Προς το περιεχόμενο

MMORPG (Αγαπημένα, Προτάσεις, Απορίες)


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Vanilla WoW δεν είχε κάτι καινοτόμο. Ήταν ο πρώτος πραγματικά ΑΑΑ τίτλος στο genre. Κατά τα άλλα πέρα από το polishing δεν είχε κάτι που το έβλεπες πρώτη φορά. Τα dungeon finder, arenas κτλ είναι πράγματα που εισήγαγε πολύ καιρό μετά.

 

Και τώρα δε περιμένουμε το Μεσσία ή κάτι καινοτόμο, αλλά έναν πραγματικά ΑΑΑ τίτλο που να συνδιάζει επιτυχημένα στοιχεία από άλλα games, να τα κάνει ένα polishing και να εκδοθεί από μια σοβαρή εταιρία. 

 

Εν τέλη θα συμφωνήσω με αυτόν που είχε αναφέρει ότι το πρόβλημα είναι ότι καμιά σόβαρη εταιρία δεν έχει μπει στο χώρο και γι αυτό βλέπουμε τέτοιες παραγωγές. Αν δεν αποφασίσει μια Ubisoft, μια ΕΑ, μια Rockstar, μια Valve να βγάλει ένα mmo τότε θα συνεχίσουμε να βλέπουμε τις ίδιες f2p παπαριές.

 

Gilmaru αυτά που βλέπω να τολμούν με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Ας φτιάξουν μια ένα παιχνίδι με καλό combat, καλό lore/story, καλά γραφικά, καλό economy και μετά ας ασχοληθούν με πίπες στυλ "ο χαρακτήρας σας γερνάει και πεθαίνει" ή "στα sieges μπορείτε να ρίξετε ντουβάρια". Τι να τα κάνω αυτά για παράδειγμα αν μου βγάλουν παιχνίδι με tab targeting? 

Μου θυμίζει τα ποδοσφαιράκια που βγαίνουν κάθε χρονιά και προσθέτουν νέους πανηγυρισμούς, πιο πολλά pixels στις κερκίδες και οι παίκτες κουνάν τα φρύδια τους. Στα φρύδια μου όλα αυτά αν το ποδοσφαιράκι δε παίζεται

 

Το θεμα βασικα ειναι αλλο και οχι αυτο που γραφεις. Το θεμα ειναι αν χρειαζεται να υπαρχει κατι το εντελως διαφορετικο σε ορισμενα ειδη παιχνιδιων. Στα mmorpg πχ το το εντελως διαφορετικο δηλαδη ζηταμε/θελουμε και εμεις σαν παικτες να δουμε εκτως απο το κλασσικο pvp(αρενες,battlegrounds,sieges κλπ)και Pve(dungeon,raids)?

 

Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες και αναλύσεις και τα ποδοσφαιράκια με μία μπάλα παίζονται και 22 παίκτες. Παρόλα αυτά σύγκρινε το Fifa 94 με το Fifa 16. Είναι προφανές ότι έχει εξελιχθεί/βελτιωθεί.

 

Το πρόβλημα στα mmos είναι ότι όχι απλά δεν έχουν πάει βήμα μπροστά από το 2004 αλλά έχουν βγει ελάχιστα παιχνίδια που να πλησιάζουν καν στο WoW εν έτη 2016

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορει να σιχαινομαι την Blizzard για το milking που μας εχει κανει τοσα χρονια , αλλα σαν το wow στα Burning Crusade και Lich KIng δεν εχω βρει αλλο .Και εχω δοκιμασει αρκετα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τέλη θα συμφωνήσω με αυτόν που είχε αναφέρει ότι το πρόβλημα είναι ότι καμιά σόβαρη εταιρία δεν έχει μπει στο χώρο και γι αυτό βλέπουμε τέτοιες παραγωγές. Αν δεν αποφασίσει μια Ubisoft, μια ΕΑ, μια Rockstar, μια Valve να βγάλει ένα mmo τότε θα συνεχίσουμε να βλέπουμε τις ίδιες f2p παπαριές.

 

H ΕA έχει κάνει το Star Wards: Οld Republic και το Warhammer Online. H Ubisoft το The Division πιο πρόσφατα. Μια χαρά έχουν μπει σοβαρές εταιρίες στον χώρο, απλά υπήρξε τραυματική εμπειρία γι αυτές μάλλον. :P

 

Καλά παιχνίδια βέβαια imo, τουλάχιστον τα δύο πρώτα που έπαιξα λίγο, αλλά δεν πέτυχαν εμπορικά (το Star Wars καλούτσικα πήγε βέβαια). To Warhammer ήταν από τα λίγα που έκλεισαν, το Star Wars έγινε f2p και το Division βγήκε τον Μάρτιο και έχει αρκετά άσχημες κριτικές γενικά.

 

Υπάρχουν κι άλλα από μεγάλες εταιρίες αν το ψάξεις, π.χ. το Dragon's Dogma Online από την Capcom, το οποίο έχει γίνει release μόνο στην Ιαπωνία δυστυχώς (πήγε καλά εκεί νομίζω, αλλά λίγο χλωμό να το δούμε).

Επεξ/σία από Gilmaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα και το StarWars Galaxies πριν το WoW ήταν AAA παιχνίδι, και ας μην είχε το quest σύστημα του δεύτερου, ήταν αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι με ελευθερία χτισίματος χαρακτήρα. Ή το Anarchy Online πριν από SWG με το πραγματικό κάψιμο στο crafting και την ανοιχτή οικονομία του παιχνιδιού και το Community (όπως και το SGW).

