Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Απλά θέλω να πω πως μερικές φορές υπάρχει απογοήτευση στην προσπάθεια που κάνει κάποιος έχοντας λανθασμένη εικόνα στο νου του ότι θα γίνει όπως ο τάδε ή η τάδε που είδε στο εξώφυλλο ή στo ινσταγραμ. Δεν βλέπει τα αποτελέσματα που θέλει και τα παρατάει.

καταλαβαίνω τι εννοείς κ όντως περνάνε λάθος εικόνα , αλλα προς τους άσχετους , όποιος ασχοληθεί πάνω απο 1-2 μήνες καταλαβαίνει τι συμβαίνει.

Πάντως αυτή ειναι άκυρη λογική απ την αρχή , κανείς δεν μπορεί να γίνει σαν κάποιον άλλο , μόνο καλύτερη version του εαυτού του 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

εδώ το 80% που ασχολείται δεν μπορεί να φτάσει το πραγματικό του natural όριο , δεν έχουν την όρεξη την ψυχική δύναμη και τη θέληση για να τα καταφέρουν. Μιλάω για Ελλάδα που έχουμε το τραγελαφικό "μου αρέσει όπως είμαι" επειδή βαριούνται και όταν τους πάρουν τα σκατά απ τα πόδια κ αρχίσουν να ελαφρένουν τα ρούχα λόγο εποχής οι ανασφάλιες kickάρουν και τρέχουν να συμαζέψουν τα ασημάζευτα. Αυτό το yo-yo μόνο καλό δεν ειναι , ούτε για την υγεία , ούτε για το όποιο αποτέλεσμα . Όχι μόνο δεν θα πλησιάσει τον άλλο που το έχει σαν τρόπο ζωής αλλα η διαφορά τους θα ειναι η μέρα με τη νύχτα , τα σώματα δεν φτιάχνονται σε 2 μήνες. 

 

Τέλος ας αφήσουμε τα φάρμακα εκτός , ξέρω κόσμο που μπήκε φάρμακο και ηταν σαν κακοί naturals γιατι δεν είχαν ιδέα απο διατροφή και πειθαρχία, τους έβλεπα και τράβαγα τα μαλλιά μου , να βάζει ο άλλος την υγεία του σε ρίσκο για να κάνει μια τρύπα στο νερό !

 

Ας αφήσουμε αυτή την κουβέντα στην άκρη , τουλάχιστον εδω μέσα την πλειοψηφία δεν την αφορά καν αυτό το επίπεδο του κάτι παραπάνω,

οι περισσότεροι θέλουν απλά να χάσουν κιλά και να φτιάξουν την υγεία τους , οπότε δεν τους αφορά αυτό το κομμάτι

όταν το κίνητρο της γυμναστικής σου (και όχι μόνο) έχει να κάνει κυρίως με την εμφάνιση δε το βρίσκεις αρκετά λογικό να οδηγηθείς σε λάθος επιλογές;

 

το ωραίο και γυμνασμένο σώμα σαν "παρενέργεια" της γυμναστικής σίγουρα είναι κάτι ευχάριστο και σου προκαλεί ωραία συναισθήματα, αλλά το να κυνηγάς συγκεκριμένου τύπου εμφάνιση ανάλογα με τη μόδα και τις επιταγές της κάθε εποχής, ακόμα και αν το δικό σου σώμα δε μπορεί εύκολα να μπει σε συγκεκριμένο καλούπι δεν είναι απαραίτητα και το καλύτερο για σένα 

 

σε ο,τι αφορά αυτούς που ζουν στο γυμναστήριο (φαρμακωμένοι και μη) εγώ προσωπικά θαυμάζω την αφοσίωσή τους και ξέρω έχοντας μιλήσει με αρκετούς ότι αυτοί οι άνθρωποι ζουν και αναπνέουν για αυτό και τους γεμίζει απίστευτα. δεν μπορούν να κάτσουν ήσυχοι αν δε κάνουν αυτό το πράγμα ή τελοσπάντων όποιο άλλο πράγμα ή άθλημα τους γεμίζει 

 

από την άλλη όμως ακόμα και αν αθλείσαι εφόσον δεν κάνεις στοχευμένα πράγματα που αφορούν το bodybuilng είναι αρκετά πιθανό να μην ταιριάξεις σε αυτό το συγκεκριμένο καλούπι της στολής batman. αυτό δε σημαίνει ούτε ότι δε γυμνάζεσαι και δεν είσαι σε πολύ καλή φυσική κατάσταση ούτε ότι δεν είσαι υγιής (πολλές φορές μπορεί να σημαίνει το τελείως αντίθετο)

 

από την άλλη ο τύπος κλαρινογαμπρός που πάει γυμναστήριο για τα γκομενάκια και για να δειχτεί στη παραλία (και όπως είπα τον διαχωρίζω από τον πορωμένο με τη γυμναστική) είναι μια τελείως άλλη περίπτωση ανθρώπου που παρά το ενδεχόμενο φαίνεσθαι.

χωρίς βέβαια φοβερό κόπο όπως αναφέρεις δεν παίζει να κάνει και πολλά ή μπορεί να αποκτήσει μια α εμφάνιση για ένα μικρό διάστημα αλλά να μην τη διατηρήσει όπως θα έκανε κάποιος που είναι συνεπής και αφοσιωμένος στον τρόπο ζωής γενικότερα που είναι πολύ απαιτητικός 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Mau, καλώς ήλθες και, να σου πω, να γράφεις μόνο σε αυτό το thread, γκε-γκε; Άσε τα άλλα threads, προσποιήσου πως δεν υπάρχουν. :-D

εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να το λεω και εγω αλλα.........

