Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φωτη και ομως γινεται. Γιατι μιλαμε για την εξωτερικη εμφανιση, ειναι υποκειμενικο το ζητημα. Σε πολλες μπορει να αρεσουν οι κοιλιακοι που ανεφερες, υπαρχουμε ομως κι εμεις που μας αφηνουν αδιαφορες κ δεν πεφτουμε κατω ξερες οταν τους δουμε. Δεν γουσταρουμε ολοι οπτικα τα ιδια πραγματα. Γιατι σας φαινεται δυσκολο να το καταλαβετε αυτο;!

 

Δημητρα, σ'αυτο που ανεφερες σωστη θα εισαι. Θα εχεις χαρακτηρισει αυτο που ειδες κ δεν σου αρεσε. Δεν ειπαμε να πας face-to-face στην αλλην να της πεταξεις προσβολη (εκει ειναι θεμα τροπων). Σε ενα φορουμ ομως που απλα γινεται κουβεντουλα δεν θεωρω οτι εκανα καποια προσωπικη επιθεση (δεν αναφερθηκα σε καποιον απο σας δλδ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Φωτη και ομως γινεται. Γιατι μιλαμε για την εξωτερικη εμφανιση, ειναι υποκειμενικο το ζητημα. Σε πολλες μπορει να αρεσουν οι κοιλιακοι που ανεφερες, υπαρχουμε ομως κι εμεις που μας αφηνουν αδιαφορες κ δεν πεφτουμε κατω ξερες οταν τους δουμε. Δεν γουσταρουμε ολοι οπτικα τα ιδια πραγματα. Γιατι σας φαινεται δυσκολο να το καταλαβετε αυτο;!

 

Δημητρα, σ'αυτο που ανεφερες σωστη θα εισαι. Θα εχεις χαρακτηρισει αυτο που ειδες κ δεν σου αρεσε. Δεν ειπαμε να πας face-to-face στην αλλην να της πεταξεις προσβολη (εκει ειναι θεμα τροπων). Σε ενα φορουμ ομως που απλα γινεται κουβεντουλα δεν θεωρω οτι εκανα καποια προσωπικη επιθεση (δεν αναφερθηκα σε καποιον απο σας δλδ).

Μα κάποια που έχει κυτταρίτιδα, δεν είναι "κωλόχοντρη" . είναι άτοπος ο χαρακτηρισμός ... 

ομοίως συμβαίνει και με το θέμα "αντρογυναίκες", δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις μια γυναίκα με το παραπάνω σώμα (επίπεδο μπικίνι) ως άντρα. 

 

Συμφωνώ με αυτό που λες, ότι δεν σου αρέσει κάποιος με κοιλιακούς, ούτε και μένα με ενθουσιάζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toxo πολυ καλη αλλαγη.

 

Με την διατροφη νομίζω το χεις.

 

Για βαρη δεν σε εχω παραξολουθησει για να ξερω αν κανεις η οχι.

 

Αλλα εφοσον η μεση και η κοιλια σου ειναι σε καλο επιπεδο. Θα σου προτεινα να δωσεις λιγο έμφαση στην πλατη, ποδια. Δεν φανταζεσαι πιο ωραιο θα δειξει το σωμα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντρογυναίκα είναι μόνο αυτή που έχει παραπάνω ανδρογόνα απο το φυσιολογικό και αυτό κατα συνέπεια προάγει αρρενοποίηση 
δεν ειναι προσωπικό γούστο , τα πράγματα ειναι απλά και δεν έχει να κάνει με τους μυς , μπορεί κάποια να έχει πολλούς μυς (για το αγύμναστο μάτι) και 0 αρρενοποίηση . Μια αθλήτρια που ξέρει τι κάνει και δεν παίζει μπορεί να βάλει σοβαρό ποσοστό μυών (για γυναίκα) και με τα φυσιολογικά επίπεδα τεστοστερόνης της, ποτέ όμως δεν θα φτάσε αγωνιστικές  κατηγορίες πέρα απο bikini.(που κ εκεί γίνεται χρήση ουσιών αλλα όχι ανδρογόνων). 

