Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε αυτό κάνεις λάθος φίλε..

επίσημες και ήταν οι εκδόσεις που δεν παίρναν αναβάθμιση.. απλά ήταν από τα πρώτα usb που τους είχαν τελειώσει οι επεξεργαστές της atmel και βάζαν pic.. είχαν αναφορά και στο site παλιά ότι "ψάχνουν" να βρουν πως θα αναβαθμιστεί αλλά με το που πήγαν τα downloads στο gogsoftware το σβήσανε και ούτε λόγος πλέον.. ήμουν κι εγώ από τους "τυχερούς" γι' αυτό δεν ξαναγοράζω ps3break και στράφηκα σε πιο φθηνή λύση..

 

Φιλε,

1ον. Αναφερθηκα σε επισημους αντιπροσωπους και σε επισημες εκδοσεις προς αποφυγη να αγορασει ο φιλος κατι που δεν θα του ειναι αναβαθμησιμo(ισως να τους εχουν ξεμεινει version 1.0)

2ον. εγω απο το r4king που το αγορασα (v1.1 αναβαθμησιμη) ειμαι πληρως ικανοποιημενος.

 

Βεβαια ειναι και που θα πεσεις.

Υπαρχουν διαφορες γνωμες για τα dongles.

Επεξ/σία από aggelos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα ps3 break v1.2 (αυθεντικο) και ps3 fat. Εγκαθιστω κανονικα το PS3Break Firmware1.7 στο στικακι και τον Open manager OM2.01c.pkg απο το επισημο site του ps3 break. Κανω κανονικα τη διαδικασια, μου αναγνωριζεται κανονικα το στικακι (αναβει πρασινο λαμπακι) και παω και εγκαθιστω τον open manager. Ολα καλα μεχρι εδω. Το θεμα μου ειναι πως δεν μου αναγνωριζει τα backup παιχνιδια που εχω στο στικακι (16gb fat32). Δοκιμασα στο root directory, εφτιαξα ενα φακελο GAMES στο root directory, εφτιαξα ενα φακελο OMAN46756 παλι στο root directory (ετσι μου ειπε το open manager οταν το εκανα εγκατασταση) αλλα τζιφος. Ανοιγω το open manager και δεν μου βγαζει κατι. Να πω πως αν βαλω br game μεσα στο tray μια χαρα το διαβαζει και μπορει να το κανει copy στον hdd.

Ποιο μπορει να ειναι το προβλημα; Εχετε καμια ιδεα;

 

Υ.Γ.1 Προσπαθησα να κανω copy το pro 2010 απο το blyray disk και ενω εκανε κανονικα το copy οταν παω να το τρεξω μεσω του open manager παει να ξεκινησει και βγαζει μαυρη οθονη και κολλαει.. Δεν ξερω αν εχει να κανει κατι με το παραπανο απλα το αναφερω μηπως ξερετε γιατι γινεται αυτο. Οταν ομως βγω απο το open manager και βαλω μεσα ενα οποιοδηποτε br και παω */app_home/PS3_GAME παιζει κανονικα το pro..

 

Υ.Γ.2 Εχω ενα 500αρι 2.5" σκληρο και σκεφτομαι να τον βαλω στο ps3 για να εχω εκει ολα τα backup των παιχνιδιων μου. Ξερει καποιος τη διαδικασια για το πως να σεταρω τον σκληρο και να του βαλω πανω 3.41; Επισης υπαρχει τροπος να περναω τα παιχνιδια απο το pc κατευθειαν στο ps3 γιατι ο σκληρος μου ειναι ntfs και δεν τον αναγνωρισει..

 

Υ.Γ.3 Εχω ενα εξωτερικο ntfs. Αν τον μετατρεψω σε fat32 κι αν ενα παιχνιδι εχει αρχειο πανω απο 4gb αλλα εγω με εναν file splitter το κοψω θα μπορω να τρεξω το παιχνιδι απο τον εξωτερικο; Γιατι μου φαινεται λιγο κουλο με κομμενο το αρχειο να μπορει να το διαβασει κανονικα και να το παιξει..