 

Το κακό με αυτά τα σώματα είναι ότι δημιουργούν λανθασμένα πρότυπα και προσδοκίες όταν οι ίδιοι-ες προσπιούνται ότι τα έφτιαξαν με φυσικό τρόπο. Ναι θέλει κόπο, χρόνο, υπομονή, προσήλωση αλλά χωρίς το φάρμακο δεν θα είχαν τέτοιο αποτέλεσμα. Το ανθρώπινο σώμα έχει όρια, όταν βλέπεις τέτοιες γυναίκες είναι να γελάς και μόνο όταν λένε πως είναι natural.

 

Δικαιωμά τους είναι να βάλουν ότι θέλουν στο σώμα τους αλλά όταν η χ.ψ. εταιρεία τους χρησιμοποιεί για να πουλήσει το τάδε προϊόν και ισχυρίζεται πως η κοπελιά παίρνει την δική μας πρωτεΐνη και έγινε έτσι είναι κοροϊδία πως να το κάνουμε.

γενικως την σημερινη εποχη για να πετυχει καποιος κατι οχι μονο στην γυμναστικη αλλα παντου γινονται διαφορα.το διαφορα μπορει να ειναι να ξοδευτουν παρα πολλα λεφτα που ο απλος θνητος δεν τα εχει χωρις να σημαινει οτι ειναι κακο ειτε να πανε με διαφορες μεθοδους για να πετυχουν αυτο που θελουν.υπαρχουν αυτοι που ειναι και εδωμεσα που κανουν την γυμναστικη τους αλλα δεν παιζουν λεφτα ουτε για πρωτεινη υπαρχουν αυτοι που εχουν μια καλη δουλεια οποτε μπορουν να παρουν και 2-3 απλα πραγματα ή να εχουν ενα πιο Personal training και τελος καποιοι μαλλον εκτος forum που οκ θα το πανε σε ακρα με οτι παρουν.

 

εδώ το 80% που ασχολείται δεν μπορεί να φτάσει το πραγματικό του natural όριο , δεν έχουν την όρεξη την ψυχική δύναμη και τη θέληση για να τα καταφέρουν. Μιλάω για Ελλάδα που έχουμε το τραγελαφικό "μου αρέσει όπως είμαι" επειδή βαριούνται και όταν τους πάρουν τα σκατά απ τα πόδια κ αρχίσουν να ελαφρένουν τα ρούχα λόγο εποχής οι ανασφάλιες kickάρουν και τρέχουν να συμαζέψουν τα ασημάζευτα. Αυτό το yo-yo μόνο καλό δεν ειναι , ούτε για την υγεία , ούτε για το όποιο αποτέλεσμα . Όχι μόνο δεν θα πλησιάσει τον άλλο που το έχει σαν τρόπο ζωής αλλα η διαφορά τους θα ειναι η μέρα με τη νύχτα , τα σώματα δεν φτιάχνονται σε 2 μήνες. 

Τέλος ας αφήσουμε τα φάρμακα εκτός , ξέρω κόσμο που μπήκε φάρμακο και ηταν σαν κακοί naturals γιατι δεν είχαν ιδέα απο διατροφή και πειθαρχία, τους έβλεπα και τράβαγα τα μαλλιά μου , να βάζει ο άλλος την υγεία του σε ρίσκο για να κάνει μια τρύπα στο νερό !

Ας αφήσουμε αυτή την κουβέντα στην άκρη , τουλάχιστον εδω μέσα την πλειοψηφία δεν την αφορά καν αυτό το επίπεδο του κάτι παραπάνω,

οι περισσότεροι θέλουν απλά να χάσουν κιλά και να φτιάξουν την υγεία τους , οπότε δεν τους αφορά αυτό το κομμάτι

δεν ισχυει μονο στην ελλαδα απλα εδω παρα ισχυει λογω και συνθηκων.και οχι μονο στο γυμναστηριο.γενικα πολυς κοσμος δεν θελει να κανει τιποτα ειτε λεγεται γυμναστηριο ειτε Hobby.βλεπεις απειρα ατομα να ειναι το στυλ οτι οκ δουλευω δεν προλαβαινω ή καιγομαι στο Pc και δεν κανω τιποτα.οποτε απο το να πουν οτι οκ δεν μπορω να παρω τα ποδια μου μεχρι την γωνια απλα θα πουν

μου αρεσει οπως ειμαι ασχετα που στο μυαλο του θα ηθελε να ειναι κατι αλλο.επισης υπαρχει και ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων που θελουν να κανουν πραγματα αλλα αμα δεν τους τραβηξεις δυστυχως απο το χερακι δεν κανουν τιποτα.το εχω δει παρα πολυ στα Hobby αυτο.αν δεν βρουν παρεα δεν κανουν τιποτα μονοι τους.επισης κανεις δεν νοιαζεται για την υγεια του οταν ειναι στην μικρη ηλικια ή μαλλον λιγο νοιαζονται.ολοι εχουν το "δεν παθαινω τιποτα. i am god" .το να μην κανουν γυμναστικη θα ηταν το λιγοτερο.οτι καπνιζουν και δεν ξερω τι αλλο ειναι πολυ χειροτερο.