 

Αυτό που με τράβηξε στο WoW ήταν μάλλον η αμεσότητα στο gameplay, λόγω της απλοποίησης του gameplay κρατώντας όμως το immersion (που είχαν τα προηγούμενα παιχνίδια ούτως ή άλλως).

 

Δύσκολα να βγεί κάτι καινιούργιο που να με συγκινήσει. Θα πρέπει να καταφέρει να με τραβήξει στον κόσμο του και να ξεχάσω οτι παίζω ένα παιχνίδι. Κάτι το οποίο τα είχαν καταφέρει και το AO και το SWG και τέλος το WoW.

 

Και πραγματικά, ελπίζω να αργήσει πολύ να βγεί κάτι τέτοιο γιατί το "κάψιμο" ήταν υπερβολικά πολύ και εθιστικό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το wow το είχα προσέξει κ εγώ , ξέχναγα εντελώς πως έπαιζα παιχνίδι , με απορροφούσε. Ιδικά για raiding μπορούσα να κάτσω για "να προσπαθήσουμε ένα ακόμα boss" και ήταν 2,5- 3 τη νύχτα ενώ έπρεπε να ξυπνήσω 6 για δουλειά.  θυμάμαι εκείνη τη μέρα έφτασε 5 η ώρα , τελικά πήρα τηλ πως είμαι άρρωστος , ήταν και χειμώνας και βόλεψε να γίνω πιστευτός  :-D . Μετά κλασικά ξύπνησα 1? το μεσημέρι κ logαρα για να μπω λίγο bg , άλλο fun εκεί 

εντομεταξύ αυτή τη στιγμή που γράφω μου έρχεται να πάω να πάρω κάρτα ανανέωσης  ...πιστεύω θα το έκανα αν ήξερα κανέναν που παίζει ακόμα 

 θέλω να γκρινιάξω λίγο , επιτρέψτε μου :
ξεραΐλααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα :-D  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειχα πει και πιο πισω εχουν αλλαξει οι καιροι και σιγουρα δεν ειναι για mmo. Να αλλη μια εταιρια με αρκετα γνωστα παιχνιδια που μπαινει και αυτη σε κυκλο απολυσεων μετα και το Wildstar

http://www.gameslife.gr/clouds-over-turbine-with-new-lay-offs-89980

 

Επισης απο το παραπανω ξεχωριζει το εξης'' να δώσουν περισσότερη ώθηση στη δημιουργία ενός mobile studio που θα ασχολείται με την ανάπτυξη free-to-play games.'' 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο δειχνει το παραπανω παιχνιδι αλλα ειναι κατηγοριας Diablo/Torchlight/POE και αυτα τα παιχνιδια σε βαθος χρονου δεν τα πανε καθολου καλα,ασε που εχουν το κλασσικο προβλημα απο αρκετους,το ''τα βαριεσαι συντομα δηλαδη''.Δεν λεω ομορφα γραφικα και μερικα skill δειχνουν badass αλλα το θεμα ειναι οτι αυτο ειναι μονο το γυρω γυρω του παιχνιδιου,δηλαδη η εμφανιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο φαίνεται οπτικά, αλλά έχουμε λίγες πληροφορίες. Εμένα από όσα έχω δει diablo style καθαρά μου φαίνεται πάντως, όχι ΜΜΟ με την κλασσική έννοια δηλαδή.

 

Αλλά και έτσι να ναι, και πάλι ενδιαφέρον είναι.

 

Btw Fulgore το Diablo και το PoE μια χαρά τα πάνε. Απλά δεν είναι παιχνίδια να τα παίζεις μια ζωή. Κι αυτό υποκειμενικό είναι βέβαια, γιατί ξέρω κόσμο που το κάνει. Το PoE έχει και πολύ συχνά updates επομένως όλο και κάτι καινούργιο βλέπεις. Και με τα leagues σου κρατάνε το ενδιαφέρον.

 

 

p.s. Όταν οι Κορεάτες που φημίζονται για το grind ασχολούνται με παιχνίδια που είναι καθαρά grinding παιχνίδια, τρέμω το αποτέλεσμα. :P

 

p.s.2 Από ότι διαβάζω μην περιμένετε να το δούμε τώρα κοντά στην δύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν ειναι κλασσικο mmo με τιποτα αλλα ουτε και diablo..θα εχει ξεκαθαρα πιο mmo κατευθυνση!!!Παντως εχουν ριξει τρελη δουλεια εδω και 4 χρονια και δεν βιαζονται!!Θα αργησει πολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν ειναι κλασσικο mmo με τιποτα αλλα ουτε και diablo..θα εχει ξεκαθαρα πιο mmo κατευθυνση!!!

 

Έχεις πληροφορίες σχετικά με αυτό; Γιατί αρχίζω να αμφιβάλλω. Δε νομίζω ότι έχω δει πάνω από 5-6 άτομα μαζί σε κανένα από τα βίντεο, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος (βασικά σε βίντεο με mobs βλέπω 4 άτομα μόνο συνήθως).

 

Αν και στο PoE στις πόλεις βλέπεις πολλά περισσότερα άτομα, αλλά όταν πας σε περιοχές με mobs υπάρχει περιορισμός στον αριθμό ατόμων που είναι στο party. Και σε αυτό κάπως έτσι το κόβω να είναι.

 

edit: Πέτυχα βιντεάκια σε περιοχές που κάνουν gathering όπου υπάρχουν παραπάνω άτομα, αλλά δεν βλέπω να υπάρχουν mobs σε αυτές τις περιοχές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...