Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι απλά θέλω να πω πως αν καις 700 θερμίδες (8-10 ασκήσεις σοβαρά βάρη + 30 λεπτά τρέξιμο σε 10-15 ταχύτητα + πολύ περπάτημα καίνε παραπάνω απο 700 θερμίδες  αλλα οκ)  και έχεις συντήρηση 2100(βάζω ένα χαμηλό μεταβολισμό για 83-85kg) και τρως 1600 ειναι 1200 έλλειμμα , θες να πούμε 1000? να σου βάλω το μεταβολισμό σου στις 1900 θερμίδες? ποιο κάτω δεν παίζει εκτός αν κοιμάσαι , ξυπνάς και ζεις ξαπλωμένος.   Ειναι αδύνατον να μην πεινάς , έχει διαφορά το "δεν πεινάω , νιώθω χορτάτος" με το "πεινάω αλλα δεν μου κάνει κούκου να φάω τίποτα γιατι έχω βάλει ένα στόχο και με νοιάζει μόνο αυτό"
πρόσεξε λίγο το θερμιδικό έλλειμμα και φρόντισε να μην το παρακάνεις με το τρέξιμο και την αερόβια γενικότερα , το θέμα σου δεν ειναι να χάνεις κιλά , το θέμα ειναι να χάνεις λίπος 

Απλά πρόσεξε τις θερμίδες σου και την αερόβια , το περισσότερο δεν ειναι πάντα καλύτερο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Όχι τις μέρες που έφαγα 1600 θερμίδες με ψάρι και μπόλικα, μπόλικα λαχανικά με λίγους υδατάνθρακες δεν πεινούσα καθόλου.

 

Πρακτικά με 200-250γρ ψάρι φιλέτο παγκάσιος, 100γρ κουνουπίδι, 100γρ μπρόκολο, 100γρ λάχανο, 100γρ καλαμπόκι, 100γρ ντομάτα, 10γρ ελιές, μια φέτα του τοστ ψωμί (35γρ περίπου) και λίγο ανθότυρο (50γρ), το γεύμα κυμαίνεται γύρω στις 500 θερμίδες...και κατεβάζεις αρκετό φαγητό, 1 κιλό σχεδόν σε μάσα.

 

βάλε λοιπόν 500 + 500 θερμίδες για τα δύο γεύματα, άλλα 250-300 θερμίδες το πρωινό και κι άλλες 200-300 θερμίδες από κανά φρούτο μαζί με τη πρωτεΐνη 

= γεύματα που γεμίζουν το στομάχι και με κρατούν έυκολα σε θερμιδικό έλλειμμα ΧΩΡΙΣ να πεινάω.

 

Δεν καταλαβαίνω, τέλος, από πού συνάγεις ότι το παρακάνω με την αερόβια και το τρέξιμο, όταν μιλάμε για 30 λεπτά τις μέρες που πηγαίνω γυμναστήριο, συνήθως 4-5 τη βδομάδα.

(το περπάτημα δεν το λογίζω ως αερόβια)

 

120-150 λεπτά αερόβιας την εβδομάδα δεν είναι τίποτα κυριολεκτικά...

...όταν κάναμε προπόνηση αντισφαίριση 3-4 φορές από 90 λεπτά + μια μέρα στάδιο ή ανώμαλο δρόμο, εκεί έβγαζα πολύ αερόβια...αυτό δεν είναι τίποτα.


οταν εσυ θα φτανεις στην κορυφη ενος βουνου οι αλλοι θα σε κοιτανε απο το καταφυγιο 2000 μετρα πιο κατω και θα τους κανεις talk to the hand.

 

Στο καταφύγιο θα έχει κρέατα σχάρας, σπανακόπιτες, σαλάτες και τα τοιαύατα (+ θέρμανση) ;;

 

...προσωπικά θα προτιμούσα το χαμηλότερο ύψους του καταφυγίου αν είχα τα παραπάνω + τη παρέα...νταξ, μην πιάσουμε και τα κορφοβούνια, δεν πειράζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τις μέρες που έφαγα 1600 θερμίδες με ψάρι και μπόλικα, μπόλικα λαχανικά με λίγους υδατάνθρακες δεν πεινούσα καθόλου.