 

 

τελος θα γινω λιγο κακος σε αυτο που θα πω αλλα ειναι ενα θεμα που εχει φτασει 3500 σελιδες χοντρικα αλλα ελαχιστα Posts εχει παρει το ματι μου που καποιος να κατσει να φτιαξει κατι ολοκληρωμενο για καποιον που θελει να ξεκινησει ειτε αυτο λεγεται προγραμμα γυμναστικης ειτε λεγεται τι να προσεξει στην διατροφη του.πιο πολυ αυτο το θεμα ειναι σαν blog που ο καθενας γραφει τι εκανε σημερα και καποιες ερωτησεις πεταχτες.δεν ειναι κακο αυτο αλλα καποιος οι καποιοι που ξερουν θα μπορουσαν να φτιαξουν κατι σαν guide>δεν ειναι οτι ειναι υποχρεωτικο αλλα ειναι κατι ωραιο.θα πουν μερικοι οποιος ενδιαφερεται το ψαχνει και δεν θα διαφωνησω απλα  καποια πραγματα που τα ξερει καποιος εμπειρος δεν τα ξερουν οι υπολοιποι. και υπαρχουν θεματα με guides που εχουν φτασει πανω απο 150.000 views....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

τελος θα γινω λιγο κακος σε αυτο που θα πω αλλα ειναι ενα θεμα που εχει φτασει 3500 σελιδες χοντρικα αλλα ελαχιστα Posts εχει παρει το ματι μου που καποιος να κατσει να φτιαξει κατι ολοκληρωμενο για καποιον που θελει να ξεκινησει ειτε αυτο λεγεται προγραμμα γυμναστικης ειτε λεγεται τι να προσεξει στην διατροφη του.πιο πολυ αυτο το θεμα ειναι σαν blog που ο καθενας γραφει τι εκανε σημερα και καποιες ερωτησεις πεταχτες.δεν ειναι κακο αυτο αλλα καποιος οι καποιοι που ξερουν θα μπορουσαν να φτιαξουν κατι σαν guide>δεν ειναι οτι ειναι υποχρεωτικο αλλα ειναι κατι ωραιο.θα πουν μερικοι οποιος ενδιαφερεται το ψαχνει και δεν θα διαφωνησω απλα  καποια πραγματα που τα ξερει καποιος εμπειρος δεν τα ξερουν οι υπολοιποι. και υπαρχουν θεματα με guides που εχουν φτασει πανω απο 150.000 views....

κανένας δεν θα κάτσει να βγάζει προγράμματα διατροφής και άθλησης για τον καθένα ξεχωριστά τζάμπα , αυτό ειναι επάγγελμα , απαιτεί χρόνο και πληρώνεται αδρά .. 

Όποιος ενδιαφέρεται να ασχοληθεί θα κάτσει να διαβάσει όπως κάναμε όλοι μας με τις ώρες , θα δοκιμάσει πράγματα και θα ρωτήσει τις απορίες του , όπως κάναμε όλοι. Έχω προσέξει πως δίνω links με Ελληνικά guides , να μάθει ο καθένας τι και πόσο πρέπει να τρώει και στα καπάκια στην επόμενη ή και στην ίδια σελίδα να ρωτάνε το ίδιο πράγμα. Ε αυτό το spoon feeding που ζητάνε πρέπει να σταματήσει , όχι εδω μέσα , το συναντώ κ εκτός internet, όλοι ψάχνουν να τους δώσεις στο χαρτί τι να κάνουν , κανένας δεν ενδιαφέρεται να μάθει.

 

Τέλος μην είμαστε άδικοι μια χαρά guides έχει φτιάξει ο mau πχ κατα καιρούς , για παράδειγμα για την αερόβια , την άλλη φορά ρώταγε κάποιος , reply απο κάτω ειρωνεία του στυλ "αν δεν είσαι κάποιοι επιπέδου δεν σου δίνουν σημασία" , reply απο κάτω δικό μου με το guide του mau μετά απο 5 δευτερόλεπτα search και ξαφνικά σιωπή. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανένας δεν θα κάτσει να βγάζει προγράμματα διατροφής και άθλησης για τον καθένα ξεχωριστά τζάμπα , αυτό ειναι επάγγελμα , απαιτεί χρόνο και πληρώνεται αδρά .. 

Όποιος ενδιαφέρεται να ασχοληθεί θα κάτσει να διαβάσει όπως κάναμε όλοι μας με τις ώρες , θα δοκιμάσει πράγματα και θα ρωτήσει τις απορίες του , όπως κάναμε όλοι. Έχω προσέξει πως δίνω links με Ελληνικά guides , να μάθει ο καθένας τι και πόσο πρέπει να τρώει και στα καπάκια στην επόμενη ή και στην ίδια σελίδα να ρωτάνε το ίδιο πράγμα. Ε αυτό το spoon feeding που ζητάνε πρέπει να σταματήσει , όχι εδω μέσα , το συναντώ κ εκτός internet, όλοι ψάχνουν να τους δώσεις στο χαρτί τι να κάνουν , κανένας δεν ενδιαφέρεται να μάθει.

Τέλος μην είμαστε άδικοι μια χαρά guides έχει φτιάξει ο mau πχ κατα καιρούς , για παράδειγμα για την αερόβια , την άλλη φορά ρώταγε κάποιος , reply απο κάτω ειρωνεία του στυλ "αν δεν είσαι κάποιοι επιπέδου δεν σου δίνουν σημασία" , reply απο κάτω δικό μου με το guide του mau μετά απο 5 δευτερόλεπτα search και ξαφνικά σιωπή. 

δεν με καταλαβες.δεν ειπα να βγαλεις για καποιον προσωπικο προγραμμα.ειπα ολη η πληροφορια να μαζευτει καπου και να φτιαχτει σαν ενα guide παρα να ειναι διασπαρτα 50 posts αναμεσα σε 30000 posts.αυτο θα μπορει να γινεται edit και να μπαινουν μεσα extra πληροφοριες.αλλα να ειναι λιγο μαζεμενο.ουτε προγραμμα για καποιο συγκεκριμενα.αλλα πχ ενα προγραμμα για beginners.σιγουρα καποιοι βαριουνται που ζουν και τα θελουν ετοιμα αλλα δεν μιλαμε για αυτους.αυτους τους αγνοεις.βλακειες ερωτησεις και σχολια θα

