Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μλκ Νίκο έχεις καεί τελείως λέμε. Έχεις απομονώσει καταντίπ το μυαλό σου με το σώμα σου και τις αισθήσεις σου. Θα σε πάρουν για πειράματα ...

 

χαχαχ δεν έχεις κ άδικο

έχω πει στους δικούς μου κ σε φίλους μου πως αν ποτέ παραπονεθώ για πόνους ή οτι δεν είμαι καλά καλέστε ασθενοφόρο , για να το καταλάβω θα είναι πολύ σοβαρό αχαχ

 

τελικά πήγα στο δίπλα δωμάτιο κ έκανα προπόνηση πλάτης 

τα max kg βέβαια ειναι 70... λολ αλλα δε με νοιάζει , μου χρειαζόταν , μου έφτιαξε η διάθεση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Τι καλά που δεν γνωρίζει ο πολύς κόσμος την Εύβοια :P

Η Λίμνη είναι μετριάτζα :)

Μέχρι στιγμής έχω ταξιδέψει από πάνω ως κάτω, αλλά Ευβοϊκό μεριά. Αιγαίο ακούμπησα προς Κάρυστο μεριά. Γι'αυτό είπα "παίζει".

Ακούω προτάσεις. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

squat-sumo DLS - leg press - stiff leg DLs - glute kicks - seated calves raises - abs/hyperexte 

3Χ8 

 

στάνιαρα ! 

 

 

υ.γ ευτυχώς, δεν κάνω μετά τα βάρη αερόβιο και νιώθω άνθρωπος. κοινώς, δεν υπερπροπονούμαι 

 

τώρα σοβαρά για μένα όποιος και καλά έχει κουράγια μετά από προπόνηση να κάνει "αερόβιο" για μένα δεν τα δεινει όλα στη προπόνηση. αλλα εγώ κάνω full body δεν έχω δοκιμάσει ποτέ splits

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής έχω ταξιδέψει από πάνω ως κάτω, αλλά Ευβοϊκό μεριά. Αιγαίο ακούμπησα προς Κάρυστο μεριά. Γι'αυτό είπα "παίζει".

Ακούω προτάσεις. :D

Κορασίδα,Μουρτερή προς τον βράχο,Χερόμυλος,Λιμνιώνας ,Αγ.Δημήτριος,Χιλιαδού (αν και πολύ τουριστική για τα γούστα μου) κ.λ.π για παραλίες. Για βουνά όρεξη νάχεις για γκρεμοτσακίδια :)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα σοβαρά για μένα όποιος και καλά έχει κουράγια μετά από προπόνηση να κάνει "αερόβιο" για μένα δεν τα δεινει όλα στη προπόνηση. αλλα εγώ κάνω full body δεν έχω δοκιμάσει ποτέ splits

 

Δεν παίζει ρόλο το σπλιτ. Και για μένα όταν η προπόνηση με αντίσταση είναι γύρω στα 45 λεπτά σε μαξ απόδοση, το να συζητάμε για αερόβιο είναι αστείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έκανα πέρισυ, μια ώρα σχεδόν βάρη και κάνα 30΄ αερόβιο. δεν βγαίνει, παίζει να καταβόλιζα μύες από λίπος. και γενικά πολύ υποτονικά. 
τώρα πάω τα δίνω όλα ψυχή τε και σώματι και μετά νιώθω "πρησμένη" θεά.  B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπε τι να κάνω προληπτικά, (στάση σώματος, πως να κάθομαι, ασκήσεις να κάνω, να αποφεύγω κ.ο.κ ) ώστε οι δύο σπόνδυλοι να μην υφίστανται πίεση και να μην πιέζουν το σχετικό νεύρο που προκαλεί τον πόνο.... 

OK τότε, ακολουθείς πιστά τα όσα σου είπε και προγραμματίζεις τακτικές επισκέψεις για επισκόπηση της βελτίωσης ή/και προσαρμογή των ασκήσεων κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα σοβαρά για μένα όποιος και καλά έχει κουράγια μετά από προπόνηση να κάνει "αερόβιο" για μένα δεν τα δεινει όλα στη προπόνηση. αλλα εγώ κάνω full body δεν έχω δοκιμάσει ποτέ splits

 

Προσωπικά το τρέξιμο στην αρχή και στο τέλος της προπόνησης νιώθω ότι με βοηθάει...

