Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πράσινα λαχανικά να ξέρεις υπάρχουν ακόμα και σε keto diets , δεν θα πρέπει ποτέ να τα ξεχνάς γιατι θα αρχίσουν πέρα απο τις ελλείψεις και τα γαστρεντερικά προβλήματα 

Επίσης τα λιπαρά σου που ειναι ? 

Χοιρινό λαιμό το μεσημέρι και απο αύριο λάδι στην σαλάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Καλησπέρα, πρώτη φορά γράφω εδώ, συνήθως είμουν στο "Anti-...". Έχω αρχίσει μια "δίαιτα", αν μπορώ να την αποκαλέσω έτσι, την γνωστή ως χημική δίαιτα ή Zero Carbs Diet. Πήρα την απόφαση γιατί εγώ και το άθφονο κρέας πάμε μαζί, προσπάθησα και άλλες δίαιτες αλλά πεινούσα. Ξέρω πως δεν είναι ότι καλύτερο για τον οργανισμό, μπορεί και ότι χειρότερο, αλλά μέσα στις 4 μέρες που βρίσκομαι στην δίαιτα αυτή έχω δει αρκετά ενθαρρυτικά αποτελέσματα στην ζυγαριά. Για να μην σας κουράζω, γράφω εδώ γιατί έχω ένα πρόβλημα, η μόνη μου λύση για μην αρχίσει να τρελένεται ο οργανισμός μου ήταν να πάρω πολυβιταμινες, έψαξα τι χρειαζόμουν περισσότερο (βιταμίνη C - K , ασβέστιο) αλλά δεν είχα ψάξει το πόσο, λέω θα έχουν φτιαχτεί για να πληρούν τις ημερήσιες ποσοτητες που χριάζεται ο οργανισμός. Έρχομαι σπίτι και λέω ας ψάξω για να είμαι σίγουρος και εδώ και ώρα έχω κολλήσει στην βιταμίνη C, το δισκίο μου δίνει 1000mg βιταμίνης C και στο ίντερνετ διαβάζω ότι χρειαζόμαστε κοντά στα 90mg. Τι ίσχύει; Το δισκίο περιέχει την δεκαπλάσια και παραπάνω βιταμίνη C από αυτό που χρειάζομαι. Μπορείτε να βοηθήσετε; Έχετε μηπώς κάποιο πίνακα που να δείχνει πόσο χρειαζόμαστε από κάθε βιταμίνη ημηρεσίως; Ευχαριστώ και ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα με το κατεβατό.

περα απο την διστροφη που κανεις γυμναζεσαι με οποιονδηποτε τροπο γιατι δεν βλεπω κατι να γραφεις.??εστω και ενα περπατημα ειναι καλο οχι μονο σωματικα οτι θα γυμναστεις οτι θα καψεις καποιες θερμιδες απλα και ψυχολογικα οτι κανεις κατι που σε γεμιζει και ταυτοχρονα σε απομακρυνει καπως περισσοτερο απο το να σκεφτεσαι οτι πρεπει να φαω και οτι πειναω.σε ολο τον αγωνα μετραει και η ψυχολογια.αμα πχ καθεσαι σπιτι δεν βοηθαει πολυ.δεν ξερω ποσο ελευθερο χρονο εχεις αλλα ολο και καπου μπορεις να στριμωξεις το περπατημα η κατι outdoor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περπατάω 30 λεπτά αν είμαι μόνος μ, κανα δύωρο αν έχω καλή παρέα και μιλάμε. Περιμένω να χάσω μερικά κιλά, να νιώσω πιο ελαφρής και θα ψάξω κανά πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περπατάω 30 λεπτά αν είμαι μόνος μ, κανα δύωρο αν έχω καλή παρέα και μιλάμε. Περιμένω να χάσω μερικά κιλά, να νιώσω πιο ελαφρής και θα ψάξω κανά πρόγραμμα.

οτι βγαινεις εστω για ενα περπατημα ειναι καλο εστω μια αρχη απο το να μην εβγαινες.προσπαθησε να περπατας μαι νεες διαδρομες για να σου ειναι πιο ευχαριστο το περπατημα να μην βλεπεις συνεχεια το ιδιο μοτιβο.επισης λιγο μουσικουλα κανει το περπατημα πιο ευχαριστο.γενικως οσο πιο απασχολημενο το μυαλο τοσο καλυτερο
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι με τη Δήμητρα. Οι περισσότεροι διαμορφώνουν γούστο από τις εμπειρίες τους. Υπάρχει ομορφιά και θαυμασμός όταν ξέρεις κάτι πως αποκτήθηκε. Αλλιώς είναι το mainstream γούστο , που έχουν όλοι . Παρακάτω η καρακουκλάρα , αλλά και άλλο ένα σώμα που αρέσει σε μένα , γιατί ξέρω πως αποκτήθηκε .  

