Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Trial and error ειναι αυτό. Εμενα με βολεύει καφές λίγο πριν και 1-2 πορτοκάλια κατα τη διάρκεια της προπονησης. Με δροσίζουν και με αναζωογονούν.

 

Φλικ, εγω πηρα ενα με 15€ απο το τζάμπο. Σκυλί αποδείχτηκε, πολύ καλη κατασκευή.

 

Πόσο διαρκεί η προπόνησή σου;

 

Καθένας μπορεί να κάνει χίλια-δυο ιδιοσυγκρασιακές επιλογές, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι οι βέλτιστες, ειδικά όταν προορίζονται ως γενικές συμβουλές.

Μπορεί να χρειάζεσαι περισσότερο νερό κατά τη προπόνηση, αν νιώθεις έντονα την δροσιά κι αναζωγόννηση που λες από το πορτοκάλι.

 

Τα φρούτα γενικά, λόγω της περιεκτικότας σε ίνες και του χαμηλού γλυκαιμικού τους δείκτη, καλύτερα είναι να καταναλώνονται γύρω στα 30 λεπτά ΠΡΙΝ την άσκηση.

 

Έπειτα, τα ζάχαρα των φρούτων είναι κυρίως φρουκτόζη, που δεν μπορεί να μεταβολιστεί από τους ίδιους τους μύες για παραγωγή ενέργειας, αλλά πρέπει να περάσει από το συκώτι για να μετατραπεί σε γλυκόζη...κι ένα μέρος της αποθηκεύεται και στο ίδιο το συκώτι

...αυτός είναι ένας επιπλέον λόγος που σαφώς δεν αποτελούν το καλύτερα γεύμα ακριβώς πριν την άσκηση, πολύ δε μάλλον κατά τη διάρκεια της άσκησης, αν αυτή είναι κοντά στα 60 λεπτά.

 

Αν η "συνεδρία" διαρκεί μέχρι μια ώρα, θα το θεωρούσα αχρείαστο να καταναλώσει κανείς οποιαδήποτε τροφή κατά τη διάρκεια της άσκησης (καλύτερα πριν και μετά)

 

Αν έχει προηγηθεί βασικό γεύμα πριν την άσκηση, δεν καταναλώνω τίποτε παραπάνω, αλλά φροντίζω να έχει περάσει μια ώρα...στο γυμναστήριο κρατώ μόνο νερό μαζί μου.

 

Αν δεν έχει προηγηθεί βασικό γεύμα, είτε θα φάω ένα φρούτο 30 λεπτά πριν την άσκηση είτε/ και θα πιω και ένα ρόφημα πρωτεΐνης (αναλόγως και πότε ακριβώς έφαγα και γενικά αν είχαν τα γεύματα αρκετή πρωτεΐνη μέχρι εκείνη τη στιγμή).

 

...σε κάθε περίπτωση κρατάω ένα λίτρο νερού το μεγαλύτερο μέρος του οποίου θα καταναλώσω μέχρι το τέλος της άσκησης.

 

Όταν έκανα αντισφαίριση κι είχα αγώνα ή μεγάλη προπόνηση (2-3 ώρες) κρατούσα μια μπανάνα που μπορεί να κατανάλωνα σε μικρές ποσότητες (και δεν την τελείωνα πάντα)

 

...αν κάποιος τρώει για να πάει γυμναστήριο, γενικά ισχύει για τους υδατάνθρακες ό,τι ισχύει και τη πρωτεΐνη..όσο πιο γρήγορα απορροφήσιμο κι αξιοποιήσιμο τόσο καλύτερα...

...αν η διάρκεια της προπόνησης είναι μεγάλη, μπορεί να ληφθεί κάτι πιο αργά μεταβολήσιμο πριν τη προπόνηση (πχ συνδυασμός πρωτεΐνης/καζεΐνης ή φρούτο) ή κατι γρήγορα μεταβολήσιμο κατά τη διάρκεια...

