Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, παλαιουρες, μια απορία.

 

Ας πούμε οτι κάνω την άσκηση Α για στήθος και την ασκηςη Β για τρικεφαλο. 3 σετ έκαστη. Παει Α1, Α2, Α3 και μετά Β1, Β2, Β3.

 

Είπα να δοκιμαςω κάτι αλλο κι έκανα Α1, Β1, Α2, Β2, Α3, Β3. Έκανα δηλαδή 1 σετ απο την Α ασκηςη και μετά 1 σετ απο την Β ασκηςη, κοκ.

 

Εχω καιρό που δοκιμάζω αυτές τις 2 τεχνικές και στη 2η βγάζω περισσότερες επαναλήψεις μέχρι να φτάσω σε αποτυχια αφού υπάρχει μεγαλύτερη ξεκούραση. Κάνω μλκ ´η ειναι συνηθισμένη τεχνική; Τη νιώθω πιο αποτελεσματική αλλα θέλω και τη γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

Γιαννη να υποθεσω δεν μιλας για σουπερ σετ αλλα για κανονικα σετ απλα αντι να κανεις ολα τα σετ απο μια ασκηση κανεις εναλαξ? Αν ναι εγω στη θεση σου δεν θα τα μπερδευα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη απέφυγε να το κάνεις στις βαριές ασκήσεις (πάγκο πχ) στις υπόλοιπες μια χαρά μπορείς να τα συνδυάσεις φτάνει να έχει προηγηθεί κάλο ζέσταμα πρώτα!

 

Μετά απο τόσο καιρό λογικό ειναι να έχω αφήσει μούσια και μαλουρα

 

 

                         :-D :P :lol: :D

 

 

 

 

 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, παλαιουρες, μια απορία.

 

Ας πούμε οτι κάνω την άσκηση Α για στήθος και την ασκηςη Β για τρικεφαλο. 3 σετ έκαστη. Παει Α1, Α2, Α3 και μετά Β1, Β2, Β3.

 

Είπα να δοκιμαςω κάτι αλλο κι έκανα Α1, Β1, Α2, Β2, Α3, Β3. Έκανα δηλαδή 1 σετ απο την Α ασκηςη και μετά 1 σετ απο την Β ασκηςη, κοκ.

 

Εχω καιρό που δοκιμάζω αυτές τις 2 τεχνικές και στη 2η βγάζω περισσότερες επαναλήψεις μέχρι να φτάσω σε αποτυχια αφού υπάρχει μεγαλύτερη ξεκούραση. Κάνω μλκ ´η ειναι συνηθισμένη τεχνική; Τη νιώθω πιο αποτελεσματική αλλα θέλω και τη γνώμη σας.

Alternating sets λέγεται αυτό που κάνεις. Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον maus. Μιά χαρά κάντο απλά μην πας και κάνεις ξέρω γω ένα σετ πάγκο και μετά triceps extensions. Θα κλάσεις μετά στον πάγκο. 

 

Εγώ εφαρμόζω κάτι παρόμοιο απλά κάνω alternate τις ασκήσεις όταν έχω πάνω από 1 άσκηση για μία ομάδα. Για παράδειγμα την upper body day 2 μου κάνω:

 

Bench press      

Pendlay row     Κάνω πλάτη για να ξεκουράσω ώμους από τον πάγκο για να είναι πιό ξεκούραστοι στις στρατιωτικές

Standing OHP  Ξεκουράζω πλάτη που θα μπω μετά

Pull ups            Ξεκουράζω ώμους πάλι

Lateral raises   Ξεκουράζω δικέφαλα από το μονόζυγο

Bicep curls       Πρήζομαι και φεύγω από το γυμναστήριο τρέχοντας να προλάβω το αναβολικό παράθυρο  :-D

 

Έτσι όπως το κάνω παίρνω ένα boost σε κιλά ή/και επαναλήψεις σε κάθε άσκηση σε σχέση με το να τις έκανα τις μυικές ομάδες χωρίς τέτοια εναλλαγή. Επίσης γλιτώνω κάπως το σπαστικό κάψιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτη ειπα να σε κανω περηφανο χτες :P

 

Κερκυρα, πηγαμε στην παραλια της ΓΛυφαδας, ανεβηκαμε το βουνο και μετα καναμε καταβαση κανονικα. Ελβετικο καθισμα γιατι δεν ειχαμε εξοπλισμο, καραμπινερ, ιμαντα για (για ασφλιση) και το σχοινακι για ασφαλεια τα ειχαμε.

 

Στην αναβαση εκανα σαν κυρια γιατι μετα απο 2 χρονια αποχης απο οτιδηποτε εξτριμ ηταν too much να ανεβω το συγκεκριμενο βουνο (ελαχιστα κρατηματα, αρκετα μεγαλη κλιση),

 

Στην καταβαση, η αρχη ηταν λιγο περιεργη μεχρι να πιαω λιγο την ιδεα μετα ηταν κομπλε. Με εκνευρισε το σχοινι γιατι ηταν συνεχεια μπλεγμενο. Την επομενη φορα θα το απολαυσω περισσοτερο

Ωραιος spect.

Esy  οδηγουσες τα σχοινια  πρωτος ?Στην καταβαση δεν κανατε rapel γιατι ειχαν στριψει ,τα "κοκορετσια" που κανουν στο τελος λες? ?Τι σχοινι ειχατε και τι καταβατηρα?