joy-victoria-fitness-baddie1.jpg

 

17884279_863110873826678_355767737342306Boom-Cycle-Instructors-23.10.1432857.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λοιπον τα καλα νεα ειναι πως αυτο που μου προτεινατε με λιγοτερη αεροβικη και focus στα βαρη φαινεται να λειτουργει καλυτερα. Δηλαδη το προγραμμα με τα βαρη μου βγαινει σαφως πιο ευκολα απο πριν που ελιωνα στον διαδρομο πριν ξεκινησω και κατεληγα να σηκωνω βαρη ψοφιος.

 

Τα κακα νεα ειναι πως πλεον απο κει που εκανα 50λεπτα αεροβικη (πριν και μετα τα βαρη μοιρασμενα) τωρα κανω μονο μισαωρο μετα τα βαρη. 

 

Πως προτεινετε να τη δω τη φαση, "δεν μπορουμε να τα χουμε ολα, δωσε βαση στα βαρη" ή "λιωσε μετα τα βαρη στην αεροβικη μεχρι να φτασεις τα προηγουμενα 50 λεπτα"?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χέσε την αεροβική. Κράτα την στα 30 λεπτά (και πολλά είναι λολ)

 

Να μην αρχίσουμε για τα γενετικά στις γυναίκες παρεπιπτόντως, θα κλάψουνε μανούλες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολύ καλύτερο το μισάωρο μετά τα βάρη. 
 

θα σου πρότεινα να διαμοιράσεις την αερόβια από τα βάρη αν δεν τα αντέχεις μετά τα βάρη. τουτέστιν, περισσότερες μέρες στο γυμ. αν σου ακούγεται τοο ματς μείνε στην πρώτη πρότασή μου και διέγραψε τη δεύτερη. αρκούν 30' cardio after. δες πως λειτουργεί αυτό για αρχή, τήρησέ το με ευλάβεια και μετά θα συζητήσουμε τη δεύτερη πρότασή μου. γνώμη μου ... 


@Dakon, τέτοια νύφη για τον υιό εύχομαι (σε λίγα χρόνια )  :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι βγαινεις εστω για ενα περπατημα ειναι καλο εστω μια αρχη απο το να μην εβγαινες.προσπαθησε να περπατας μαι νεες διαδρομες για να σου ειναι πιο ευχαριστο το περπατημα να μην βλεπεις συνεχεια το ιδιο μοτιβο.επισης λιγο μουσικουλα κανει το περπατημα πιο ευχαριστο.γενικως οσο πιο απασχολημενο το μυαλο τοσο καλυτερο

αυτό ακριβώς προσπαθώ να κάνω, να φανταστέις επιλέγω διαδρομές ώστε να μην περνάω από το ίδιο μέρος 2 φορές (σκέψου σαν ένα μεγάλο κύκλο αντί για μια ευθεία και μετά παλι πίσω από τα ίδια σημεία. οι κυκλοι σε κάποιο στάδιο είναι αρκετά κουραστικό για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολύ καλύτερο το μισάωρο μετά τα βάρη. 

 

θα σου πρότεινα να διαμοιράσεις την αερόβια από τα βάρη αν δεν τα αντέχεις μετά τα βάρη. τουτέστιν, περισσότερες μέρες στο γυμ. αν σου ακούγεται τοο ματς μείνε στην πρώτη πρότασή μου και διέγραψε τη δεύτερη. αρκούν 30' cardio after. δες πως λειτουργεί αυτό για αρχή, τήρησέ το με ευλάβεια και μετά θα συζητήσουμε τη δεύτερη πρότασή μου. γνώμη μου ... 

@Dakon, τέτοια νύφη για τον υιό εύχομαι (σε λίγα χρόνια )  :-)

 

Αφού δεν έβαλα εγώ γαλανομάτα στο genepool της οικογένειας, ας βάλει ο γιός μου. Όλοι καστανοί και μελαχρινοί, νισάφι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

είναι πολύ καλύτερο το μισάωρο μετά τα βάρη. 

 

θα σου πρότεινα να διαμοιράσεις την αερόβια από τα βάρη αν δεν τα αντέχεις μετά τα βάρη. τουτέστιν, περισσότερες μέρες στο γυμ. αν σου ακούγεται τοο ματς μείνε στην πρώτη πρότασή μου και διέγραψε τη δεύτερη. αρκούν 30' cardio after. δες πως λειτουργεί αυτό για αρχή, τήρησέ το με ευλάβεια και μετά θα συζητήσουμε τη δεύτερη πρότασή μου. γνώμη μου ...