...αλλά κάτι αργά μεταβολίσιμο κατά τη διάρκεια της άσκησης και μέχρι 60-90 λεπτά προπόνησης, που νομίζω καλύπτει τους περισσότερους, δεν ξέρω τί χρησιμότητα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

...αν η διάρκεια της προπόνησης είναι μεγάλη, μπορεί να ληφθεί κάτι πιο αργά μεταβολήσιμο πριν τη προπόνηση (πχ συνδυασμός πρωτεΐνης/καζεΐνης ή φρούτο) ή κατι γρήγορα μεταβολήσιμο κατά τη διάρκεια...

...αλλά κάτι αργά μεταβολίσιμο κατά τη διάρκεια της άσκησης και μέχρι 60-90 λεπτά προπόνησης, που νομίζω καλύπτει τους περισσότερους, δεν ξέρω τί χρησιμότητα έχει.

πες μου ένα λόγο για να φάει κάποιος πρωτεΐνη αργής απορρόφησης μάλιστα πριν την προπόνηση για να χωνεύει κατα τη διάρκεια της προπόνησης με αποτέλεσμα να χρησιμοποιεί διαθέσιμη ενέργεια για να χωνέψει την ώρα της προπόνησης που ειναι η ώρα που χρειάζεται κάθε διαθέσιμη ενέργεια για να προπονηθεί ουσιαστικά ?.  

.

Επεξ/σία από Vapir
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μου ένα λόγο για να φάει κάποιος πρωτεΐνη αργής απορρόφησης μάλιστα πριν την προπόνηση για να χωνεύει κατα τη διάρκεια της προπόνησης με αποτέλεσμα να χρησιμοποιεί διαθέσιμη ενέργεια για να χωνέψει την ώρα της προπόνησης που ειναι η ώρα που χρειάζεται κάθε διαθέσιμη ενέργεια για να προπονηθεί ουσιαστικά ?.

.

Μπορεί κάποιος να κάνει αργή προπόνηση!

Να κάνει δηλαδή αργά αργά κάνα τρίωρο προπόνηση και να χωνεύει μαζί :D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιτσιοζε, μάλλον στο χουν πει και άλλοι οτι γίνεσαι κουραστικός, έτσι; Με εκνευρίζεις ακόμη κι οταν συμφωνώ μαζί σου (εσυ κι ο αδωνις).

 

Παρά τις γενικές αρχές που μου κοτσαρεις λες κι είμαι κανας άσχετος, αποφεύγεις να διαβάσεις αυτό που έγραψα, στο ξαναλέω μπας και το δεις τώρα: trial and error. Αυτό που δε λειτουργεί στον ενα μπορεί να λειτουργήσει στον αλλο καθώς ο μεταβολισμός της τροφής ειναι εξαιρετικά πολυσύνθετη διαδικασία.

 

Αν θες να απαντήσεις, που φυσικά θα απαντήσεις, keep it short. Αηδία πια με τα σεντόνια.

 

Που λετε, τώρα που μετράω θερμιδες κι εχω ενα σχετικό έλεγχο της κατάστασης, μπορώ να κάνω καλύτερες δοκιμές τι λειτουργεί σε μένα. Τις τελευταίες 3 βδομάδες (θεωρώ τον χρονο ικανοποιητικό για να γίνει κρίση), κρατώντας σταθερές τις θερμιδες, άλλαξα λίγο το διατροφικό προφίλ, αυξάνοντας τον υδατανθρακα σε σχέση με τα λιπαρά (πχ έφαγα ψωμί με κοτατζ αντι για ξηρούς καρπούς με κοτατζ). Αποτέλεσμα: ίδια κιλα όπως ήταν φυσικό αλλα αυξηση του σωματικού λίπους.

 

Πλέον το θεωρώ δεδομένο οτι αν θέλω να αλλάξω σωματοδομή χωρίς να αλλάξω κιλα πρεπει να μείνω σε αυστηρή παλεο διατροφή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν και είμαι ανήσυχος ντακον. Ποτέ δεν φτάνω κάπου και να πω ΟΚ, εδώ είμαι, βρήκα την αλήθεια της ζωής. Αναγνωρίζω ότι αυτά που δεν ξέρω είναι απείρως περισσότερα απ' αυτά που ξέρω κι άρα η γνώμη που έχω διαμορφώσει σε κάθε στιγμή της ζωής μου μπορεί να ανατραπεί αν υπάρξουν, που συνήθως υπάρχουν, νέα δεδομένα.

