Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για να εγκαταστησω το habib 4.46 πρέπει να το σβήσω πρώτα το cfw 4.30 που έχω?και επίσης το multiman 4.46 πως το εγκαθιστώ ?θελω το απλό multiman όχι το stealth.

Σημείωση:τα εχω κατεβάσει το habib και το multiman



ΕΔΙΤ:ακυρο .τα καταφερα μόνος μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειάστηκε να απενεργοποιήσω κανένα spoofer καθώς δεν τα είχα βάλει/ενεργοποιησει ποτέ



ολα οκ λοιπον τώρα είμαι σε CFW Habib 4.46 CEX v1.13 k Multiman 04.46.01 (base)



δοκίμασα και μερικά παιχνίδια ,όλα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περασα το habib 1.13 σε ενα φιλο μου που μεχρι τωρα του ειχα το 3.55. τοσσο καιρο δεν του το αλλαζα γιατι του ειχα περασμενα πολλα παιχνιδια με 3.55 eboot. δοκιμασα πολλα παιχνιδια και ολα παιζαν χωρις να χρειαζεται να αντικαταστησω το eboot ή να κανω update. αυτο ισχυει και για τα υπολοιπα cfw 4.46 ή ειναι feature του habib 1.13?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μεταφέρετε αρχεία από NTFS δίσκο στο PS3 σε περίπτωση που δεν τον αναγνωρίζει αυτόματα ο Multiman ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα.

Συνδέστε τον εξωτερικό σας δίσκο στον υπολοΓια να μεταφέρετε αρχεία από NTFS δίσκο στο PS3 σε περίπτωση που δεν τον αναγνωρίζει αυτόματα ο Multiman ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα.

Συνδέστε τον εξωτερικό σας δίσκο στον υπολογιστής σας.  Πατήστε δεξί κλικ στο εικονίδιο “Ο Υπολογιστής μου” και ”Ιδιότητες” .  Μετά πατέ στο “διαχείριση υλικού”. Κάντε κλικ στο “μονάδες δίσκων”  και εκεί μέσα θα δείτε τον εξωτερικό σας δίσκο. Πατήστε διπλό κλικ για να ανοίξουν οι ιδιότητες του.  Πατέ στην καρτέλα “λεπτομερές”.  Εδώ ψάξτε να βρείτε την παράμετρο “γονικό”. Από εδώ θα πάρουμε το Vendor ID και το Device ID. Αυτό έχει την μορφή: USB\VID_0781&PID_5567\20053146330A6220F9C5
Επομένως  το Vendor ID = 0781 και το Device ID  = 5567.
Έχοντας αυτά τα 2 πάμε να αλλάξουμε το usb.cfg του Multiman.
Ανοίγετε το αρχείο usb.cfg και περνάτε τα παρακάτω βάση πάντα με τα στοιχειά του δικού σας δίσκου:
0x13fd:0x1240:1
0x0781:0x5567:v

Στη θέση του v βάζετε τον αριθμό των partitions που έχει ο δίσκος σας. Συνήθως είναι 1. 
Επομένως:
0x13fd:0x1240:1
0x0781:0x5567:1
Πατάτε να αποθηκευτεί το αρχείο. Το μόνο που μένει τώρα είναι να το περάσετε μέσα στον φάκελο του Multiman (/dev_hdd0/game/BLES80608/USRDIR).
Είτε το περάσετε με FTP είτε με στικακι είναι το ίδιο. Όπως σας βολεύει.
Για να ενεργοποιήσετε τον NTFS από τον Multiman αρκεί να πατήσουμε στην επιλογή ” PFS Driver”  που βρίσκετε στην πρώτη καρτέλα του Multiman. Μετά από το MMOS (start + select) μπορούμε πλέον από τη διαδρομή PS3 Root  pvd_usb000 να δούμε τα περιεχόμενα του NTFS δίσκου μας και να τα αντιγράψουμε στον εσωτερικό δίσκο της κονσόλας.

που βρισκω το cfg?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εναν εξωτερικο δισκο 2,5" 250gb κι η κονσολα μου ειναι 120gb.