υπαρχουν σιγουρα απλα σκοπος ειναι να ειναι καπως μαζεμενο.για παραδειγμα σαν το guide που εχω στην υπογραφη μου για το adsl/vdsl.Ολο μαζεμενο στην πρωτη σελιδα που μπορει να γινει edit ανα πασα στιγμη και να μπουν μερικα info.θα ειναι ομως ολη η πληροφορια σε ενα post στην αρχη της σελιδας οπως πχ εφτιαξαν θεμα για την Revolut.οσο και να θελει καποιος να βρει κατι εδωμεσα σε 3500 σελιδες δεν προκειται να βρεθει .επισης δεν σημαινει οτι πρεπει να ειναι ατομικη προσπαθεια.θα μπορουσε καποιο να να βρει δυο τρια πραγματα για διατροφη αλλος να εξηγει οπως ειχε γινει στο παρελθον περι αεροβιας κτλ και καποιος αλλος κατι αλλο.σαν ιδεα απλα το ριχνω αν εχει καποιος ορεξη να ασχοληθει.δεν μιλαμε για Personal guide για τον αλλον αν θελει διατροφη στα μετρα του ας παει σε διατροφολογο.απλα κατι που να ειναι μαζεμενο και να εξηγει τα βασικα για να μπορει καποιος να κανει μια αρχη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με καταλαβες.δεν ειπα να βγαλεις για καποιον προσωπικο προγραμμα.ειπα ολη η πληροφορια να μαζευτει καπου και να φτιαχτει σαν ενα guide παρα να ειναι διασπαρτα 50 posts αναμεσα σε 30000 posts.αυτο θα μπορει να γινεται edit και να μπαινουν μεσα extra πληροφοριες.αλλα να ειναι λιγο μαζεμενο.ουτε προγραμμα για καποιο συγκεκριμενα.αλλα πχ ενα προγραμμα για beginners.σιγουρα καποιοι βαριουνται που ζουν και τα θελουν ετοιμα αλλα δεν μιλαμε για αυτους.αυτους τους αγνοεις.βλακειες ερωτησεις και σχολια θα

υπαρχουν σιγουρα απλα σκοπος ειναι να ειναι καπως μαζεμενο.για παραδειγμα σαν το guide που εχω στην υπογραφη μου για το adsl/vdsl.Ολο μαζεμενο στην πρωτη σελιδα που μπορει να γινει edit ανα πασα στιγμη και να μπουν μερικα info.θα ειναι ομως ολη η πληροφορια σε ενα post στην αρχη της σελιδας οπως πχ εφτιαξαν θεμα για την Revolut.οσο και να θελει καποιος να βρει κατι εδωμεσα σε 3500 σελιδες δεν προκειται να βρεθει .επισης δεν σημαινει οτι πρεπει να ειναι ατομικη προσπαθεια.θα μπορουσε καποιο να να βρει δυο τρια πραγματα για διατροφη αλλος να εξηγει οπως ειχε γινει στο παρελθον περι αεροβιας κτλ και καποιος αλλος κατι αλλο.σαν ιδεα απλα το ριχνω αν εχει καποιος ορεξη να ασχοληθει.δεν μιλαμε για Personal guide για τον αλλον αν θελει διατροφη στα μετρα του ας παει σε διατροφολογο.απλα κατι που να ειναι μαζεμενο και να εξηγει τα βασικα για να μπορει καποιος να κανει μια αρχη

 

 

OK, να δύο καλά παραδείγματα: αυτό κι αυτό (με "συμπλήρωμα" αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με καταλαβες.δεν ειπα να βγαλεις για καποιον προσωπικο προγραμμα.ειπα ολη η πληροφορια να μαζευτει καπου και να φτιαχτει σαν ενα guide παρα να ειναι διασπαρτα 50 posts αναμεσα σε 30000 posts.αυτο θα μπορει να γινεται edit και να μπαινουν μεσα extra πληροφοριες.αλλα να ειναι λιγο μαζεμενο.ουτε προγραμμα για καποιο συγκεκριμενα.αλλα πχ ενα προγραμμα για beginners.σιγουρα καποιοι βαριουνται που ζουν και τα θελουν ετοιμα αλλα δεν μιλαμε για αυτους.αυτους τους αγνοεις.βλακειες ερωτησεις και σχολια θα

υπαρχουν σιγουρα απλα σκοπος ειναι να ειναι καπως μαζεμενο.για παραδειγμα σαν το guide που εχω στην υπογραφη μου για το adsl/vdsl.Ολο μαζεμενο στην πρωτη σελιδα που μπορει να γινει edit ανα πασα στιγμη και να μπουν μερικα info.θα ειναι ομως ολη η πληροφορια σε ενα post στην αρχη της σελιδας οπως πχ εφτιαξαν θεμα για την Revolut.οσο και να θελει καποιος να βρει κατι εδωμεσα σε 3500 σελιδες δεν προκειται να βρεθει .επισης δεν σημαινει οτι πρεπει να ειναι ατομικη προσπαθεια.θα μπορουσε καποιο να να βρει δυο τρια πραγματα για διατροφη αλλος να εξηγει οπως ειχε γινει στο παρελθον περι αεροβιας κτλ και καποιος αλλος κατι αλλο.σαν ιδεα απλα το ριχνω αν εχει καποιος ορεξη να ασχοληθει.δεν μιλαμε για Personal guide για τον αλλον αν θελει διατροφη στα μετρα του ας παει σε διατροφολογο.απλα κατι που να ειναι μαζεμενο και να εξηγει τα βασικα για να μπορει καποιος να κανει μια αρχη

Πήγα να απαντήσω σε αυτό, αλλά με πρόλαβαν. Και να προσθέσω δεν είναι μόνο ο Mau που έχει πει πολλές ασκήσεις σε super set ανάλογα την μυΐκή ομάδα, έχουν συμβάλλει κι άλλοι. Dakon, bosei, Spect είναι από αυτούς που βοηθούσαν πολύ. Ξέρω ότι εγώ που κάθομαι και διαβάζω το Das Fitness σαν να είναι βιβλίο δεν είμαι κανόνας, αλλά εξαίρεση, αλλά ρε παιδί μου όποιος θέλει να ψάξει, θα βρει. 