 

Η χορτοφαγία πίστευα ότι είναι η καλύτερη επιλογή για το ευ ζην, αλλά καθώς συνέχισα να ψάχνω τα περι διατροφής, πείστηκα ότι η αποχή από το κρέας είναι λάθος. Το κρέας έχει θέση στη ζωή μας, αρκεί να είναι με μέτρο και να γίνονται σωστές επιλογές κομματιών.

 

Πουλινέ, αν δεν έχει άλλος να βάλει (ντακον, ανέβασε ρε συ στα guides το 5*5), μπορείς να το κλείσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μου ένα λόγο για να φάει κάποιος πρωτεΐνη αργής απορρόφησης μάλιστα πριν την προπόνηση για να χωνεύει κατα τη διάρκεια της προπόνησης με αποτέλεσμα να χρησιμοποιεί διαθέσιμη ενέργεια για να χωνέψει την ώρα της προπόνησης που ειναι η ώρα που χρειάζεται κάθε διαθέσιμη ενέργεια για να προπονηθεί ουσιαστικά ?.  

.

 

1) Δεν πρότεινα τη κατανάλωση μίγματος Whey/Casein αμέσως/ακριβώς πριν την άσκηση, αλλά τουλάχιστον 30 λεπτά νωρίτερα, οπότε σίγουρα η χώνεψη έχει προχωρήσει σε κάποιο βαθμό.

 

Προσωπικά όταν πίνω ρόφημα πρωτεΐνης (είτε μίγμα είτε μόνο whey), αυτό γίνεται γύρω στα 30 λεπτά πριν φύγω + 10λεπτο μέχρι να φτάσω, και παρόλο που είμαι απ' αυτούς που προτιμούν να μην νιώθουν βάρος στο στομάχι κατά την άσκηση, το 50% - 50% μίγμα ουδέποτε μου έχει προκαλέσει δυσφορία.

 

- Θα ήθελες μήπως εσύ να παράσχεις κάποια βιβλιογραφική υποστήριξη στη λογική σου, ότι δλδ σε ένα τέτοιο μικτό ρόφημα, 30-40 λεπτά πριν άσκηση, αυτή η ποσότητα της καζεΐνης μπορεί να υπονομεύσει σοβαρά την απόδοση στο γυμναστήριο;

 

...αυτό που εσύ μπορεί να συνάγεις "αυτονόητα" βάσει συγκεκριμένων πληροφοριών, μπορεί να μη στέκει σε ένα συγκεκριμένο παράδειγμα, ακόμη κι αν ισχύει σε κάποιο βαθμό γενικότητας.

δλδ σαφώς η καζεΐνη απορροφάται πιο αργά...το θέμα είναι σε τί ποσότητα και σε τί χρονική διάρκεια από τη πρόσληψη μπορεί να προκαλέσει αρνητικές συνέπεις στην άσκηση...

 

...αυτό είναι το συγκεκριμένο ζήτημα που είναι σκόπιμο, από τη δική σου οπτική, να αναλύσεις και να υποστηρίξεις.

 

 

2) Σύμφωνα με μελέτες, ο συνδυασμός πρωτεΐνης Whey + Casein δύναται να επιφέρει βελτιωμένα αποτελέσματα στην απόδοση και την υπερτροφία, ακριβώς λόγω την συνδυαστικών πλεονεκτημάτων κάθε μορφής πρωτεΐνης.

...η whey προάγει τη πρωτεΐνική σύνθεση πιο βραχυπρόθεσμα, ενώ η casein προλαμβάνει τον καταβολισμό και τη μυϊκή αποσύνθεση μεσοπρόθεσμα....κι αυτό συνεχίζει να ισχύει παρότι η καζεΐνη θα επιβραδύνει σε κάποιο βαθμό την επενέργεια της whey

 

http://www.pnas.org/content/94/26/14930.long

στο παραπάνω, διαφορές και οφέλη από τα δύο είδη πρωτεΐνών

"The two protein meals were matched for leucine content but were not isonitrogenous, and amino acid intake was higher with CAS. Despite this higher amino acid intake, amino acid concentrations increased less with CAS than with WP at 100 min. By contrast, at 300 min, most amino acids remained at higher concentrations with CAS whereas they returned to basal levels with WP"

