Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

άσε και εγώ τα ίδια κάνω κατά τη διάρκεια του φαγητού βλέπω άλλους να τρώνε πίτσες και τέτοια .

δεν ξέρω ποσο βοηθάει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Με εκνευρίζει κι όλας που δεν ξέρουν να φάνε, όχι τίποτα άλλο...

...έχουν "ελεύθερη κατάχρηση" και τρώνε "cheeseballs" γαριδάκια, τοστ με σιρόπι και άλλα τέτοια χαζά...μόνο η πίτσα άξιζε

 

..."αμερικανάκια" λολ...

 

Τώρα θα τους δείξουμε το Πάσχα πώς γίνεται ένα σωστό 10.000 challenge (σιγά τη πρόκληση δλδ)

 

ΥΓ.

 

Δεν βοηθάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σημαντικό να ξεχωρίσουμε ότι άλλο η όρεξη και άλλο η πείνα. Η 2η καλύπτεται εύκολα. Η 1η όμως μπορεί να έρθει ακόμα και όταν είμαστε χορτάτοι.

 

Οπότε αν θέλετε να μείνετε πιστοί στο διατροφικό σας πλάνο, μακριά από πειρασμούς. Απλά κάνουν τη ζωη πιο δύσκολη, δεν προσφέρουν τίποτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σημαντικό να ξεχωρίσουμε ότι άλλο η όρεξη και άλλο η πείνα. Η 2η καλύπτεται εύκολα. Η 1η όμως μπορεί να έρθει ακόμα και όταν είμαστε χορτάτοι.

 

Οπότε αν θέλετε να μείνετε πιστοί στο διατροφικό σας πλάνο, μακριά από πειρασμούς. Απλά κάνουν τη ζωη πιο δύσκολη, δεν προσφέρουν τίποτα.

 

Σαφώς, γι αυτό έβαλα και το δεύτερο βίντεο, για το επιστημονικό της υπόθεσης, όπου εξηγεί τί γίνεται στο σώμα μας όταν καταναλώσουμε τόσες επιπλέον θερμίδες (όχι ότι είναι κοινό για όλους, αλλά ως παράδειγμα).

 

...έκανε λιπομέτρηση, resting metabolic rate, περιεκτικότητα σε νερό (μέτρηση βάρους ασφαλώς) κ.α. τέτοια πριν και μετά τη κατάχρηση κι έχει ενδιαφέρον να το δει κανείς.

 

...το τί θα γίνουν τα αποθέματα γλυκογόνου και λίπους θα κριθεί μεσοπρόθεσμα, δεν αρκεί μια μέρα να αλλάξουν πάρα πολλά (σε αντίθεση δλδ με μακρά διαστήματα υπερθερμιδικής διατροφής)...

 

Μιλώντας για υπερθερμιδική διατροφή, δλδ bulking, διάβασα ότι δεν χρειάζεται παραπάνω από 200-300 θερμίδες πλεόνασμα...πάνω από αυτό το όριο μιλάμε περισσότερο για "dirty bulk" κι όχι για "lean bulk".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάλι όταν κάνω γράμμωση δε με νοιάζει τίποτα , δε πανα τρώνε σουβλάκια και pizza οι άλλοι , κλαιν 

πήγα κ έκανα στήθος ώμους σήμερα ,  χθες έκανα πλάτη , αύριο θα πάω να κάνω πόδια και κάποια στιγμή το Σ/Κ αμα βαριέμαι θα κάνω κ χέρια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάλι όταν κάνω γράμμωση δε με νοιάζει τίποτα , δε πανα τρώνε σουβλάκια και pizza οι άλλοι , κλαιν 

 

φαντάζομαι όταν λες σουβλάκια εννοείς πιτόγυρο, γιατί καθαυτά σουβλάκια με χοιρινό ή κοτόπουλο δεν είναι απαγορευτικά...ούτε κι ένας πιτόγυρος εδώ που τα λέμε, αναλόγως αν λαδώνουν πολύ τη πίτα ή όχι...