 

Πρακτικά με 200-250γρ ψάρι φιλέτο παγκάσιος, 100γρ κουνουπίδι, 100γρ μπρόκολο, 100γρ λάχανο, 100γρ καλαμπόκι, 100γρ ντομάτα, 10γρ ελιές, μια φέτα του τοστ ψωμί (35γρ περίπου) και λίγο ανθότυρο (50γρ), το γεύμα κυμαίνεται γύρω στις 500 θερμίδες...και κατεβάζεις αρκετό φαγητό, 1 κιλό σχεδόν σε μάσα.

 

βάλε λοιπόν 500 + 500 θερμίδες για τα δύο γεύματα, άλλα 250-300 θερμίδες το πρωινό και κι άλλες 200-300 θερμίδες από κανά φρούτο μαζί με τη πρωτεΐνη 

= γεύματα που γεμίζουν το στομάχι και με κρατούν έυκολα σε θερμιδικό έλλειμμα ΧΩΡΙΣ να πεινάω.

 

Δεν καταλαβαίνω, τέλος, από πού συνάγεις ότι το παρακάνω με την αερόβια και το τρέξιμο, όταν μιλάμε για 30 λεπτά τις μέρες που πηγαίνω γυμναστήριο, συνήθως 4-5 τη βδομάδα.

(το περπάτημα δεν το λογίζω ως αερόβια)

 

120-150 λεπτά αερόβιας την εβδομάδα δεν είναι τίποτα κυριολεκτικά...

...όταν κάναμε προπόνηση αντισφαίριση 3-4 φορές από 90 λεπτά + μια μέρα στάδιο ή ανώμαλο δρόμο, εκεί έβγαζα πολύ αερόβια...αυτό δεν είναι τίποτα.

 

Στο καταφύγιο θα έχει κρέατα σχάρας, σπανακόπιτες, σαλάτες και τα τοιαύατα (+ θέρμανση) ;;

 

...προσωπικά θα προτιμούσα το χαμηλότερο ύψους του καταφυγίου αν είχα τα παραπάνω + τη παρέα...νταξ, μην πιάσουμε και τα κορφοβούνια, δεν πειράζει...

τα έχεις μπλέξει λίγο , αυτό δεν έχει καμία σχέση , να χάσεις λίπος δε θες? 

και εγώ μπορώ να κάνω 2 ώρες προπόνηση σοβαρή με βάρη τη μέρα και 2 ώρες αερόβια χωρισμένα σε πρωί/βράδυ 

θα κερδίσω κάτι ? όχι 

​30 λεπτά έντονο τρέξιμο τη μέρα μαζί με σοβαρή προπόνηση με βάρη + θερμίδες που τρώει μια κοπέλα 1,60 60kg που δεν γυμνάζεται για να χάσει βάρος (τόσο έτρωγε φίλη μου με διατροφή απο διατροφολόγο και χαλαρό περπάτημα)δεν ειναι και ο καλύτερος συνδυασμός , αν έτρωγες 300-400-500 λιγότερες θερμίδες απο αυτές που καις δεν θα είχε και τόση αρνητική σημασία αν τρέχεις 30 λεπτά ή μια ώρα τη μέρα

 

θα στο θέσω ποιο απλά , αν πούμε πως δεν γυμναζόσουν και ήθελες να χάσεις βάρος και πήγαινες σε ένα διατροφολόγο και του έλεγες δε γουστάρω γυμναστήριο απλά θα περπατάω 20-30 λεπτά τη μέρα , πόσες θερμίδες θα έπρεπε να καταναλώνεις τότε αφού τώρα καις κανα 700ρι τη μέρα και τρως 1600 ? 1100? 1000? και αν κόλλαγες κάποια στιγμή πόσες? 800?