"After WP ingestion, the plasma appearance of dietary amino acids is fast, high, and transient. This amino acid pattern is associated with an increased protein synthesis and oxidation and no change in protein breakdown. By contrast, the plasma appearance of dietary amino acids after a CAS meal is slower, lower, and prolonged with a different whole body metabolic response: Protein synthesis slightly increases, oxidation is moderately stimulated, but protein breakdown is markedly inhibited. The latter metabolic profile results in a better leucine balance"

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16937979

"Significant increases in 1RM bench press and leg press were observed in all groups after 10 weeks. In this study, the combination of whey and casein protein promoted the greatest increases in fat-free mass after 10 weeks of heavy resistance training"

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10838463

"Mean percent body fat with diet alone decreased from a baseline of 27 +/- 1.8 to 25 +/- 1.3% at 12 weeks. With diet, exercise and casein the decrease was from 26 +/- 1.7 to 18 +/- 1.1% and with diet, exercise and whey protein the decrease was from 27 +/- 1.6 to 23 +/- 1.3%. The mean fat loss was 2. 5 +/- 0.6, 7.0 +/- 2.1 and 4.2 +/- 0.9 kg in the three groups, respectively. Lean mass gains in the three groups did not change for diet alone, versus gains of 4 +/- 1.4 and 2 +/- 0.7 kg in the casein and whey groups, respectively. Mean increase in strength for chest, shoulder and legs was 59 +/- 9% for casein and 29 +/- 9% for whey, a significant group difference. This significant difference in body composition and strength is likely due to improved nitrogen retention and overall anticatabolic effects caused by the peptide components"

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22569072

"Early after meal ingestion, amino acid absorption and retention across the leg were similar for WP and Cas, but as rates for WP waned, absorption and assimilation into skeletal muscle were better retained for Cas."

 

(βάζω και παραθέσεις, γιατί παρόλο που εδώ θα πρεπε τέτοια άρθρα να καταβροχθίζονται κατά δεκάδες, ελάχιστοι νομίζω διαβάζουν τα άρθρα που παρατίθενται στους συνδέσμους)

 

 

3) Τόνισα ότι το γρηγορότερα απορροφήσιμο (σε πρωτεΐνες και υδατάνθρακες) είναι - εν γένει - προτιμητέο, αλλά σ' αυτό υπάρχουν μεταβλητές, πχ

- ώρα λήψης τελευταίου γεύματος (πχ αν έχουν περάσει αρκετές ώρες μπορεί να θες κάτι που να δίνει μια αίσθηση κορεσμού)

- διάρκεια και ένταση προπόνησης (σαφώς άλλο 60-60 λεπτά, άλλο 90-120λεπτά,)

- ώρα λήψης προ-προπονησιακού γεύματος (άλλη επιλογή ακριβώς πριν τη προπόνηση, άλλη επιλογή 30-40 λεπτά νωρίτερα)

 

 

Βιτσιοζε, μάλλον στο χουν πει και άλλοι οτι γίνεσαι κουραστικός, έτσι; Με εκνευρίζεις ακόμη κι οταν συμφωνώ μαζί σου (εσυ κι ο αδωνις).

 

Παρά τις γενικές αρχές που μου κοτσαρεις λες κι είμαι κανας άσχετος, αποφεύγεις να διαβάσεις αυτό που έγραψα, στο ξαναλέω μπας και το δεις τώρα: trial and error. Αυτό που δε λειτουργεί στον ενα μπορεί να λειτουργήσει στον αλλο καθώς ο μεταβολισμός της τροφής ειναι εξαιρετικά πολυσύνθετη διαδικασία.

 

Αν θες να απαντήσεις, που φυσικά θα απαντήσεις, keep it short. Αηδία πια με τα σεντόνια.

