Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Btw Φωτη και Πουλινε νομιζω ξερετε τι σκατα γινεται στα Μετέωρα ε?

Κοιτα αν ασχοληθεις θες μπωντριε οπωσδηποτε , ειναι θεμα ασφαλειας καλο το ελβετικο αλλα εχουμε 2017 .

Μην κανεις εκπτωσεις σε αυτο το θεμα  η σωματικη σου ακεραιοτητα ειναι εκει πανω .

Αν χτυπησεις θα ξενερωσεις με τον χρονο που θα χασεις στην καλυτερη ...

 

Ναι ξερουμε εχει γινει ψιλο σαλος με το θεμα .

Εσεις που ειστε χριστιανοι να τα βλεπετε εμενα στα @@ μου αχχαχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Φανταζόμουν οτι θα υπήρχε κάποιος όρος, σιγά μην ήταν κάτι που είχα βρει εγω πρώτος. Εναλλάσσω κάποια παραλλαγή pull up με κάποια παραλλαγή push up. Υπαρχουν ρε παιδια παραλλαγές καμψεων (πχ με τα πόδια στον τοίχο αντι για το πάτωμα) που ειναι ελεεινά παν δύσκολες.

 

Τεο, πως τα πας με την πείνα;

Γιαννη μια καλη παραλλαγή ειναι να πας στην μπαρα του σμιθ και να κανεις εκει καμψεις με κλειστα χερια. Σαν να.γυμναζεις τρικεφαλλο με μπαρα σε κλειστη λαβη.

 

Δυο κίνδυνοι υπαρχουν ομως, ο ένας να γλιστρισεις με τα ποδια και να φυγεις πισω και ο αλλος να κουνηθει το σμιθ ή να τα φτυσεις οταν εισαι κατω.. πρεπει να χεις κουράγιο να σηκωθεις. Αν γινουν και τα δυο συγχρονος απλα πεσε κατω... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που ειχαμε για φρενο ηταν ενα σχοινακι περασμενο 2-3 φορες στο σχοινι και μετα μεσα στο καραμπινερ, Παντως ηταν καλη φαση, και θα το κοιταξω λιγο πιο σοβαρα οταν μεινω σε καοποιο μερος. 

Αυριο το προγραμμα εχει cliff diving για καποιο καναλι του εξωτερικου :P

Btw Φωτη και Πουλινε νομιζω ξερετε τι σκατα γινεται στα Μετέωρα ε?

α οκ τοτε ειχες αυτοσφιγγομενο ειτε Προυσιζ,ειτε γαλλικο ειτε καποιον αλλον. δεν ξερω τιποτα για τα μετεωρα και δεν βρισκω κατι στο ιντερνετ.δεν βλεπω ποτε tv οποτε ειμαι μονιμα εκτος ενημερωσης

 

Κοιτα αν ασχοληθεις θες μπωντριε οπωσδηποτε , ειναι θεμα ασφαλειας καλο το ελβετικο αλλα εχουμε 2017 .

Μην κανεις εκπτωσεις σε αυτο το θεμα  η σωματικη σου ακεραιοτητα ειναι εκει πανω .

Αν χτυπησεις θα ξενερωσεις με τον χρονο που θα χασεις στην καλυτερη ...

 

Ναι ξερουμε εχει γινει ψιλο σαλος με το θεμα .

Εσεις που ειστε χριστιανοι να τα βλεπετε εμενα στα @@ μου αχχαχα.

