Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Τόξο είναι αδύνατη, εγώ είμαι συν 3 κιλά 
Επίσης, η Τόξο πρέπει να απεξαρτηθεί από τη ζάχαρη... αλλά είναι προκομμένο κορίτσι, μου μαγειρεύει special ! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Το καλύτερα - χειρότερα σχετικό είναι, αλλά επειδή με τον εαυτό μας θα περάσουμε όλη μας τη ζωή σίγουρα, τουλάχιστον ας τον αποδεχτούμε και ας δουλέψουμε να τον καμαρώσουμε όπως θέλουμε σε κάθε τομέα είτε αφορά σωματικό, είτε πνευματικό. Δεν θα με χάλαγαν καμιά 10αριά εκατοστά πάνω δηλαδή, αλλά οκ, ευτυχώς υπάρχουν τα ψηλοτάκουνα. 

 

In other news, δούλευα με ένα 12άρι kettlebell σήμερα και μετά πήγα κι έπιασα ένα πεντάκιλο κι αισθάνθηκα ότι κρατάω πούπουλο. Αυτό μέχρι που η γυμνάστρια μου έδειξε πώς να κάνω σωστά την άσκηση και τελικά άλλαξα γνώμη. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά,

 

Έχω φτιάξει ένα ΒΙΝΤΕΟ στο YouTube σχετικά με τα πολύ καλά οφέλη που μπορούμε να προσκομίσουμε πίνοντας ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΣΑΙ καθημερινά.

 

Το πράσινο τσάι περιέχει ισχυρά αντιοξειδωτικά και είναι ένα πολύ καλό ρόφημα, που πρέπει όλοι να το προσθέσουμε στη διατροφή μας για καλύτερη ευεξία και υγεία.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Anw1DaHCMSA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα κιλά λες να βάλω ?

 

Πλάκα κάνεις τώρα; Βασίζεσαι στη γνωμη του όποιου άλλου για να νιώθεις καλά ή όχι με το σώμα σου;

 

Εντυπωσιακή η επιμονη της κυρίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά το αίσθημα κορεσμού δεν έχει συσχέτιση 1 προς 1 με τις θερμίδες, αυτό άλλωστε είναι το μεγάλο σφάλμα που κάνει ο περισσότερος κόσμος. Τρώει τροφές με πολύ υψηλά λιπαρά ή/και απλό υδατάνθρακα που έχουν χαμηλό δείκτη κορεσμού. Η ανθρωπότητα στις ανεπτυγμένες χώρες τρέφεται εντελώς λάθος, γι αυτό έχουν ξεφύγει τα επίπεδα παχυσαρκίας.

 

Υπάρχει αυτή η χαρακτηριστική εικόνα 2 γευμάτων 1575 θερμίδων έκαστο. Νομίζω μιλάει από μόνη της:

energydensitypr.jpg?w=450

 

Στα περί προπόνησης, τώρα που κινούμαι υποθερμιδικά πρέπει να χαμηλώσω λίγο την ένταση, μου βγήκε πολύ κούραση. Θα μείνω στο αγαπημένο μου upper/lower, αλλά θα το χωρίσω σε βαριά-ελαφριά προπόνηση. Η 1η θα έχει Failure+drop set ενώ η 2η συντήρηση. 

 

Edit: ...Πρακτικά με 200-250γρ ψάρι φιλέτο παγκάσιος, 100γρ κουνουπίδι, 100γρ μπρόκολο, 100γρ λάχανο, 100γρ καλαμπόκι, 100γρ ντομάτα, 10γρ ελιές, μια φέτα του τοστ ψωμί (35γρ περίπου) και λίγο ανθότυρο (50γρ), το γεύμα κυμαίνεται γύρω στις 500 θερμίδες...και κατεβάζεις αρκετό φαγητό, 1 κιλό σχεδόν σε μάσα....

