Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοινωνική υποχρέωση... Δικαιολογίες να φάει καλά κοινώς, άσε που δεν του αρέσει! Χαχα. 

 

Είμαι σε πρόγραμμα απεξάρτησης από τη σοκολάτα. Βοηθήστε γιατί δεν με βλέπω να τα καταφέρνω. Έθεσα μικρό στόχο μιας εβδομάδας κι αν βγει άνετα, 10ήμερο. Έτρωγα τουλάχιστον τρεις φορές την εβδομάδα δύο κομματάκια αμυγδάλου με στέβια και δεν είναι ότι με χαλάει ως τρόφιμο, σιγά, βολεύεται, αλλά με χαλάει που δεν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτήν, αλίμονό μου δηλαδή. 

Επεξ/σία από Toxo <3 lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Κοινωνική υποχρέωση... Δικαιολογίες να φάει καλά κοινώς, άσε που δεν του αρέσει! Χαχα. 

 

Είμαι σε πρόγραμμα απεξάρτησης από τη σοκολάτα. Βοηθείστε γιατί δεν με βλέπω να τα καταφέρνω. Έθεσα μικρό στόχο μιας εβδομάδας κι αν βγει άνετα, 10ήμερο. Έτρωγα τουλάχιστον τρεις φορές την εβδομάδα δύο κομματάκια αμυγδάλου με στέβια και δεν είναι ότι με χαλάει ως τρόφιμο, σιγά, βολεύεται, αλλά με χαλάει που δεν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτήν, αλίμονό μου δηλαδή. 

 

Καποτε ετρωγα κι εγω σοκολατα, ειχα φτασει μια μεγαλη 100γρ τη μερα (να τα βλεπει ο Φωτης αυτα).

 

Κοβεται αλλα θα σου λειπει, να ξερεις. Βοηθαει αν δεν εχεις τιποτα στο σπιτι να στη θυμιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινωνική υποχρέωση... Δικαιολογίες να φάει καλά κοινώς, άσε που δεν του αρέσει! Χαχα.

 

Είμαι σε πρόγραμμα απεξάρτησης από τη σοκολάτα. Βοηθείστε γιατί δεν με βλέπω να τα καταφέρνω. Έθεσα μικρό στόχο μιας εβδομάδας κι αν βγει άνετα, 10ήμερο. Έτρωγα τουλάχιστον τρεις φορές την εβδομάδα δύο κομματάκια αμυγδάλου με στέβια και δεν είναι ότι με χαλάει ως τρόφιμο, σιγά, βολεύεται, αλλά με χαλάει που δεν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτήν, αλίμονό μου δηλαδή.

αυτο δεν το λες εξαρτηση αλλα εσυ θες να την κοψεις τελειως.καταφερα να κοψω τα σοκολατοειδη και γενικα ολα αυτα αρκετα ευκολα με εναν τροπο.το πρωι quaker με ταχινι και λιγο μελι και γαλα.μου εφυγε ετσι η μανια να θελω σοκολατα.επισης μπορεις που και που αν σε πιανει η μανια για σοκολατα να τρως μια μπαρα πρωτεινης.ειναι οτι πρεπει για να φυγει η μανια.hope it will help.και νομιζω σε καποιες σελιδες πιο πισω ρωτα margaritagr κατι ειχε ποσταρει νομιζω που εμοιαζε σαν μερεντα αλλα ηταν υγιεινο απο καποιο καταστημα που πουλαει συμπληρωματα.αν θυμαμαι καλα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βρω ένα μέτρο ψάχνω, να την τρώω κατ' εξαίρεση όταν την επιθυμώ αλήθεια, όχι κατά κανόνα όπως έκανα. Είχα την επιθυμία κατά κανόνα.  :P Εγώ εξάρτηση το λέω. Δεν υπάρχει τίποτα που να θέλω να φάω όπως η σοκολάτα. Ευχαριστώ για τη βοήθεια, προς το παρόν έκανα αυτό που είπε ο Γιάννης διότι ως γνωστόν δεν μπορείς να φας τίποτα που δεν έχεις. Για να δούμε τι θα γίνει... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινωνική υποχρέωση... Δικαιολογίες να φάει καλά κοινώς, άσε που δεν του αρέσει! Χαχα. 