αυτα τα τεχνασματα εχουν παρει πολυ κοσμο στο λαιμο τους:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

α οκ τοτε ειχες αυτοσφιγγομενο ειτε Προυσιζ,ειτε γαλλικο ειτε καποιον αλλον. δεν ξερω τιποτα για τα μετεωρα και δεν βρισκω κατι στο ιντερνετ.δεν βλεπω ποτε tv οποτε ειμαι μονιμα εκτος ενημερωσης

 

αυτα τα τεχνασματα εχουν παρει πολυ κοσμο στο λαιμο τους :P

http://www.tameteora.gr/?p=137640

 

Με λιγα λογια, ειχα κανονιστε event Slack Line(παγκοσμιο) στα Μετεωρα και η εκκλησια πηρε ασφαλιστικά μετρα. Το event ακυρωθηκε και εχουν παρει ασφαλιστικά μετρα για τον διοργανωτη ο οποιος μενει εκει και πλεον δεν μπορει να παει στο Μετεωρα.

 

Φωτη το ξερω για τον εξοπλισμο απλα τωρα δεν ψηνομαι να δωσω λεφτα για κατι που ισως το κανω 1-2 φορες ακομη. Επισης χριστιανους αναφέρεσαι στους υπολοιπους, εμενα προσωπικα αν εβαζαν μια βοβμα σε καθε εκκλησια,μοναστηρι κλπ θα με εβρισκε συμφωνω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εγινε στα Μετεωρα.πειτε μας κι εμας

 

Θέλουν να το κάνουν άβατο σαν το αγιο όρος. Ή κάτι τέτοιο, δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες.

 

Χρήστο, ναι την κάνω αυτή που λες. Δυνατη άσκηση (βέβαια εγώ την κάνω στο μπράτσο του καναπέ αφού δεν πάω σε τζιμ).

 

Όταν πας σε failure το κατέβασμα είναι ένα θέμα πράγματι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αν ασχοληθεις θες μπωντριε οπωσδηποτε , ειναι θεμα ασφαλειας καλο το ελβετικο αλλα εχουμε 2017 .

Μην κανεις εκπτωσεις σε αυτο το θεμα  η σωματικη σου ακεραιοτητα ειναι εκει πανω .

Αν χτυπησεις θα ξενερωσεις με τον χρονο που θα χασεις στην καλυτερη ...

 

Ναι ξερουμε εχει γινει ψιλο σαλος με το θεμα .

Εσεις που ειστε χριστιανοι να τα βλεπετε εμενα στα @@ μου αχχαχα.

 

Από θρησκευτική-δογματική άποψη παρομοίως στα παπάρια μου, αλλά ένας έλεγχος τουριστικών δραστηριοτήτων σε έναν θρησκευτικό χώρο σαν αυτό των Μετεώρων μόνο αρνητικός δεν είναι, αν κρίνει κανείς από το βραχυπρόθεσμο και κοντόθωρο μοντέλο που επικρατεί σχεδόν παντού και παρέχει ιδιαίτερες προκλήσεις, ειδικά σε περιόδους κρίσης.

 

θα μπορούσε να το πάρει κάποιος από την ανάποδη και να πει σιγά που κουμάντο στο χώρο θα κάνουν οι γιάπηδες με το μηδαμινό ενδιαφέρον τους για θέματα πολιτιστικής κληρονομιάς και για ο,τιδήποτε άλλο πέραν της της δικής τους βόλεψης και καλοπέρασης.

 

Προφανώς δεν χρειάζεται να είναι ούτε το ένα άκρο ούτε το άλλο, οπότε η συζήτηση καλό είναι να γίνει κυρίως μεταξύ αυτών τους οποίους αφορά περισσότερο, τις αρχές και τους δημότες της περιοχής.

 

Για κάποιες πληροφορίες.

http://www.tameteora.gr/?p=138539

http://www.ert.gr/archi-dialogou-gia-tis-drasis-sta-meteora/

Θέλουν να το κάνουν άβατο σαν το αγιο όρος. Ή κάτι τέτοιο, δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες.

 

Δεν νομίζω ότι τεκμηριώνεται ο χαρακτηρισμός βάσει όσων έχει τύχει να διαβάσω τουλάχιστον, το σχέδιο π.δ. δεν το έχω διαβάσει αλλά σε άρθρο διάβασα ότι ο περιορισμός αφορά 26 από τους 150 βράχους.

