Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/4/2022 στις 5:12 ΜΜ, colombiano747 είπε

σκεφτομαι να παρω ενα ρολοι με μπρασελε απο 500 μεχρι 1200 ευρω. εχετε να προτεινετε καποια μαρκα; καποια μοντελα της gucci μου αρεσαν. ειναι αξιοπιστη στα ρολογια;

Στα 500€ θα κοίταζα προς "Bulova Sport Marine Star Chronograph (96B272)" και το "Tissot V8 Quartz Chronograph (T1064171105100)", πρόκειται για δυο μεγάλους σε μέγεθος χρονογράφους μπαταρίας (Quartz) σε εκδόσεις με μπρασελέ , μεταξύ των δυο πιθανόν θα κατέληγα στο πρώτο (Bulova Marine Star) καθώς φοράει έναν υψηλής ακρίβειας Quartz μηχανισμό ο οποίος δίνει στον χρονογράφο του βήμα σχεδόν εφάμιλλο ενός μηχανικού / αυτόματου χρονογράφου δίχως το πρόβλημα ακρίβειας που έχουν τα μηχανικά ρολόγια (γενικά) αλλά με συνέπεια μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας.

Στα ~600€ μάλλον θα κοίταζα το Bulova Lunar Pilot από αγάπη για τις διαστημικές αποστολές αν και εδώ πρώτο λόγο έχει το Omega Speedmaster αλλά η τιμή του είναι εκτός ορίων 😉

Στα ~900..~1200 επίσης παίζει το Logines (όπως προαναφέρθηκε) θα κοίταζα λοιπόν προς HydroConquest αν και δεν είμαι fan των αμιγώς καταδυτικών..

Spoiler

Από εκεί και πέρα σχετικά με τα fashion ρολόγια κλπ – δεν υπεισέρχομαι , ο καθένας φορά ότι του κάνει κλικ , αυτή την εποχή φορώ ένα χρονογράφο Emporio Armani Sigma , αν και ερχότανε με μπρασελέ , το αντικατέστησα με ένα λουράκι καθώς ταιριάζει περισσότερο στον στιλ μου - τεχνικά ο χρονογράφος δεν λέει τίποτα αλλά ως ρολόι Quartz δεν χάνει δευτερόλεπτο και παρόλο που πάντα απέφευγα τα fashion ρολόγια δεν μετανιώνω καθόλου για την αγορά του - μου αρέσει και that’s count!

Καλές αγορές!

Επεξ/σία από Directx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους σας, 

θελω να παρω δωρο στον αδελφο μου ενα ρολοι και το μπατζετ ειναι 140-160€
εχω βρει το παρακατω ρολοι το οποιο μου αρεσει εμφανισιακα κ απ οσο ξερω αλλαζουν και τα λουρακια με nato strap κλπ οποτε μπορει να τα εναλασει αντιστοιχα. 

https://www.skroutz.gr/s/9061798/Daniel-Wellington-Classic-Durham-Ρολόι-Μπαταρίας-με-Δερμάτινο-Λουράκι-σε-Καφέ-χρώμα.html#reviews 

χρηση απλη καθημερινη, σπιτι, γραφειο κ πισω. δεν του αρεσουν με μεταλικο μπρασελε.

ενα μοντερνο minimal ρολοι χειρος δλδ.

σκεψεις παρακαλω πολυ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JailbrokenDiesel είπε

ενα μοντερνο minimal ρολοι χειρος δλδ.

σκεψεις παρακαλω πολυ; 

Καλησπέρα σας. Δυστυχώς, εταιρίες fashion όπως η DW δεν αξίζουν τα λεφτά που ζητούν κατά την γνώμη μου, μιλάμε ουσιαστικά για πολύ φθηνής κατασκευής κινέζικα ρολόγια με κακά χαρακτηριστικά και φοβερά περιθώρια κέρδους.

Για την χρήση και τους περιορισμούς που θέτετε θα πρότεινα ένα μηχανικό ρολόι, νομίζω πως θα το εκτιμούσε περισσότερο ο αδελφός σας. Μια κλασσική προτάση στην minimal κατηγορία που είχα στην κατοχή μου στο παρελθόν, μπορεί να σας αρέσει.

https://www.skroutz.gr/s/18244684/Orient-RA-AC0E02S10B.html

Θα σας το πρότεινα σε συνδυασμό με αυτό το λουράκι.

https://www.timemaster.gr/lourakia-rologiwn/lourakia-ana-chroma/kafe-lourakia-rologiwn/louraki-rologiou-hirsch-kansas-kafe.html

1wElZqSl.jpg

Το αποτέλεσμα:

bEu7cbAl.jpg

mR4vBFkl.jpg

WTBr5UGl.jpg

Σε κάθε περίπτωση, καλές αγορές εύχομαι!

----------------------

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν έπρεπε να το δώσω το συγκεκριμένο..κλαψ..😭

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Θεού, τα Daniel Wellington δεν αξίζουν με τίποτα τόσα λεφτά, πρόκειται για κλεψιά του καταναλωτή. Και γενικώς τα ρολόγια από Fashion brands δεν αξίζουν τα λεφτά τους. 

Από ότι ξέρεις σχετικά με το γούστο του, προτιμά τέτοια μινιμαλ ρολόγια ή θα του άρεσε και ένα πιο περίπλοκο με χρονογράφο κλπ; 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ @Dante80 για την προταση σου, πολυ ομορφο κομματι και πραγματικα κριμα εαν το εδωσες!
Λουρακι μπορεις να αλλαξεις ευκολα;; στα DW διαβασα οτι δινουν και κιτ να βαζεις/βγαζεις τα λουρακια μονος σου.
 