 

Τώρα αυτή τη σούμα έπρεπε να μου πείτε να την κάνω όταν έγραφα ότι τους διαβάζω από την αρχή γιατί έχω κρατήσει προσωπικές σημειώσεις, θα μπορούσα να σας έχω μαζέψει τα ποστς και κάποιος με όρεξη που έχει 5 γνώσεις παραπάνω να ασχοληθεί. Είμαι κοντά στην 2000 πλέον. Βέβαια υπάρχουν σε άλλα fora (ξένα και μη) άφθονοι τέτοιοι οδηγοί και από την αρχή του thread εκεί παραπέμπονταν οι ενδιαφερόμενοι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ από τον ντακόν άρχισα με το 5χ5 Οκτώμβριο και συνεχίζω βέβαια το έχω γυρίσει σε σπαστό powerlifting/calisthenics/bb αλλα αυτό ήρθε με την ενασχόληση και το διάβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

τελος θα γινω λιγο κακος σε αυτο που θα πω αλλα ειναι ενα θεμα που εχει φτασει 3500 σελιδες χοντρικα αλλα ελαχιστα Posts εχει παρει το ματι μου που καποιος να κατσει να φτιαξει κατι ολοκληρωμενο για καποιον που θελει να ξεκινησει ειτε αυτο λεγεται προγραμμα γυμναστικης ειτε λεγεται τι να προσεξει στην διατροφη του.πιο πολυ αυτο το θεμα ειναι σαν blog που ο καθενας γραφει τι εκανε σημερα και καποιες ερωτησεις πεταχτες.δεν ειναι κακο αυτο αλλα καποιος οι καποιοι που ξερουν θα μπορουσαν να φτιαξουν κατι σαν guide>δεν ειναι οτι ειναι υποχρεωτικο αλλα ειναι κατι ωραιο.θα πουν μερικοι οποιος ενδιαφερεται το ψαχνει και δεν θα διαφωνησω απλα  καποια πραγματα που τα ξερει καποιος εμπειρος δεν τα ξερουν οι υπολοιποι. και υπαρχουν θεματα με guides που εχουν φτασει πανω απο 150.000 views....

Πουλινε εκτος απο αδικος  αγνοεις και καποιες παραμετρους που εξ'ορισμου εχει ενα τετοιο θεμα .Υπαρχουν τα παντα και οδηγοι και πακτωλος δεδομενων απο ατομα που  ολη τους την ζωη κανουν αυτο και πολλα αλλα σχετικα με το ευρυτερο κομματι του fittness .

Δλδ  δεν ειναι μονο θεωρια διοτι αυτη ειναι πολυ ευκολη, αλλωστε ολο σχεδον  το ιντερνετ  θεωρητικολογει μπουρδολογωντας  αλλα το υποστηριζουν με την φυσικη  τους κατασταση και το σωμα τους που ειναι αντιστοιχο .

 

Ξερετε επειδη δεν ειναι ολοι ιδιοι  αλλο το σωμα και η μυικη υποδομη η δικη μου ,αλλο της Μαργαριτας που εχει να αντιμετωπισει και συγκεκριμενες ευπαθειες και τραυματισμους ,αλλο του Γιαννη που τρεφοταν ανορθοδοξα  κ.ο.κ .

Δεν μπορει να βγει δλδ προγγραμα  a la carte  δεν ειναι καφαο να εχει συγκεκριμενα specfication  ουτε vdsl  ειναι ατομα με χιλιαδες ιδιαιτεροτητες .

 

Επισης παρολο και σε αντιθεση με πολλα ατομα στο μπλα-μπλα ,δεν ειμαστε αργοσχολοι ουτε τα  ξυνουμε ολη μερα ,να απανταμε στον καθενα που κανει μια guest star εμφανιση και  μετα εξαφανιζεται .

Οποιος θελει να μαθει φαινεται  απο το ενδιαφερον που δειχνει στο τοπικ, ολοι ειμαστε εμπειροι στο ιντερνετ  και μπορουμε να καταλαβουμε  ποιος πραγματικα θελει να μαθει και ποιος δεν εχει κατι καλυτερο να κανει και μπηκε απλα να πει μια μπουρδα , να γραψει ενα κατεβατο και η μονη ενασχοληση που εχει με  την γυμναστικη ειναι κατι videakia  που εχει δει στο youtube ,να τρολαρει η' να τσιγκλησει .

 

Κατι αλλο ,

παρολο που υπαρχει ενα υψηλο επιπεδο  και χρονια ενασχολησης με το fit   κομματι απο καποια ατομα στο τοπικ ,αυτα θα πρεπει να αντιμετωπισουν  παραλληλα τον καθε περιεργο που αρχιζει και θεωρητικολογει απο πραγματα που απλα διαβαζει και δεν μπορει ουτε  να τα εφαρμοσει στην πραξη  και αυτο αποδεικνυεται αυτοματα  μολις βαλει με τα 1000 ζορια μια φωτο και στο 99% των περιπτωσεων ειναι σαν λουκουμας, το εχουμε δει να συμβαινει πολακις στο παρελθον .

Εδω κανουν account μονο για να προκαλεσουν με τις ανοησιες που λενε ωστε να  απαντησουμε αντιστοιχα και να εχουμε ban και προβληματα στο θεμα (κι αυτο εχει συμβει καποιες φορες  στο παρελθον )

Ξερετε το fitness δεν ειναι πολιτικη να εχει ο καθενας τις αποψεις του ,κατα κυριο λογο μιλανε τα αποτελεσματα. Ολα τα αλλα ειναι για οσους δεν εχουν κατι καλυτερο να κανουν και σκοτωνουν την ωρα τους εδω σπαζοντας τις   μπαλες στους υπολοιπους .