 

Η εποικοδομητική συζήτηση περιλαμβάνει κριτικές και επερωτηματικες απαντήσεις...δεν καταλαβαίνω γιατί προσδιοριστικά ερωτήματα εσύ τα προσλαμβάνεις ως υπονομευτικά σχόλια...αντιβαίνει στην επιστημική θέση που μόλις διατύπωσες...

 

...οι πληροφορίες που παρείχα στην απάντησή μου ήταν για να υποστηρίξουν την επιμέρους αντίρρησή μου ή την ανάγκη συμπληρωματικής υποστήριξης ή εξειδίκευσης εκ μέρους σου σ'αυτό που έγραψες...

 

...αν απλώς απαντούσα αρνητικά, χωρίς να διατυπώσω τη βάση του σκεπτικισμού μου, αυτή θα ήταν μια εριστική απάντηση, κενή περιεχομένου (καλή ώρα όπως μερικές ανωτέρω)

 

...το "trial and error" δεν είναι σαφές ως προς το περιεχόμενό του, και μπορούμε να συζητήσουμε τί μπορεί να ισχύει γενικά και τί ισχυει για τον καθένα...

..δεν μπορεί δλδ να αντιμετωπιστεί η αρχή της ιδιοσυγκρασίας/υποκειμενικότητας ως υποκατάστατο της στοχευμένης επιχειρηματολογίας/τεκμηρίωσης, μπορούμε να συζητήσουμε, όμως, ατομικές διαφοροποιήσεις.

 

Βάση όσων εγραψες λοιπόν, απάντησα

- δίνοντας μια συνοπτική αλλά κάπως αναλυτική εξήγηση γιατί αυτό δεν αποτελεί βέλτιση πρακτική εν γένει (μπορείς να το διαψευσεις με στοιχεία)

- και σε ρώτησα λοιπόν, πόση ώρα διαρκεί η προπόνησή σου...

 

...ήταν "προκλητική" ερώτηση,εφόσον μιλαμε για διατροφή ακριβώς στοχευμένη σε μια συγκεκριμένα αθλητική "συνεδρία;

 

...ερμήνευσα την μια απάντησή σου ως ιδιοσυγκρασιακή επιλογή και υπέθεσα ότι μπορεί να χρειάζεσαι περισσότερο νερό...

(κι εγώ κάνω ιδιοσυγκρασιακές επιλογές, πχ προτιμώ την αερόβια πριν τα βάρη, αλλά αυτό ανταποκρίνεται στον τρόπο που τα χρόνια προπόνησης στην αντισφαίριση μπορεί να έχουν προσαρμόσει την φυσιολογική απόκρισή μου στην άσκηση)

 

...κι αφού επιδοκιμάζεις την αρχή των ιδιοσυγκρασιακών επιλογών, γιατί αντιμετωπίζεις αυτή τη δική μου ερμηνεία ως προσβλητική;

 

Για μια γόνιμη συζήτηση λοιπόν το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να απαντήσεις στα κάτωθι ερωτήματα, σχετικά με το θέμα (και να μην αναλωθούμε σε άσχετες ανταλλαγές μηνυμάτων)

 

α) Πόση ώρα διαρκεί η προπόνησή σου;

β) Σε ποιά βάση προτείνεις τη κατανάλωση μπανάνας ακριβώς πριν την προπόνηση;

γ) Με ποιό σκεπτικό - πέραν αλλά και δεδομένων υποκειμενικοτήτων/ιδιοσυγκρασίας - θεωρείς ότι μπορέι να βοηθήσει η κατανάλωση 1-2 πορτοκαλιών εν μέσω της προπόνησης;

 

Εγώ προσπαθώ να απαντώ γόνιμα κι όχι να ανταλλάσσω δηλώσεις, ιδιαίτερα όταν μια αναλυτική απάντηση και τεκμηρίωση ζητείται από εμένα....δεν θα σου θέσω εγώ όρια, αν απαντάς εντός του θέματος...

 

 

Τέλος, εριστικό (και συνεπώς κουραστικό) είναι να προτείνεις γεύμα υψηλό σε ίνες ακριβώς πριν τη προπόνηση και να επιλέγεις αντίστοιχο γεύμα εν μέσω προπόνησης και μετά να επιδοκιμάζεις απάντηση άλλου χρήστη που ψέγει την - όποια - επιβάρυνση αυτό επιφέρει στη χώνεψη...είναι κάπως αντιφατικό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι σεντόνι... εισαι αδιόρθωτος.