 

χοιρινό ή κοτόπουλο, πατάτες, ντομάτα, κρεμμύδι και τζατζίκι ή γιαούρτι (στη Κρήτη τουλάχιστον βάζουν) ή μουστάρδα, εντάξει δεν είναι κάτι υπερπαχυντικό

 

...με ένα καλό πρόγραμμα στο gym τρως τον πιτόγυρο και καις μετά το πλεόνασμα...θέμα ισορροπίας θερμίδων είναι...

 

εκτός από τα γλυκά δεν νομίζω ότι όταν προσέχεις τη διατροφή σου χάνεις ουσιαστικά σε τίποτα...

 

...το μεσημέρι έφαγα φιλέτο μπούτι κοτόπουλο με μπρόκολο, κουνουπίδι, ντομάτα, γιαούρτι και λίγο κοφτό μακαρονάκι...

...δεν θα ζήλευα πιτόγυρο ή σουβλάκι...

 

...εμένα η κρέπα με νουτέλα είναι ο πειρασμός μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για ζεσταμα κάνω βάρη πριν τα βάρη για να βελτιώσω και την τεχνική μου και να ζεστάνω τους μυς που θα χρησιμοποιηθούν.

 

Απο διατροφή τέλικα ζοριζομαι. Παίρνω την πρωτεινη μου αλλά δε μπορώ να κόψω τις αμαρτίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για ζεσταμα τωρα τελευταια κανω επιτοπιο τροχάδην με εναλλαγες στο ρυθμο κ στο ποσο ψηλα σηκωνω τα γονατα. Μιλαμε σε 3 λεπτα εχω ζεσταθει καλυτερα απο το να τρεχω 10-12 λεπτα στο διαδρομο.(υποθετω ειναι αναλογη φαση με το σχοινακι )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που λες Φώτη, έχω μερικές βδομάδες που πήρα απόφαση να μετράω θερμίδες. Μέχρι να βγάλω άκρη αλλά και να καταλάβω ότι πρέπει να μετράω τα πάντα -ακόμη και τις 4-5 ελιές της σαλάτας- ώστε να υπάρχει σχετική ακρίβεια, μου πήρε καμια δεκαριά μέρες. Κατέληξα ότι έτρωγα χαοτικά, με το μεσημεριανό να ποικίλει από τις 500-600 μέχρι πάνω από 2500 θερμίδες, κυρίως λόγο τρόπου μαγειρέματος (δεν είχα ιδέα πόσο εκτινάσσει το θερμιδικό ισοζύγιο το τηγάνισμα).

 

Τεσπα, ψάχνοντας στο νετ είδα ότι γύρω στις 2700 είναι οι θερμίδες συντήρησης. Οπότε έπεσα στις 2300 για να χάσω την κοιλίτσα (θα μπορούσα και να μην τη χάσω αφού αισθητικά δεν είναι τπτ φοβερό). Σιγά την πτώση θα μου πεις και συμφωνω. Ομολογώ ότι δεν πειναω (το έγραψα και σε προηγούμενο ποστ) και είναι μόλις 3 βδομάδες που το κάνω.

 

Αλλά υποφέρω! Το γεγονός ότι τρώω μετρημένα (είχα μάθει όποτε γούσταρα να έτρωγα μέχρι σκασμού) και επιπλέον το ότι έχω αποκλείσει κάποια φαγητά (τα τηγανητά προφανως αλλά όχι μόνο) με έχει τρελάνει. Όλη τη μέρα το φαι σκέφτομαι.

 

Που θέλω να καταλήξω; Άμα στην άλλη ζωή γεννηθείς Γιάννης, τη γάμησες όπως και σ' αυτή τη ζωή. Ελπίζω να έχεις και σχέδιο Γ :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα  παλι με νοιαζει και πολυ μαλιστα.

