Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα φώτα σας. Δεν θεωρώ ότι είμαι active πέρα από ένα occasional running με φίλους και ότι την τελευταία 3ετία χρησιμοποιώ ποδήλατο για να παω δουλειά. Door to door είναι 9.2 χιλιόμετρα το οποίο κάνω σε σχετικά γρήγορο pace (το strava μου δείχνει μια μέση ταχύτητα 23 χμω). Εκτός από αυτά τα 18 χιλιόμετρα που ρεαλιστικά τα κάνω 140-150 μέρες το χρόνο δεν κάνω κάποια άλλη άσκηση.

 

Υπέρβαρος ναι, παχύσαρκος όχι αν και την τελευταία δεκαετία είχα αρκετά σκαμπανεβάσματα (με ύψος 1.97 έχω πάει από 93 μέχρι 108 κιλά, εδώ και 2 χρόνια έχω σταθεροποιηθεί στα 99-102). Αυτό που με απασχολεί δεν είναι τόσο τα κιλά αλλά η κατανομή στο σώμα μου. Πάτησα πλέον τα 35 και ο περίγυρος μου λέει ότι η κάτω μπάκα και τα "χερούλια" ήρθαν για να μείνουν αλλά έχω παρατηρήσει τα 3 τελευταία χρόνια ότι αυτό που έχει αλλάξει ειναι η περιφέρεια. Σε τζιν παντελόνια φορούσα μέχρι πριν 2 χρόνια 34-36 ανάλογα τη φόρμα, ενώ τώρα είμαι τυχερός αν βρω 36 που να κάθεται καλά πάνω μου, συνήθως πάω για 38. 

 

Πιστεύετε έχει να κάνει με ηλικία/τρόπο ζωής και δεν υπάρχει γυρισμός; Πέρα από διατροφή είναι καλύτερο κάποιο resistance training ή λιώσιμο στον κυλιόμενο και στο ελλειπτικό; Υπάρχει και η δυνατότητα να πάρω όγκο σε στήθος/ώμους οπότε να μη φαίνεται η διαφορά πάνω και κάτω σώματος αλλά δε θα ήθελα να γίνω ντουλάπα :P

A, και δεν είμαι από τους τύπους που περιμένουν αποτελέσματα σε 45 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

εκανα σημερα μια παραγγελεια το συγκεκριμενο http://www.gearbest.com/smart-watches/pp_362705.html?wid=21

 φθηνιαρικο βεβαια,ελπιζω να μην διχνει οτι νανε,αμα δω οτι λεει γενικα η φαση ισως παρω καποιο καλυτερο

 

 

χρησιμοποιει κανεις activity/sport tracker?και αν ναι πιο?αξιζει να δωσεις καποια λεφτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φώτα σας. Δεν θεωρώ ότι είμαι active πέρα από ένα occasional running με φίλους και ότι την τελευταία 3ετία χρησιμοποιώ ποδήλατο για να παω δουλειά. Door to door είναι 9.2 χιλιόμετρα το οποίο κάνω σε σχετικά γρήγορο pace (το strava μου δείχνει μια μέση ταχύτητα 23 χμω). Εκτός από αυτά τα 18 χιλιόμετρα που ρεαλιστικά τα κάνω 140-150 μέρες το χρόνο δεν κάνω κάποια άλλη άσκηση.

 

Υπέρβαρος ναι, παχύσαρκος όχι αν και την τελευταία δεκαετία είχα αρκετά σκαμπανεβάσματα (με ύψος 1.97 έχω πάει από 93 μέχρι 108 κιλά, εδώ και 2 χρόνια έχω σταθεροποιηθεί στα 99-102). Αυτό που με απασχολεί δεν είναι τόσο τα κιλά αλλά η κατανομή στο σώμα μου. Πάτησα πλέον τα 35 και ο περίγυρος μου λέει ότι η κάτω μπάκα και τα "χερούλια" ήρθαν για να μείνουν αλλά έχω παρατηρήσει τα 3 τελευταία χρόνια ότι αυτό που έχει αλλάξει ειναι η περιφέρεια. Σε τζιν παντελόνια φορούσα μέχρι πριν 2 χρόνια 34-36 ανάλογα τη φόρμα, ενώ τώρα είμαι τυχερός αν βρω 36 που να κάθεται καλά πάνω μου, συνήθως πάω για 38.