 

Για μενα ειναι απο τα καλυτερα τοπικ του insomnia ,ειναι τερμα ενεργο,το βλεπει ολο το φορουμ αρα κατι θα παρουν απο σποντα  ( κυριως το διαβαζουν για λογους κουτσομπολιου καθως ειναι το θεμα τετοιο που αναγκαστικα θα εκθεσεις και  καποια προσωπικα σου στοιχεια ), το διαβαζουν ατομα που δεν εχουν καν account  στο φορουμ καθως και ατομα που ειναι του ευρυτερου χωρου .  Ειναι ο ορισμος του  ουσιαστικου θεματος   διοτι εχει βοηθησει πολλα ατομα κυριολεκτικα .

Δειτε τον Γιαννη στις αρχες  πως ηταν ,την δημητρα  ακομα και την τοξο κλτπ .Παρολες τις προστριβες που δημιουργουνται κατα καιρους και που ως ενα βαθμο ειναι λογικες σε ενα τοσο μεγαλο θεμα η ουσια του παραμενει γιατι υποστηριζεται απο ατομα που ξερουν πολυ καλα γιατι πραγμα μιλανε και δεν θεωρητικολογουν μπουρδολογωντας .

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, να δύο καλά παραδείγματα: αυτό κι αυτό (με "συμπλήρωμα" αυτό).

σκοπος ειναι να μπουν ολα μαζι καπου και να φτιαχτει ενα νεο θεμα das fitness στο οποιο το πρωτο Post θα ειναι ολα αυτα και θα μπορουν να προσθεθουν πραγματα εκει.

Πήγα να απαντήσω σε αυτό, αλλά με πρόλαβαν. Και να προσθέσω δεν είναι μόνο ο Mau που έχει πει πολλές ασκήσεις σε super set ανάλογα την μυΐκή ομάδα, έχουν συμβάλλει κι άλλοι. Dakon, bosei, Spect είναι από αυτούς που βοηθούσαν πολύ. Ξέρω ότι εγώ που κάθομαι και διαβάζω το Das Fitness σαν να είναι βιβλίο δεν είμαι κανόνας, αλλά εξαίρεση, αλλά ρε παιδί μου όποιος θέλει να ψάξει, θα βρει. 

 

Τώρα αυτή τη σούμα έπρεπε να μου πείτε να την κάνω όταν έγραφα ότι τους διαβάζω από την αρχή γιατί έχω κρατήσει προσωπικές σημειώσεις, θα μπορούσα να σας έχω μαζέψει τα ποστς και κάποιος με όρεξη που έχει 5 γνώσεις παραπάνω να ασχοληθεί. Είμαι κοντά στην 2000 πλέον. Βέβαια υπάρχουν σε άλλα fora (ξένα και μη) άφθονοι τέτοιοι οδηγοί και από την αρχή του thread εκεί παραπέμπονταν οι ενδιαφερόμενοι. 

toxolover το ιδιο λεμε.οτι εχουν υποθει αρκετα πραγματα (δεν εχει σημασια αν ειναι παραθεσεις απο αλλου ή αν ειναι προσωπικες αποψεις) αλλα δεν υπαρχει κατι μαζεμενο.σκεψου να προσπαθεις και εσυ να ψαξεις κατι αναμεσα σε τοσες χιλιαδες σελιδες.και οπως ειπα δεν ειναι να γραψεις καποιος τα απειρα πραγματα ουτε προσωπικα για τον καθενα.απλα πραγματα που εχουν γραφτει εδωμεσα να ειναι ενωμενα ακομα και αν ειναι παραθεσεις σε ξενα forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, επειδη θελω να αρχισω γυμναστηριο αυτον τον καιρο σκεφτηκα αρχικα να φτιαξω την διατροφη μου. Το θεμα μου ειναι πως δεν ξερω καθολου ποιες τροφες και τι παραπανω συστατικα χρειαζεται ενας οργανισμος οταν γυμναζεται. Πως θα υπολογισω δηλαδη ποσες θερμιδες θελω,ποσα γραμμαρια πρωτεινης θα πρεπει να τρωω κλπ. Στοχος μου ειναι να παρω καποια κιλα παραπανω γιατι ειμαι αρκετα αδυνατος τωρα.

 

Που θα μπορουσα να τα βρω ολα αυτα μαζεμενα ή απο που να αρχισω να ψαχνω; Στο google εχει απειρα αρθρα αλλα λογω του ογκου και της γνωσης που δεν εχω χανομαι, και δεν ξερω απο που να το πιασω ή που να δωσω περισσοτερη βαση.

Υπαρχουν 2 δρόμοι. Ο απλός που εχει κάποιες πιθανότητες να σου δωσει το αποτέλεσμα που θες, κι ο δύσκολος που θα σου δωσει σίγουρα το αποτέλεσμα που θες.

 

Ο απλός λέει να τρως παραπάνω απο οςο τρως τώρα. Αυτό θα φέρει θερμιδικο πλεόνασμα που σε συνδυασμό με σωστή γυμναστικη θα οδηγήσει σε αυξηση μυικης μάζας. Όσον αφορά την πρωτεινη, χρειάζεσαι γύρω στο 1.5γρ ανα κιλό σωματικού βάρους. Μπορείς να φτάσεις αλλα και να ξεπεράσεις τα 2γρ.

 

Ο δύσκολος απαιτεί να μετράς ακριβώς τις ποσότητες που τρως. Θα χρειαστείς κάποιες βδομάδες πειραματισμών μέχρι να βρεις τις θερμιδες συντήρησης κι έπειτα θα τις αυξήσεις κατα 250-500 για να αρχίσεις να βάζεις κιλα.

