Προς το περιεχόμενο

Western Digital HD TV Media Player : O επώνυμος HD Media Player των €100


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία ερώτηση για το μηχάνημά μας που δεν έχω καταλάβει.

Αν το συνδέσω με οπτική ίνα με Home Theater που υποστηρίζει DTS θα το ακούω από τα ηχεία ή ο ήχος θα είναι χάλια......?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:17 ----------

 

Εδώ μπορείτε να βρείτε τροποποιημένο το official firmware 1.01.02 με τις διάφορες ότι αυτό έχει:

 

- Υπάρχει επιλογή για το μέγεθος των υπότιτλων από 32-60

- Υπάρχει και η επιλογή windows 1253 πέραν του greek iso που

υπήρχε.(Δεν έχει διορθωθεί το κεφαλαίο Θ και αυτό γιατί απ' ότι φαίνεται είναι περασμένο έτσι στα φοντς που έχει μέσα το wdtv.)

- Ελληνικό μενού.

 

Το θέμα με το συχρονισμό των υποτίτλων έχει διορθωθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μία ερώτηση για το μηχάνημά μας που δεν έχω καταλάβει.

1. Αν το συνδέσω με οπτική ίνα με Home Theater που υποστηρίζει DTS θα το ακούω από τα ηχεία ή ο ήχος θα είναι χάλια......?

2. Το θέμα με το συχρονισμό των υποτίτλων έχει διορθωθεί?

1. Και στην ερώτηση που λες όχι ο ήχος θα είναι μια χαρά και 5.1 καναλιών όπως είναι κανονικά ο dts ήχος καθότι ο ενισχυτής θα κάνει την αποκωδικοποίηση. Σε μερικές ταινίες βέβαια ίσως σου κάνει καποια σπασίματα στα αρχεία με dts ήχο άλλα αυτό κατάφεραν να το διορθώσουν σε αντίθεση με τον συγχρονισμό ελληνικών υπότιτλων σε νεότερες εκδόσεις firmware απ' την 1.01.02.

 

2. Στην έκδοση 1.01.02 δεν υπήρχε ποτέ πρόβλημα με το συγχρονισμό των ελληνικών υπότιτλων αυτό το πρόβλημα δημιουργήθηκε από τις μεταγενέστερες εκδόσεις.

Αα και έκανες δυο ερωτήσεις και όχι μια. :-D

Μην ξαναγίνει αυτό έτσι.:lol:

Επεξ/σία από JUST-GAMER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γιατί δεν μου καίει τους υπότιτλους το AVIAddXSubs. Μου βγάζει σκέτο ένα αρχείο που όταν το τρέχω δεν δείχνει τους υπότιτλους, ούτε στον υπολογιστή ούτε στο WD TV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γιατί δεν μου καίει τους υπότιτλους το AVIAddXSubs. Μου βγάζει σκέτο ένα αρχείο που όταν το τρέχω δεν δείχνει τους υπότιτλους, ούτε στον υπολογιστή ούτε στο WD TV.

 

Στον υπολογιστή για να δεις υπότιτλους θα πρέπει να το τρέξεις με το DivXplayer και όχι με τα συνήθη VLC, GOM, WINDOWS MEDIA PLAYER κλπ.

Στο WD TV έχω ακούσει και γω ότι δεν τους προβάλλει αλλά δεν έχω και προσωπική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Aviaddxsubs πρεπει να επιλεξετε να βγαζει idx/sub και οχι να τους ενσωματωνει.Οποτε μετα θα εχετε 3 αρχεια 1avi,1idx,1sub και ετσι θα εχετε λυσει το προβλημα με τους υποτιτλους.

Και καθαρη γραμματοσειρα και τελεια συγχρονισμενοι και επιλογες στο μεγεθος, θεση κτλ με μια διαδικασια που δεν διαρκει πανω απο 20 δευτερα. 3-4 σελιδες πριν εχουν γραφτει ρυθμισεις και στο σιτε του προγραμματος αναφερει τις ρυθμισεις που λεω παραπανω για το WDTV.

Καντε το και βρειτε την υγεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κακό είναι ότι παρατηρώ πως όλο και περισσότερες ταινίες έχουν (μόνο) DTS ήχο,άρα απαιτούν δουλειά στον converter για να τις δούμε μετά στο WD...

