Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Επειδη υπαρχει μια μικρη παρερμηνια μεταξυ κακαο, σοκολατας και θρεπτικοτητας.

Κακαο ειναι η ξηρη ουσια των σπορων. Σοκολατα ειναι η σκονη αυτη με διαφορα αλλα προσθετα.

Οι σποροι οντως εχουν υψηλη θρεπτικοτητα σε βιταμινες και διαφορα αλλα στοιχεια. Εδω ομως αρχιζει και το προβλημα.

Οι μετρησεις που γινοντε, ειναι σε φρεσκους σπορους, οπου οπως ειπαμε, ειναι εξαιρετικοι για καταναλωση. Ωστοσο, για να γινουν ειτε κακαο σκονη, ειτε να πουληθουν σκετοι, περνανε μια μικρη κατεργασια. Συνηθως τους αφηνουν για καποιες μερες στο διαστημα, και επειτα τους βαζουν διαφορα συντηρητικα για να διατηρουντε περισσοτερο καιρο.

Υπο αυτες τις συνθηκες, χανεται η θρεπτικοτητα τους, σε σχεση με τους φρεσκους.

Να ξερετε επισης, πως το κακαο λογω του οτι αυξανεται διαρκως η ζητηση, αρα και η τιμη του, εχει σαν αποτελεσμα να βρισκεται πιο δυσκολα το καλο και μη επεξεργασμενο κακαο. Ενα καλο κακαο σκονη, κοστιζει 15 με 20 ευρω το κιλο. Σκετο παντα, οχι σοκολατα και αλλα προσθετα.

Καταλαβαινετε πως το 99% του κακαο που κυκλοφορει στην Ελληνικη αγορα, ειναι ενα βημα πριν το χωμα.

 

Τα περισσότερα πράγματα εισαγωγής εδώ στο ελλάντα είναι κατώτερης ποιότητας, Με αυτή τη λογική δεν θα φάμε τίποτα αν δεν το κόψουμε από το δέντρο κατευθείαν. Ακόμα και πριν το χώμα να είναι είναι πολύ καλύτερο από το βούτυρο της σοκολάτας από κοκοφοίνικα και άλλα καλούδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα πάραγγειλω από my protein μέσω Γερμανίας και γιατί είναι πιο φθηνά έλεγα να πάρω 3 5κιλες να της έχω

Η πρωτεΐνη που είναι σε Μορφή σκόνης δεν λίγει σωστά; Θα τα κατανάλωσω σε κανένα χρόνο περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα πράγματα εισαγωγής εδώ στο ελλάντα είναι κατώτερης ποιότητας, Με αυτή τη λογική δεν θα φάμε τίποτα αν δεν το κόψουμε από το δέντρο κατευθείαν. Ακόμα και πριν το χώμα να είναι είναι πολύ καλύτερο από το βούτυρο της σοκολάτας από κοκοφοίνικα και άλλα καλούδια.

Οχι δεν το παω εκει. Το κακαο ειναι πολυ συγκεκριμενη περιπτωση, οι μειωμενες παραγωγες και η μεγαλη ζητηση, οδηγουν σε πολυ υψηλες τιμες για ποιοτικο κακαο, αλλα και σε πολυ επεξεργασμενη σοκολατα προκειμενου να μπορει να καταναλωθει. Χιλιες φορες να παρεις χαρουπι σκονη, παρα κακαο αντιστοιχης αξιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάραγγειλω από my protein μέσω Γερμανίας και γιατί είναι πιο φθηνά έλεγα να πάρω 3 5κιλες να της έχω

Η πρωτεΐνη που είναι σε Μορφή σκόνης δεν λίγει σωστά; Θα τα κατανάλωσω σε κανένα χρόνο περίπου

θεωρητικα ληγει και παντα εχουν ημερομηνια ληξης πανω.τωρα πρακτικα αυτο ειναι μεγαλο θεμα οχι μονο για την πρωτεινη αλλα για οτιδηποτε ληγει.το τι ληγει ποτε ληγει αν ληγει πραγματι τοτε ειναι αλλη ιστορια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάραγγειλω από my protein μέσω Γερμανίας και γιατί είναι πιο φθηνά έλεγα να πάρω 3 5κιλες να της έχω

Η πρωτεΐνη που είναι σε Μορφή σκόνης δεν λίγει σωστά; Θα τα κατανάλωσω σε κανένα χρόνο περίπου

Στο ενα ετος εχουν την ληξη. Αλλα γενικα αποξηραμένη τρωφη δεν ληγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη υπαρχει μια μικρη παρερμηνια μεταξυ κακαο, σοκολατας και θρεπτικοτητας.

Κακαο ειναι η ξηρη ουσια των σπορων. Σοκολατα ειναι η σκονη αυτη με διαφορα αλλα προσθετα.

Οι σποροι οντως εχουν υψηλη θρεπτικοτητα σε βιταμινες και διαφορα αλλα στοιχεια. Εδω ομως αρχιζει και το προβλημα.