...ίσως να ανατρέπει "καθιερωμένες" πρακτικές, αλλά δεν νομίζω ότι δικαιολογεί την απόδοση της θρησκοληψίας στους υποστηρικτές των περιορισμών ή τα σχόλια περί "άβατου"...

 

...το να το δει κανείς μόνο από τη μία ή την άλλη πλευρά, όπως αυτές επικοινωνούνται από τη κάθε θέση, μπορεί να είναι παραπλανητικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζόμουν οτι θα υπήρχε κάποιος όρος, σιγά μην ήταν κάτι που είχα βρει εγω πρώτος. Εναλλάσσω κάποια παραλλαγή pull up με κάποια παραλλαγή push up. Υπαρχουν ρε παιδια παραλλαγές καμψεων (πχ με τα πόδια στον τοίχο αντι για το πάτωμα) που ειναι ελεεινά παν δύσκολες.

 

Τεο, πως τα πας με την πείνα;

Για περιέγραψε τις παραλλαγές.

 

Νομίζω κατάλαβα για ποιες κάμψεις μιλάς: Με τα πόδια στον τοίχο (αντί σε ιμάντες πχ) και το σώμα παρόλ'αυτά παράλληλο με το έδαφος. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tameteora.gr/?p=137640

 

Με λιγα λογια, ειχα κανονιστε event Slack Line(παγκοσμιο) στα Μετεωρα και η εκκλησια πηρε ασφαλιστικά μετρα. Το event ακυρωθηκε και εχουν παρει ασφαλιστικά μετρα για τον διοργανωτη ο οποιος μενει εκει και πλεον δεν μπορει να παει στο Μετεωρα.

 

Φωτη το ξερω για τον εξοπλισμο απλα τωρα δεν ψηνομαι να δωσω λεφτα για κατι που ισως το κανω 1-2 φορες ακομη. Επισης χριστιανους αναφέρεσαι στους υπολοιπους, εμενα προσωπικα αν εβαζαν μια βοβμα σε καθε εκκλησια,μοναστηρι κλπ θα με εβρισκε συμφωνω :P

ναι μολις διαβασα το αρθρο http://trikalavoice.gr/%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%AC/%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%AF%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B5%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84/

 

τι αλλο θα δουμε.ολοκληρο θεμα για μερικα βυσματα που θα μπουν?αυτοι ειναι ικανοι να πανε να ξηλωσουν και τα βυσματα της αναρριχησης που υπαρχουν ,που τα μετεωρα θεωρουνται ενα παρα παρα πολυ καλο αναρριχητικο πεδιο. θα παει ο αλλος να κανει base jumping και θα ενοχλησει?.anyway μην πω παραπανω και βγουμε εκτος θεματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μολις διαβασα το αρθρο http://trikalavoice.gr/%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%AC/%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%AF%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B5%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84/

 

τι αλλο θα δουμε.ολοκληρο θεμα για μερικα βυσματα που θα μπουν?αυτοι ειναι ικανοι να πανε να ξηλωσουν και τα βυσματα της αναρριχησης που υπαρχουν, που τα μετεωρα θεωρουνται ενα παρα παρα πολυ καλο αναρριχητικο πεδιο. θα παει ο αλλος να κανει base jumping και θα ενοχλησει?.anyway μην πω παραπανω και βγουμε εκτος θεματος

Όχι τίποτα άλλο. Τα μετέωρα είναι από τα πιο γνωστά μας πεδία παγκοσμίως. Τραβάν αναρριχητικό τουρισμό φουλ. Αλλά Ελλάδα δε ξέρουμε τί θα πει εναλλακτικός τουρισμός.

 

Άσχημος θα είναι ο βράχος με τις πλακέτες αχρησιμοποίητες.