Αχ,αυτο να μην είχε και θα ήταν τέλειο -τουλάχιστον για αναπαραγωγή 720p video...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Και στην ερώτηση που λες όχι ο ήχος θα είναι μια χαρά και 5.1 καναλιών όπως είναι κανονικά ο dts ήχος καθότι ο ενισχυτής θα κάνει την αποκωδικοποίηση. Σε μερικές ταινίες βέβαια ίσως σου κάνει καποια σπασίματα στα αρχεία με dts ήχο άλλα αυτό κατάφεραν να το διορθώσουν σε αντίθεση με τον συγχρονισμό ελληνικών υπότιτλων σε νεότερες εκδόσεις firmware απ' την 1.01.02.

 

2. Στην έκδοση 1.01.02 δεν υπήρχε ποτέ πρόβλημα με το συγχρονισμό των ελληνικών υπότιτλων αυτό το πρόβλημα δημιουργήθηκε από τις μεταγενέστερες εκδόσεις.

Αα και έκανες δυο ερωτήσεις και όχι μια. :-D

Μην ξαναγίνει αυτό έτσι.:lol:

 

:lol: Η 2η ερώτηση ήταν μπει σε νέο παράθυρο αλλά ενσωματώθηκε στηο προηγούμενο.:lol:

 

Αλλά είχε να κάνει με το πρόσφατα τροποποιημένο official firmware, αν αυτό έλυσε το πρόβλημα του συγχρονισμού και της θέσης των υπότιτλων. Τα γράμματα που δεν φαίνονται καλά δεν με ενδιαφέρουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον υπολογιστή για να δεις υπότιτλους θα πρέπει να το τρέξεις με το DivXplayer και όχι με τα συνήθη VLC, GOM, WINDOWS MEDIA PLAYER κλπ.

Στο WD TV έχω ακούσει και γω ότι δεν τους προβάλλει αλλά δεν έχω και προσωπική εμπειρία.

Λάθος.Αν υπάρχει εγκατεστημένο το VobSub,θα μπορείς να δεις απ' τους players που αναφέρεις υπότιτλους με κατάληξη idx+sub σε ξεχωριστό αρχείο.

 

Πάλι λάθος,το μηχάνημα μπορεί διαπιστωμένα να δείξει τέτοιους υπότιτλους.Πάλι σε ξεχωριστό αρχείο.Αυτό που δεν μπορεί να αποδώσει είναι πλεγμένοι υπότιτλοι σε αρχείο divx,προφανώς γιατί είναι εμπορικός και δεν πληρώνουν δικαιώματα.Διαπιστωμένο.B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος.Αν υπάρχει εγκατεστημένο το VobSub,θα μπορείς να δεις απ' τους players που αναφέρεις υπότιτλους με κατάληξη idx+sub σε ξεχωριστό αρχείο.

 

Πάλι λάθος,το μηχάνημα μπορεί διαπιστωμένα να δείξει τέτοιους υπότιτλους.Πάλι σε ξεχωριστό αρχείο.Αυτό που δεν μπορεί να αποδώσει είναι πλεγμένοι υπότιτλοι σε αρχείο divx,προφανώς γιατί είναι εμπορικός και δεν πληρώνουν δικαιώματα.Διαπιστωμένο.B)

 

 

Αναφερόμουν στους ενσωματομένους υπότιτλους που είναι και το πιο συνήθες.(?) ....; ή έτσι τουλάχιστον νόμιζα.

Τελικά με το τροποποιημένο official firmware λύθηκε το πρόβλημα του συγχρονισμού ή παραμένει?

 

(Για το Vobsub δεν το ήξερα, σε ευχαριστώ για την πληροφορία.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αν έχει κανείς όλα τα έξτρα προγραμματακια που χρειάζεται το mkv popcorn audio converter ας μου πει που μπορώ να τα κατεβάσω.

 

Θα τα ανεβασω παλι, τα ειχα ανεβασει αλλα καποια antivirus κανουν παραπονα χωρις λογο

 

Edit: Εδω ειναι ολα μαζι http://www.mediafire.com/?deufmw5ilon

Επεξ/σία από ArisG88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγόρασα χθες και αντιμετωπίζω ένα σημαντικό πρόβλημα. Προσπάθησα να το συνδέσω με καλώδιο HDMI και δεν το αναγνωρίζει καθόλου η τηλεόραση (Samsung 32" LCD με 3 εξόδους για HDMI).

