Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[...]

Απόψε, αν όλα πάνε καλά, θα κάνω την 3η και τελευταία προπόνηση για αυτή την εβδομάδα.

 

Τελικά, η 6η προπόνηση μετατέθηκε και πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 09/04. Το κύριο μέρος της προπόνησης αποτελείτο από πέντε (5) intervals των 10 λεπτών, τα οποία είχαν αντικείμενο το sweet spot training, όπως εξηγήθηκε στην προηγούμενη ανάρτησή μου. Η διαφορά σε αυτήν την προπόνηση ήταν η διάρκεια των ασκήσεων και τα επιμέρους ζητούμενα. Με άλλα λόγια, στην προηγούμενη προπόνηση τα intervals είχαν διάρκεια 6 λεπτά, ενώ σε αυτή είχα διάρκεια 10 λεπτών - επομένως η προσπάθεια που απαιτείτο ήταν μεγαλύτερη. Ταυτόχρονα, το κυρίως ζητούμενο σε κάθε interval ήταν να διατηρώ τα watt παραγόμενης ισχύος στο στόχο του κάθε interval, (προσωπικά) προσπαθώντας να διατηρήσω το μέσο όρο των 90rpm, όντας σε αεροδυναμική στάση για όσο μεγαλύτερο διάστημα άντεχα. Επομένως, ο στόχος ήταν η διατήρηση της παραγόμενης ισχύος σε αεροδυναμική στάση - προσπάθεια η οποία είχε ως έμμεσο υποπαράγωγο τη συνέχιση της προσπάθειας εκπαίδευσης του μυαλού στη διαχείριση  του αισθήματος του πόνου και της μη άνεσης (=discomfort).

 

Χαίρομαι που τα καταφέρνω σιγά σιγά. Η αλήθεια είναι ότι η τετράμηνη απραξία και το αποκαρδιωτικό αποτέλεσμα της πρώτης προπόνησης, είχαν ρίξει αρκετά την αυτοπεποίθησή μου όσον αφορά τις ποδηλατικές μου ικανότητες και το να βλέπω ότι οι κόποι κατά τη διάρκεια των προπονήσεων αποδίδουν (έστω και στο in-door περιβάλλον) συμβάλει στην βελτίωση της ψυχολογίας μου. Κάτι είναι κι αυτό! :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Και οι ανορεξικοι καλα νιωθουν. Ο φιλος θελει 70+ τουλαχιστον για να λεγεται λεπτος.

 

Γνωρίζεις κάποιον ανορεξικό; Σε διαβεβαιώ ότι υποφέρουν.

 

Ανεξάρτητα σε ποια κατηγορία ανήκει, δεν μπορεί να ρωτά στο ιντερνετ πόσα κιλά να βάλει για να νιώθει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ.Τεταρτη κατεβαινω Κρητη  θα μεινω στον Αγ Νικολαο ,θα συνδυασω Πασχα διακοπες  μαζι με canyoning  θα κανω το ΧΑ που ειναι απο τα μεγαλυτερα  φαραγγια στην Ελλαδα και αλλο ενα.

Προπονηση σε gym  δεν θα παιξει  αλλα θα ειναι καλη γυμναστικη το canyoning  απο μονο του ,εξαλου Κρητη πασχα θα γινουν αλλα γαστρονομικα οργια θελοντας  και μη ...

 

Δίπλα ειμαι , Ιεραπετρα ,εντυπωσιακό το φαράγγι του ΧΑ αλλα απ'οσο ξέρω και απο τα ποιο επικίνδυνα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίπλα ειμαι , Ιεραπετρα ,εντυπωσιακό το φαράγγι του ΧΑ αλλα απ'οσο ξέρω και απο τα ποιο επικίνδυνα!