 

 

Όσον αφορά το rapel, αυτός ο τρόπος είναι ο πιο ασφαλής. Για assistive braking είτε prusik ή autoblock. Θα προτιμούσα prusik γιατί είναι 2 κατευθύνσεων, οπότε μπορεί να αλλάξει εύκολα το όλο σύστημα και για ascending.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θρησκευτική-δογματική άποψη παρομοίως στα παπάρια μου, αλλά ένας έλεγχος τουριστικών δραστηριοτήτων σε έναν θρησκευτικό χώρο σαν αυτό των Μετεώρων μόνο αρνητικός δεν είναι, αν κρίνει κανείς από το βραχυπρόθεσμο και κοντόθωρο μοντέλο που επικρατεί σχεδόν παντού και παρέχει ιδιαίτερες προκλήσεις, ειδικά σε περιόδους κρίσης.

 

θα μπορούσε να το πάρει κάποιος από την ανάποδη και να πει σιγά που κουμάντο στο χώρο θα κάνουν οι γιάπηδες με το μηδαμινό ενδιαφέρον τους για θέματα πολιτιστικής κληρονομιάς και για ο,τιδήποτε άλλο πέραν της της δικής τους βόλεψης και καλοπέρασης.

 

Προφανώς δεν χρειάζεται να είναι ούτε το ένα άκρο ούτε το άλλο, οπότε η συζήτηση καλό είναι να γίνει κυρίως μεταξύ αυτών τους οποίους αφορά περισσότερο, τις αρχές και τους δημότες της περιοχής.

 

Για κάποιες πληροφορίες.

http://www.tameteora.gr/?p=138539

http://www.ert.gr/archi-dialogou-gia-tis-drasis-sta-meteora/

 

Δεν νομίζω ότι τεκμηριώνεται ο χαρακτηρισμός βάσει όσων έχει τύχει να διαβάσω τουλάχιστον, το σχέδιο π.δ. δεν το έχω διαβάσει αλλά σε άρθρο διάβασα ότι ο περιορισμός αφορά 26 από τους 150 βράχους.

...ίσως να ανατρέπει "καθιερωμένες" πρακτικές, αλλά δεν νομίζω ότι δικαιολογεί την απόδοση της θρησκοληψίας στους υποστηρικτές των περιορισμών ή τα σχόλια περί "άβατου"...

 

...το να το δει κανείς μόνο από τη μία ή την άλλη πλευρά, όπως αυτές επικοινωνούνται από τη κάθε θέση, μπορεί να είναι παραπλανητικό...

απλα το μονο που θα πω ειναι οτι οκ ναι πρεπει να υπαρχει μεση λυση αλλα το κακο σε ολες αυτες τις περιπτωσεις ειναι οτι ο κοσμος δεν ξερει κατι τι σημαινει βυσμα τι σημαινει slackline και θα βγει ενας και θα πει οτι το slackline θα καταστρεψει την περιοχη μας και ολοι απο κατω θα πουν ναι εχεις δικιο.θα καταστραφει η περιοχη μας.αλλα ειναι αμαθεις και δεν ξερουν καν τι σημαινει slackline απλα πανε σαν τα προβατα γυρω απο καποιον που το παιζει εξουσια.παντου γινεται αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσους βράχους επηρεάζει; Γιατί απ ότι κατάλαβα αφορά αυτούς που έχουν μοναστήρια πάνω; Ουτως ή άλλως τα περισσότερα αναρριχιτκά δε γινόντουσαν στους βράχους των μοναστηριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τίποτα άλλο. Τα μετέωρα είναι από τα πιο γνωστά μας πεδία παγκοσμίως. Τραβάν αναρριχητικό τουρισμό φουλ. Αλλά Ελλάδα δε ξέρουμε τί θα πει εναλλακτικός τουρισμός.

Άσχημος θα είναι ο βράχος με τις πλακέτες αχρησιμοποίητες.