Μπορεί κάποια να μην έχει μυς επειδή δεν ασχολείται με την γυμναστική κ την άθληση αλλα λόγο μιας πάθησης να έχει παραπάνω ανδρογόνα και να έχει προκληθεί αρρενοποίηση (τριχοφυΐα / βαθιά φωνή ,αντρικά χαρακτηριστικά προσώπου, μεγέθυνση κλειτορίδας)  , αυτό θα το πάθει επίσης κάποια με ανδρογόνα που προορίζονται για άντρες.

Αντίστοιχα υπάρχουν παθήσεις στους άντρες οι οποίοι έχουν χαμηλά ανδρογόνα και υψηλά οιστρογόνα και υπάρχει θηλυπρέπεια , το συναντάμε καθημερινά σε αρκετούς άντρες κ μπορούμε να πούμε πως είναι κ ένα απο τα σύνδρομα της εποχής - low testosterone

οπότε για να συμμαζέψουμε αυτή την άσκοπη κουβέντα οι προτιμήσεις του καθενός ειναι προσωπικό του θέμα και προσωπικά μου ειναι αδιάφορες , αυτό θεωρώ κ λογικό, όμως καλό ειναι να γνωρίζουμε και κάτι παραπάνω.  :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζωάρα, Μαργαριτόνι! 
Καλά να περνάς και φούλαρε μπαταρίες !!! 

Μια φώτο και από τον φούρνο τον λατρεμένο στείλε, ευελπιστώ να τον επισκεφτώ το Σεπτέμβρη!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ που αφιερώσατε χρόνο να μου απαντήσετε, ξέρω ότι για ορισμένους είναι πολύτιμος όσο κι ο δικός μου μερικές ημέρες.  :) Με βοηθήσατε πολύ να καταλάβω σε τι δρόμο βαδίζω και πού πρέπει να κοιτάξω αν θέλω να πάω παρακάτω.

 

@Demetra 

Εννοείται πως είσαι εκεί πάντα διαθέσιμη, όταν λέω ότι δεν έχω βοήθεια από το περιβάλλον, εννοώ κάποιον κοντά μου που να ασχολείται και να μπορεί να έχει μια αντικειμενική ματιά. 

 

@nenya 

Νένυ, εκτιμώ πολύ την παρατήρησή σου και βέβαια δεν ένιωθα άσχημα με το σώμα μου σε αισθητικό επίπεδο, ο λόγος που άρχισα να γυμνάζομαι ήταν η υγεία μου και η στάση του σώματός μου. Διέθετα ένα πολύ ασθενές σώμα σε επίπεδο ανοσοποιητικού, καμπούριαζα σιγά σιγά και η μέση μου έκανε υπερέκταση. Άρχισα να γυμνάζομαι και τον πρώτο μήνα που δεν έτρωγα καλά ένιωθα να μην έχω ενέργεια. Εκεί ξεκίνησα (από τα βαθιά ίσως) να μετράω και να τρώω σωστά και με βοήθησε όχι τόσο στην εικόνα, όσο στην καθημερινότητα. Μπορώ και είμαι δραστήρια όλη μέρα όταν πριν στις 6-7 το απόγευμα που τελείωνα τη δουλειά, είχα παραδώσει το πνεύμα και δεν σηκωνόμουν να πάω ούτε για ένα κρασί με το φίλο μου. Όλα αυτά και πριν τη γυμναστική έτσι, δεν άντεχα. Εφόσον τα κατέκτησα όλα αυτά, τώρα κοιτάζω την πολυτέλεια της εκγύμνασης που είναι η εικόνα. 

 

Πέρασα κι εγώ τη φάση που ήθελα να φάινονται τα κόκαλά μου παντού, ωστόσο κατάλαβα ότι δεν έχει κανένα νόημα και δεν μου πάει. Δεν έχω κάποιο πρότυπο στο μυαλό μου, αλλά θέλω να αποκτήσω ένα ελαφρώς πιο μυώδες σώμα γιατί εκ κατασκευής δεν μου ταιριάζει το skinny και λέω να μην γεμίσω τα κενά με λίπος. 