να πω οτι έφαγες 1600 σε μέρα off και δεν πείναγες να πω οκ 

 

για καλό στο λέω , αλλα άμα βλέπεις οτι έχεις καλό αποτέλεσμα με αυτό π κάνεις συνέχισε το 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε βρε παιδιά, στις 1600+ είμαι εγώ τις active ημέρες, δεν καταλαβαίνω γιατί να το κάνει κάποιος αυτό έχοντας πολύ υψηλότερες ανάγκες. Είπαμε, καθένας έχει το στόχο του, αλλά μου φαίνονται πολύ λίγες για άνδρα που ασκείται, ειδικά στο 1.83 που λες.  :mellow:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έχεις μπλέξει λίγο , αυτό δεν έχει καμία σχέση , να χάσεις λίπος δε θες? 

και εγώ μπορώ να κάνω 2 ώρες προπόνηση σοβαρή με βάρη τη μέρα και 2 ώρες αερόβια χωρισμένα σε πρωί/βράδυ 

θα κερδίσω κάτι ? όχι 

​30 λεπτά έντονο τρέξιμο τη μέρα μαζί με σοβαρή προπόνηση με βάρη + θερμίδες που τρώει μια κοπέλα 1,60 60kg που δεν γυμνάζεται για να χάσει βάρος (τόσο έτρωγε φίλη μου με διατροφή απο διατροφολόγο και χαλαρό περπάτημα)δεν ειναι και ο καλύτερος συνδυασμός , αν έτρωγες 300-400-500 λιγότερες θερμίδες απο αυτές που καις δεν θα είχε και τόση αρνητική σημασία αν τρέχεις 30 λεπτά ή μια ώρα τη μέρα

 

θα στο θέσω ποιο απλά , αν πούμε πως δεν γυμναζόσουν και ήθελες να χάσεις βάρος και πήγαινες σε ένα διατροφολόγο και του έλεγες δε γουστάρω γυμναστήριο απλά θα περπατάω 20-30 λεπτά τη μέρα , πόσες θερμίδες θα έπρεπε να καταναλώνεις τότε αφού τώρα καις κανα 700ρι τη μέρα και τρως 1600 ? 1100? 1000? και αν κόλλαγες κάποια στιγμή πόσες? 800?

να πω οτι έφαγες 1600 σε μέρα off και δεν πείναγες να πω οκ 

 

για καλό στο λέω , αλλα άμα βλέπεις οτι έχεις καλό αποτέλεσμα με αυτό π κάνεις συνέχισε το 

 

Πάλι μιλάς μόνος σου και δεν καταλαβαίνω πώς το καταφέρνεις εφόσον θέλεις να βοηθήσεις κι όχι απλώς να ξοδέψεις χρόνο στο φόρουμ...δλδ πρέπει να διαβάζεις τί γράφει ο άλλος αν θέλεις να δώσεις εξατομικευμένες συμβουλές.

 

Πώς κατέληξες στο 30 λεπτά έντονο τρέξιμο την ημέρα; 

Είπα πως πηγαίνω γυμναστήριο 4-5 φορές τη βδομάδα, αυτό δεν είναι κάθε μέρα.

 

Γιατί επιμένεις να γράφεις ωσάν να τρώω 1600 θερμίδες κάθε μέρα (και ωσαν να καίω μόνο από άσκηση ένα μεγάλο ποσοστό από αυτές) ; 

Έγινε 2 μέρες από τις τελευταίες 14 και το έφερα ως παράδειγμα όπου ο όγκος του φαγητού, παρά τις χαμηλές θερμίδες, δεν αφήνει περιθώρια πείνας...

 

...πρόκειται για τη γνωστή διαφορά μεταξύ θερμιδικά πυκνών και μη τροφών....μπορείς να φας με το κουταλάκι 300γρ φυστικοβούτυρο και να μην χορτάσεις για όλη τη μέρα, αλλά θα έχεις μαζέψει πολλές θερμίδες που θα μπορούσαν, με άλλο συνδυασμό τροφών, και να σε χορτάσουν και να καλύψουν το μεγαλύτερο μέρος των θερμιδικών αναγκών σου...

