Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα..

Φίλε Γιάννη η γυμνάστρια μου μου το πρότεινε για πιο γρήγορα αποτελέσματά.

Είμαι 1.76 77κ και στόχος είναι να κανω ένα ωραίο σώμα.. Διατροφή δυστυχώς δεν κάνω γιατί τώρα πρόσφατα μετακόμισα μόνος μου και δεν τα έχω με την μαγειρική.. Αλλά τελευταία προσπαθώ να κόψω το ψωμί και τέτοια και να τρώω φρούτα.

Φίλε Κώστα για πιο λόγο να ξέρω με μετράω θερμίδες.?μια ζωή είμαι αδύνατος και δεν με ένοιαζε τι θα φάω και εάν θα έχω πρόβλημα... Και πότε δεν είχα... Τώρα εάν πλέον πρεπε να ξέρω είναι άλλο θέμα.

Ευχαριστώ

φτιάξε λίγο την διατροφή σου. Δε λέω να μετράς θερμίδες αλλά δεν έχει νόημα να πίνεις την πρωτεΐνη με κόκα κόλα ή μετά τη προπόνηση να τρως πίτσα. Δε θα δεις ποτέ αποτέλεσμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

φτιάξε λίγο την διατροφή σου. Δε λέω να μετράς θερμίδες αλλά δεν έχει νόημα να πίνεις την πρωτεΐνη με κόκα κόλα ή μετά τη προπόνηση να τρως πίτσα. Δε θα δεις ποτέ αποτέλεσμα.

Όχι δεν το κάμω αυτο... Αλλά τώρα που είπες κολα... Πίνω πολύ πορτοκαλάδα εγώ... Είναι το ίδιο σκατα με την κόλα?

Μιας και μιλάμε για αυτά... Το πρωί μετά την πρωτεΐνη πίνω ένα νες στα καπάκια... Μαλακια κάνω?

Γενικά πίτσες κτλπ τα έχω κόψει... Όπως και το ψωμί όσο μπορώ. Και έξω όταν βγαίνω παίρνω κοτόπουλο αντί για χοιρινό. Αυτά με την διατροφή.

 

Πρωτεΐνη έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν το κάμω αυτο... Αλλά τώρα που είπες κολα... Πίνω πολύ πορτοκαλάδα εγώ... Είναι το ίδιο σκατα με την κόλα?

Μιας και μιλάμε για αυτά... Το πρωί μετά την πρωτεΐνη πίνω ένα νες στα καπάκια... Μαλακια κάνω?

Γενικά πίτσες κτλπ τα έχω κόψει... Όπως και το ψωμί όσο μπορώ. Και έξω όταν βγαίνω παίρνω κοτόπουλο αντί για χοιρινό. Αυτά με την διατροφή.

 

Πρωτεΐνη έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό?

αν εννοεις πορτοκαλαδα σε στυλ αναψυκτικο ειναι πιτα στην ζαχαρη χωρις κανενα οφελος.αν μιλαμε για φυσικη πορτοκαλαδα ναι πολυ καλυτερο.γενικως τα αναψυκτικα προσπαθησε να τα βγαλεις εξω απο την ζωη σου.o nes δεν ειναι οτι θα σου χαλασει την διατροφη αλλα σαν καφες ειναι λιγο χαλια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τον Σεπτέμβριο που τελειωσα τον στρατο δηλαδη ουτε χρονο.

 

Τωρα το ειδα,βιαζεσαι πολυ να γινεις ντουλαπας,και τρως σαν μοσχαρακι.Δεν μπαινουν τοσο ευκολα τα μυικα κιλα.Κοψε μασα ,πεσε σε κιλα.Για εμενα δεν υπαρχει κατι χειροτερο απο τον χοντρο γυμνασμενο[ναι μαλλον ο χοντρος χοντρος ειναι χειροτερο]/

Ρε παιδιά τι φάση,και εγώ όταν έπαιρνα συμπληρώμα πρωτεΐνης (my protein) είχα ακριβώς το ίδιο θέμα,άπο τότε που σταματηςα υποχωρηςε η ακμή.Λετε να φταίει η πρωτεΐνη μόνο της συγκεκριμένης εταιρίας;

 