 

Λοιπόν για αποφυγή παρεξηγήσεων σε ενημερώνω ότι μπαίνεις στην ignore list μου, οπότε μην περιμένεις απάντηση αν μου απευθύνεις το λόγο, δε θα έχω καν δει το μνμ σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά Γιάννη κ εγώ δεν διαβάζω καν τα σεντόνια  

Τον ρωτάω αν έχει αποτέλεσμα με αυτά που κάνει και ζητάει βιβλιογραφίες .... σε κάτι καθαρά ΠΡΑΚΤΙΚΟ  ειμαι ανοιχτός σε νέες ιδέες και απόψεις αν και εφόσον αυτές έχουν πρακτικό αποτέλεσμα. 

Οπότε για να μη χαλάμε το χρόνο μας κ αν κ δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα θα τον βάλω επίσης στην ignore list μου γιατι δεν συνεννοούμαστε οπότε και δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί ολο αυτό, ούτε δηλαδή κ ο ίδιος να σπαταλάει το χρόνο του απαντώντας μου  . Οπότε δηλώνω επίσης πως δεν θα δω το οτιδήποτε για να απαντήσω. Καλή συνέχεια στο φίλο. :) 

Για όποιον ενδιαφέρετε τα πράγματα ειναι απλά. Τρως χ θερμίδες χ μακρο τη μέρα μέσα απο μια ισορροπημένη διατροφή ? ωραία

1) κρατάς τους περισσότερους υδατάνθρακες στο πρωινό , πριν και μετά την προπόνηση (αν κάνεις προπόνηση με βάρη το βράδυ θα φας υδατάνθρακα μετά την προπόνηση , ειναι πολύ απλό , δεν καταλαβαίνω που μπερδεύεστε και το υπεραναλύετε ορισμένοι )
2) φροντίζεις να έχεις χονέψει πριν πας για προπόνηση , σε αυτό θα παίξει ρόλο το τι και πόσο έφαγες. 

Σχετικά με τα φρούτα κ τις μπανάνες και το τι διαφορά κάνουν στον καθένα , έχει σημασία η υπόλοιπη διατροφή αλλα έχει μεγάλη σημασία και το τι κάνεις στην προπόνηση. 
Αν κάποιος παίζει ή νομίζει πως κάνει σοβαρή προπόνηση με βάρη και στο τέλος της προπόνησης φάει μια μπανάνα δεν θα αλλάξει κάτι , αν όμως ειναι κάποιος που έχει κάνει σοβαρή προπόνηση και στο τέλος της το σώμα του ζητάει υδατάνθρακα οπως ζητάει νερό ένας περιπλανώμενος στην έρημο τότε και οι φλέβες του θα πεταχτούν και θα νιώσει άλλος άνθρωπος λίγο μετά και θα γεμίσει ενέργεια ,  απο μια απλή μπανάνα όλα αυτά, επειδή το σώμα του θα την έχει ανάγκη κ θα την χρησιμοποιήσει στο έπακρο. 

 

Επεξ/σία από Vapir
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λειτουργεί σε μένα για πριν την προπόνηση είναι κάνα δίωρο+ πρίν,κατεβάζω μιά γαβάθα γιαούρτι σακούλας με μέλι και μούσλι και είμαι turbo.

Αυτό και άλλα με φτάσαν στα 91 κιλά όμως. Τώρα που προσπαθώ να κόψω όμως μου λείπει τρελά και είμαι ψοφίμι στην προπόνηση.( μέχρι που μου κόπηκε το κέφι να πηγαίνω)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... σε κάτι καθαρά ΠΡΑΚΤΙΚΟ  ειμαι ανοιχτός σε νέες ιδέες και απόψεις αν και εφόσον αυτές έχουν πρακτικό αποτέλεσμα. 