Ναι ετσι λενε αλλα θα μπουμε μεσα με τον καλυτερο στην Ελλαδα στο canyoning  συν εμπειρη ομαδα που ειμαστε εμεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω προτασεις για ακουστικα που να ειναι βολικα, να εχουν ενταση και κυριως να μην μου φευγουν οταν κανω αερόβια ασκηση σαν τον μανιακο αν εχει καποιος κατι υπόψιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω προτασεις για ακουστικα που να ειναι βολικα, να εχουν ενταση και κυριως να μην μου φευγουν οταν κανω αερόβια ασκηση σαν τον μανιακο αν εχει καποιος κατι υπόψιν

Οι ψειρες δε σε βολευουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα γενικα εχω ιδιαιτερο αυτι πολυ σπανια θα μου ειναι σταθερα τα earbuds δεν ξερω αν τα καταστηματα εχουν βιτρινα ψειρες για δοκιμη εχω δει μονο headset. Κατι τετοιο σκεφτομαι http://www.skroutz.gr/s/2563495/Sennheiser-MX-685-Sports.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν ο άλλος είναι άσχετος δεν μπορεί να φιλτράρει τίποτα, οπότε πάλι καλά που δεν γίνονται ανεκτοί οι άκυροι

την απορία θα στη λύσει μόνο κάποιος mod αν του στείλεις pm, εγώ δεν έχω καν account εκεί , είχα φτιάξει πριν κανα 4-5 χρόνια αλλα μπήκα bodybuilding.gr που μ φάνηκε ποιο καλό με τα guides

 

οποίος έχει λογαριασμό στο bodybuilders ας μου στείλει πμ γιατί έχω ένα θέμα με το λογαριασμό και να επικοινωνήσει αυτός με κάποιον admin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απλά πρόσεξε τις θερμίδες σου και την αερόβια , το περισσότερο δεν ειναι πάντα καλύτερο 

Νικο (και οποιος αλλος δλδ) επειδη το χεις, για ξεκαθαρισε μου κατι μια. Θελω να χασω λιπος, εκανα λιπομετρηση κλπ και ο τυπος μου ειπε πως γενικα η μυικη μου μαζα ειναι οκ, απλως πρεπει να χασω λιπος. 

Οποτε λοιπον κανω το προγραμμα με τα βαρη που μου εχουν βγαλει καθως και κανα 50λεπτο εντονη αεροβικη, φαση διαδρομο γρηγορο περπατημα σε κλιση και ελλειπτικο (credits to Δημητρα). 3-4 φορες γυμναστηριο την εβδομαδα δηλαδη.

Εχω αρχισει και ελεγχω τη διατροφη μου (a.k.a δεν τρωω ποσοτητα και οχι σαβουρες) αλλα δεν εχω μπει στη λογικη calories in/out σε αυτην τη φαση γιατι αφενος δε με ψηνει, αφετερου δεν μπορω να το εφαρμοσω.

 

Υπαρχει καποιο λαθος στο σκεπτικο αυτο? Πρεπει να αλλαξω κατι?

 

Παντως γενικα τη γουσταρω τη φαση τελικα.

 

 

Και μια ερωτηση στη margaritagr επειδη παμε στο ιδιο γυμναστηριο (αλλες περιοχες). Εχεις κανει ομαδικα καθολου? Λενε τιποτα ή να μην ασχοληθω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικο (και οποιος αλλος δλδ) επειδη το χεις, για ξεκαθαρισε μου κατι μια. Θελω να χασω λιπος, εκανα λιπομετρηση κλπ και ο τυπος μου ειπε πως γενικα η μυικη μου μαζα ειναι οκ, απλως πρεπει να χασω λιπος. 

Οποτε λοιπον κανω το προγραμμα με τα βαρη που μου εχουν βγαλει καθως και κανα 50λεπτο εντονη αεροβικη, φαση διαδρομο γρηγορο περπατημα σε κλιση και ελλειπτικο (credits to Δημητρα). 3-4 φορες γυμναστηριο την εβδομαδα δηλαδη.

Εχω αρχισει και ελεγχω τη διατροφη μου (a.k.a δεν τρωω ποσοτητα και οχι σαβουρες) αλλα δεν εχω μπει στη λογικη calories in/out σε αυτην τη φαση γιατι αφενος δε με ψηνει, αφετερου δεν μπορω να το εφαρμοσω.

 

Υπαρχει καποιο λαθος στο σκεπτικο αυτο? Πρεπει να αλλαξω κατι?

 

Παντως γενικα τη γουσταρω τη φαση τελικα.

 

 

Και μια ερωτηση στη margaritagr επειδη παμε στο ιδιο γυμναστηριο (αλλες περιοχες). Εχεις κανει ομαδικα καθολου? Λενε τιποτα ή να μην ασχοληθω?