 

Σορρυ για το μεγεθος του μυνηματος αλλα ειμαι καινουργιος στο psj και εχω μερικες αποριουλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα ps3 break v1.2 (αυθεντικο) και ps3 fat. Εγκαθιστω κανονικα το PS3Break Firmware1.7 στο στικακι και τον Open manager OM2.01c.pkg απο το επισημο site του ps3 break. Κανω κανονικα τη διαδικασια, μου αναγνωριζεται κανονικα το στικακι (αναβει πρασινο λαμπακι) και παω και εγκαθιστω τον open manager. Ολα καλα μεχρι εδω. Το θεμα μου ειναι πως δεν μου αναγνωριζει τα backup παιχνιδια που εχω στο στικακι (16gb fat32). Δοκιμασα στο root directory, εφτιαξα ενα φακελο GAMES στο root directory, εφτιαξα ενα φακελο OMAN46756 παλι στο root directory (ετσι μου ειπε το open manager οταν το εκανα εγκατασταση) αλλα τζιφος. Ανοιγω το open manager και δεν μου βγαζει κατι. Να πω πως αν βαλω br game μεσα στο tray μια χαρα το διαβαζει και μπορει να το κανει copy στον hdd.

Ποιο μπορει να ειναι το προβλημα; Εχετε καμια ιδεα;

 

Υ.Γ.1 Προσπαθησα να κανω copy το pro 2010 απο το blyray disk και ενω εκανε κανονικα το copy οταν παω να το τρεξω μεσω του open manager παει να ξεκινησει και βγαζει μαυρη οθονη και κολλαει.. Δεν ξερω αν εχει να κανει κατι με το παραπανο απλα το αναφερω μηπως ξερετε γιατι γινεται αυτο. Οταν ομως βγω απο το open manager και βαλω μεσα ενα οποιοδηποτε br και παω */app_home/PS3_GAME παιζει κανονικα το pro..

 

Υ.Γ.2 Εχω ενα 500αρι 2.5" σκληρο και σκεφτομαι να τον βαλω στο ps3 για να εχω εκει ολα τα backup των παιχνιδιων μου. Ξερει καποιος τη διαδικασια για το πως να σεταρω τον σκληρο και να του βαλω πανω 3.41; Επισης υπαρχει τροπος να περναω τα παιχνιδια απο το pc κατευθειαν στο ps3 γιατι ο σκληρος μου ειναι ntfs και δεν τον αναγνωρισει..

 

Υ.Γ.3 Εχω ενα εξωτερικο ntfs. Αν τον μετατρεψω σε fat32 κι αν ενα παιχνιδι εχει αρχειο πανω απο 4gb αλλα εγω με εναν file splitter το κοψω θα μπορω να τρεξω το παιχνιδι απο τον εξωτερικο; Γιατι μου φαινεται λιγο κουλο με κομμενο το αρχειο να μπορει να το διαβασει κανονικα και να το παιξει..

 

Σορρυ για το μεγεθος του μυνηματος αλλα ειμαι καινουργιος στο psj και εχω μερικες αποριουλες!

 

 

Δοκίμασε να φτιάξεις φάκελο στο usb stick με το όνομα GAMEZ και όχι GAMES και δοκίμασε πάλι!

 

Υ.Γ.1 Το pes2010 απ'οτι θυμάμαι δεν παίζει σαν backup μόνο το 2011

 

Υ.Γ.2 Η διαδικασία είναι πάρα πολύ απλή δες εδώ http://www.gamespot.com/features/6176090/index.html

 

Υ.Γ.3 Για να τον μετατρέψεις θα χρειαστείς κάποιο 3rd party partition manager και με το splitter δεν ξέρω τί παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε να φτιάξεις φάκελο στο usb stick με το όνομα GAMEZ και όχι GAMES και δοκίμασε πάλι!

 

Υ.Γ.1 Το pes2010 απ'οτι θυμάμαι δεν παίζει σαν backup μόνο το 2011

 

Υ.Γ.2 Η διαδικασία είναι πάρα πολύ απλή δες εδώ http://www.gamespot.com/features/6176090/index.html

 

Υ.Γ.3 Για να τον μετατρέψεις θα χρειαστείς κάποιο 3rd party partition manager και με το splitter δεν ξέρω τί παίζει.