- στην αρχή για να ζεσταθεί όλο το σώμα, για να μην κινδυνέψω με τραυματισμό

- στο τέλος πάλι για τον ίδιο λόγο, με βοηθάει να "επανέλθω" σε μια πιο ισορροπημένη κατάσταση...από εκεί που δουλεύουν χωριστά οι μυς, με έμφαση στο βάρος, 10-15 λεπτά τρέξιμο στον διάδρομο με βοηθάει για να φύγει το σφίξιμο, και μειώνονται και οι πόνοι/πιασίματα μετά τη προπόνηση.

 

...τελειώνοντας τη προπόνηση μπορεί να μην αντέχει κανείς στην ιδέα της αερόβιας, αλλά νομίζω αν πιεστεί και βγάλει ένα 10 λεπτο σε μέτρια προς υψηλή ταχύτητα (εγώ τρέχω 10λεπτά στα 14,5χλμ/ώρα, αφού κάνω ένα 3λεπτο γρήγορο περπάτημα και ένα 5λεπτο στα 10-12χλμ/ώρα, μπορεί να νιώσει καλύτερα.

 

...σε μένα έτσι συμβαίνει τουλάχιστον, αλλά ίσως έχει και σχέση με τον τρόπο που έχει συνηθίσει το σώμα του καθενός να γυμνάζεται...εγώ έχοντας κάνει για χρόνια αντισφαίριση, αν δεν κάνω αερόβια νιώθω ότι δεν γυμνάζομαι, όσο και να "δώσω" στα βάρη, κάτι μου λείπει.

 

Στα βάρη γυμνάζομαι μέχρι "failure" σε κάθε όργανο (στα δύο από τα 3 σετ, στο πρώτο φθάνω 2-3 επαναλήψεις κοντά στην αποτυχία αλλά δεν φθάνω μέχρι εκεί.) και κάνω συνολικά γύρω στα 10 όργανα και χωριστά κοιλιακούς/ραχιαίους.

 

...αν κάποιος νιώθει ράκος μετά τα βάρη, αυτό μπορέι να σημαίνει ότι κουράστηκε πολύ το κεντρικό νευρικό σύστημα, κι αυτό παρά την ικανοποίηση που δίνει για την καταβληθείσα προσπάθεια, δεν νομίζω πως είναι καλό, καθώς είναι καταβολικό για τον οργανισμό...

 

...μερικοί σύνδεσμοι για την "μεθόδευση" της αποτυχίας στην άσκηση με βάρη

https://www.bodybuilding.com/fun/ask-the-muscle-prof-training-to-failure-helping-or-hurting-me.html

http://www.bornfitness.com/training-to-failure-5-questions-you-need-to-answer/

 

 

Το θέμα του συνδυασμού της αερόβιας με τα βάρη είχε συζητηθεί αρκετά πριν από μερικούς μήνες βάσει ενός καλου συνδέσμου που είχε δώσει ο bosei...εδώ...

...είχα κάνει μια κωδικοποίηση των ευρημάτων καθώς και μια σύνοψη στο τέλος του δικού μου μηνύματος

(ακολουθεί η σύνοψη)

 

 

6) Συνολικά/Συμπερασματικά, ενώ συνολικά η αερόβια πριν την άσκηση με βάρη μειώνει την απόδοση στατιστικά

- ο βαθμός μείωσης ποικίλει σημαντικά ανά άσκηση με βάρη

- και μπορεί να ποικίλει κατά πολύ αναλόγως της τροπικότητας της έντασης (επαναλήψεις, μέγιστο βάρος, μικρότερο διάλειμμα κοκ) των ασκήσεων με βάρη

- κι εξαρτάται από το είδος της αερόβιας που προηγήθηκε (με παρόμοια κριτήρια τροπικότητας της έντασης)

- καθώς κι από το μεσοδιάστημα μεταξύ αερόβιας και αντιστάσεων

- αλλά κι από τη πρότερη εμπειρία του ασκούμενου σε συγκεκριμένες ασκήσεις

 

...συνεπώς η παρούσα έρευνα αφήνει επαρκές περιθώριο για ποικίλες διαρθρώσεις ασκήσεων αερόβιας / βαρών, αναλόγως των επιμέρους στόχων που έχει κανείς...γενικών ή ειδικών.

