Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, colombiano747 είπε

σκεφτομαι να παρω ενα ρολοι με μπρασελε απο 500 μεχρι 1200 ευρω. εχετε να προτεινετε καποια μαρκα; καποια μοντελα της gucci μου αρεσαν. ειναι αξιοπιστη στα ρολογια;

Longines

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Imola είπε

Δεν είμαι ειδικός στο σχεδιαστικό, αλλά αναρωτιέμαι γιατί π.χ. ο μπρασελές του Longines της παραπάνω φωτογραφίας πρέπει να είναι αντιγραφή από Rolex;

για τον ίδιο λόγο που σε άλλο market, πχ των λαπτοπ πολλές εταιρείεςς σχεδιάζουν τα προϊόντα τους με τρόπο που να μοιάζουν (έως να ειναι ίδια) με τα MacBook pro για παράδειγμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zanskou είπε

για τον ίδιο λόγο που σε άλλο market, πχ των λαπτοπ πολλές εταιρείεςς σχεδιάζουν τα προϊόντα τους με τρόπο που να μοιάζουν (έως να ειναι ίδια) με τα MacBook pro για παράδειγμα ;)

Η διαφορά ανάμεσα σε δύο τέτοια λαπτοπ θα ήταν πόση; Μερικά 100άρικα; Η διαφορά ανάμεσα σε ένα Rolex με ένα κακέκτυπο ή με ένα Longines οπως το παραπάνω μπορεί να είναι δεκάδες χιλιάδες ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Imola είπε

Η διαφορά ανάμεσα σε δύο τέτοια λαπτοπ θα ήταν πόση; Μερικά 100άρικα; Η διαφορά ανάμεσα σε ένα Rolex με ένα κακέκτυπο ή με ένα Longines οπως το παραπάνω μπορεί να είναι δεκάδες χιλιάδες ευρώ...

σωστό είναι αυτό που λες. 

αλλά όλα είναι αναλογικά. ένα Rolex δεν το παιρνεις απλά για να βλέπεις την ωρα, και δεν απευθύνεται σε ολους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Imola είπε

Η διαφορά ανάμεσα σε δύο τέτοια λαπτοπ θα ήταν πόση; Μερικά 100άρικα; Η διαφορά ανάμεσα σε ένα Rolex με ένα κακέκτυπο ή με ένα Longines οπως το παραπάνω μπορεί να είναι δεκάδες χιλιάδες ευρώ...

H αναφορά στο μπρασελέ όμως είναι λίγο περίεργη ως σημείο σύγκρισης κατά την ταπεινή μου γνώμη, με δεδομένο πως το oyster 3link πράγματι ξεκίνησε από την Rolex το '47 αλλά είναι εντελώς generic στην ωρολογοποιία τουλάχιστον τα τελευταία 50 χρόνια.

Και φυσικά υπάρχουν πολύ καλύτερα και ακριβότερα από Rolex ρολόγια που φέρουν αυτού του τύπου το μπρασελέ. Δεν μπορούμε να πούμε πως αντιγράφουν σε αυτή την περίπτωση.

Με άλλα λόγια, όποιος βγάζει το ρολόι του σε three link δεν αντιγράφει την Rolex, με τον ίδιο τρόπο που όποιος βγάζει το ρολόι του σε Beads of Rice ή Ladder δεν αντιγράφει τον Gay Freres, ή σε Bonklip τα Βρετανικά στρατιωτικά ρολόγια κλπ.

Σημεία πραγματικού homage/αντιγραφής από Rolex τείνουμε να δούμε στα γνωστά μας mercedes hands, ή στους κύκλωπες για παράδειγμα. Ή αν πράγματι θέλουμε μπρασελέ, στο Jubilee της Rolex (διαφορετική ιστορία εδώ) ή το Integrated του Royal Oak (Genta/Freres). 👍

Επεξ/σία από Dante80
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Dante80 είπε

H αναφορά στο μπρασελέ όμως είναι λίγο άκυρη ως σημείο σύγκρισης κατά την ταπεινή μου γνώμη, με δεδομένο πως το oyster 3link πράγματι ξεκίνησε από την Rolex το '47 αλλά είναι εντελώς generic στην ωρολογοποιία τουλάχιστον τα τελευταία 50 χρόνια.