 

Τα κορίτσια που έβαλε η Δήμητρα είναι too much και για μένα, ο μακρόπνοος στόχος μου θα ήταν κάπου εδώ: 

fitness-girls-shared-picture-1088c3f7097

 

Άσχετο, ψάχνω τόσες ώρες να βρω ένα σώμα να μου αρέσει και να φαίνεται όλο, όλες βγάζουν μόνο κοιλιακούς, jeez. Και επειδή ειπώθηκε, είμαι κοπέλα που τα είχε με άνδρα με κοιλιακούς (όχι πακιστανικούς που θα έλεγε και ο Mau) και οι κοιλιακοί μού είναι αδιάφοροι. Προτιμώ να βλέπω ισορροπία, σφιχτό bum και όμορφους ώμους-χέρια. Δεν θα απέρριπτα κάποιον για τους κοιλιακούς, όχι βέβαια, αλλά δεν τρελαίνομαι. Υπάρχει κι αυτή η κατηγορία.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Neny για να καταλάβω λίγο 

δλδ θεωρείς αντρογυναίκες τέτοιου είδους σώματα; 

 

17992057_10154431455311027_6683156623261

18010859_10154431645166027_6755746719832

17992150_10154429864231027_8584078625325

17903853_10154417919511027_2402441902269

 

 

Δηλαδη αρεσει σε κανεναν αυτο το πραγμα?? Θα ανοιξουν το στομα τους αυτες και θα εχουν φωνη νταλικιερη. 

Απορω πραγματικα σε ποιον αρεσουν τετοιου τυπου σταλονε γυναικες. Ειναι δηλαδη αυτο ομορφο? Και ναι μερικα πραγματα ειναι αντικειμενικα δεν ειναι υποκειμενικα. Οπως δεν ξερω κανεναν να του αρεσει 200 κιλα γυναικα ή αντρας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανες όγκο και πήγες στα 83kg?αν ναι απο πόσα? δεν πιστεύω να άρχισες όγκο 1-2 μήνες τρώγοντας όπως νάνε , να έβαλες λίπος κ νερά και να είπες ωχ πρέπει να κάνω γράμμωση

τελος πάντων δεν ξέρω σε τι κατάσταση βρίσκεσαι οπότε δεν μπορώ να κρίνω τα κιλά σου, πάντως 1kg κάτω απ το ύψος και γράμμωση με την έννοια της γράμμωσης μου φαίνεται λάθος, σίγουρα έχεις μυικότητα για να γραμμώσεις? ,θα σου πρότεινα recomp το πολύ πολύ εκτός αν άρχισες όγκο στα 60-70kg και θες να καθαρίσεις επειδή έφτασες το bf που έχεις σαν όριο στον όγκο

1700 θερμίδες κ είσαι στη 2ρη μέρα? δηλαδή σε 2-3 εβδομάδες τι θα τρως? 1400? αυτές οι θερμίδες ειναι μέρες προπόνησης? τις μέρες που κάθεσαι πόσο τρως? αερόβια κάνεις και αν ναι πόσες φορές κ πόση ώρα την εβδομάδα?

 

130-150γρ πρωτεΐνη για 83kg άνθρωπο σε γράμμωση ειναι λίγα , θα έπρεπε αν δεν το μετράς και με ακρίβεια το low end σου να είναι τα 160

 

όλο αυτό μου φαίνεται τελείως λάθος πάντως , μου δίνεις την αίσθηση πως δεν έχεις κατανοήσει το θέμα της διατροφής

θα σου έλεγα να τα πάρεις όλα απ την αρχή , ξεκίνα διάβαζε τι και πόσο πρέπει να τρως και αποφάσισε τι θες να κάνεις όγκο ή γράμμωση ή ανασύσταση σώματος βάση της φάσης που βρίσκεσαι

 

 

Είχα σκοπό να πάω 90 κιλά ,αλλά σταμάτησα όπως είπα γιατί δεν ένιωθα καλά. Από μύες μέτρια πράγματα

 

 

 

2942fzd.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αρεσει σε κανεναν αυτο το πραγμα?? Θα ανοιξουν το στομα τους αυτες και θα εχουν φωνη νταλικιερη. 