Οι μετρησεις που γινοντε, ειναι σε φρεσκους σπορους, οπου οπως ειπαμε, ειναι εξαιρετικοι για καταναλωση. Ωστοσο, για να γινουν ειτε κακαο σκονη, ειτε να πουληθουν σκετοι, περνανε μια μικρη κατεργασια. Συνηθως τους αφηνουν για καποιες μερες στο διαστημα, και επειτα τους βαζουν διαφορα συντηρητικα για να διατηρουντε περισσοτερο καιρο.

Υπο αυτες τις συνθηκες, χανεται η θρεπτικοτητα τους, σε σχεση με τους φρεσκους.

Να ξερετε επισης, πως το κακαο λογω του οτι αυξανεται διαρκως η ζητηση, αρα και η τιμη του, εχει σαν αποτελεσμα να βρισκεται πιο δυσκολα το καλο και μη επεξεργασμενο κακαο. Ενα καλο κακαο σκονη, κοστιζει 15 με 20 ευρω το κιλο. Σκετο παντα, οχι σοκολατα και αλλα προσθετα.

Καταλαβαινετε πως το 99% του κακαο που κυκλοφορει στην Ελληνικη αγορα, ειναι ενα βημα πριν το χωμα.

δεν διαφωνώ για την ποιότητα αλλα αυτό π λέει το link το έχω δει στην πράξη

βέβαια στα στα 20-30 γραμμάρια π θα φάω τη μέρα δε με απασχολούν τα θρεπτικά συστατικά του , για γεύση το τρώω  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

87,5 kg σήμερα το πρωί . Κάπου εδώ νομίζω θα αρχίσουν να κατεβαίνουν δύσκολα.

-----------------

Ξεκίνησα σάκο.

11 set -10 reps. 3 κύκλους στην προπόνηση.

Σήμερα πρώτη φορά έκανα μόνο δύο κύκλους γιατί είδα αστεράκια :(

Κάθε 2 set 30 δεύτερα ξεκούραση. Όταν καταφέρω και βγάλω όλον τον κύκλο με μόνο 2 διαλείμματα ,θα βάλω και πόδια.

Προς το παρόν τα set

Jab

Straight

Jab-Straight

Double Jab-Straight

Jab-Hook

Double Jab-Hook

Jab-Straight-Hook

Jab-Body-Body

Straight-Body-Body

Jab-Straight-Drop

Hook-Hook-Drop

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

87,5 kg σήμερα το πρωί . Κάπου εδώ νομίζω θα αρχίσουν να κατεβαίνουν δύσκολα.

-----------------

Ξεκίνησα σάκο.

11 set -10 reps. 3 κύκλους στην προπόνηση.

Σήμερα πρώτη φορά έκανα μόνο δύο κύκλους γιατί είδα αστεράκια :(

Κάθε 2 set 30 δεύτερα ξεκούραση. Όταν καταφέρω και βγάλω όλον τον κύκλο με μόνο 2 διαλείμματα ,θα βάλω και πόδια.

Προς το παρόν τα set

Jab

Straight

Jab-Straight

Double Jab-Straight

Jab-Hook

Double Jab-Hook

Jab-Straight-Hook

Jab-Body-Body

Straight-Body-Body

Jab-Straight-Drop

Hook-Hook-Drop

Ελιωσες και εσυ ΤΕΟΚΕ  σε λιγο  θα μας περασουν οι γκομενες στα κιλα .

Το προγραμμα αυτο ποιος στο βγαζει ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν το παω εκει. Το κακαο ειναι πολυ συγκεκριμενη περιπτωση, οι μειωμενες παραγωγες και η μεγαλη ζητηση, οδηγουν σε πολυ υψηλες τιμες για ποιοτικο κακαο, αλλα και σε πολυ επεξεργασμενη σοκολατα προκειμενου να μπορει να καταναλωθει. Χιλιες φορες να παρεις χαρουπι σκονη, παρα κακαο αντιστοιχης αξιας.

 

Δεν το γνωρίζω το θέμα. Μίλησα σήμερα με τον ξάδερφό μου που πουλάει και μου είπε ότι όντως υπάρχει έλλειψη σε κακάο. Εγώ παίρνω σκέτο κακάο και όχι σοκολάτα. Από τις ξηρές σοκολάτες και τα ροφήματα θα είναι καλύτερο πιστεύω και θα προσφέρει κάτι παραπάνω.

Πήρα ΙΟΝ και Dezaan. To dezaan είναι πολύ καλύτερο αλλά και ακριβότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; Ξεκίνησα ,93 κιλά, πριν ένα μήνα διατροφή και έντονη γυμναστική (κάθε δεύτερη μέρα γυμναστήριο μόνο μηχανήματα - βάρη) και 5 φορές την βδομάδα 2 Ώρο τρέξιμο στο γήπεδο και σήμερα με δείχνει 86,3. Πρωινό ζύγισμα στη ίδια ζυγαριά αν μετράει. Έχω κόψει κάθε τι τηγανιτο μιας και ξεσκιζομουν σε αυτά, έχω αλλάξει τα πάντα σε ολικής και έχω κόψει το βραδινό ( βραδινό εννοώ πίτσες σουβλάκια κλπ) και τρώω φρούτα , σαλάτες.επισης έχω κόψει το συχνο χοιρινό και μοσχαρίσιο και πατατάκια, κρουασάν και σοκολατες. Καθημερινά κάνω 5 γεύματα και δεν νιώθω πότε να πεινάω , ενώ είμαι ο ορισμός του λαίμαργου πραγματικα.