Και επειδη το εχουν παρει γραμμη οι φιλοι μου πως με νοιαζει και με ποναει  μου στελνουν συνεχεια φωτος  απο εξω που τρωνε.

Βεβαια επειδη και εγω ειμαι robot  σε αυτα μπορει να βγω εξω για φαγητο να τρωνε ολοι σαν ζωα και εγω να φαω σαν γκομενα .Απλα το κανω πολυ δυσκολα .

Για αυτο και στην επομενη ζωη μου θα ηθελα να γεννηθω Γιαννης ωστε να μην με απασχολει το θεμα φαγητο .

είπες τη λέξη κλειδί 

 

φαντάζομαι όταν λες σουβλάκια εννοείς πιτόγυρο, γιατί καθαυτά σουβλάκια με χοιρινό ή κοτόπουλο δεν είναι απαγορευτικά...ούτε κι ένας πιτόγυρος εδώ που τα λέμε, αναλόγως αν λαδώνουν πολύ τη πίτα ή όχι...

 

χοιρινό ή κοτόπουλο, πατάτες, ντομάτα, κρεμμύδι και τζατζίκι ή γιαούρτι (στη Κρήτη τουλάχιστον βάζουν) ή μουστάρδα, εντάξει δεν είναι κάτι υπερπαχυντικό

 

...με ένα καλό πρόγραμμα στο gym τρως τον πιτόγυρο και καις μετά το πλεόνασμα...θέμα ισορροπίας θερμίδων είναι...

 

εκτός από τα γλυκά δεν νομίζω ότι όταν προσέχεις τη διατροφή σου χάνεις ουσιαστικά σε τίποτα...

 

...το μεσημέρι έφαγα φιλέτο μπούτι κοτόπουλο με μπρόκολο, κουνουπίδι, ντομάτα, γιαούρτι και λίγο κοφτό μακαρονάκι...

...δεν θα ζήλευα πιτόγυρο ή σουβλάκι...

 

...εμένα η κρέπα με νουτέλα είναι ο πειρασμός μου...

αναλόγως τι κάνεις μαν , αυτό που θα σε πάει απ το σημείο αλφα στο σημείο βήτα δεν θα σε πάει στο σημείο ωμέγα . θα τα δεις στην πορεία αλλα και σε γράμμωση να είσαι μια φορά στις 10 μέρες θα φας κάτι , μόνο κακό δεν θα σου κάνει 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

upupup , έχω χεστεί στο βήχα , να μ περάσει η πνευμονία να κάνω και καμια αερόβια της προκοπής 

 

φωτοσοπ!!!111 

post-353959-0-21249900-1491493552_thumb.jpg

 

εντομεταξύ μια μέρα πρόλαβα να κάνω ηλιοθεραπεία κ αρρώστησα , άντε να μου περάσει γαμώ 

:lol: 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα  παλι με νοιαζει και πολυ μαλιστα.

Και επειδη το εχουν παρει γραμμη οι φιλοι μου πως με νοιαζει και με ποναει  μου στελνουν συνεχεια φωτος  απο εξω που τρωνε.

Βεβαια επειδη και εγω ειμαι robot  σε αυτα μπορει να βγω εξω για φαγητο να τρωνε ολοι σαν ζωα και εγω να φαω σαν γκομενα .Απλα το κανω πολυ δυσκολα .

Για αυτο και στην επομενη ζωη μου θα ηθελα να γεννηθω Γιαννης ωστε να μην με απασχολει το θεμα φαγητο .

οταν εσυ θα φτανεις στην κορυφη ενος βουνου οι αλλοι θα σε κοιτανε απο το καταφυγιο 2000 μετρα πιο κατω και θα τους κανεις talk to the hand.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που λες Φώτη, έχω μερικές βδομάδες που πήρα απόφαση να μετράω θερμίδες. Μέχρι να βγάλω άκρη αλλά και να καταλάβω ότι πρέπει να μετράω τα πάντα -ακόμη και τις 4-5 ελιές της σαλάτας- ώστε να υπάρχει σχετική ακρίβεια, μου πήρε καμια δεκαριά μέρες. Κατέληξα ότι έτρωγα χαοτικά, με το μεσημεριανό να ποικίλει από τις 500-600 μέχρι πάνω από 2500 θερμίδες, κυρίως λόγο τρόπου μαγειρέματος (δεν είχα ιδέα πόσο εκτινάσσει το θερμιδικό ισοζύγιο το τηγάνισμα).