Απορω πραγματικα σε ποιον αρεσουν τετοιου τυπου σταλονε γυναικες. Ειναι δηλαδη αυτο ομορφο? Και ναι μερικα πραγματα ειναι αντικειμενικα δεν ειναι υποκειμενικα. Οπως δεν ξερω κανεναν να του αρεσει 200 κιλα γυναικα ή αντρας

αρέσουν σε εμάς που έχουμε αντρικά σώματα καλού επιπέδου γιατι το μάτι μας βλέπει βάση του τι είμαστε εμείς 

όταν δηλαδή έχω 2 και 3 φορές το χέρι της ++ δεν θα μου φανεί αντρικό , αν ήμουν σαν γκόμενα βέβαια κ έβλεπα κάποια γυμνασμένη θα μου φαινόταν αντρικό το χέρι της αφού θα ήταν μεγαλύτερο απο το δικό μου 

δεν ειναι πως θα ρίξω x σε κάποια αγύμναστη αλλα οι χοντρούλες τρώνε χ στο μυαλό μ πριν καν μιλήσουν , ειναι καθαρά θέμα γούστου 

φυσικά αν το παίρναμε στο θέμα της εμφάνισης θα προτιμούσα χίλιες φορές μια γκόμενα γυμνασμένη όσο αυτές παρά μια αγύμναστη 

 

και μιας κ μιλάμε για γούστο , γουστάρω τρελά bakharnabieva μια κατηγορία μόνης της 

Είχα σκοπό να πάω 90 κιλά ,αλλά σταμάτησα όπως είπα γιατί δεν ένιωθα καλά. Από μύες μέτρια πράγματα

 

 

 

για εμένα πρόσεξε το, αν θες να καθαρίσεις κ να αρχίσεις όγκο απο χειμώνα κάντο, συμφωνώ κ εγώ σε αυτό,  απλά μην πέσεις απότομα σε κιλά τώρα γιατι θα χάσεις ότι κέρδισες. Άσε το σώμα σου να συνηθίσει τα όποια κιλά έβαλες , μην σαμποτάρεις την προσπάθεια σου με βιαστικές κινήσεις κ όλα θα πάνε καλά ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πρώτη φορά γράφω εδώ, συνήθως είμουν στο "Anti-...". Έχω αρχίσει μια "δίαιτα", αν μπορώ να την αποκαλέσω έτσι, την γνωστή ως χημική δίαιτα ή Zero Carbs Diet. Πήρα την απόφαση γιατί εγώ και το άθφονο κρέας πάμε μαζί, προσπάθησα και άλλες δίαιτες αλλά πεινούσα. Ξέρω πως δεν είναι ότι καλύτερο για τον οργανισμό, μπορεί και ότι χειρότερο, αλλά μέσα στις 4 μέρες που βρίσκομαι στην δίαιτα αυτή έχω δει αρκετά ενθαρρυτικά αποτελέσματα στην ζυγαριά. Για να μην σας κουράζω, γράφω εδώ γιατί έχω ένα πρόβλημα, η μόνη μου λύση για μην αρχίσει να τρελένεται ο οργανισμός μου ήταν να πάρω πολυβιταμινες, έψαξα τι χρειαζόμουν περισσότερο (βιταμίνη C - K , ασβέστιο) αλλά δεν είχα ψάξει το πόσο, λέω θα έχουν φτιαχτεί για να πληρούν τις ημερήσιες ποσοτητες που χριάζεται ο οργανισμός. Έρχομαι σπίτι και λέω ας ψάξω για να είμαι σίγουρος και εδώ και ώρα έχω κολλήσει στην βιταμίνη C, το δισκίο μου δίνει 1000mg βιταμίνης C και στο ίντερνετ διαβάζω ότι χρειαζόμαστε κοντά στα 90mg. Τι ίσχύει; Το δισκίο περιέχει την δεκαπλάσια και παραπάνω βιταμίνη C από αυτό που χρειάζομαι. Μπορείτε να βοηθήσετε; Έχετε μηπώς κάποιο πίνακα που να δείχνει πόσο χρειαζόμαστε από κάθε βιταμίνη ημηρεσίως; Ευχαριστώ και ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα με το κατεβατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

Κοίτα, οι  4 μέρες που λες οτι είδες ενθαρρυντικά αποτελέσματα είναι όσο χρειάστηκε για να αδειάσει ο οργανισμός σου απο γλυκογόνο και νερό , δεν έχεις χάσει δηλαδή λίπος . Αυτό που πρέπει να σε ενδιαφέρει ειναι να χάνεις λίπος, το νερό επανέρχεται σε μια μέρα αφού φας υδατάνθρακες 

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα μιας και τα Σ/Κ που ειμαι off απο βάρη καμια φορά δεν τρώω υδατάνθρακα. Η διαφορά βάρους που έχω μεταξύ παρασκευής βράδυ και Δευτέρας πρωί είναι 3-4kg στα 81 χωρίς υδατάνθρακα , οπότε πάρε και κατάλαβε .