 

...θερμίδες και αίσθημα κορεσμού, λοιπόν, δεν πάνε απαραίτητα μαζί, αυτό ήταν το νόημα του δικού μου σχολίου προς τον Γιάννη παραπάνω...

 

Και πάλι δεν λέω ότι μπορεί κανείς να τρώει καθημερινά και για παρατεταμένα διαστήματα τις μισές από τις απαραίτητες θερμίδες κι ούτε κάνω κάτι τέτοιο, αλλά πως θερμίδες και κορεσμός δεν είναι ευθέως ανάλογα μεγέθη.

 

 

Για τελευταία φορά, γιατί με κουράζει η άχρηστη επανάληψη και η συζήτηση χωρίς ουδεμία βάση όπου ο καθένας λέει τα δικά του επειδή κάτι διάβασε και του καρφώθηκε μια ιδέα.

...αν θες να δώσεις ατομικές συμβουλές, διάβασε πρώτα τί γράφει ο άλλος...αν πρέπει να επινοήσεις ή να ξεχειλώσεις τα δεδομένα, συζήτηση δεν γίνεται.

 

...κι όπως έχω πει αρκετές φορές εδώ, χρήσιμες συμβουλές είναι αυτές που μπορούν να κάνουν διακρίσεις, σχετικές με το συγκεκριμένο πρόγραμμα του καθενός, τη φυσική του κατάσταση, τη πρότερη αθλητική του εμπειρία κοκ...

 

...γι αυτό παραθέτουμε συχνά συνδέσμους προς επιστημονικά άρθρα...όχι για να διατυπώσουμε γενικότητες, αλ΄λα για να μπορούμε να προσαρμόσουμε με λεπτομέρεια κι αποδοτικότητα την άθληση και τη διατροφή στις καθημερινές μας ανάγκες και προτιμήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά το αίσθημα κορεσμού δεν έχει συσχέτιση 1 προς 1 με τις θερμίδες, αυτό άλλωστε είναι το μεγάλο σφάλμα που κάνει ο περισσότερος κόσμος. Τρώει τροφές με πολύ υψηλά λιπαρά ή/και απλό υδατάνθρακα που έχουν χαμηλό δείκτη κορεσμού. Η ανθρωπότητα στις ανεπτυγμένες χώρες τρέφεται εντελώς λάθος, γι αυτό έχουν ξεφύγει τα επίπεδα παχυσαρκίας.

 

Υπάρχει αυτή η χαρακτηριστική εικόνα 2 γευμάτων 1575 θερμίδων έκαστο. Νομίζω μιλάει από μόνη της:

energydensitypr.jpg?w=450

 

Στα περί προπόνησης, τώρα που κινούμαι υποθερμιδικά πρέπει να χαμηλώσω λίγο την ένταση, μου βγήκε πολύ κούραση. Θα μείνω στο αγαπημένο μου upper/lower, αλλά θα το χωρίσω σε βαριά-ελαφριά προπόνηση. Η 1η θα έχει Failure+drop set ενώ η 2η συντήρηση. 

 

Edit: ...Πρακτικά με 200-250γρ ψάρι φιλέτο παγκάσιος, 100γρ κουνουπίδι, 100γρ μπρόκολο, 100γρ λάχανο, 100γρ καλαμπόκι, 100γρ ντομάτα, 10γρ ελιές, μια φέτα του τοστ ψωμί (35γρ περίπου) και λίγο ανθότυρο (50γρ), το γεύμα κυμαίνεται γύρω στις 500 θερμίδες...και κατεβάζεις αρκετό φαγητό, 1 κιλό σχεδόν σε μάσα....