 

Πιστεύετε έχει να κάνει με ηλικία/τρόπο ζωής και δεν υπάρχει γυρισμός; Πέρα από διατροφή είναι καλύτερο κάποιο resistance training ή λιώσιμο στον κυλιόμενο και στο ελλειπτικό; Υπάρχει και η δυνατότητα να πάρω όγκο σε στήθος/ώμους οπότε να μη φαίνεται η διαφορά πάνω και κάτω σώματος αλλά δε θα ήθελα να γίνω ντουλάπα :P

A, και δεν είμαι από τους τύπους που περιμένουν αποτελέσματα σε 45 μέρες.

Τα κιλά σου για το ύψος σου είναι μισοκαλά . Απλά έχεις λίπος. Εξού και η μπάκα και η περιφέρεια.

Η πιθανότητα να κάνεις μέση δαχτυλίδι με γυμναστική και διατροφή είναι απείρως μεγαλύτερη από το να γίνεις "ντουλάπα" όπως λες. Εκεί χρείαζεσαι να ανέβεις πολλά level.

Από γυμναστική τα κλασικά. Συνδυασμός αερόβιας με αντιστάσεις. Καλή αρχή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jason μιας που βλεπω οτι κανεις πολλες ερωτησεις και ειχες ανοίξει κ θρεντ που κλειδωθηκε, και ουτε εδω σου απαντανε θα σου πω το μυστικο: ψαξε μονος σου τις απαντησεις με αναζητηση στο Internet και ξαναελα εδω αφου εχεις κανει level up. Και τοτε ισως σου απαντησουν (σε πιο πολυπλοκες ερωτησεις/αποριες ε!).

αυτά που ρωτάει έχουν απαντηθεί 200 φορές 

με μια αναζήτηση "αερόβια και αναερόβια" θα έβρισκε το ποστ του mau που εξηγεί τα πάντα ,ολόκληρο guide έγραψε και ειναι 4ο αποτέλεσμα στην αναζήτηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φώτα σας. Δεν θεωρώ ότι είμαι active πέρα από ένα occasional running με φίλους και ότι την τελευταία 3ετία χρησιμοποιώ ποδήλατο για να παω δουλειά. Door to door είναι 9.2 χιλιόμετρα το οποίο κάνω σε σχετικά γρήγορο pace (το strava μου δείχνει μια μέση ταχύτητα 23 χμω). Εκτός από αυτά τα 18 χιλιόμετρα που ρεαλιστικά τα κάνω 140-150 μέρες το χρόνο δεν κάνω κάποια άλλη άσκηση.

 

Υπέρβαρος ναι, παχύσαρκος όχι αν και την τελευταία δεκαετία είχα αρκετά σκαμπανεβάσματα (με ύψος 1.97 έχω πάει από 93 μέχρι 108 κιλά, εδώ και 2 χρόνια έχω σταθεροποιηθεί στα 99-102). Αυτό που με απασχολεί δεν είναι τόσο τα κιλά αλλά η κατανομή στο σώμα μου. Πάτησα πλέον τα 35 και ο περίγυρος μου λέει ότι η κάτω μπάκα και τα "χερούλια" ήρθαν για να μείνουν αλλά έχω παρατηρήσει τα 3 τελευταία χρόνια ότι αυτό που έχει αλλάξει ειναι η περιφέρεια. Σε τζιν παντελόνια φορούσα μέχρι πριν 2 χρόνια 34-36 ανάλογα τη φόρμα, ενώ τώρα είμαι τυχερός αν βρω 36 που να κάθεται καλά πάνω μου, συνήθως πάω για 38. 

 

Πιστεύετε έχει να κάνει με ηλικία/τρόπο ζωής και δεν υπάρχει γυρισμός; Πέρα από διατροφή είναι καλύτερο κάποιο resistance training ή λιώσιμο στον κυλιόμενο και στο ελλειπτικό; Υπάρχει και η δυνατότητα να πάρω όγκο σε στήθος/ώμους οπότε να μη φαίνεται η διαφορά πάνω και κάτω σώματος αλλά δε θα ήθελα να γίνω ντουλάπα :P

A, και δεν είμαι από τους τύπους που περιμένουν αποτελέσματα σε 45 μέρες.

 

Βασικά, ό,τι λέει ο TEOKOS.

 

Τα κιλά σου για το ύψος σου είναι μισοκαλά . Απλά έχεις λίπος. Εξού και η μπάκα και η περιφέρεια.

Η πιθανότητα να κάνεις μέση δαχτυλίδι με γυμναστική και διατροφή είναι απείρως μεγαλύτερη από το να γίνεις "ντουλάπα" όπως λες. Εκεί χρείαζεσαι να ανέβεις πολλά level.