 

Το ερώτημα μου είναι το εξής . Άραγε είναι φυσιολογικό αυτό που μου συμβαίνει; Πώς γίνεται να χάσω τόσα πολλά κιλά; Εγγυμονει κινδύνους; Να απευθυνθώ σε κανέναν επαγγελματία για συμβουλή ή δεν αξιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι δυνατόν πια ουτε να κατουρήσουμε δε προλαβαίνουμε ενώ άλλοι παίρνουν τα βουνά..

ισως ακουστει κακο αλλα χρονος δεν υπαρχει για παρα πολλοους.χρονο δημιουργειας και θα τον κοψεις απο καπου αλλου.οπως εγραψα στο αλλο θεμα εχω ξεχασει ποτε πηρα αδεια για να ξεκουραστω  και οχι για να κανω ενα Hobby.Να περιμενεις πχ να ερθει καλοκαιρινη αδεια δυο εβδομαδες για να χαλαρωσεις και να καταληγεις να κανεις δυο εβδομαδες καταδυσεις καθε μερα. τωρα πχ εχω ενα τεραστιο υπολοιπο αδειας και αν ολα πανε καλα ενας μηνας θα φυγει στο βουνο ενω θα μπορουσα να καθομαι σε μια παραλια με τον καφε.εσυ διαλεγεις απο που θα κοψεις που θα στριμωξεις για να κερδισεις λιγο χρονο.και δυστυχως στον περισσοτερο κοσμο το πιο πολυ χρονικο stress γινεται οταν πιασουν δουλεια που χανεις για πλακα ενα 10 ωρο την ημερα ή οταν κανει καποιος οικογενεια.

 

Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; Ξεκίνησα ,93 κιλά, πριν ένα μήνα διατροφή και έντονη γυμναστική (κάθε δεύτερη μέρα γυμναστήριο μόνο μηχανήματα - βάρη) και 5 φορές την βδομάδα 2 Ώρο τρέξιμο στο γήπεδο και σήμερα με δείχνει 86,3. Πρωινό ζύγισμα στη ίδια ζυγαριά αν μετράει. Έχω κόψει κάθε τι τηγανιτο μιας και ξεσκιζομουν σε αυτά, έχω αλλάξει τα πάντα σε ολικής και έχω κόψει το βραδινό ( βραδινό εννοώ πίτσες σουβλάκια κλπ) και τρώω φρούτα , σαλάτες.επισης έχω κόψει το συχνο χοιρινό και μοσχαρίσιο και πατατάκια, κρουασάν και σοκολατες. Καθημερινά κάνω 5 γεύματα και δεν νιώθω πότε να πεινάω , ενώ είμαι ο ορισμός του λαίμαργου πραγματικα.

 

Το ερώτημα μου είναι το εξής . Άραγε είναι φυσιολογικό αυτό που μου συμβαίνει; Πώς γίνεται να χάσω τόσα πολλά κιλά; Εγγυμονει κινδύνους; Να απευθυνθώ σε κανέναν επαγγελματία για συμβουλή ή δεν αξιζει;

α.υπολογισες ποσα καις τωρα και ποσα εκαιγες πριν?επισης εφοσον εκοψες ολα τα παχυντικα που ηταν χ θερμιδες  υπολογισες ποσα παραπανω υγιεινα πρεπει να φας για να παρεις τις θερμιδες πουχρειαζεσαι.καπως ετσι την πατησα και εγω. ετρωγα χ φαγητο και γυμναζομουν με τον χ τροπο και ειχα τα χ κιλα. οταν ξαφνικα αρχισα να τρωω υγιειανα και να κανω και παραπανω gym ξαφνικα αρχισαν τα κιλα να πεφτουν διοτι πολυ απλα δεν εφτανα τις θερμιδες που εφτανα πριν.ουτε εγω τα υπολογιζα απλα το πηγαινα με το ποσο τρωω το οποιο βγαινει λαθος.γιατι μια σοκολατα ειναι 500 θερμιδες ενω για να φας 500 θερμιδες σε κρεας(δεν μιλαω για τιποτα πιο Light) πχ σαλατα πρεπει να φας πολυ παραπανω.αλλο τοσο αν κανεις και τοσες ωρες γυμναστικη + τρεξιμο

υπολογισε τι χανεις σε θερμιδες και τι παιρνεις σε θερμιδες γιατι σιγουρα θα υπαρχει μεγαλη αποκλιση σε αυτα τα δυο και λογικο λογω πιθανοτητα συνηθειας σου απο την παλια κατασταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...