 

Μπορείς να μου αναλύσεις λίγο τις θερμίδες σε αυτό γιατί τις βγάζω πολύ πάνω από 500; 250γρ ψημένο ψάρι είναι κάπου στις 300 θερμίδες. 400γρ λαχανικά (κουνουπίδι, μπρόκολο, λάχανο, ντομάτα) γύρω στις 100. 100 καλαμπόκι (ωμό; ) κάπου στις 300. 50γρ ανθότυρο γύρω στις 180 θερμίδες. Ψωμί + ελιές κάπου στις 70-80 θερμίδες. Συνολο: 900 θερμίδες, χοντρικά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε βρε παιδιά, στις 1600+ είμαι εγώ τις active ημέρες, δεν καταλαβαίνω γιατί να το κάνει κάποιος αυτό έχοντας πολύ υψηλότερες ανάγκες. Είπαμε, καθένας έχει το στόχο του, αλλά μου φαίνονται πολύ λίγες για άνδρα που ασκείται, ειδικά στο 1.83 που λες.  :mellow:

Εσυ εισαι μικρο ρε ,ποσα κιλα εισαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

 

Ακόμα να νιώσω την πίεση να αυξήσω την παραγόμενη δύναμη κατά τη διάρκεια των προπονήσεων - μάλλον αυτό θα γίνει σε κάποια μελλοντική προπόνηση. Σήμερα είναι η σειρά της επόμενης προπόνησης - ανυπομονώ!

OooooooooooooooooK, shit just got (a little bit) serious...

 

Η 5η προπόνηση (Τετάρτη, 05/04), ως κύριο "κορμό" είχε 6 διαστήματα των 6 λεπτών το καθένα, στα οποία ο γενικός στόχος η προπόνηση στο λεγόμενο "sweet spot". Ουσιαστικά ο στόχος σε κάθε διάστημα ήταν αφενός να φτάσω να παράγω αρκετή ισχύ (watts) σε ένα ποσοστό μεταξύ 88% και 94% του FTP μου, για αρκετό χρονικό διάστημα. Αυτή η τακτική, αφενός, με τον καιρό, αυξάνει την αεροβική ικανότητα (=αντοχή) κι αφετέρου αναγκάζει το μυαλό να μάθει να διαχειρίζεται το αίσθημα του πόνου και της μη άνεσης (=discomfort) προκαλείται από την ποδηλασία επί μακρόν πολύ κοντά στο ανώτατο επίπεδο του FTP. 

 

Η προπόνηση ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα και μου δόθηκε η ευκαιρία για μια "δεύτερη γνωριμία" με τους όρους "pedal economy" και "pedal efficiency" - μέσω ασκήσεων που αποσκοπούσαν στην αύξηση του cadence χρησιμοποιώντας, στο μέτρο του δυνατού, βέλτιστες τεχνικές ποδηλασίας. Ο στόχος του cadence κατά τη διάρκεια των ασκήσεων ήταν να ποδηλατώ μεταξύ 85 και 95 rpm, κάτι το οποίο πέτυχα διατηρώντας έναν μέσο όρο κοντά στα 90 με 91 rpm - αν και στα τελευταία λεπτά του τελευταίου εξάλεπτου διαστήματος η κούραση είχε γίνει κάτι παραπάνω από εμφανής, με αποτέλεσμα να προσπαθήσω πολύ περισσότερο για να πετύχω το μέσο όρο των προηγούμενων διαστημάτων, αλλά ΟΚ, τα κατάφερα.

 

Απόψε, αν όλα πάνε καλά, θα κάνω την 3η και τελευταία προπόνηση για αυτή την εβδομάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει/υπηρχει κάνεις απο εσάς που ηταν αγυμναστος και πλαδαρος και πήγε γυμναστήριο και έγινε τούμπανο και σε πόσο καιρό είδατε αποτελέσματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που γνωριζω εγω ειναι πως προκειται για τριτης κατηγοριας ψαρι  εξου και η τιμη του και πως αλιευεται  και  τρεφεται συχνα  σε μολυσμενα και βρωμικα νερα.

Απο γευση ειναι λιγο πανω απο το σκουπιδι ,ανοστο και ανουσιο .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...