Και φυσικά υπάρχουν πολύ καλύτερα και ακριβότερα από Rolex ρολόγια που φέρουν αυτού του τύπου το μπρασελέ. Δεν μπορούμε να πούμε πως αντιγράφουν σε αυτή την περίπτωση.

Με άλλα λόγια, όποιος βγάζει το ρολόι του σε three link δεν αντιγράφει την Rolex, με τον ίδιο τρόπο που όποιος βγάζει το ρολόι του σε Beads of Rice ή Ladder δεν αντιγράφει τον Gay Freres, ή σε Bonklip τα Βρετανικά στρατιωτικά ρολόγια κλπ.

Σημεία πραγματικού homage/αντιγραφής από Rolex τείνουμε να δούμε στα γνωστά μας mercedes hands, ή στους κύκλωπες για παράδειγμα. 👍

Σίγουρα υπάρχουν καλύτερα και ακριβότερα απο την Rolex, αλλά κυρίως η Rolex είναι αυτή που έχει αντιγραφεί κατά κόρον και όχι τα καλύτερα και ακριβότερα! Έχουμε και λέμε: oyster 3link, bezel, mercedes hands και κύκλωπες. Κάτι σαν αυτό της φωτό δηλαδή...😁 Προσωπικά σταμάτησα πρόσφατα να το φοράω εκτός, διότι πλέον κοστίζει όσο ένα πολύ καλό αυτοκίνητο. Το GMT Master II [ή αλλιώς Pepsi] που αγόρασα το 2005 κόστισε €3.100 ενώ σήμερα ξεκινά μεταχειρισμένο απο €15.000 και φτάνει επιβεβαιωμένα μέχρι τις €45.000. Η αγορά θεωρεί ότι στο τρελοκομείο οι τιμές σε 3-5 χρόνια θα φτάσουν σε 6ψήφια νούμερα της τάξης 100k-150k. Οπότε κάποια στιγμή θα το βγάλω στο σφυρί για ένα γρήγορο που έχω βάλει στο μάτι με 430 πόνυ 😁Και για ρολόι θα φοράω ένα Seiko που είναι αγαπημένο απο τα παιδικά μου χρόνια.

 

viber_image_2022-04-18_15-36-51-743.jpg

Επεξ/σία από Imola
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ρολόι και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο:

Το Tissot είναι Quartz ενώ το Orient αυτόματο. Ποιο από τα δύο πιστεύετε ότι θα βγάλει πιο πολλά χρόνια χωρίς να χρειαστεί κάποια μεγάλη συντήρηση; Δεν θεωρώ την αλλαγή μπαταρίας μεγάλη συντήρηση, αλλά σίγουρα το ότι στο αυτόματο δεν με απασχολεί είναι ένα +

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ρολόγια είναι εντελώς διαφορετικά σε στυλ, μηχανισμό κλπ.

Υπό Κ.Σ., ένα μηχανικό ρολόι θα χρειαστεί συντήρηση νωρίτερα επί της αρχής.

Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση, θα πρέπει να πούμε πως ο ΕΤΑ G10-211 που φοράει το Tissot έχει βγάλει πολλάαα προβλήματα τα τελευταία χρόνια.

Ή για να είμαι πιο δίκαιος, έχω διαβάσει για πολλά προβλήματα (δεν έχω εμπειρία προσωπικά με τον μηχανισμό). Επίσης, είναι μη επισκευάσιμος μηχανισμός σύμφωνα με την ίδια την Swatch (δλδ αν χαλάσει, δεν τον φτιάχνεις αλλά τον αντικαθιστάς ολόκληρο).

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχώ δει διάφορα ρολόγια και έχω καταλήξει σε αυτά, αλλά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις. Θα ήθελα κάποιο που να είναι καθημερινό και για εξόδους. Όχι κάτι πολύ επίσημο, αλλά ούτε και κάτι αθλητικό. Το μπάτζετ είναι έως 350.