Εν συνεχεία το συνέδεσα με το κλασικό σετ καλωδίων και το αναγνώρισε η TV, αλλά στην προσπάθεια μου να αναπαράγω ένα αρχείο mkv και ενώ είχα κανονικά εικόνα και υπότιτλους στα ελληνικά :shifty:, δεν έπαιρνα ήχο. Σε μια απέλπιδα προσπάθεια, συνέδεσα και τα 2 καλώδια (HDMI και το κανονικό, αλλά φως δεν είδα)

 

Από την τηλεόραση, όταν προσπάθησα να αλλάξω τον ήχο, από digital σε stereo, δεν μου επετράπη. Ήχο βγάζει κανονικά σε divx που δοκίμασα...

 

Τι μπορεί να συμβαίνει?

 

PS Συγνώμη αν υπάρχει παρόμοια αναφορά, αλλά είναι πολλές οι 85 σελίδες για να τις ξεφυλλίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το WD HD TV είχε DTS downmix δεν θα έκανε 100 ευρώ αλλά 200. Ότι πληρώνεις παίρνεις. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα προσωπικά. Έχω και ενισχυτή με DTS και Home Cinema. Όταν θέλω να δω οπωσδήποτε μια ταινία με DTS ανοίγω ενισχυτή και ηχεία και τέλος. Τώρα για avi και 720p σειρές δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Παίζουν μια χαρά από τα ηχεία της TV. Και αν πια πρέπει να δω οπωσδήποτε μια ταινία χωρίς DTS ή αν το έχω πάει σε κάποιον φίλο μου το WD HD έ τότε κάνω την μετατροπή σε AC3.

 

Εγώ πιστεύω ότι είναι για εμένα ασήμαντο το θέμα DTS Downmix...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγόρασα χθες και αντιμετωπίζω ένα σημαντικό πρόβλημα. Προσπάθησα να το συνδέσω με καλώδιο HDMI και δεν το αναγνωρίζει καθόλου η τηλεόραση (Samsung 32" LCD με 3 εξόδους για HDMI).

Εν συνεχεία το συνέδεσα με το κλασικό σετ καλωδίων και το αναγνώρισε η TV, αλλά στην προσπάθεια μου να αναπαράγω ένα αρχείο mkv και ενώ είχα κανονικά εικόνα και υπότιτλους στα ελληνικά :shifty:, δεν έπαιρνα ήχο. Σε μια απέλπιδα προσπάθεια, συνέδεσα και τα 2 καλώδια (HDMI και το κανονικό, αλλά φως δεν είδα)

 

Από την τηλεόραση, όταν προσπάθησα να αλλάξω τον ήχο, από digital σε stereo, δεν μου επετράπη. Ήχο βγάζει κανονικά σε divx που δοκίμασα...

 

Τι μπορεί να συμβαίνει?

 

PS Συγνώμη αν υπάρχει παρόμοια αναφορά, αλλά είναι πολλές οι 85 σελίδες για να τις ξεφυλλίσω.

 

Μερικα καλωδια δεν καθονται καλα στο HDMI του WD. Παρε το equip απο το E-shop που ειναι φτηνο και δεν εχει αυτο το προβλημα με το WD...

Για ηχο DTS ή θα το συνδεσεις σε ενισχυτη ή θα μετατρεψεις το DTS σε AC3 με το popcorn audioconverter... Ο λογος ειναι οτι το DTS δεν το κανει stereo γιατι δεν εχουν πληρωθει τα αντιστοιχα δικαιωματα, ενω το AC3 το κανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικα καλωδια δεν καθονται καλα στο HDMI του WD. Παρε το equip απο το E-shop που ειναι φτηνο και δεν εχει αυτο το προβλημα με το WD...

Για ηχο DTS ή θα το συνδεσεις σε ενισχυτη ή θα μετατρεψεις το DTS σε AC3 με το popcorn audioconverter... Ο λογος ειναι οτι το DTS δεν το κανει stereo γιατι δεν εχουν πληρωθει τα αντιστοιχα δικαιωματα, ενω το AC3 το κανει...

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Προφανώς εννοείς αυτό έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...