το καλύτερο θα ηταν να βρεις τις θερμίδες συντήρησης σου και να διαμορφώσεις μια διατροφή. Μετά απο ένα χ διάστημα που θα έχεις μάθει να τρως δεν θα έχεις ανάγκη να μετράς ποσότητες κλπ , θα έχεις μάθει. Με αυτό τον τρόπο θα μπορείς να ελέγχεις το βάρος σου ανα πάσα στιγμή και πάνω απόλα το πόσο γρήγορα χάνεις η παίρνεις βάρος που αυτό καθορίζει σε ένα μεγάλο βαθμό το αν χάνεις λίπος χάνοντας όσο το δυνατόν λιγότερους μυς  και αν παίρνεις μυς βάζοντας όσο το δυνατόν λιγότερο λίπος.

Αν πάλι δεν έχεις όρεξη ή χρόνο να κάτσεις να τα κάνεις αυτά υπάρχει και η λύση να βρεις κάποιο καλό διατροφολόγο 

 

το μόνο σίγουρο πάντως ειναι πως όταν πας στα τυφλά στο θέμα διατροφή δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα αφού ότι γίνει θα γίνει κατα τύχη , μπορεί να έχεις επιτυχία αλλα το πιθανότερο ειναι πως δεν θα έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Και φυσικά μια ισορροπημένη διατροφή σωστή σε θερμίδες και θρεπτικά συστατικά επηρεάζει όχι μόνο την εμφάνιση αλλα και την υγεία και την καθημερινότητα , την ποιότητα ζωής γενικότερα

Πχ δυο άτομα μπορούν να χάσουν και τα δύο λίπος , ο ένας να είναι όλη μέρα μέσα στην ενέργεια και υγιής και ο άλλος να σέρνεται και να νιώθει άρρωστος καθαρά λόγο διατροφής 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικο (και οποιος αλλος δλδ)

Και μια ερωτηση στη margaritagr επειδη παμε στο ιδιο γυμναστηριο (αλλες περιοχες). Εχεις κανει ομαδικα καθολου? Λενε τιποτα ή να μην ασχοληθω?

Κοιτά κατα κύριο λόγο εχουμε άλλους γυμναστές και εγώ δε μπαίνω ομαδικά. ΑΛΛΑ αν έρχεται ο Τελώνης για spinning και σ εσάς, ειναι πολυ καλός, μετράει. ο ιδιος κάνει και Spartans όπως και αλλα παιδιά , που ειναι αρκετά απαιτητικό και κάνει δουλειά.

Τέλος, μπορω να πω για το airfit ειναι διασκεδαστική μορφή αερόβιας, αν δεν ειχα τα γόνατα θα εκανα κάθε βδομάδα.

Αν έρχεται σ εσάς η Μαρία η Αργυροπουλου, ειναι φίλη μου και ειναι τοπ , μπες να δοκιμάσεις.

γενικα Παντως ειναι προσεγμένα τα ομαδικά και υπάρχει άμεση συνεργασία με τη les mills

 

Εισια ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το καλύτερο θα ηταν να βρεις τις θερμίδες συντήρησης σου και να διαμορφώσεις μια διατροφή. Μετά απο ένα χ διάστημα που θα έχεις μάθει να τρως δεν θα έχεις ανάγκη να μετράς ποσότητες κλπ , θα έχεις μάθει. Με αυτό τον τρόπο θα μπορείς να ελέγχεις το βάρος σου ανα πάσα στιγμή και πάνω απόλα το πόσο γρήγορα χάνεις η παίρνεις βάρος που αυτό καθορίζει σε ένα μεγάλο βαθμό το αν χάνεις λίπος χάνοντας όσο το δυνατόν λιγότερους μυς  και αν παίρνεις μυς βάζοντας όσο το δυνατόν λιγότερο λίπος.