 

Μπορείς να μου αναλύσεις λίγο τις θερμίδες σε αυτό γιατί τις βγάζω πολύ πάνω από 500; 250γρ ψημένο ψάρι είναι κάπου στις 300 θερμίδες. 400γρ λαχανικά (κουνουπίδι, μπρόκολο, λάχανο, ντομάτα) γύρω στις 100. 100 καλαμπόκι (ωμό; ) κάπου στις 300. 50γρ ανθότυρο γύρω στις 180 θερμίδες. Ψωμί + ελιές κάπου στις 70-80 θερμίδες. Συνολο: 900 θερμίδες, χοντρικά.

 

Όλα ακριβώς μετρημένα βάσει των ετικετών των προϊόντων και ζυγισμένα στο γραμμάριο.

 

(τα ψάρια τα κάνω στον ατμομάγειρα, το καλαμπόκι είναι αυτό που έχουν τα Lidl σε κονσέρβα, ο ανθότυρος είναι μάρκας ΓΑΛΠΟ μερικώς αποβουτυρωμένος, για όποιον θέλει να τα επιβεβαιώσει)

 

...η εφαρμογή είναι η YAZIO

 

Screenshot_2017-04-08-10-22-04.png
 
Screenshot_2017-04-08-10-22-14.png

καλώς , εγώ απλά προσπάθησα να σε βοηθήσω αλλα δεν δυστυχώς δεν διαθέτω άλλο χρόνο 

καλή συνέχεια ;)

 

Δύσκολο να βοηθήσεις, όταν παίζεις σπασμένο τηλέφωνο...

 

...εγώ γράφω ότι δύο μέρες έφαγα 1600 θερμίδες, εσύ μιλάς σαν να συμβαίνει κάθε μέρα.

 

...εγώ γράφω ότι κάνω 4-5 προπονήσεις την εβδομάδα με 30 λεπτά μεσαίας δυσκολίας τρέξιμο στον διάδρομο, εσύ μιλάς για έντονο τρέξιμο κάθε μέρα.

 

Οπότε είτε δεν θέλεις να βοηθήσεις είτε δεν μπορείς...συζήτηση χωρίς βάση δεν γίνεται, όσο καλές κι αν είναι οι προθέσεις.

 

 

Αυτο που γνωριζω εγω ειναι πως προκειται για τριτης κατηγοριας ψαρι  εξου και η τιμη του και πως αλιευεται  και  τρεφεται συχνα  σε μολυσμενα και βρωμικα νερα.

Απο γευση ειναι λιγο πανω απο το σκουπιδι ,ανοστο και ανουσιο .

 

Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα εδώ κι εδώ

 

ΣΑΦΩΣ πρόκειται για κατώτερο ψάρι, δεν το προτιμώ για τη φοβερή του γεύση - είναι απλώς ουδέτερη, δεν είναι σκουπίδι σε καμία περίπτωση, όπως στα περισσότερα λευκόψαρα - αλλά για τις χαμηλές θερμίδες (μόλις 58 θερμίδες στα 100γρ το συγκεκριμένο του Discount Markt) και τη χαμηλή τιμή.

 

Το θέμα των βαρέων μετάλλων στα ψάρια είναι μεγάλο και ακόμη και για ακριβότερα και καλύτερα ψάρια η συμβουλή είναι να καταναλώνονται με μέτρο, ιδιαίτερα από τις πιο ευαίσθητες ομάδες (εγκύους, αρρώστους κλπ)

 

Ως προς το ουσιαστικό του θέματος, είχα συγκεντρώσει πηγές στους παραπάνω συνδέσμους, για όποιον θέλει να ρίξει μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτιμω να κανω τις πραξεις σε excel κι όχι στα apps που υπάρχουν σαν κι αυτό που ανέβασες σε σκρινσοτ γιατί έχω πετύχει μεγάλες αποκλίσεις. Φαντάζομαι ότι τσεκάρεις και τις ετικέτες στα ίδια τα προιόντα κι όχι μόνο ό,τι σου βγάζει το app.

