

η απάντηση σε αυτό δεν είναι διόλου αντικειμενική ή διυποκειμενική...

 

...σε κάποιον οι παρενέργειες της κρεατίνης μπορεί να είναι πιο αισθητές, σε κάποιον άλλο λιγότερο ή κάποιος μπορεί να θέλει να επιβαρύνει τα νεφρά του στο μικρότερο δυνατό βαθμό...

 

Το κριτήριο Value For Money στον τομέα της διατροφής και των συμπληρωμάτων δεν είναι το καλύτερο, αν και για πολλούς καθίσταται αναγκαίο...

 

...η Κρεατίνη όμως δεν είναι αναγκαία, είναι επιλογή...κι αν κάποιος θέλει να δώσει προτεραιότητα στην υγεία του, επιλέγοντας μορφές με μεγαλύτερη απορροφησιμότητα και μικρότερη αποβολή κρεατινίνης, καλύτερα να το κάνει.

 

...για εκείνον που 1) έχει πολύ θετικά αποτελέσματα από τη χρήση της κρεατίνης (γύρω στο 30% διαβάζω είναι "non-responders"), και 2) δεν επηρεάζεται τόσο από τις όποιες παρενέργειες,

Τότε, το κριτήριο "Value For Money" μπορεί να είναι έγκυρο...

 

 

επί του θέματος, έψαξα λίγο τις τιμές και βρήκα περιέργως, ότι για την Kre-Alcalyn του Myprotein, υπάρχει καλύτερη τιμή στην Ελλάδα (Θεσσαλονίκη μάλιστα) από εκείνη της ιστοσελίδας του κατασκευαστή...

 

...επίσης για το 1κιλό μονοϋδρικής, η τιμή στο Myprotein είναι πολύ καλή, επίσης, με μικρή διαφορά από τις μικρότερες χωρητικότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που έχω αρχίσει πάλι υποθερμιδική διατροφή, με βοηθάει αρκετά μια εφαρμογή στο κινητό που δοκίμασα, δεν θυμάμαι αν την πρότεινε κάποιος εδώ ή σε άλλο νήμα, την YAZIO...

 

...το θετικό της ότι έχει μεγάλο μητρώο από προϊόντα από ελληνικά σουπερμάρκετ (και άλλα στα ελληνικά), ότι η ανίχνευση γίνεται και μέσω barcode, αλλά και το περιβάλλον διεπαφής είναι αρκετά βολικό...

 

...το μεγάλο αρνητικό είναι ότι απαιτεί σύνδεση στο διαδίκτυο για να λειτουργήσει...όχι απλά για να έχεις πρόσβαση στο μητρώο τροφίμων, αλλά απλώς και μόνο για να δεις ό,τι δεδομένα έχεις καταχωρήσει...αν δεν έχει σύνδεση ίντερνετ δείχνει μια κενή οθόνη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που έχω αρχίσει πάλι υποθερμιδική διατροφή, με βοηθάει αρκετά μια εφαρμογή στο κινητό που δοκίμασα, δεν θυμάμαι αν την πρότεινε κάποιος εδώ ή σε άλλο νήμα, την YAZIO...

 

...το θετικό της ότι έχει μεγάλο μητρώο από προϊόντα από ελληνικά σουπερμάρκετ (και άλλα στα ελληνικά), ότι η ανίχνευση γίνεται και μέσω barcode, αλλά και το περιβάλλον διεπαφής είναι αρκετά βολικό...

 

...το μεγάλο αρνητικό είναι ότι απαιτεί σύνδεση στο διαδίκτυο για να λειτουργήσει...όχι απλά για να έχεις πρόσβαση στο μητρώο τροφίμων, αλλά απλώς και μόνο για να δεις ό,τι δεδομένα έχεις καταχωρήσει...αν δεν έχει σύνδεση ίντερνετ δείχνει μια κενή οθόνη...

 

Είναι καλύτερο από το MyFitnessPal? Αυτό που δεν μου αρέσει στο MFP είναι τα τρόφιμα που έχει είναι λίγο χαοτικά και δεν έχεις εύκολα πρόσβαση σε generic τρόφιμα, αλλά όλα βασίζονται σε μάρκες/μαγαζιά. Επίσης πολλά από αυτά έχουν λανθασμένα στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' αυτά που δοκίμασα περισσότερο μου άρεσε το Fat Secret (ακούγεται λίγο περίεργο, αλλά είναι καλή εφαρμογή)...στο δικό μου κινητό 4ετίας ήταν όμως ιδιαίτερα βαρύ και το απεγκατέστησα...

 

Το myfitnesspal δεν το εγκατέστησα πρόσφατα να πω την αλήθεια...βολεύτηκα γρήγορα με το YAZIO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απάντηση σε αυτό δεν είναι διόλου αντικειμενική ή διυποκειμενική...

 

...σε κάποιον οι παρενέργειες της κρεατίνης μπορεί να είναι πιο αισθητές, σε κάποιον άλλο λιγότερο ή κάποιος μπορεί να μην θέλει να επιβαρύνει τα νεφρά του...

 

Το κριτήριο Value For Money στον τομέα της διατροφής και των συμπληρωμάτων δεν είναι το καλύτερο, αν και για πολλούς καθίσταται αναγκαίο...

Το αν είναι αυτό το νόημα δεν ήταν γενικό πήγαινε συγκεκριμένα (δεν σε κάνω quote ακριβώς) για τις μορφές κρεατίνης (που όπως διαπίστωσες) που δεν δείχνουν κάποιο superiority...μπορεί να είμαι κι εγώ foul και το εξέφρασα χωρίς context. Οπότε όταν δεν υπάρχει θέμα superiority τότε νομίζω καλώς ρώτησα αν το νόημα είναι το value for money.

κι αν κάποιος θέλει να δώσει προτεραιότητα στην υγεία του, επιλέγοντας μορφές με μεγαλύτερη απορροφησιμότητα και μικρότερη αποβολή κρεατινίνης, καλύτερα να το κάνει.

Αν θες πόσταρε κάτι που να υποστηρίζει αυτό που λες γιατί το παρ' όλο εύλογο σκεπτικό δεν ξέρω αν το υποστηρίζει η βιβλιογραφία, τουλάχιστον σε υγιείς ανθρώπους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...