Γενικά πάντως

- δεν προτείνεται η αερόβια να προηγείται ασκήσεων που κινητοποιούν σημαντικά το κάτω μέρος του σώματος

- για το πάνω μέρος οι αποκλίσεις είναι μικρότερες.

 

Large effect sizes were observed for lower-body muscle strength and power reductions with power more susceptible to attenuation than strength (48).

They reported that AE mode (i.e., running more than cycling), frequency, and duration were significantly related to the incompatibility (48).

The magnitude of incompatibility depends on the individual’s training status, training modesperformance tests used, sequencing of AE and RT, and the volume, frequency, and intensity of AE and RT 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνω βαριά αερόβια (σάκο) πριν από τα βάρη εδώ και κάνα εξάμηνο και η πτώση στις επιδόσεις μου στα βάρη είναι μεταξύ 5-10% (συγκριτικά με το να ξεκινήσω με βάρη χωρίς αερόβια). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εγώ κάνω 5' indoor rowing πριν τα βάρη μετά 45' βάρη και στο τέλος 5' - 10' ποδήλατο είτε στατικό είτε spin για καλύτερη αιμάτωση των ποδιών και στο τέλος διατάσεις. όλη μου η έκρηξη γίνεται στα βάρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνω βαριά αερόβια (σάκο) πριν από τα βάρη εδώ και κάνα εξάμηνο και η πτώση στις επιδόσεις μου στα βάρη είναι μεταξύ 5-10% (συγκριτικά με το να ξεκινήσω με βάρη χωρίς αερόβια). 

 

Όπως έλεγε η έρευνα, το αν και το πόσο θα επηρεαστεί η επίδοση στα βάρη εξαρτάται:

- από το είδος της αερόβιας και τις τροπικότητές της (διαφορετικά κριτήρια έντασης)

- από το είδος των ασκήσεων με βάρη (και τα εφαρμοζόμενα κριτήρια έντασης, τη σειρά των ασκήσεων κ.α.)

- από το διάλειμμα που μεσολαβεί μεταξύ των δύο κ.α..

 

Κανείς δεν είπε ότι δεν επηρεάζει η αερόβια τις επιδόσεις στα βάρη, αλλά αυτό ποικίλει σημαντικά ανάλογα με τις ασκήσεις που εκτελούνται...

 

...οπότε ο συνδυασμός των δύο δεν είναι καθόλου απαγορευτικός...εξαρτάται από τις ασκήσεις και τον τρόπο διάρθρωσής τους μέσα στο πρόγραμμα...

...η ουσία βρίσκεται στις λεπτομέρειες και θα πρέπει κάποιος να διαβάσει την έρευνα για να βγάλει άκρη...

Eγω αεροβιο(διαδρομο)  κανω παντα με την προπονηση με βαρη  εκτος απο την μερα/μερες ποδιων που δεν κανω .

 

Στην έρευνα αναφέρει συγκεκριμένα ότι οι ασκήσεις του κάτω σώματος (ποδιών) επηρεάζονται περισσότερο από την αερόβια, παρά εκείνες του πάνω σώματος, σαφώς.

 

Για μένα πάντως το μέτριας ένταξης τρέξιμο στο τέλος του προγράμματος λειτουργεί αποθεραπευτικά...δεν μιλάμε πλέον για επιδόσεις, αλλά για την διαδικασία αποκατάστασης...

...κινητοποιούνται όλοι οι μυς πάλι μαζί, ζεσταίνεται ολόκληρο το σώμα, φεύγει το σφίξιμο και δεν νιώθω τόσο έντονη ανάγκη για διατάσεις κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάθομαι και βλέπω "10.000 calories challenges" στο youtube, όταν προσπαθώ να κρατήσω θερμιδικό έλλειμμα;

...δεν καταλαβαίνω...

 

https://www.youtube.com/watch?v=EPI5cuq3NPU

 

https://www.youtube.com/watch?v=j6cIbIvEGJM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...