 

Πάντως με δεδομένο ότι είμαι 1,84 και 70 κιλά και με 2300 θερμίδες καταφέρνω να χάνω χωρίς να πεινάω ιδιαίτερα, αναρωτιέμαι τι διάολο μεταβολισμό έχεις εσύ που είσαι νεότερος και πιο βαρύς (άρα λογικά είναι πιο αυξημένος) και την παλεύεις με 1600 θερμίδες. Εγώ θα ένιωθα ότι είμαι σε στρατόπεδο συγκέντρωσης με τόσες λίγες θερμίδες.

 

Αν υποθέσουμε ότι ασκεισαι το ίδιο σκληρά και συχνά με μένα ίσως να διαφέρουμε στο επίπεδο ΝΕΑΤ (non exercise activity thermogenesis) γι αυτό τα βγάζεις πέρα. Δεν εξηγείται αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτιμω να κανω τις πραξεις σε excel κι όχι στα apps που υπάρχουν σαν κι αυτό που ανέβασες σε σκρινσοτ γιατί έχω πετύχει μεγάλες αποκλίσεις. Φαντάζομαι ότι τσεκάρεις και τις ετικέτες στα ίδια τα προιόντα κι όχι μόνο ό,τι σου βγάζει το app.

 

Πάντως με δεδομένο ότι είμαι 1,84 και 70 κιλά και με 2300 θερμίδες καταφέρνω να χάνω χωρίς να πεινάω ιδιαίτερα, αναρωτιέμαι τι διάολο μεταβολισμό έχεις εσύ που είσαι νεότερος και πιο βαρύς (άρα λογικά είναι πιο αυξημένος) και την παλεύεις με 1600 θερμίδες. Εγώ θα ένιωθα ότι είμαι σε στρατόπεδο συγκέντρωσης με τόσες λίγες θερμίδες.

 

Αν υποθέσουμε ότι ασκεισαι το ίδιο σκληρά και συχνά με μένα ίσως να διαφέρουμε στο επίπεδο ΝΕΑΤ (non exercise activity thermogenesis) γι αυτό τα βγάζεις πέρα. Δεν εξηγείται αλλιώς.

 

 

Πολλά τα πρόσθεσα εγώ, επειδή δεν τα είχε η βάση δεδομένων....αν θες ψάξτο και μόνος σου προς επαλήθευση.

 

Έπειτα μην αρχίσουμε πάλι το σπασμένο τηλέφωνο...αν επρόκειτο για 1600 θερμίδες κάθε μέρα να το συζητούσαμε...αλλά ήταν για δυο μέρες στη τελευτάια βδομάδα του Μαρτίου.

 

Εκείνες τις μέρες μπορώ να πω ότι δεν πείνασα, πιθανώς λόγω του όγκου του φαγητού, βάσει της μικρής θερμιδικής πυκνότητας των τροφών που κατανάλωσα.

 

...οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω "πώς τη παλεύω με 1600 θερμίδες" ,γιατί συνηθέστερα τρώω αρκετά παραπάνω και τον στόχο των 1800 περίπου θερμίδων τον πιάνω αφού αφαιρέσω χοντρικά τις θερμίδες που έκαψα από συγκεκριμένες δραστηριότητες.

 

...να δούμε αν θα κολλήσει πάλι η βελόνα...

 

ΥΓ

 

Εσύ νομίζω είπες ότι ασκείσαι σταθερά 6 μέρες τη βδομάδα, δλδ 1-2 μέρες παραπάνω από εμένα.

 

Με το έντονο διάβασμα όση ώρα δεν είμαι στο γυμναστήριο ή σε μαθήματα και δουλειές έξω, κάθομαι στο γραφείο....οπότε δεν καίω πολλές θερμίδες από τις μικρο-δραστηριότητες της ημέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο καταφύγιο θα έχει κρέατα σχάρας, σπανακόπιτες, σαλάτες και τα τοιαύατα (+ θέρμανση) ;;

 

...προσωπικά θα προτιμούσα το χαμηλότερο ύψους του καταφυγίου αν είχα τα παραπάνω + τη παρέα...νταξ, μην πιάσουμε και τα κορφοβούνια, δεν πειράζει...