Από γυμναστική τα κλασικά. Συνδυασμός αερόβιας με αντιστάσεις. Καλή αρχή

 

Επιπλέον: Εάν "καθαρίσεις" τη διατροφή σου (=τρως συγκεκριμένα τρόφιμα, σε συγκεκριμένες ποσότητες, σε συγκεκριμένες ώρες) στο μέτρο του δυνατού (εσύ ξέρεις καλύτερα από τον καθένα τις ώρες και το ημερήσιο πρόγραμμά σου) θα δεις αρκετή διαφορά - όχι εντός ημερών, αλλά θα δεις. Η (πολλή) αερόβια άσκηση δεν είναι πανάκεια. Στη φάση που είσαι πρέπει να κάψεις λίπος. Αυτό θα γίνει αποτελεσματικότερα με προπόνηση με βάρη ή/και αντιστάσεων (π.χ. με λάστιχα) - είτε σε γυμναστήριο είτε στο σπίτι - έχοντας την αεροβική άσκηση ως συμπληρωματική. Για εκγύμναση στο σπίτι υπάρχει κι η επιλογή των bodyweight ασκήσεων (σε περίπτωση που δεν έχεις ή/και δεν θέλεις να αγοράσεις εξοπλισμό), απλά σε αυτή την περίπτωση ίσως η πρόοδος που θα παρατηρείς να είναι πιο σταδιακή/αργή.

 

Υπάρχει (έχεις) χρόνος και διάθεση να αυξήσεις το χρόνο που ποδηλατείς π.χ. κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου;

 

Συμπερασματικά, όλα είναι θέμα χρόνου και διάθεσης για θυσίες. Η απώλεια βάρους απαιτεί υπομονή κι επιμονή - δύο συνθήκες τις οποίες ο πρώτος που θα "πολεμήσει" θα είναι ο ίδιος σου ο εαυτός, οπότε ο βαθμός της αφοσίωσής σου στο στόχο σου θα κρίνει το εάν τελικά θα δεις αποτέλεσμα κι αν αυτό το αποτέλεσμα θα σε ικανοποιήσει.

 

Καλή αρχή κι από εμένα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Speculoos, η διατροφή ειναι το κλειδί. Η γυμναστικη που κανεις ειναι ικανοποιητική για κάποιον που δε γυμναζεται. Αν θες να χάσεις λίπος, πρόσεξε πολύ το λάδι. Ανεβάζει κατακόρυφα τη θερμιδική αξία των τροφών χωρίς να προσφέρει κάτι στο αίσθημα κορεσμού. Μείνε μακριά απο τα τηγανητά και βάζε 1 κουταλια της σούπας στη σαλάτα κι άλλη μια στο φαγητό (θα το μαγειρεύεις χωρίς λάδι).

 

Και φυσικά μακριά απο γλυκά, κτλ

 

Νενυα: ο τζεισον πετάει μια ερώτηση κι εξαφανίζεται. Ούτε μπαίνει στη διαδικασία να δείξει ενεργό ενδιαφέρον γι αυτα που ρωτάει, ούτε δείχνει κάποια βελτίωση στην πορεία. Όλοι εδώ τον θεωρούμε τρολ κι απλώς αγνοούμε τα ποστ του, όπως ειναι φανερό. Οποιος μπήκε στον κόπο να απαντήσει γρήγορα αντιλήφθηκε οτι χάνει το χρονο του.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Λόγω του λίπους που έχω (πρέπει να κάνω κάποια στιγμή λιπομέτρηση αλλά στάνταρ με την εικόνα που έχω θα είναι στο 25+?) όταν έγραψα ντουλάπα δεν εννοούσα τον τύπο με τις πλάτες/φτερούγες/ώμους κτλ αλλά μια πλαδαρή ντουλάπα αν το περιγράφω σωστά. Κι αυτό γιατί ενώ δεν έχω αλλάξει στα κιλά βλέπω τα τελευταία χρόνια αλλαγή στο σώμα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φωτα σας!!!

Απο την φωτογραφια αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι για να φανει καλυτερα το στηθος πρεπει να πεσω σε κιλα-λιπος (ειμαι 1.70 76 κιλα με στοχο τα 70 κιλα)

Δευτερον τι προτεινεται να δωσω βαση σε ασκησεις upper chest η lower;;;

post-277376-0-86294600-1492016730_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη φωτο υποθέτω οτι έχεις πολύ λίπος στο στήθος όποτε θα χάσεις σε όγκο αν πέσεις σε bf. Πρόταση μου να κατέβεις κάτω απο 15% κι έπειτα να ξαναρχισεις διαδικασία όγκου με αργό κι ελεγχόμενο ρυθμό.