 

Υ.Γ. Κλωθωγυριζει εδώ και λίγο καιρό στο μυαλό μου να φτιάξω έναν οδηγό για καλισθενικη γυμναστικη για αρχάριους, οποτε θα γίνει αυτό που λέει ο πουλινος, τουλάχιστον σε αυτό το κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλινε εκτος απο αδικος  αγνοεις και καποιες παραμετρους που εξ'ορισμου εχει ενα τετοιο θεμα .Υπαρχουν τα παντα και οδηγοι και πακτωλος δεδομενων απο ατομα που  ολη τους την ζωη κανουν αυτο και πολλα αλλα σχετικα με το ευρυτερο κομματι του fittness .

Δλδ  δεν ειναι μονο θεωρια διοτι αυτη ειναι πολυ ευκολη, αλλωστε ολο σχεδον  το ιντερνετ  θεωρητικολογει μπουρδολογωντας  αλλα το υποστηριζουν με την φυσικη  τους κατασταση και το σωμα τους που ειναι αντιστοιχο .

 

Ξερετε επειδη δεν ειναι ολοι ιδιοι  αλλο το σωμα και η μυικη υποδομη η δικη μου ,αλλο της Μαργαριτας που εχει να αντιμετωπισει και συγκεκριμενες ευπαθειες και τραυματισμους ,αλλο του Γιαννη που τρεφοταν ανορθοδοξα  κ.ο.κ .

Δεν μπορει να βγει δλδ προγγραμα  a la carte  δεν ειναι καφαο να εχει συγκεκριμενα specfication  ουτε vdsl  ειναι ατομα με χιλιαδες ιδιαιτεροτητες .

 

Επισης παρολο και σε αντιθεση με πολλα ατομα στο μπλα-μπλα ,δεν ειμαστε αργοσχολοι ουτε τα  ξυνουμε ολη μερα ,να απανταμε στον καθενα που κανει μια guest star εμφανιση και  μετα εξαφανιζεται .

Οποιος θελει να μαθει φαινεται  απο το ενδιαφερον που δειχνει στο τοπικ, ολοι ειμαστε εμπειροι στο ιντερνετ  και μπορουμε να καταλαβουμε  ποιος πραγματικα θελει να μαθει και ποιος δεν εχει κατι καλυτερο να κανει και μπηκε απλα να πει μια μπουρδα , να γραψει ενα κατεβατο και η μονη ενασχοληση που εχει με  την γυμναστικη ειναι κατι videakia  που εχει δει στο youtube ,να τρολαρει η' να τσιγκλησει .

 

Κατι αλλο ,

παρολο που υπαρχει ενα υψηλο επιπεδο  και χρονια ενασχολησης με το fit   κομματι απο καποια ατομα στο τοπικ ,αυτα θα πρεπει να αντιμετωπισουν  παραλληλα τον καθε περιεργο που αρχιζει και θεωρητικολογει απο πραγματα που απλα διαβαζει και δεν μπορει ουτε  να τα εφαρμοσει στην πραξη  και αυτο αποδεικνυεται αυτοματα  μολις βαλει με τα 1000 ζορια μια φωτο και στο 99% των περιπτωσεων ειναι σαν λουκουμας, το εχουμε δει να συμβαινει πολακις στο παρελθον .

Εδω κανουν account μονο για να προκαλεσουν με τις ανοησιες που λενε ωστε να  απαντησουμε αντιστοιχα και να εχουμε ban και προβληματα στο θεμα (κι αυτο εχει συμβει καποιες φορες  στο παρελθον )

Ξερετε το fitness δεν ειναι πολιτικη να εχει ο καθενας τις αποψεις του ,κατα κυριο λογο μιλανε τα αποτελεσματα. Ολα τα αλλα ειναι για οσους δεν εχουν κατι καλυτερο να κανουν και σκοτωνουν την ωρα τους εδω σπαζοντας τις   μπαλες στους υπολοιπους .

 

Για μενα ειναι απο τα καλυτερα τοπικ του insomnia ,ειναι τερμα ενεργο,το βλεπει ολο το φορουμ αρα κατι θα παρουν απο σποντα  ( κυριως το διαβαζουν για λογους κουτσομπολιου καθως ειναι το θεμα τετοιο που αναγκαστικα θα εκθεσεις και  καποια προσωπικα σου στοιχεια ), το διαβαζουν ατομα που δεν εχουν καν account  στο φορουμ καθως και ατομα που ειναι του ευρυτερου χωρου .  Ειναι ο ορισμος του  ουσιαστικου θεματος   διοτι εχει βοηθησει πολλα ατομα κυριολεκτικα .

Δειτε τον Γιαννη στις αρχες  πως ηταν ,την δημητρα  ακομα και την τοξο κλτπ .Παρολες τις προστριβες που δημιουργουνται κατα καιρους και που ως ενα βαθμο ειναι λογικες σε ενα τοσο μεγαλο θεμα η ουσια του παραμενει γιατι υποστηριζεται απο ατομα που ξερουν πολυ καλα γιατι πραγμα μιλανε και δεν θεωρητικολογουν μπουρδολογωντας .