Καμια τροφη δεν προκαλει ακμη.Ακμη εχεις μαλλον ισως και λιπαρο δερμα και απλα καποιες τροφες την κανουν χειροτερη και βλεπεις σπυρακια.Τα σπυρακια δεν εχουν θεμα με την διατροφη παρα μονο αν εχεις ακμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια τροφη δεν προκαλει ακμη.Ακμη εχεις μαλλον ισως και λιπαρο δερμα και απλα καποιες τροφες την κανουν χειροτερη και βλεπεις σπυρακια.Τα σπυρακια δεν εχουν θεμα με την διατροφη παρα μονο αν εχεις ακμη.

source? Εχεις κατι να το στηριξεις αυτο περα απο την φαντασια σου?

 

γιατι εγω εχω

 

α. http://www.jaad.org/article/S0190-9622(04)02158-9/abstract?cc=y=

 

β. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0190962207024024

 

γ. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3470941/

 

το παραδοσιακο γαλα περιεχει ορμονες η καταναλωση των οποιων σε υψηλους βαθμους (whey+γαλα+γιαουρτια κλπ.) μπορει και να  προκαλεσει εξαρση στην ηδη υπαρχουσα ακμη σου αλλα και να προκαλεσει ακμη χωρις κανενα ιστορικο ακμης. 

 

edit: δεν σημαινει οτι αυτο ισχυει καθολικα για το 100% του πληθυσμου προφανως. Σιγουρα υπαρχουν ατομα τα οποια δεν επιραζονται καθολου η δεν επιρεαζονται αρκετα για να εχουν συμπτωματα. Αλλα το "καμια τροφη δεν προκαλει ακμη" μονο και μονο λογω της απολυτης φυσης του σχολιου ειναι ευγενικα τοποθετωντας το ανιδεο σχολιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά με υγίεια.

Έχει να προτείνει κανείς κανένα δοκιμασμένο αποχυμωτή καλό για φρούτα, λαχανικά;

Με ενδιαφέρει πρωτίστως για μήλα,πορτοκάλια,καρότα,λεμόνια,αχλάδια,βερυκοκα,ροδάκινα

και απο λαχανικά μαρούλι,σπανάκι,παντζάρι ή οτιδήποτε άλλο.

Αν δεν έχει πολυ κόπο στο πλύσιμο ακόμα καλύτερα.

Budget να μείνουμε σε οικονομικά πλαισια όσο μπορούμε, γιατι έχω δει κάτι αργους αποχυμωτές 500 και κάτι ευρώ(λογικά είδαν το ντοκιμαντερ απο το netflix και αυτοί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Εδώ και δύο μήνες ξεκίνησα γυμναστήριο... Και το έχω δει πολύ ζεστά το θέμα και Συνεχιζω (παλιότερα σταματούσα στις 2 βδομάδες).

Η γυμνάστρια μου, μου προτείνε την πρωτεΐνη bmxx Max gain turbo.

Είναι καλό? Το έχετε πάρει? Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο?

Ευχαριστώ

Κοίτα φίλε,αυτό πρώτα από όλα δεν είναι πρωτεΐνη . Φάε ένα σουβλάκι ,πιο καλά και αγνά συστατικά έχει. Μάθε να τρώς και άσε τις σκόνες.

Φαντάζομαι το συμπλήρωμα που έβαλες πουλιέται στο γυμναστήριο που πας η θα στο προμηθεύσει η γυμνάστριά σου Ε;

Έτσι για το γαμώτο σου βάζω μια φώτο πιο κάτω με τα συστατικά αυτού που σου πρότειναν και δίπλα μιας γνωστής καλής πρωτεΐνης.

Χρόνια πολλά με υγίεια.

Έχει να προτείνει κανείς κανένα δοκιμασμένο αποχυμωτή καλό για φρούτα, λαχανικά;

Με ενδιαφέρει πρωτίστως για μήλα,πορτοκάλια,καρότα,λεμόνια,αχλάδια,βερυκοκα,ροδάκινα

και απο λαχανικά μαρούλι,σπανάκι,παντζάρι ή οτιδήποτε άλλο.

Αν δεν έχει πολυ κόπο στο πλύσιμο ακόμα καλύτερα.

Budget να μείνουμε σε οικονομικά πλαισια όσο μπορούμε, γιατι έχω δει κάτι αργους αποχυμωτές 500 και κάτι ευρώ(λογικά είδαν το ντοκιμαντερ απο το netflix και αυτοί).