 

Είμαι σε πρόγραμμα απεξάρτησης από τη σοκολάτα. Βοηθήστε γιατί δεν με βλέπω να τα καταφέρνω. Έθεσα μικρό στόχο μιας εβδομάδας κι αν βγει άνετα, 10ήμερο. Έτρωγα τουλάχιστον τρεις φορές την εβδομάδα δύο κομματάκια αμυγδάλου με στέβια και δεν είναι ότι με χαλάει ως τρόφιμο, σιγά, βολεύεται, αλλά με χαλάει που δεν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτήν, αλίμονό μου δηλαδή. 

 

Κοινωνικη υποχρεωση ειναι να βγεις εξω για φαγητο  ,να δεις φιλους κτλπ .

Δεν μπορουμε να γινουμε αντικοινωνικοι στον βωμο της διατροφης και της γυμναστικης τουλαχιστον οχι παντα .

 

 

Και να μην την εκοβες τοσο που ετρωγες και με δεδομενο  πως δεν εισαι υπερβαρη  δεν θα αλλαζε κατι .

Στην φαση που εισαι εχει πολυ μικρη σημασια.Αντιθετα ειναι πολυ σημαντικη η ψυχολογικη "υποστηριξη" που παιρνεις με την σοκολατα .Αυτη λοιπον η επιβραβευση που δινεις στον ευατο σου  σε βοηθαει να ανταπεξελθεις στις πολυ σημαντικες αλλαγες  που εχεις κανει στην ζωη  με την γυμναστικη και την διατροφη -αλλωστε δεν ειχες αθλητικο background-.

Eγω στην θεση σου δεν θα την εκοβα στην παρουσα φαση αν αυτο με εξαντλουσε ψυχολογικα η'  με απασχολουσε τοσο πολυ  η προσπαθεια αυτη ωστε να μεινει πισω σε αλλα κομματια του fit  που ειναι   σημαντικοτερα .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεχε τι στερήσεις κανεις γιατί η υπέρμετρη στέρηση οδηγεί σε ψυχολογική κόπωση κι αυτή τελικά σε κάνει να τα παρατήσεις.

Εγώ μετά απο ενα χρόνο αυστηρής διατροφής, τον επόμενο τα γ@μησα ολα.

 

Όντως ειχα παρει κατι σαν μερεντα https://www.xtr.gr/el/protein-nut-choc-250g-body-attack.html το οποίο και ξανά αγόρασα, αλλα όπως βλέπεις ειναι μικρή συσκευασία σε μεγάλη τιμή. Βγάζει κατι αντίστοιχο και η my protein κι όπως σου είπε κι ο poulinos και η μπάρα σε ικανοποιεί στην ανάγκη για γλυκό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες κάτι γλυκό και σχετικά "υγιεινό", μια φέτα ταχινι με κακάο είναι καλή επιλογή. Δεν είναι ότι έχει λιγότερες θερμίδες αλλά καθώς το 60% είναι σουσάμι, θα πάρεις και μερικά χρήσιμα μικροσυστατικά.

 

Αλλα ναι, η ελλειψη περασμου θα σε βοηθησει. Εγω την εχω κοψει χρονια, οπως και το τσιγαρο. Ε, για το τσιγαρο χεστηκα, δε νιωθω τιποτα. Αλλα ακομη κα τωρα, οποτε βλεπω σοκολατα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαύρη σοκαλάτα 70% κακάο. Μόνο που δεν θα νομίζεις ότι τρως σοκολάτα...

 

Μπορείς επίσης να αγοράσεις σκόνη κακάο με λίγα λιπαρά και να φτιάχνεις ρόφημα σοκαλάτας όπως σου αρέσει. Με λίγη ζάχαρη ή στέβια, με γάλα ή χωρίς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ζάχαρη και την σοκολάτα και όλα αυτά τα έκοψα μαχαίρι εδώ και χρόνια και δεν κατάλαβα τίποτα. Το τσιγάρο αν και περάσαν 4 χρόνια ακόμη με στοιχειώνει που και που. Σε ειδικές περιπτώσεις και γιορτές κάνω κάνα cohiba με καλό κόκκινο κρασί και το απολαμβάνω όσο τίποτα άλλο.

Το φαΐ όμως από τότε που προσπάθησα να βάλω κιλά και το ζόρισα να φάω όσο πιο πολύ μπορούσα ,ήρθε και έγινε εθισμός και τώρα που θέλω να κόψω ζορίζει αφάνταστα.( όχι τόσο σαν επιθυμία αλλά νοιώθω ότι είμαι σαν σε καταστολή, ατονία κ.λ.π)

Τελικά κάθε ένας είναι διαφορετικός...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαύρη σοκαλάτα 70% κακάο. Μόνο που δεν θα νομίζεις ότι τρως σοκολάτα...