Περισσοτερες μερες στο γυμναστηρι δυστυχως δεν παιζουν, παω 3-4 φορες την εβδομαδα, καλη φαση και γουσταρω κιολας, αλλα αν το παω παραπανω θα παιξει zero προσωπικη ζωη ασε που το μισαωρο μετα βγαινει κομπλε :lol:

 

Ok λοιπον, το κραταω στα 30 cardio after. 

Αλλα ρε σεις εξηγηστε λιγο το εξης, το μυαλο μου εχει σκαλωσει στο more = better, αρα λογικα αν θεωρησουμε πως το προγραμμα με τα βαρη ειναι στανταρ πανω κατω, πως γινεται η περισσοτερη αεροβικη να ειναι αδιαφορη?

 

Σορι για την αγνοια ε, το δηλωνω ξεκαθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το more = better δεν βρίσκει ευρεία αποδοχή στο γυμναστηριακό κομμάτι 

είναι συνήθως συνώνυμο της υπερπροπόνησης.
δες το σαν ένα κέικ που το βάζεις στο φούρνο για ψήσιμο στα 40΄ έχει φουσκώσει, αν το αφήσεις παραπάνω ... καίγεται 
έτσι και το μυικό σύστημα 

κόψε τις πάστες φλώρες (κτλ) για να μη χρειαστεί έξτρα αερόβια άσκηση ... 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσοτερες μερες στο γυμναστηρι δυστυχως δεν παιζουν, παω 3-4 φορες την εβδομαδα, καλη φαση και γουσταρω κιολας, αλλα αν το παω παραπανω θα παιξει zero προσωπικη ζωη ασε που το μισαωρο μετα βγαινει κομπλε :lol:

 

Ok λοιπον, το κραταω στα 30 cardio after. 

Αλλα ρε σεις εξηγηστε λιγο το εξης, το μυαλο μου εχει σκαλωσει στο more = better, αρα λογικα αν θεωρησουμε πως το προγραμμα με τα βαρη ειναι στανταρ πανω κατω, πως γινεται η περισσοτερη αεροβικη να ειναι αδιαφορη?

 

Σορι για την αγνοια ε, το δηλωνω ξεκαθαρα.

 

 

more is better ακόμα και στην προπόνηση. Δυστυχώς όμως το σώμα από ένα σημείο και μετά και ανάλογα πολλούς παράγοντες, θα αρχίσει να απαιτεί και περισσότερα για να ανταπεξέλθει στην υπερπροπόνηση. Περισσότερο ύπνο, περισσότερο φαγητό , καλύτερο προγραμματισμό και εν τέλει φάρμακα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό ακριβώς προσπαθώ να κάνω, να φανταστέις επιλέγω διαδρομές ώστε να μην περνάω από το ίδιο μέρος 2 φορές (σκέψου σαν ένα μεγάλο κύκλο αντί για μια ευθεία και μετά παλι πίσω από τα ίδια σημεία. οι κυκλοι σε κάποιο στάδιο είναι αρκετά κουραστικό για μένα.

για αυτο ειπα οτι καλο ειναι καθε μερα να προσπαθεις να αλλαζεις διαδρομη.μετα μπορεις να την κανεις πιο γρηγορα για παραδειγμα.η μουσικη αν ακους κανει τα παντα πιο ευκλλα.επισης μπορεις πχ να πας καπου με μεταφορικο και να περπατησεις εκει.η να πας καπου για καφε κ περπατημα εκει.επισης ειναι ωραιο και σε κανει να θες να προσπαθησεις περισσοτερο οταν με καποιο προγραμμα καταγραφεις την διαδρομη σου μςε gps και βλςπεις τι εκανες.εχεις και στατιστικα στοιχεια.πχ αν εισαι αθηνα μπορεις μια μερα να παρεις τελεφερικ να πας μεχρι καζινο και απο εκει σε μια ωρα περπατημα για ενα καφε στο καταφυγιο για να αλλαξεις διαδρομη.φαντασια θελει.εγω πχ η αυτο το σαβατοκυριακο η το επομενο θελω να παω καλαβρυτα και να περπατησω την διαδρομη του οδοντωτου.το κανε ενας φιλος και θελω να δω πως ειναι.ορεξη θελει καλη ψυχολογια θελει να ανεβαινει το ηθικο και να πετυχαινεις στοxους.χωρις στοχο χωρις ψυχολογια δεν κανουμε τιποτα.το μισο της προσπαθειας ειναι η ψυχολογια :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...