Ότι ψιλιάζεσαι ισχύει. Έχει τόσο μανούρα στο καθάρισμα μετά που προσωπικά τον έχω βγάλει σε αχρηστία δυστυχώς...

post-68421-0-19991600-1492451895_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Αν καταλαβαινω καλά του προτείνει πρωτεΐνη (@@ ποσότητα /100γρ) με κρεατινη.

 

Ενδεικτικά ένα total 0% εχει 17.5γρ πρωτεινη. Αν βγάλεις απο την εξισωση τα bcaas για τα οποια δε μπορω να εχω γνώμη (για το total).

gr_nutrition_plain_total_0_170g_0.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα φίλε,αυτό πρώτα από όλα δεν είναι πρωτεΐνη . Φάε ένα σουβλάκι ,πιο καλά και αγνά συστατικά έχει. Μάθε να τρώς και άσε τις σκόνες.

Φαντάζομαι το συμπλήρωμα που έβαλες πουλιέται στο γυμναστήριο που πας η θα στο προμηθεύσει η γυμνάστριά σου Ε;

Έτσι για το γαμώτο σου βάζω μια φώτο πιο κάτω με τα συστατικά αυτού που σου πρότειναν και δίπλα μιας γνωστής καλής πρωτεΐνης.

Ότι ψιλιάζεσαι ισχύει. Έχει τόσο μανούρα στο καθάρισμα μετά που προσωπικά τον έχω βγάλει σε αχρηστία δυστυχώς...

 

To να παρει κάποιος gainer που ειναι πολυ αδύνατος και τρώει με το ζορι για να παρει γρήγορα καποια κιλα το καταλαβαινω ,αλλα λεει οτι ειναι  1.76 77κ ,δηλαδή εχει αρκετα κιλά γαι το ύψος του και φανταζομαι δεν ειναι "μυικά" ,τι ανοησία πρεπει να ακούγετε σε αυτα τα γυμναστήρια ε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα φίλε,αυτό πρώτα από όλα δεν είναι πρωτεΐνη . Φάε ένα σουβλάκι ,πιο καλά και αγνά συστατικά έχει. Μάθε να τρώς και άσε τις σκόνες.

Φαντάζομαι το συμπλήρωμα που έβαλες πουλιέται στο γυμναστήριο που πας η θα στο προμηθεύσει η γυμνάστριά σου Ε;

Έτσι για το γαμώτο σου βάζω μια φώτο πιο κάτω με τα συστατικά αυτού που σου πρότειναν και δίπλα μιας γνωστής καλής πρωτεΐνης.

Ότι ψιλιάζεσαι ισχύει. Έχει τόσο μανούρα στο καθάρισμα μετά που προσωπικά τον έχω βγάλει σε αχρηστία δυστυχώς...

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν ξέρω να "διαβάζω" την ταμπέλα για να καταλάβω πιο είναι καλό και πιο όχι.

Την πρωτεΐνη δεν μου την δίνει στην ουσία η γυμνάστρια αλλά μου προτείνε απλά να πάω σε ένα κατάστημα που συνεργάζεται και να ζητήσω. Και δεν νομίζω να παίρνει ποσοστά μιας και στο νετ ίδια τιμή έχει.

 

Αυτό που παίρνω έχει κρεατινη κτλπ.? Ρωτάω γιατί με μπέρδεψε το επόμενο σχόλιο από το δικό σου.

Έχεις να προτείνεις κάτι πιο καθαρό εσύ? Άμα μπορείς. Και σε μνμ.

 

Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι πρωτεινη σε σκόνη, χρειάζεσαι πρωτεινη σε τροφή. Μπορεί να σου πάρει λίγο καιρό να το καταλάβεις. Ο καιρός που θα σου πάρει θα ειναι ο καιρός που θα χάσεις αλλα δε γαμεις, όλοι τα ίδια λάθη κάναμε στην αρχή.

 

Χρειάζεσαι πάνω απο 1,5 γρ ανα κιλό σωματικού βάρους, άρα τουλάχιστον 120γρ τη μερα. Επίσης χρειάζεσαι υδατανθρακα και καλό λίπος.