 

Τεσπα, ψάχνοντας στο νετ είδα ότι γύρω στις 2700 είναι οι θερμίδες συντήρησης. Οπότε έπεσα στις 2300 για να χάσω την κοιλίτσα (θα μπορούσα και να μην τη χάσω αφού αισθητικά δεν είναι τπτ φοβερό). Σιγά την πτώση θα μου πεις και συμφωνω. Ομολογώ ότι δεν πειναω (το έγραψα και σε προηγούμενο ποστ) και είναι μόλις 3 βδομάδες που το κάνω.

 

Αλλά υποφέρω! Το γεγονός ότι τρώω μετρημένα (είχα μάθει όποτε γούσταρα να έτρωγα μέχρι σκασμού) και επιπλέον το ότι έχω αποκλείσει κάποια φαγητά (τα τηγανητά προφανως αλλά όχι μόνο) με έχει τρελάνει. Όλη τη μέρα το φαι σκέφτομαι.

 

Που θέλω να καταλήξω; Άμα στην άλλη ζωή γεννηθείς Γιάννης, τη γάμησες όπως και σ' αυτή τη ζωή. Ελπίζω να έχεις και σχέδιο Γ :)

 

Εμένα όλα αυτά τα colorie counters μου έβγαλαν τις θερμίδες για χάσιμο 0.5-0.7κιλά την εβμδομάδα στις 1800 θερμίδες περίπου..

 

Είναι μέρες που θα φάω για 1600, θα κάνω τρελό περπάτημα και γυμναστική (χοντρικά υπολογίζοντας γύρω στις μείον 700-800 θερμίδες) και θα νιώθω χορτάτος...κι άλλες που θα φάω 1800 και θα νομίζω πως έχω φάει μόνο πρωϊνό...

 

Γενικά αυτό που έχω βρει εγώ είναι πως τρώω όταν κάθομαι μπροστά στην οθόνη...

 

...αν δεν είμαι online και να πεινάω λίγο δεν το σκέφτομαι...κατά κάποιο περίεργο τρόπο όταν κοιτάς την οθόνη θέλεις κάτι να "κάνεις", κι αυτό μπορεί να είναι το να φας, όχι επειδή πεινάς, αλλά ως αυτό που θα κάνεις ενώ ψιλοχαζεύεις.

 

 

Εν των μεταξύ την πάτησα κι εγώ σήμερα...

 

...ήδη από χθες με πονούσε λίγο ο αυχένας γιατί στο γυμναστήριο σε δύο-τρια σημεία με έπιανε αλλού το ρευμα από το παράθυρο, αλλού το aircondition...

 

...πήγα τον σκύλο βόλτα τώρα το απόγευμα και από την ελαφριά αλλεργία μ' έπιασε γερό φτάρνισμα...πώς έγινε και φταρνίστηκα με στριμμένο το κεφάλι δεξιά και τσούπ! νευροκαβαλίκεμα στο σβέρκο

 

..τώρα δεν μπορώ να στρίψω το κεφάλι προς τα αριστερά...κι έλεγα θα τα δώσω στο gym τώρα το ΠΣΚ, αλλά με βλέπω μάλλον με κανά μυοχαλαρωτικό και ελάχιστη κίνηση, γιατί στις γιορτές κάνω εγώ όλη την οδήγηση και οδηγός που δεν μπορεί να στρίψει το κεφάλι του είναι επικίνδυνος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα όλα αυτά τα colorie counters μου έβγαλαν τις θερμίδες για χάσιμο 0.5-0.7κιλά την εβμδομάδα στις 1800 θερμίδες περίπου..