 

Οι ασκησεις upper lower chest ειναι για πολύ πολύ επόμενο στάδιο, δεν ειναι αυτό που πρεπει να σε απασχολεί σε αυτή τη φάση. Όπως είπα και στον φίλο απο πάνω, το κλειδί -και πιο δύσκολο κομμάτι- ειναι η σωστή διατροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φώτα σας. Δεν θεωρώ ότι είμαι active πέρα από ένα occasional running με φίλους και ότι την τελευταία 3ετία χρησιμοποιώ ποδήλατο για να παω δουλειά. Door to door είναι 9.2 χιλιόμετρα το οποίο κάνω σε σχετικά γρήγορο pace (το strava μου δείχνει μια μέση ταχύτητα 23 χμω). Εκτός από αυτά τα 18 χιλιόμετρα που ρεαλιστικά τα κάνω 140-150 μέρες το χρόνο δεν κάνω κάποια άλλη άσκηση.

 

Υπέρβαρος ναι, παχύσαρκος όχι αν και την τελευταία δεκαετία είχα αρκετά σκαμπανεβάσματα (με ύψος 1.97 έχω πάει από 93 μέχρι 108 κιλά, εδώ και 2 χρόνια έχω σταθεροποιηθεί στα 99-102). Αυτό που με απασχολεί δεν είναι τόσο τα κιλά αλλά η κατανομή στο σώμα μου. Πάτησα πλέον τα 35 και ο περίγυρος μου λέει ότι η κάτω μπάκα και τα "χερούλια" ήρθαν για να μείνουν αλλά έχω παρατηρήσει τα 3 τελευταία χρόνια ότι αυτό που έχει αλλάξει ειναι η περιφέρεια. Σε τζιν παντελόνια φορούσα μέχρι πριν 2 χρόνια 34-36 ανάλογα τη φόρμα, ενώ τώρα είμαι τυχερός αν βρω 36 που να κάθεται καλά πάνω μου, συνήθως πάω για 38. 

 

Πιστεύετε έχει να κάνει με ηλικία/τρόπο ζωής και δεν υπάρχει γυρισμός; Πέρα από διατροφή είναι καλύτερο κάποιο resistance training ή λιώσιμο στον κυλιόμενο και στο ελλειπτικό; Υπάρχει και η δυνατότητα να πάρω όγκο σε στήθος/ώμους οπότε να μη φαίνεται η διαφορά πάνω και κάτω σώματος αλλά δε θα ήθελα να γίνω ντουλάπα :P

A, και δεν είμαι από τους τύπους που περιμένουν αποτελέσματα σε 45 μέρες.

 

 

Το καλύτερο όλων είναι το resistance training, τα απλά αγνά παραδοσιακά βάρη. Το τι σου αρέσει είναι άλλο θέμα βέβαια. Εγώ είμαι 1.90-115 κιλά , φοράω 36-38 αλλά θέλω ελαστάν οπωσδήποτε για τα μπούτια και τον κώλο. Έχω κοιλιά και μοιάζω με ντουλάπα , αλλά στα 37 μου, τα κοπλιμέντα είναι περισσότερα. Δεν κάνω γκελ στα 18χρονα βέβαια. Είναι και αυτό ένα μείον. 

 

Pro tip of the day: Δεν γίνεται ευκολότερο όσο μεγαλώνεις.  

Τα φωτα σας!!!

Απο την φωτογραφια αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι για να φανει καλυτερα το στηθος πρεπει να πεσω σε κιλα-λιπος (ειμαι 1.70 76 κιλα με στοχο τα 70 κιλα)

Δευτερον τι προτεινεται να δωσω βαση σε ασκησεις upper chest η lower;;;

 

Απλά γυμνάζεσαι πολύ λίγο καιρό ή κάνεις πολύ εύκολα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω λοιπόν, να μη βιάζεσαι τόσο, ανέβασε σιγά σιγά κιλά στις ασκήσεις που κάνεις, κράτα τις επαναλήψεις 6-10, κράτα την πρωτείνη που τρως στα 100-140 γραμμάρια τη μέρα και δες που θα πας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ρε φίλε ξενέρα. Αν αληθεύει βέβαια γιατί πολλές θεωρίες συνωμοσίας μπορεί να παίζουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Βιετνάμ κέρδισαν τον πόλεμο χάρη στα ποντίκια. Απαγορεύεται πλέον να τα πειράζει κανεις, ειναι κάτι σαν ιερές αγελάδες. Τα φυλάνε για παν ενδεχόμενο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...