 

 

MAOY ποσα κιλα εισαι τωρα ? εγω κολησα στα 84 

 

 

Παρτε και μερικες απο   canyoning Κρητη το πασχα 

 

 

 

post-237837-0-96540600-1493184417_thumb.jpg

 

post-237837-0-67375400-1493184429_thumb.jpg

 

post-237837-0-73808700-1493184444_thumb.jpg

 

post-237837-0-36604000-1493184455_thumb.jpg

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στην πρωτη καταβαση εγω πηγα πρωτος αλλα και στην δευτερη που κατεβηκα 3ος παλι ολα μπλεγμενα ηταν. Δεν ηταν καθετο και ειχε πολλα δεντρα κλπ και δεν ηταν ευκολο να τα ξεμπλεξω. 

 

Ενα καραμπινερ ειχαμε με ενα σχοινακι για ασφαλεια, σχοινι δεν εχω ιδεα αλλα ο φιλος με τον οποιο πηγαμε ασχολειται με πολλα εξτριμ σπορτς και τον εμπιστευομαι σε αυτα μιας και δεν ειναι παιδακι. 

Αν ηξερα οτι θα αραζα Κερκυρα θα αγοραζα εξοπλισμο αλα τωρα δεν εχει νοημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι οπως το λες μου φαινεται σαν να κατεβαινατε με μιση ψαλιδια αφου δεν βλεπω τιποτα για 8αρι.


Στην πρωτη καταβαση εγω πηγα πρωτος αλλα και στην δευτερη που κατεβηκα 3ος παλι ολα μπλεγμενα ηταν. Δεν ηταν καθετο και ειχε πολλα δεντρα κλπ και δεν ηταν ευκολο να τα ξεμπλεξω. 

 

Ενα καραμπινερ ειχαμε με ενα σχοινακι για ασφαλεια, σχοινι δεν εχω ιδεα αλλα ο φιλος με τον οποιο πηγαμε ασχολειται με πολλα εξτριμ σπορτς και τον εμπιστευομαι σε αυτα μιας και δεν ειναι παιδακι. 

Αν ηξερα οτι θα αραζα Κερκυρα θα αγοραζα εξοπλισμο αλα τωρα δεν εχει νοημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

γιατι οπως το λες μου φαινεται σαν να κατεβαινατε με μιση ψαλιδια αφου δεν βλεπω τιποτα για 8αρι.

ναι ναι!! Δεν εχω ιδεα απο τεχνικους ορους κλπ περα απο το ελβετικο καθισμα και το καραμπινερ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν δεν εχεις τιποτα αλλο απο 8αρι,καταβατηρα κτλ ενας ευκολος τροπος να κατεβεις ειναι με μιση ψαλιδια.βεβαια αν αφησεις τα χερια σου και εχει κλιση εφυγες πισω γιατι δεν φρεναρει αυτοματα.υπαρχουν βεβαια τροποι για να γινει αυτοσφιγγόμενος κόμπος και να σε σταματαει.το κακο με αυτο ειναι οτι οσο κατεβαινεις τοσο στριβει το σκοινι και γινεται κοκορετσι.επισης αν κατεβεις γρηγορα ανεβαινει θερμοκρασια στο καραμπινερ οπως και το σκοινι τρωει λιγο ταλαιπωρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζόμουν οτι θα υπήρχε κάποιος όρος, σιγά μην ήταν κάτι που είχα βρει εγω πρώτος. Εναλλάσσω κάποια παραλλαγή pull up με κάποια παραλλαγή push up. Υπαρχουν ρε παιδια παραλλαγές καμψεων (πχ με τα πόδια στον τοίχο αντι για το πάτωμα) που ειναι ελεεινά παν δύσκολες.

 

Τεο, πως τα πας με την πείνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη απέφυγε να το κάνεις στις βαριές ασκήσεις (πάγκο πχ) στις υπόλοιπες μια χαρά μπορείς να τα συνδυάσεις φτάνει να έχει προηγηθεί κάλο ζέσταμα πρώτα!

 

Μετά απο τόσο καιρό λογικό ειναι να έχω αφήσει μούσια και μαλουρα

 

 

                         :-D :P :lol: :D

attachicon.gif1αδδσαφσφσδ.jpg

 

δειξε και μια με τρικεφαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οταν δεν εχεις τιποτα αλλο απο 8αρι,καταβατηρα κτλ ενας ευκολος τροπος να κατεβεις ειναι με μιση ψαλιδια.βεβαια αν αφησεις τα χερια σου και εχει κλιση εφυγες πισω γιατι δεν φρεναρει αυτοματα.υπαρχουν βεβαια τροποι για να γινει αυτοσφιγγόμενος κόμπος και να σε σταματαει.το κακο με αυτο ειναι οτι οσο κατεβαινεις τοσο στριβει το σκοινι και γινεται κοκορετσι.επισης αν κατεβεις γρηγορα ανεβαινει θερμοκρασια στο καραμπινερ οπως και το σκοινι τρωει λιγο ταλαιπωρια.

αυτο που ειχαμε για φρενο ηταν ενα σχοινακι περασμενο 2-3 φορες στο σχοινι και μετα μεσα στο καραμπινερ, Παντως ηταν καλη φαση, και θα το κοιταξω λιγο πιο σοβαρα οταν μεινω σε καοποιο μερος. 

 

Αυριο το προγραμμα εχει cliff diving για καποιο καναλι του εξωτερικου :P

Btw Φωτη και Πουλινε νομιζω ξερετε τι σκατα γινεται στα Μετέωρα ε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...