Πρόσθεσε σε αυτα ολα τα απαραίτητα μικροσυστατικα για να λειτουργήσει σωστά ο οργανισμός. Βιταμίνες, ανόργανα μέταλλα, μαγνήσιο, αντιοξειδωτικά, κτλ. Το σωστό φαγητό ειναι πολύ παραπάνω απο θερμιδες.

 

Μην ξεχνάς καλο ύπνο. Οι μυς τότε πλάθονται. Και φυσικά τότε το σωμα αναπληρώνει τη χαμένη ενέργεια.

 

Αν τα κανεις σωστά τα τρία άνωθεν, εισαι σε καλο δρόμο για το επόμενο βήμα, που ειναι φυσικά να γυμνάζεσαι σωστά. Αλλα τα 3 πρώτα προηγούνται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδάκια (μικρά, μεγάλα), χρόνια μας καλά! Έχω ένα διήμερο που έχω φάει όσο γλυκό δεν έφαγα τους περασμένους 4 μήνες. Σήμερα μοίρασα ό,τι μου είχε απομείνει στους οικείους μου να μην τα σκέφτομαι και επιστρέφω πίσω στις καλές μου συνήθειες. 

 

Ορισμένα άτομα εδώ έχουν κερδίσει την εκτίμηση και το σεβασμό μου για τις γνώσεις ή τις προσπάθειές τους με συνέπεια και ακριβώς επειδή σας εκτιμώ, θέλω κι εγώ να κάνω μιαν ερώτηση με τη σειρά μου. Η εικόνες που σας παραθέτω απέχουν η μια από την άλλη τρεις μήνες δειλής εκγύμνασης μετά από περίπου 10 χρόνια απραξίας και διατροφής yo-yo. Στη φάση της πρώτης εικόνας είχα ένα μήνα που είχα ξεκινήσει τη γυμναστική και ήταν η πρώτη φωτογραφία που τράβηξα γιατί τότε είδα λίγο πιο σοβαρά το δεύτερο σκέλος, εκείνο της διατροφής. 

 

Κινούμαι ισοθερμιδικά, το λίπος φεύγει αργά αργά και το σώμα δείχνει να δένει με τον ίδιο ρυθμό. Φροντίζω να παίρνω καθημερινά γύρω στα 100g πρωτείνης από γιαούρτι, τυρί χαμηλών λιπαρών, κοτόπουλο, αυγά, το λίπος δεν ξεπερνά τα 52g και προέρχεται κυρίως από ωμό ελαιόλαδο, ξηρούς καρπούς, φυστικοβούτυρο και ό,τι μένει είναι υδατάνθρακας από μακαρόνια ολικής, ψωμί ολικής, πατάτα βραστή ή φούρνου, όσπρια. Πολλές φορές διαβάζω να γράφετε πως ό,τι δουλεύει δεν το πειράζουμε, αλλά η ερώτησή μου είναι, δουλεύει όντως όσο καλά θα μπορούσε; Καμιά παρατήρηση, do's and don'ts ευπρόσδεκτα όλα. Δυστυχώς δεν υπάρχει κανείς στο περιβάλλον μου με γνώσεις ώστε να βοηθήσει.

 

 

 

2017-04-17_zpsbdfh6q8k.png

 

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Εδώ και δύο μήνες ξεκίνησα γυμναστήριο... Και το έχω δει πολύ ζεστά το θέμα και Συνεχιζω (παλιότερα σταματούσα στις 2 βδομάδες).

Η γυμνάστρια μου, μου προτείνε την πρωτεΐνη bmxx Max gain turbo.

Είναι καλό? Το έχετε πάρει? Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο?

Ευχαριστώ

Gain βλεπω,τουρμπο βλεπω. Ζαχαρη θαναι.

 

 

Λοιπον, θα παρεις μια "γρηγορη" και θα την πινςις μετα την γυμναστικη.

 

Αν εισαι νορμαλ και οχι χοντρος, τοτε θελεις 1.5-1.8γρ επι τα κιλα σου (εξαρταται το τι κανεις στη μερα), αλλιως 2+γρ ανα μυικο κιλο. Εδω θα κατσεξς να δεις αν η τροφη σου τα παρεχει. Αν στα παρεχει τοτε εισαι οκ, αν οχι τοτε θα παρεις και μια αργη σκονη ή τιποτα μπαρες και θα παιδνεις τοσο οσο σου λειπει.