Αν πάλι δεν έχεις όρεξη ή χρόνο να κάτσεις να τα κάνεις αυτά υπάρχει και η λύση να βρεις κάποιο καλό διατροφολόγο 

 

το μόνο σίγουρο πάντως ειναι πως όταν πας στα τυφλά στο θέμα διατροφή δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα αφού ότι γίνει θα γίνει κατα τύχη , μπορεί να έχεις επιτυχία αλλα το πιθανότερο ειναι πως δεν θα έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Και φυσικά μια ισορροπημένη διατροφή σωστή σε θερμίδες και θρεπτικά συστατικά επηρεάζει όχι μόνο την εμφάνιση αλλα και την υγεία και την καθημερινότητα , την ποιότητα ζωής γενικότερα

Πχ δυο άτομα μπορούν να χάσουν και τα δύο λίπος , ο ένας να είναι όλη μέρα μέσα στην ενέργεια και υγιής και ο άλλος να σέρνεται και να νιώθει άρρωστος καθαρά λόγο διατροφής

 

Θενξ μαν. Σκεφτομουν καποια στιγμη να παω σε διατροφολογο για να ειμαι ειλικρινης, ετσι οπως το θετεις ειναι μια καλη "επενδυση".

50' cardio μετά τα βάρη; και το κάνεις 3-4 φορές την εβδομάδα.... 

θα ρθω να σε δείρω καλέ, πραγματικά

Bασικα το μοιραζω σε 25' πριν τα βαρη και 25' μετα. Τι λαθος εχει η φαση?

 

 

 

Επισης, ελα εσυ κατω και τα βρισκουμε αυτα :lol: 

 

 

 

Κοιτά κατα κύριο λόγο εχουμε άλλους γυμναστές και εγώ δε μπαίνω ομαδικά. ΑΛΛΑ αν έρχεται ο Τελώνης για spinning και σ εσάς, ειναι πολυ καλός, μετράει. ο ιδιος κάνει και Spartans όπως και αλλα παιδιά , που ειναι αρκετά απαιτητικό και κάνει δουλειά.

Τέλος, μπορω να πω για το airfit ειναι διασκεδαστική μορφή αερόβιας, αν δεν ειχα τα γόνατα θα εκανα κάθε βδομάδα.

Αν έρχεται σ εσάς η Μαρία η Αργυροπουλου, ειναι φίλη μου και ειναι τοπ , μπες να δοκιμάσεις.

γενικα Παντως ειναι προσεγμένα τα ομαδικά και υπάρχει άμεση συνεργασία με τη les mills

 

Εισια ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές;

Eιμαι απολυτα ευχαριστημενος απο τις παροχες και το γενικο κλιμα. Στα συν του το οτι δεν εχω περιμενει ποτε για οργανο και οι γυμναστες παντα διαθεσιμοι. Γενικα το να πηγαινω 3-4 φορες γυμναστηριο για μενα ηταν αδιανοητο, οποτε σιγουρα κανουν κατι καλα :D

 

Θα το τσεκαρω αν ερχονται αυτοι που λες για να ριξω μια ματια αν ειναι. Βασικα εγω δεν το κυνηγαω για ομαδικα, αλλα εχω ακουσει πολυ θετικα σχολια απο ολους εκει και ειπα να δω μηπως εχεις ιδια αποψη :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ εμάς στη yoga πχ έρχεται μια κοπέλα που έχει κάνει τρελές μετεκπαιδεύσεις Θιβέτ κλπ. Να σκεφτείς η κολλητή μου πήγαινε στο στούντιο της κι όταν άκουσε οτι ξεκίνησε συνεργασία με το κλαμπ μας ηταν απο τους λόγους που την έκαναν να γραφτεί.

 

Ρίξε μια μάτια γι αυτούς ναι.

 

Όπως ειχα αναφέρει ειναι γυμναστήριο που φροντίζει συνεχώς για την επιμόρφωση του προσωπικού και γενικά ειναι ,και έχει και στη πράξη , λογική σοβαρής πολυεθνικής. Σ εμάς πχ μια γυμναςτρια έκανε σχέση με μελος , που απαγορεύεται, και έφυγε νύχτα.

Και γενικώς θέλουν να βλέπουν απο τους υπαλλήλους τους να έχουν ζήλο, να ενδιαφέρονται να εξελιχθούν. Αν είσαι χαλαρουϊτας δεν έχεις πολυ μέλλον εκει μέσα.

 

Χαίρομαι που τελικά δε με βρίζεις :P

 

(Επειδή κατι είδα για λιπομετρηση... έχει έρθει σ εσάς ενα παλικάρι που είμασταν ίδιο σχόλειο ο Μιχάλης. Αν μίλησες μ αυτον , να ξερεις οτι έχει εςτιαςει ακριβως στο θεμα αθλητική διατροφή, γυμνάζεται ο ιδιος, και δε λεει παπάντζες)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...