εξαρτατε για ποιο λογο θες να κανεις κατι.αν ο στοχος σου ειναι να ανεβεις κορυφη ναι θα ειναι πολυ πιο ζορικο και θελει καλυτερη φυσικη κατασταση απο οτι να σταματησεις στο καταφυγιο αρα ισως να χρειαστει να εισαι λιγο πιο fit και να παιδευτεις λιγο παραπανω τοσο σε γυμναστικη οσο και σε διατροφη.αν ο στοχος ειναι παμε βολτα μεχρι το καταφυγιο που δεν το θεωρω κακο οκ αυτο ειναι αλλο.εξαρτατε ο στοχος του καθενος.

αν εχεις θεσει τον πηχη ψηλα σε μερικα πραγματα ναι θα παιδευτεις.τωρα αν καποιος προτιμαει οταν παει σε ενα βουνο να ειναι στο καταφυγιο για να σκασει στο φαγητο να ειναι στα ζεστα τοτε σιγουρα δεν θα κανει κανενα δυσκολο βουνο και παντα θα πηγαινει μεχρι το καταφυγιο.αν του αρεσει οκ δεκτο.εξαρτατε τι achievements Θελει να πετυχει καποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτατε για ποιο λογο θες να κανεις κατι.αν ο στοχος σου ειναι να ανεβεις κορυφη ναι θα ειναι πολυ πιο ζορικο και θελει καλυτερη φυσικη κατασταση απο οτι να σταματησεις στο καταφυγιο αρα ισως να χρειαστει να εισαι λιγο πιο fit και να παιδευτεις λιγο παραπανω τοσο σε γυμναστικη οσο και σε διατροφη.αν ο στοχος ειναι παμε βολτα μεχρι το καταφυγιο που δεν το θεωρω κακο οκ αυτο ειναι αλλο.εξαρτατε ο στοχος του καθενος.

αν εχεις θεσει τον πηχη ψηλα σε μερικα πραγματα ναι θα παιδευτεις.τωρα αν καποιος προτιμαει οταν παει σε ενα βουνο να ειναι στο καταφυγιο για να σκασει στο φαγητο να ειναι στα ζεστα τοτε σιγουρα δεν θα κανει κανενα δυσκολο βουνο και παντα θα πηγαινει μεχρι το καταφυγιο.αν του αρεσει οκ δεκτο.εξαρτατε τι achievements Θελει να πετυχει καποιος

 

Αστειευόμουν μάλλον αλλά έστω...πράγματι εξαρτάται από τον στόχο σου, αν έχεις στόχο σε μια συγκεκριμένη δραστηριότητα, κι αλλιώς τη βρίσκει ο καθένας....άλλος κολύμβηση, άλλος βουνό (άλλος και τα δύο), άλλος ποδήλατο κοκ...

 

Η πεζοπορία προσωπικά μ' αρέσει πολύ (γι αυτό και κόβω πολλά χιλιόμετρα ακόμη και στη πόλη) και το καλοκαίρι στη Κρήτη όλο και κάτι σχετικο θα κάνουμε μια φορά τουλάχιστον.

 

Αλλά μιλώντας για βουνοκορφές κτλ δεν αρκεί μόνο η πρόθεση εκγύμνασης, μιλάμε πλέον για ειδικό εξοπλισμό και δαπάνες χρημάτων, οπότε ο καθένας διαλέγει το χομπυ που μπορεί να διαχειριστεί οικονομικά...

 

...για μένα προσωπικά, η όποια τέτοια πεζοπορία και η ανάβαση ξέχωρα από την επιβράβευση ενός "συμποσίου" με παρέα δεν έχει πολλή σημασία...λόγω εμπειριών κι όλας...και στην Ήπειρο και στη Κρήτη όπου έχει μοιραστεί κυρίως ο χρόνος μου, το βουνό είναι αδιάκριτα συνδυασμένο με τη παρέα γύρω από ένα τραπέζι (με κρεατικά), όχι αποκλειστικά αλλά ως αναγκαίο μέρος της εξίσωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...