Μου αρέσει και αυτό https://www.skroutz.gr/s/4072503/Calvin-Klein-K2G27143-Ρολόι-Χρονογράφος-Μπαταρίας-με-Μεταλλικό-Μπρασελέ-σε-Ασημί-χρώμα-K2G27143.html , αλλά δεν ξέρω κατά πόσο η Calvin Klein είναι αξιόπιστη στα ρολόγια.

Επεξ/σία από iManosX13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, iManosX13 είπε

Εχώ δει διάφορα ρολόγια και έχω καταλήξει σε αυτά, αλλά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις. Θα ήθελα κάποιο που να είναι καθημερινό και για εξόδους. Όχι κάτι πολύ επίσημο, αλλά ούτε και κάτι αθλητικό. Το μπάτζετ είναι έως 350.

Τρεις προτάσεις από μένα στο budget σου, με τους περιορισμούς που θέτεις.

1. Μπαταρία: Tissot PRX

https://www.tissotwatches.com/el-gr/t1374101104100.html

1WmOxinl.png

2. Ηλιακό - ραδιελεγχόμενο : Citizen CB0010-88L

https://www.citizenwatch.eu/product/cb0010-88l/

dqvCxF0l.jpg

3. Αυτόματο: Orient RA-AA0811E (Kamasu III)

https://orient-watch.com/Collections/ORIENT/Sports/ORIENT%3A-Mechanical-Sports-Watch/p/RA-AA0811E

SPyWbpEl.jpg

Σε κάθε περίπτωση, καλές αγορές εύχομαι!

 

 

 

 

21 λεπτά πριν, iManosX13 είπε

Μου αρέσει και αυτό https://www.skroutz.gr/s/4072503/Calvin-Klein-K2G27143-Ρολόι-Χρονογράφος-Μπαταρίας-με-Μεταλλικό-Μπρασελέ-σε-Ασημί-χρώμα-K2G27143.html , αλλά δεν ξέρω κατά πόσο η Calvin Klein είναι αξιόπιστη στα ρολόγια.

Η σειρά City της CK δεν αξίζει τα λεφτά της κατά την γνώμη μου.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/04/2022 at 13:31, Imola said:

Σίγουρα υπάρχουν καλύτερα και ακριβότερα απο την Rolex, αλλά κυρίως η Rolex είναι αυτή που έχει αντιγραφεί κατά κόρον και όχι τα καλύτερα και ακριβότερα! Έχουμε και λέμε: oyster 3link, bezel, mercedes hands και κύκλωπες. Κάτι σαν αυτό της φωτό δηλαδή...😁 Προσωπικά σταμάτησα πρόσφατα να το φοράω εκτός, διότι πλέον κοστίζει όσο ένα πολύ καλό αυτοκίνητο. Το GMT Master II [ή αλλιώς Pepsi] που αγόρασα το 2005 κόστισε €3.100 ενώ σήμερα ξεκινά μεταχειρισμένο απο €15.000 και φτάνει επιβεβαιωμένα μέχρι τις €45.000. Η αγορά θεωρεί ότι στο τρελοκομείο οι τιμές σε 3-5 χρόνια θα φτάσουν σε 6ψήφια νούμερα της τάξης 100k-150k. Οπότε κάποια στιγμή θα το βγάλω στο σφυρί για ένα γρήγορο που έχω βάλει στο μάτι με 430 πόνυ 😁Και για ρολόι θα φοράω ένα Seiko που είναι αγαπημένο απο τα παιδικά μου χρόνια.

 

 

Τα Hulk και Daytona άνετα με τις τιμές που έχουν αυτή τι στιγμή (και με την ξέφρενη πορεία του Hulk).

Τα batman, pepsi, coke, datejust πολύ δύσκολα να φτάσουν τα 100-150κ. Μακάρι να κάνω λάθος, δεν θα με χαλάσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...