 

Μπορείς επίσης να αγοράσεις σκόνη κακάο με λίγα λιπαρά και να φτιάχνεις ρόφημα σοκαλάτας όπως σου αρέσει. Με λίγη ζάχαρη ή στέβια, με γάλα ή χωρίς.

αυτό ειναι κάτι που δεν το κόβω κ δεν υπάρχει κ λόγος δηλαδή 

σκέτο κακάο καθαρό με στέβια και λίγο γάλα κ γίνετε μπόμπα 

συνήθως στο πρωινό μπαίνει αυτό , μου φτιάχνει κ τη διάθεση κ ξεκινάω τη μέρα μ καλύτερα  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τρομερό το κακάο, έχει βιταμίνες και μεταλλα σε μεγάλες ποσότητες. Ειδικά μαγνήσιο και αυτός είναι ίσως ο λόγος που μας τραβάει τόσο η σοκολάτα, επειδή μας λείπει το μαγνήσιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τρομερό το κακάο, έχει βιταμίνες και μεταλλα σε μεγάλες ποσότητες. Ειδικά μαγνήσιο και αυτός είναι ίσως ο λόγος που μας τραβάει τόσο η σοκολάτα, επειδή μας λείπει το μαγνήσιο.

και όχι μόνο 

γενικά είναι φοβερή τροφή(με μέτρο) κ παραδόξως ευχάριστη στην κατανάλωση  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινωνικη υποχρεωση ειναι να βγεις εξω για φαγητο  ,να δεις φιλους κτλπ .

Δεν μπορουμε να γινουμε αντικοινωνικοι στον βωμο της διατροφης και της γυμναστικης τουλαχιστον οχι παντα.

Συμπάθα με τότε, εγώ όταν μιλάω για κοινωνικές υποχρεώσεις, δεν βάζω τις βόλτες με φίλους, αλλά χώρους και εκδηλώσεις που πρέπει να πάω για να είμαι εντός ορίων του political correctness. Υποχρέωση γενικώς δεν είναι κάτι που κάνω με ευχαρίστηση, έχουμε άλλη έννοια στο κεφάλι μας για τη λέξη. 

 

Δεν λέω ότι με πάει πίσω η σοκολάτα, ότι δεν μου αρέσει η εξάρτησή μου λέω, θα το δοκιμάσω να τρώω πιο αραιά για να μην γίνομαι junkie δηλαδή, όχι για τις 50-100 θερμίδες. Μαργαρίτα ευχαριστώ!

 

Αυτό με το κακάο δεν θα με ικανοποιήσει. Δεν πίνω ροφήματα πέρα από τσάι (με μια σταγόνα γάλα), σπάνια κανένα decaf capuccino, δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα ειδικά οι γλυκές γεύσεις στα ζεστά ροφήματα. Δεν θα με ξεγελάσει εμένα το κακάο, καλό για όποιον δουλεύει βέβαια. Να πάρετε κακάο Valrhona, έχω ένα βάζο για τα κέικ. Απίθανα αρώματα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτείνη με γεύση σοκολάτα ή το νέο μου αγαπημένο Milko, 50 γραμμάρια πρωτείνης με 0 ζάχαρη και γεύση σοκολάτα. Περιττό να πω πως στις κοινωνικές υποχρεώσεις, για να μη προσβάλω τη νοικοκυρά ή το μάγειρα ή το ζαχαροπλαστείο, είμαι υπέρ του δέοντος δεκτικός σε προσφορές και τρίτα πιάτα. 

 

sokolata_00-1072x1500.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτείνη με γεύση σοκολάτα ή το νέο μου αγαπημένο Milko, 50 γραμμάρια πρωτείνης με 0 ζάχαρη και γεύση σοκολάτα. Περιττό να πω πως στις κοινωνικές υποχρεώσεις, για να μη προσβάλω τη νοικοκυρά ή το μάγειρα ή το ζαχαροπλαστείο, είμαι υπέρ του δέοντος δεκτικός σε προσφορές και τρίτα πιάτα. 

 

sokolata_00-1072x1500.png

 

 

από που φιλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...