 

Thanx για τον οδηγο, οταν βρω χρονο (σαββατοκυριακο μαλλον) θα κατσω να το φτιαξω! Οσο αφορα το φακελο μπορεις σε παρακαλω πολυ να μου πεις ΑΚΡΙΒΩΣ πως να το ονομασω και που να το βαλω; Με GAMEZ δοκιμασα στο root του directory του usb stick αλλα τζιφος! Επισης εχει σημασια το ονομα του παιχνιδιου του φακελου που θα μπει μεσα, δηλαδη πειραζει αν το εχω ονομασει με το ονομα του παιχνιδιου η πρεπει να ειναι της μορφης BLES-κατι; Δεν μπορω να βρω πουθενα ενα site να λεει αναλογα με ποιον manager και ποια εκδοση χρησιμοποιεις πως πρεπει να ειναι ονομασμενος ο φακελος που θα ειναι μεσα τα παιχνιδια.

Στο psjcl που μπηκα αναφερει οτι το pro 2010 παιζει μια χαρα.

Απ'οτι βλεπω στον οδηγο που μου παραθεσες μπορεις να κανεις back-up τα αρχεια σου και να τα περασεις στο νεο σκληρο δισκο. Εχω κατεβασει μεσω των psn λογαριασμοων μου απο Ελλαδα, Αμερικη διαφορα παιχνιδια αυτα θα γινουν backup και θα περαστουν στον καινουργιο σκληρο;

Επεξ/σία από Dragonheart
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιχνίδια πρεπει να ειναι της μορφής BLES-xxxx μεσα στο φάκελο GAMEZ με Ζ οχι S στο τέλος. Το στικάκι-δισκος FAT32 οχι NTFS. Δοκίμασε αρχικά να δεις αν βλέπει to στικάκι σου το ps3 βάζοντας πχ τον Open manager OM2.01c.pkg μεσα και και πήγαινε στο Install Package Files να δεις αν το βλέπει. Μετά αφου σιγουρευτείς οτι διαβάζει το στικάκι δοκίμασε καποιο παιχνίδι. Το παιχνίδι ειναι σε φάκελο με ονομα BLES-xx οχι ISO η RAR κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx για τον οδηγο, οταν βρω χρονο (σαββατοκυριακο μαλλον) θα κατσω να το φτιαξω! Οσο αφορα το φακελο μπορεις σε παρακαλω πολυ να μου πεις ΑΚΡΙΒΩΣ πως να το ονομασω και που να το βαλω; Με GAMEZ δοκιμασα στο root του directory του usb stick αλλα τζιφος! Επισης εχει σημασια το ονομα του παιχνιδιου του φακελου που θα μπει μεσα, δηλαδη πειραζει αν το εχω ονομασει με το ονομα του παιχνιδιου η πρεπει να ειναι της μορφης BLES-κατι; Δεν μπορω να βρω πουθενα ενα site να λεει αναλογα με ποιον manager και ποια εκδοση χρησιμοποιεις πως πρεπει να ειναι ονομασμενος ο φακελος που θα ειναι μεσα τα παιχνιδια.

Στο psjcl που μπηκα αναφερει οτι το pro 2010 παιζει μια χαρα.

Απ'οτι βλεπω στον οδηγο που μου παραθεσες μπορεις να κανεις back-up τα αρχεια σου και να τα περασεις στο νεο σκληρο δισκο. Εχω κατεβασει μεσω των psn λογαριασμοων μου απο Ελλαδα, Αμερικη διαφορα παιχνιδια αυτα θα γινουν backup και θα περαστουν στον καινουργιο σκληρο;

 

Ο manager που έβαλες σίγουρα διαβάζει GAMEZ folder.