Όσον αφορά το rapel, αυτός ο τρόπος είναι ο πιο ασφαλής. Για assistive braking είτε prusik ή autoblock. Θα προτιμούσα prusik γιατί είναι 2 κατευθύνσεων, οπότε μπορεί να αλλάξει εύκολα το όλο σύστημα και για ascending.

μονο σε αυτην την χωρα αυτα.αντι να θελουμε τουρισμο και να γινομαστε σαν χωρα γνωστη θελουμε να διωχνουμε κοσμο και να μην γινεται τιποτα για ακυρους λογους.αντε μετα θα βρουν κατι και για την καλυμνο οτι η αναρριχηση κανει κακο στα σφουγγαρια:P

εδω εισαι στα 10 μετρα και δεν βλεπεις που λεει ο λογος την πλακεττα και τα βυσματα τους πειραζουν και η μαγνησια που θα ξεπλυθει απο την πρωτη βροχη.τωρα για το rappel εξαρτατε και που θες να κατεβεις.σε canyoning το να εχεις αυτοσφιγγομενο και να μην μπορεις να κατεβεις γρηγορα μονο προβλημα μπορει να κανει.στην σπηλαιολογια μονο με καταβατηρα για να μην στριβει το σκοινι αφου συνηθως δεν ειναι ελευθερο το κατω μερος.σε εναεριτες παλι με καταβατηρα.

Πόσους βράχους επηρεάζει; Γιατί απ ότι κατάλαβα αφορά αυτούς που έχουν μοναστήρια πάνω; Ουτως ή άλλως τα περισσότερα αναρριχιτκά δε γινόντουσαν στους βράχους των μοναστηριών.

ακομα και σε βραχο σε μοναστηρι να γινει μιλαμε για χ πλακετες  και για χ τρυπες που δεν επηρεαζουν τιποτα και θα γινουν μια φορα.ουτε ο κοσμος που κανει αναρριχηση σημαινει οτι ενοχλει.αλλο τοσο το slackline ή να πεταξεις ενα drone

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις ξέρεις τις παραλλαγές ρε συ Γιάννη, του χώρου είσαι. Με μπάλα, ασύμμετρη θέση χεριών, χέρια ενωμένα, κτλ

 

Στις δε έλξεις το ένα χέρι να πιάνει με λιγότερα δάχτυλα, σε σχοινί πιο χαμηλά, κτλ

 

Στο τέλος δουλεύω κάμψεις-ελξεις με το ένα χέρι. Κάμψεις κάνω 2-3 αλλά στις έλξεις είμαι αρκετά μακριά ακόμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθε χρόνο κ νεότερος ! χαχ

Νίκο όντως ισχύει αυτό, όχι για μένα αλλά για όλους, η γυμναστική σε κάνει να φαίνεσαι πολύ πιο νέος ειδικά όσο μεγαλώνεις!

 

Φώτη στα 92 έχει κολλήσει η ζυγαριά δεν μπορώ να χάσω γραμμάριο κάτι έχω πάθει όλο τρώω!

 

Τζεισον δεν χωράνε τα τρικέφαλα στην σελφι, πρέπει να τα τραβήξω πανόραμα και πάλι δεν είναι σίγουρο.

 

Γιάννη πολύ καλά πουσαπς γίνονται με μια μπάλα του μπάσκετ! Να στηρίζεσαι στο ένα χέρι σε αυτήν και κάθε μια επανάληψη να αλλάζεις χέρι! Μια επανάληψη το ένα χέρι στην μπάλα και το άλλο στο πάτωμα μια το άλλο! Την κάνεις πάσα την μπάλα με το χέρι..

 

https://www.google.gr/search?q=πους+απς+με+μπάλα&client=ms-android-xiaomi&prmd=vin&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjB7rTeosLTAhVQkRQKHZ9EDZQQ_AUICCgC&biw=393&bih=623#imgrc=gGr9g0bJ0jToFM:

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...