Το αν θα χάσεις λίπος έχει να κάνει περισότερο με το calorie in calorie out , δηλαδή να τρως λιγότερο απο όσο καις. Γνωρίζεις πόσο πρέπει να τρως ή απλά τρως κρέας μέχρι να χορτάσεις ? τα λαχανικά σου που είναι ?
τα υπόλοιπα με τα συμπληρώματα δεν θα σε απασχολούσαν αν έτρωγες μια ισορροπημένη διατροφή σε θερμίδες 300 κάτω απο αυτές που καις την ημέρα. Οπότε θα έχανες αργά και σταθερά βάρος χωρίς ελλείψεις και προβλήματα
αυτό που κάνεις θα μπορούσε να πετύχει αν ήξερες τι έκανες , έτσι όπως το βλέπω μοιάζει συνταγή για την καταστροφή.

keep it simple , κάνε το ποιο απλό πράγμα για αρχή , ισορροπημένη διατροφή και άσε τις ιδιαίτερες δίαιτες στην άκρη γιαυτούς που το έχουν μελετήσει το πράγμα . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο πρέπει να τρώω πως το καθορίζεις; Αν εννοείς απο θερμίδες δεν το κοιτάω, τρώω λίγο λιγότερο απο αυτό που θα με χωρτάσει. Πίνω νερό πριν από τα γεύματα για να αισθάνομαι χορτάτος πιο έυκολα - γρήγορα. Αυτές τις 4 μέρες εκτός την πρώτη μέρα δεν έφαγα σαλάτα, από αύριο έλεγα να την ξαναξεκινήσω. Ο λόγος που επέλεξα αυτή την διάιτα είναι γιατί αν πεινάσω τρώω λίγο κρέας, ενώ στις άλλες περιπτώσεις οι θερμίδες είναι ίσα ίσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο πρέπει να τρώω πως το καθορίζεις; Αν εννοείς απο θερμίδες δεν το κοιτάω, τρώω λίγο λιγότερο απο αυτό που θα με χωρτάσει. Πίνω νερό πριν από τα γεύματα για να αισθάνομαι χορτάτος πιο έυκολα - γρήγορα. Αυτές τις 4 μέρες εκτός την πρώτη μέρα δεν έφαγα σαλάτα, από αύριο έλεγα να την ξαναξεκινήσω. Ο λόγος που επέλεξα αυτή την διάιτα είναι γιατί αν πεινάσω τρώω λίγο κρέας, ενώ στις άλλες περιπτώσεις οι θερμίδες είναι ίσα ίσα.

βρίσκεις το βασικό μεταβολικό σου ρυθμό και βάση της δραστηριότητας σου καθημερινά βρίσκεις ποιες ειναι περίπου οι θερμίδες συντήρησης σου (στις οποίες παραμένεις στα ίδια κιλά). Μετά πειραματίζεσαι με αυτές μέχρι να βρεις 100 πάνω 100 κάτω πόσες σου χρειάζονται. Μετά κόβεις 250-300 για να χάσεις βάρος αργά κ σταθερά 

 

δες εδώ για τον τρόπο 

 

Τα πράσινα λαχανικά να ξέρεις υπάρχουν ακόμα και σε keto diets , δεν θα πρέπει ποτέ να τα ξεχνάς γιατι θα αρχίσουν πέρα απο τις ελλείψεις και τα γαστρεντερικά προβλήματα 

Επίσης τα λιπαρά σου που ειναι ? και low carb και low fat δεν παίζει , ένα απ τα δυο μπορείς να κάνεις και επαναλαμβάνω εφόσον ξέρεις τι κάνεις , στα τυφλά δεν πρόκειται να πετύχει κάτι τέτοιο , ειναι ολόκληρη επιστήμη απο πίσω απο αυτού του είδους τις διατροφές 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...