 

Είναι μέρες που θα φάω για 1600, θα κάνω τρελό περπάτημα και γυμναστική (χοντρικά υπολογίζοντας γύρω στις μείον 700-800 θερμίδες) και θα νιώθω χορτάτος...κι άλλες που θα φάω 1800 και να νομίζω πως έχω φάει μόνο πρωϊνό...

 

Γενικά αυτό που έχω βρει εγώ είναι πως τρώω όταν κάθομαι μπροστά στην οθόνη...

 

...αν δεν είμαι online και να πεινάω λίγο δεν το σκέφτομαι...κατά κάποιο περίεργο τρόπο όταν κοιτάς την οθόνη θέλεις κάτι να "κάνεις", κι αυτό μπορεί να είναι το να φας, όχι επειδή πεινάς, αλλά αυτό που θα κάνεις ενώ ψιλοχαζεύεις.

αν τρως 1600 θερμίδες κάνοντας τρελή γυμναστική(αν όντως ειναι έτσι) και νιώθεις χορτάτος και δεν είσαι 1,50 ύψος στα 40-50kg αυτό σημαίνει πως οι 1600 ειναι πολύ κάτω και μπαίνεις σε starvation mode 

το να νιώθεις χορτάτος τρώγοντας ελάχιστο κάνοντας πολύ γυμναστική μόνο κακό μπορεί να ειναι (εκτός αν η πολύ γυμναστική σου ειναι light αλλα και πάλι) 

για να χάσεις λίπος θα πεινάσεις έχοντας κανα έλλειμμα 300-500 θερμίδες,  αλλιώς ο μεταβολισμός σου κρασάρει και να κάνεις μια τρύπα στο νερό . 

 

πόσα kg είσαι κ τις ύψος?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1600 θερμίδες μπορεί να μείνω αν τρώω λευκόψαρο με πολύ χαμηλές θερμίδες και υψηλό ποσοστό πρωτεΐνης...πχ το φιλέτο παγκάσιος έχει μόλις 58 θερμίδες στα 100γρ.

...μιλάμε μισές θερμίδες ακόμη κι από το κοτόπουλο στήθος...

 

Δεν είναι κάτι που συμβαίνει συστηματικά, τη προηγούμενη βδομάδα είχα δύο τέτοιες μέρες οπότε δεν χρειάζεται να μεγαλοποιούμε πράγματα...

 

Μικρή διαφορά από τις 1800θερμίδες που στοχεύω συνήθως (και μπορεί να τις πιάνω είτε με απόλυτα νούμερα είτε αφού αφαιρέσω χοντρικά θερμίδες από τη φυσική δραστηριότητα)

 

Δεν μπαίνεις σε starvation mode με δύο μέρες χαμηλών θερμίδων στις 2 βδομάδες...είναι κάτι που πρέπει να κάνεις συστηματικά...

...όπως και δεν θα αλλάξει ριζικά ο μεταβολισμός σου αν 2 μέρες στις 14 φας υπερθερμιδικά.

 

Είμαι 1.85-1.86 ύψος, βάρος τώρα στα 83-35 μετά από κάποιους μήνες λίγης άσκησης και υπερθερμιδικής διατροφής.

 

Καλή άσκηση για μένα είναι 

+ γυμναστήριο με

- 30 λεπτά τρέξιμο: 10 λεπτά στα 10χλμ/ώρα, 20 λεπτά στα 14-15χλμ/ώρα

- 8-10 ασκήσεις βαρών μέχρι failure (συνηθέστερα full body)

 

+ πολύ περπάτημα. (το "τρελό" πήγαινε στο περπάτημα, χώρια από τη γυμναστική)

...έχω κόψει τη μετακίνηση με τα αστικά και μπορεί να βγάλω άνετα 7-10χλμ την ημέρα περπάτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...