 

 

 

Ακριβώς έτσι πάει το πράγμα. Ο μεταβολισμός είναι απίστευτα σύνθετη διαδικασία, κι επηρεάζεται από υπερβολικά πολλούς παράγοντες. Ενώ κατά βάση είναι κοινός σε όλους μας, αυτό που αλλάζει είναι οι διατροφικές μας συνήθειες, ο βαθμός των μικροσυστατικών, ο βαθμός που κινούμαστε/ξεκουραζόμαστε/σκεφτόμαστε (ύπαρξη και βαθμός άγχους), κτλ ώστε τελικά είναι αδύνατο να γίνουν προβλέψεις με ακρίβεια στον καθένα. Το μόνο που έχει να κάνει έκαστος είναι να δοκιμάζει και να δει τι λειτουργεί πάνω του τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή (τα πράγματα είναι ρευστά).

 

Πρόσφατα έπεσα πάνω σε μια σειρά βίντεο που μου θύμησε μια έντονη διαφωνία που υπήρξε παλιότερα στο θρεντ σχετικά με το αν η θερμίδα μετράει ανάλογα με το είδος της τροφής (π.χ. 100 θερμιδες είναι 100 θερμίδες απ' όποιο μακροσυστατικό κι αν προέρχονται ή όχι; ). Ο Μαους ήταν αυστηρός στο ότι το είδος παίζει απόλυτο ρόλο και φαίνεται να έχει δίκιο.

 

Σύμφωνα με αυτά τα βίντεο (είναι από το κανάλι What I've learnt και λέγονται: Why calories are not important, why your body makes you fat and hungry, the story of fat) η θερμίδα είναι λάθος τρόπος μέτρησης καθώς αφορά την επιστήμη της φυσικής ενώ αυτό που μας νοιάζει είναι η βιοχημική διαδικασία του μεταβολισμού. Για να μην μακρηγορώ (όποιος θελει λεπτομέρειες ας δει τα βίντεο) το να μετρα κάποιος θερμιδες δεν είναι πετυχημενη μεθοδος αφού λογω της φυσης του μεταβολισμου μπορει να πεσει πολυ εξω, ενω επιπλεον ο υδατανθρακας ωθει το σωμα να αποθηκευσει λιπος ενω πρωτεινη/λιπαρα σε μικροτερο βαθμο ακομη κι αν τρωμε τις ιδιες θερμιδες απο αυτα τα μακροσυστατικα. Μαλιστα αναφερει την περιπτωση ενος ατομου που κρατησε σταθερες θερμιδες αλλα αλλαξε τη διατροφη ωστε αυτες να προερχονται απο απλο υδατανθρακα και εβαλε 8 κιλα ενω δεν αυξησε τις θερμιδες (τωρα που το σκεφτομαι αυτο ισως να το ειπε σε ενα αλλο βιντεο που αναλυει την καταστροφικη επιδραση της ζαχαρης).

 

Τεσπα, ειναι αρκετα ενδιαφεροντα βιδεο για οσους ψαχνονται στα περι διατροφης.

Αυτό που λειτουργεί σε μένα για πριν την προπόνηση είναι κάνα δίωρο+ πρίν,κατεβάζω μιά γαβάθα γιαούρτι σακούλας με μέλι και μούσλι και είμαι turbo.

Αυτό και άλλα με φτάσαν στα 91 κιλά όμως. Τώρα που προσπαθώ να κόψω όμως μου λείπει τρελά και είμαι ψοφίμι στην προπόνηση.( μέχρι που μου κόπηκε το κέφι να πηγαίνω)

 

Γευμα τιγκα στη ζαχαρη Τεο. Η ζάχαρη είναι πιο εθιστικη απο την κοκαινη κι αν κανεις να την κοψεις εχεις παρομοια συμπτωματα στερησης (ατονια, ελλειψη ενεργειας, κτλ) τουλαχιστον στην αρχη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζάχαρη εννοείς το μέλι και τα φρουτάκια στο μούσλι Γιάννη; Αν ναι, αυτή είναι και η ζάχαρη που έτρωγα όλη και όλη αν εξαιρέσεις και αυτή από τις μπανάνες.

Κατά τα άλλα την έχω κόψει καμιά τριετία και βάλε μαχαίρι. Και την ορίτζιναλ και αυτήν στα αναψυκτικά και παντού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...