Εκεί μέσα μπορείς να αλλάξεις όνομα , ο manager το βλέπει.

p.x /GAMEZ/PES2011/

δε χρειάζεται το BLES

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιχνίδια πρεπει να ειναι της μορφής BLES-xxxx μεσα στο φάκελο GAMEZ με Ζ οχι S στο τέλος. Το στικάκι-δισκος FAT32 οχι NTFS. Δοκίμασε αρχικά να δεις αν βλέπει to στικάκι σου το ps3 βάζοντας πχ τον Open manager OM2.01c.pkg μεσα και και πήγαινε στο Install Package Files να δεις αν το βλέπει. Μετά αφου σιγουρευτείς οτι διαβάζει το στικάκι δοκίμασε καποιο παιχνίδι. Το παιχνίδι ειναι σε φάκελο με ονομα BLES-xx οχι ISO η RAR κλπ.

 

Αρα μαλλον θα φταιει το γεγονος οτι αλλαξα τα ονοματα των φακελων, θα το δοκιμασω και θα σας πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρα σίγουρα δε διάβασες τι έγραψα :)

Το όνομα του φακέλου του game δε παίζει ρολο.

 

αρκεί να είναι στο φάκελο GAMEZ/βάλε ότι θες/

 

GAMEZ/PRO11/... είναι το ίδιο με το

GAMEZ/BLES1022/ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα μαλλον θα φταιει το γεγονος οτι αλλαξα τα ονοματα των φακελων, θα το δοκιμασω και θα σας πω!

Dragonheart!!! δες και αυτο!!!!!!! 8α σου χρειαστει!!! ειναι μια λιστα με games αν πεζουν η οχι και αν πρεπει να τα βαλεις στον εσωτερικο δισκο η στον εξωτερικο δισκο have fun!!! :) http://www.psjcl.com/gamelist-H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρα σίγουρα δε διάβασες τι έγραψα :)

Το όνομα του φακέλου του game δε παίζει ρολο.

 

αρκεί να είναι στο φάκελο GAMEZ/βάλε ότι θες/

 

GAMEZ/PRO11/... είναι το ίδιο με το

GAMEZ/BLES1022/ ...

 

Ναι αλλα αν τελικα ισχυει αυτο που λες τοτε εγω ειμαι παλι πισω στην αρχη, δεν ξερω δηλαδη τι ειναι λαθος. Γιατι οντως ειναι βαλει στο root του usb stick το φακελο GAMEZ/ δυο παιχνιδια και οταν εμπαινα στον manager δεν μου τα αναγνωριζε.. Τι στο καλο κανω λαθος; Ναι μεν ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμε με jb ps3 αλλα εχω κανει 10αδες φορες σε psp και iphone κτλ αλλα ρε γμτ εδω πραγματικα νοιωθω τουβλο που δεν μπορω να το βρω. Εκανα ακριβως τις οδηγιες που αναφερει το επισημο site, το usb stickακι αποκλειεται να ειναι χαλασμενο γιατι οπως σας ειπα κανει κανονικα backup το pro2010 που δοκιμασα..

Αν εχει κανεις καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει ας την πει πριν αυτοκτονησω..!

 

Dragonheart!!! δες και αυτο!!!!!!! 8α σου χρειαστει!!! ειναι μια λιστα με games αν πεζουν η οχι και αν πρεπει να τα βαλεις στον εσωτερικο δισκο η στον εξωτερικο δισκο have fun!!! :) http://www.psjcl.com/gamelist-H

 

Ευχαριστω pesto ειναι πραγματικα πολυ χρησιμος οδηγος.. Μακαρι να υπηρχε και κατι αντιστοιχο για τα jb. Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο να υπαρχουν καπου συγκεντρωμενα επειδη υπαρχουν πολλα διαφορετικα αλλα καμια φορα αν εχεις απορια και σου λενε "πηγαινε στο επισημο site" δυστυχως δεν λυνεις τις αποριες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορια παιδες...με το open manager υποτιθεται πως τα buckup παιζουν χωρις το δισκο μεσα ή κανω λαθος;;;

Υπάρχουν games που θέλουν br disc κ κάποια όχι.Οπότε ασε μόνιμα μέσα να είσαι κομπλε. Κατέβασε τον gaia v1.4 ο open manager δεν έχει καλή υποστήριξη πλέον.

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...