 

 

Μη πετας τα λεφτα σου σε τουρμπο και γω δεν ξερω τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν ξέρω να "διαβάζω" την ταμπέλα για να καταλάβω πιο είναι καλό και πιο όχι.

Την πρωτεΐνη δεν μου την δίνει στην ουσία η γυμνάστρια αλλά μου προτείνε απλά να πάω σε ένα κατάστημα που συνεργάζεται και να ζητήσω. Και δεν νομίζω να παίρνει ποσοστά μιας και στο νετ ίδια τιμή έχει.

 

Αυτό που παίρνω έχει κρεατινη κτλπ.? Ρωτάω γιατί με μπέρδεψε το επόμενο σχόλιο από το δικό σου.

Έχεις να προτείνεις κάτι πιο καθαρό εσύ? Άμα μπορείς. Και σε μνμ.

 

Σε ευχαριστώ

Διάβασε προσεκτικά την απάντηση του Γιάννη,πάρε μια ιδέα της διατροφής της toxo. Aν θες και καλά σκόνη πρωτείνης, παίρνε  ένα σκουπάκι αμέσως μετά το τέλος της γυμναστικής σου σαν αυτή που πόσταρα  δεξιά στην σύγκριση

Παιδάκια (μικρά, μεγάλα), χρόνια μας καλά! Έχω ένα διήμερο που έχω φάει όσο γλυκό δεν έφαγα τους περασμένους 4 μήνες. Σήμερα μοίρασα ό,τι μου είχε απομείνει στους οικείους μου να μην τα σκέφτομαι και επιστρέφω πίσω στις καλές μου συνήθειες. 

 

Ορισμένα άτομα εδώ έχουν κερδίσει την εκτίμηση και το σεβασμό μου για τις γνώσεις ή τις προσπάθειές τους με συνέπεια και ακριβώς επειδή σας εκτιμώ, θέλω κι εγώ να κάνω μιαν ερώτηση με τη σειρά μου. Η εικόνες που σας παραθέτω απέχουν η μια από την άλλη τρεις μήνες δειλής εκγύμνασης μετά από περίπου 10 χρόνια απραξίας και διατροφής yo-yo. Στη φάση της πρώτης εικόνας είχα ένα μήνα που είχα ξεκινήσει τη γυμναστική και ήταν η πρώτη φωτογραφία που τράβηξα γιατί τότε είδα λίγο πιο σοβαρά το δεύτερο σκέλος, εκείνο της διατροφής. 

 

Κινούμαι ισοθερμιδικά, το λίπος φεύγει αργά αργά και το σώμα δείχνει να δένει με τον ίδιο ρυθμό. Φροντίζω να παίρνω καθημερινά γύρω στα 100g πρωτείνης από γιαούρτι, τυρί χαμηλών λιπαρών, κοτόπουλο, αυγά, το λίπος δεν ξεπερνά τα 52g και προέρχεται κυρίως από ωμό ελαιόλαδο, ξηρούς καρπούς, φυστικοβούτυρο και ό,τι μένει είναι υδατάνθρακας από μακαρόνια ολικής, ψωμί ολικής, πατάτα βραστή ή φούρνου, όσπρια. Πολλές φορές διαβάζω να γράφετε πως ό,τι δουλεύει δεν το πειράζουμε, αλλά η ερώτησή μου είναι, δουλεύει όντως όσο καλά θα μπορούσε; Καμιά παρατήρηση, do's and don'ts ευπρόσδεκτα όλα. Δυστυχώς δεν υπάρχει κανείς στο περιβάλλον μου με γνώσεις ώστε να βοηθήσει.

 

 

 

2017-04-17_zpsbdfh6q8k.png

 

 

Με μηδαμινή εμπειρία στο bodybuilding αυτό που βλέπω είναι ότι μειώθηκε η περιφέρεια στους μηρούς , ο κορμός δένει και οι κοιλιακοί άρχισαν να ξεχωρίζουν. Οι δέλτο σκάσαν μύτη.

Πολύ καλό αποτέλεσμα για μόνο 3 μήνες προσπάθεια. Πρέπει να είσαι αφοσιωμένη και μικρή στην ηλικία

Πιο πολλά θα σου πουν οι έμπειροι το πρωί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...