@1nsom-n1k προτιμα τετοια μινιμαλ. χωρις χρονογραφους κ πλευρικα κουμπακια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

ευχαριστω πολυ @Dante80 για την προταση σου, πολυ ομορφο κομματι και πραγματικα κριμα εαν το εδωσες!
Λουρακι μπορεις να αλλαξεις ευκολα;; στα DW διαβασα οτι δινουν και κιτ να βαζεις/βγαζεις τα λουρακια μονος σου.
 

Ναι, ήταν λάθος, ειδικά την στιγμή που ήταν και το πρώτο μηχανικό ρολόι που πήρα. Επίσης, το συγκεκριμένο ήταν χαμαιλέοντας πραγματικά με τα λουράκια, ότι και να του έβαζες του πήγαινε..παράδειγμα:

Ck5lIWUl.jpg

Cii0V64l.jpg

mBwRrPDl.jpg

mh2lG5pl.jpg

JQU9vxrl.jpg

Τώρα όσον αφορά το θέμα λουρί, είναι εξαιρετικά εύκολο να το αλλάζεις, και θα πρέπει πάντα να σκέφτεσαι πως τα λουριά πάνε και έρχονται. Δλδ, μην σε επηρεάζει το τι λουράκι ή μπρασελέ έχει το ρολόι που αγοράζεις, αυτά αλλάζουν εύκολα!

Το μόνο που χρειάζεται είναι ένα μικρό εργαλείο, όπως αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/31228906/Εργαλείο-Αφαίρεσης-Κομματιών-Μπρασελέ-Ρολογιού-TBD01296153.html?from=catspan

Στην χειρότερη των περιπτώσεων όμως, πας σε ένα κοσμηματοπωλείο και στο αλλάζουν με 2-3€.

Επεξ/σία από Dante80
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JailbrokenDiesel είπε

Καλησπερα σε ολους σας, 

θελω να παρω δωρο στον αδελφο μου ενα ρολοι και το μπατζετ ειναι 140-160€
εχω βρει το παρακατω ρολοι το οποιο μου αρεσει εμφανισιακα κ απ οσο ξερω αλλαζουν και τα λουρακια με nato strap κλπ οποτε μπορει να τα εναλασει αντιστοιχα. 

https://www.skroutz.gr/s/9061798/Daniel-Wellington-Classic-Durham-Ρολόι-Μπαταρίας-με-Δερμάτινο-Λουράκι-σε-Καφέ-χρώμα.html#reviews 

χρηση απλη καθημερινη, σπιτι, γραφειο κ πισω. δεν του αρεσουν με μεταλικο μπρασελε.

ενα μοντερνο minimal ρολοι χειρος δλδ.

σκεψεις παρακαλω πολυ; 

Και αυτά τα festina ωραία φαίνονται (swiss made):

https://www.skroutz.gr/s/24571176/Festina-F20012-4.html?from=sku_color_variations

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kostis76 είπε

Και αυτά τα festina ωραία φαίνονται (swiss made):

https://www.skroutz.gr/s/24571176/Festina-F20012-4.html?from=sku_color_variations

οντως, πολυ ωραιο κομματι, σε ευχαριστω πολυ @kostis76

ξερουμε διαφοες μηπως Festina Vs Orient? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2022 στις 9:30 ΠΜ, zio10 είπε

Κάποιο οικονομικό σετ επισκευής έχει δοκιμάσει κάποιος;

Αν εννοείς κάτι τέτοιο, ναι. Πολύ μαλακά μέταλλα, λυγίζουν πανεύκολα και πολύ χάλια πλαστικά. Το μόνο που δείχνει να αντέχει κάπως είναι το ανοιχτήρι για τα καπάκια.

Το χρησιμοποιώ ακόμη, αλλά αγόρασα ξεχωριστά και κάποια ποιοτικότερα μεμονωμένα, αυτά που χρησιμοποιώ πιο πολύ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ, σκέφτομαι να πάρω ένα αεράκι για να ψιλοασχολούμαι αλλά και ίσως για να δοκιμάσω να αλλάξω μηχανισμό σε ένα tissot. 

Δεν ξέρω αν είναι κάτι που μπορεί να κάνει κάποιος μόνος του όμως, πρέπει να το ψάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Σ' ευχαριστώ, σκέφτομαι να πάρω ένα αεράκι για να ψιλοασχολούμαι αλλά και ίσως για να δοκιμάσω να αλλάξω μηχανισμό σε ένα tissot. 

Δεν ξέρω αν είναι κάτι που μπορεί να κάνει κάποιος μόνος του όμως, πρέπει να το ψάξω.

Εγώ φοβόμουν να ανοίξω καπάκι από ρολόι, πλέον δεν φοβάμαι σε ρολόγια μικρής αξίας. Έχω φτάσει να αλλάζω φλάντζες, κορώνες και quartz μηχανισμούς, πάντα σε ασήμαντα ρολόγια. Δεν έχουν πάρει νερό και λειτουργούν κανονικά. Με διάβασμα, υπομονή και προσοχή θα γίνει η δουλειά.

Κάποια στιγμή θα κάνω ένα oil mod σε κανένα casio, μου έχει κολλήσει!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...