σιγουρα αμα καποιςο το googlarei θα βρει παρα πολλα.σκοπος δεν ειναι καποιος να γραψει κατι που δεν υπαρχει αλλα
να τα μαζεψει εστω και με Links ολα αυτα.
πχ η Mary ειχε ανοιξει ενα απλο θεμα πως δουλευει η Revolut στα ελληνικα.σιγουρα υπαρχουν guides εκει εξω αλλα ισως 
οχι κατι ολοκληρωμενο ή μαζεμενοσ.σιγουρα δεν ειναι μονο η θεωρία ουτε πρεπει καποοος να γραψει τα παντα αφου αυτο δεν μπορει
να γινει.
απλα εννοοω ενα θεμα που μπορει να εχει καποια βασικα πραγματα.
πχ τι ειναι αεροβια/αναεροβια οπως ειχε γραψει ο Maus,
ποιες ασκησεις μπορει να κανει καποιος πχ για τα τετρακεφαλα,για τρικεφαλα,για ωμους και παει λεγοντας και ποιες πχ
ειναι ευκολες και ποιες πιο advanced.ποιες τροφες πχ ειναι καλες.δεν ειναι οτι θα πιασεις το καθε case του καθενος 
που μπορει να εχει αλλεργια εκει ή καποιον τραυματισμο καπου αλλου.
ενα γενικο πλανο.σιγουρα κανεις δεν ειναι αργοσχολος ουτε ειπα οτι πρεπει να το κανει καποιος απλα το ειπα σαν ιδεα
αμα θελει καποιος να το φτιαξει.φαντασου και μενα το guide μου πηρε παρα πολυ καιρο να το φτιαξω.και μενα το guide ηταν μια
γενικη ιδεα πως λειτουργει κατι.δεν μπορει να βοηθησει πολυ καποιον πως θα φτιαξει την γραμμη του ή κατι αλλο.ειναι ενα
generic staff.
κατα τα αλλα θα συμφωνησω οτι ναι το μπλα μπλα στο 99 τις 100 ειναι ερωτηματα και απαντησεις για να περασει καποιος την 
ωρα του και απο αργοσχολους οπως ειπες.
επισης αυτο με τους περιεργους το συνανταω καθε μερα στο adsl routers(ατομα τα οποια δεν θελουν να διαβασουν τιποτα και τα
θελουν ολα ετοιμα).εκει απλα δεν ασχολεισαι.αν καποιος δεν μπορει να καταλαβει κατι επειδη δεν θελει να το ψαξει παραπανω
δεν μπορεις να κανεις κατι.οποτε κακιες και τετοια θα ακουσεις απλα τα αγνοεις.αν εδινα σημασια στον καθενα εδω μεσα
με τις βλακειες που λεει θα πρεπε να ειχα πεσει να πνιγω ηδη.
επισης δεν το λεω να το φτιαξει καποιος για να υπαρχει στο ινσομνια.ουτε καν με νοιαζει αυτο δεν ειναι δικο μου Forum.
το λεω απλα επειδη ειναι ενα θεμα που σας αρεσει.
τωρα για το θεμα ban οπως εχω πει και σε αλλους γενικως μην μπαινετε στην διαδικασια να απαντατε στον καθενα που θα πεταξει
βλακεια.report κατευθειαν και αν υπαρχει κατι αλλο εδω ειμαι και εγω.
προστριβες παντα θα υπαρχουν οπως και ατομα κομητες που μπαινουν μεσα γραφουν οτι να νε και μετα την κανουν

Υπαρχουν 2 δρόμοι. Ο απλός που εχει κάποιες πιθανότητες να σου δωσει το αποτέλεσμα που θες, κι ο δύσκολος που θα σου δωσει σίγουρα το αποτέλεσμα που θες.

 

Ο απλός λέει να τρως παραπάνω απο οςο τρως τώρα. Αυτό θα φέρει θερμιδικο πλεόνασμα που σε συνδυασμό με σωστή γυμναστικη θα οδηγήσει σε αυξηση μυικης μάζας. Όσον αφορά την πρωτεινη, χρειάζεσαι γύρω στο 1.5γρ ανα κιλό σωματικού βάρους. Μπορείς να φτάσεις αλλα και να ξεπεράσεις τα 2γρ.

 

Ο δύσκολος απαιτεί να μετράς ακριβώς τις ποσότητες που τρως. Θα χρειαστείς κάποιες βδομάδες πειραματισμών μέχρι να βρεις τις θερμιδες συντήρησης κι έπειτα θα τις αυξήσεις κατα 250-500 για να αρχίσεις να βάζεις κιλα.

 

Υ.Γ. Κλωθωγυριζει εδώ και λίγο καιρό στο μυαλό μου να φτιάξω έναν οδηγό για καλισθενικη γυμναστικη για αρχάριους, οποτε θα γίνει αυτό που λέει ο πουλινος, τουλάχιστον σε αυτό το κομμάτι.

αν αποφασισεις να το κανεις αυτο και θελει καποιος να κανει και για τα υπολοιπα τιποτα ή εστω να μαζεψει τα κειμενα καπου σε ενα ποστ ας συννενοηθουμε ωστε να φτιαχνει ενα νεο Das fitness που τα πρωτα posts θα ειναι σχετικα με αυτα οποτε να ειναι στην πρωτη σελιδα και με μερικα posts επιτηδες αφημενα κενα ωστε να μπορουν να γινουν προσθηκες.αν και εφοσον θελετε. και το τονιζω οτι οποιοσδηποτε θελει να γραψει κατι μην κολλαει στο θεμα οτι καποιος θα μπει και θα σχολιασει αρνητικα.παντα θα υπαρχουν αυτοι και εχω φαει πολλους τετοιους αργοσχολους στα μουτρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν συμφωνω να κλεισει το θεμα και να ανοιχτει καινουριο δεν μου αρεσει σαν ιδεα ειναι σαν να ακυρωνεται τοσος ογκος δεδομενων.

Καντε μια σελιδα εδω με αυτα που λετε  και να γινεται παραπομπη καθε φορα σε αυτη  ως σημειο αναφορας ,αν και επαναλαμβανω το βλεπω δυσκολο   και δυσχρηστο ολο αυτο διοτι το θεμα ειναι ανεξαντλητο και δεν μπορει να εχει ενα "μπουσουλα"  καθως καθε περιπτωση ειναι  διαφορετικη .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...