Υπαρχει καποιος οδηγος για να βαλω τον εξωτερικο μου στο PS3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε system backup σε εναν τριτο σκληρο φατ 32 που να εχει τουλαχιστο 130Gb partition και μετα περνα τον 250αρη επανω και κανε system restore. να εχεις υποψη οτι θα σου ζητησει το firmware που εχεις ηδη επανω να ξαναπερασεις.

αλλιως κοιτα εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέφτομαι να αρχίσω να περνάω μερικά παιχνίδια που έχω τερματίσει ή που δε παίζω προς το παρόν στον εξωτερικό σκληρο με ftp γιατί ο σκληρός του ps3 είναι γεμάτος. παρόλα αυτά θα ήθελα να κρατήσω και τα save τους στον εξωτερικό..τα παιχνίδια ξέρω που να τα βρω. τα save είναι στον φάκελο games?δε νομίζω να έχω κάποιο θέμα που ο σκληρός ειναι ntfs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και εχεις θεμα με ntfs σκληρο

Δεν υποστηριζεται εχουμε πει παρα μονο για reading.

Αν απλα θες να τα περασεις σε εξωτερικο σκληρο ntfs συνδεσε τον στο pc και απο εκει τραβα τα backups (BLESXXXX) με FTP απευθειας στο εξωτερικο. εγω ετσι κανω.

Τα save δεν χρειαζεται καν να τα σβησεις γιατι δεν πιανουν χωρο.

Μπορεις να τα μεταφερεις σε στικακι φατ 32 ειτε ενα-ενα απο το ΧΜΒ επιλεγοντας το καθε save απο τη στηλη GAMES --> SAVE DATA UTILITY (PS3)

Εναλλακτικα μπορεις να κανεις και αυτο εδω (βηματα 1-5)

http://www.insomnia.gr/topic/467362-ερωτησεις-απαντησεις-faq-για-cfw-στο-playstation-3/?p=52217000

 

τα αρχεια τα παιρνεις με ΜΜ η τα τραβας μεσω ftp

Τα Saves ειναι στη διαδρομη: dev_hdd0/home/00000000X/savedata

οποτε μπορεις να τα παρεις και με USB Stick Fat32 μεσω ΜΜ

 

Υποψιν οσον αφορα τα saves: Ορισμενα ειναι εντελως κλειδωμενα. Δηλαδη αν παρεις το save του GT5, το σωσεις και μετα πας να το ξαναπερασεις μεσα δε θα σου το αναγνωριζει κι ας ειναι και απο τον ιδιο χρηστη (Δεν ξερω αν αυτο εχει αλλαξει μετα το 2.0 update αλλα σιγουρα παλια ετσι ηταν. Υπαρχει λυση αλλα ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο και ταλαιπωρεισαι με ειδικα προγραμματα - ξεκλειδωτηρια που υπαρχουν στο πισι καθοτι πρεπει να αλλαξεις και αλλα αρχεια PARAM.SFO). Του AC3 ειναι locked σε χρηστη. και διαφορα αλλα τα οποια δεν ξερω ποια. Οποτε καλυτερα να τα αφηνεις μεσα στον σκληρο καθοτι δε πιανουν και πολυ χωρο. Ο μονος λογος να τα σωσεις ειναι καθαρα για λογους να κρατησεις backup η αν θες να αλλαξεις σκληρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω περασμένο rogero 4.31 και αν έχω καταλάβει καλά, για αναβάθμιση είναι καλή επιλογή το 4,46 habib v.1.13. Τι πρέπει να κάνω για να το εγκαταστήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω περασμένο rogero 4.31 και αν έχω καταλάβει καλά, για αναβάθμιση είναι καλή επιλογή το 4,46 habib v.1.13. Τι πρέπει να κάνω για να το εγκαταστήσω;

http://www.insomnia.gr/topic/251838-ps3-hacking/?p=52596599

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πως θα κάνω απευθείας αναβάθμιση από το XMB; Επίσης, επειδή μετά από την εγκατάσταση του rogero 4.31 δεν έκανα καμμιά άλλη ενέργεια, πως θα ελέγχω αν είναι ενεργοποιημένα το spoofer και το cinavia patch; Υπάρχει link για το αρχείο 4.46 habib v1.13;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...