Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/5/2022 στις 7:10 ΜΜ, colombiano747 είπε

Γνωριζει κανεις γιατι η ρολεξ στην επισημη ιστοσελιδας δεν αναφερει τιμες στα ρολογια της οπως πχ το παρακατω;
https://www.rolex.com/watches/oyster-perpetual/m124300-0005.html

Ενω πριν λιγες ημερες που ημουν στο εξωτερικο στην επισημη ιστοσελιδα αναφερεται η τιμη οπως φαινεται στην φωτογραφια. Ποια η λογικη στην Ελλαδα να μην την αναφερει;
 

279799141_333509365546568_6631030927752069227_n.jpg

Γιατι ειναι τιμες καταλογου, ασχετα που δεν υπάρχει ουτε στο εξωτερικο διαθεσιμοτητα, *θεωρητικα* μπορεις να το βρεις. 

Ελλαδα δεν έχουν φερει ρολογια νομίζω τα τελευταία 2 (ολογραφως δύο) χρονια, οποτε μαλλον δεν ειναι καν μερος του ελληνικου καταλογου πλεον. 

Λεω τωρα, μια εξήγηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Το ότι έχουν τιμές, δεν πιστεύω να νομίζετε ότι υπάρχουν και διαθέσιμα στα καταστήματα σε τέτοιες τιμές... 

για εξηγησε το αυτο λιγο φιλε μου αμα θες. πχ αμα πηγαινα σε ενα καταστημα στην Ελβετια δεν θα το ειχε διαθεσιμο στα 6.800 CHF που αναγραφει το σαιτ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, colombiano747 είπε

για εξηγησε το αυτο λιγο φιλε μου αμα θες. πχ αμα πηγαινα σε ενα καταστημα στην Ελβετια δεν θα το ειχε διαθεσιμο στα 6.800 CHF που αναγραφει το σαιτ;

Προφανώς και όχι. Oystersteel sport ρολόγια δεν βρίσκεις ετοιμοπαράδοτα, και η τιμή τους μεταχειρισμένα στην δευτερογενή αγορά είναι πολύ μεγαλύτερη του MSRP. Το οποίο σημαίνει πως θα πήγαινες στο κατάστημα στην Ελβετία, και ουσιαστικά θα τους ζήταγες να σου κάνουν 2 χιλιάδες + ευρώ δώρο με το καλημέρα.

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, colombiano747 είπε

για εξηγησε το αυτο λιγο φιλε μου αμα θες. πχ αμα πηγαινα σε ενα καταστημα στην Ελβετια δεν θα το ειχε διαθεσιμο στα 6.800 CHF που αναγραφει το σαιτ;

Έχουν δημιουργήσει εδώ κ 2 χρόνια τεχνητή παγκόσμια έλλειψη.

Οι τιμές είναι ενδεικτικές του ποια ήταν η τιμή καταλόγου πριν 2~3 χρόνια. Και τιμή καταλόγου σημαίνει ότι αγοράζεις με έκπτωση πάνω σε αυτήν. 

Εδω και 2~3 χρόνια οπότε, αγοράζεις σε πολλαπλάσια τιμή της τιμής καταλόγου ακόμα μοντέλα που παρήχθησαν 10ετιες πριν. 

Μάλιστα πολλά μοντέλα έχουν πάρει 100αδες % τα τελευταία 2~3 έτη. 

Είμαστε σε μια μεταβατική περίοδο που οι εταιρίες ρολογιών υψηλού κόστους μεταμορφώνονται σε εταιρίες luxury προϊόντων που προορίζονται εν μέρη για επένδυση. Θα σου δίνουν μια σταθερή απόδοση στο κεφάλαιο σου, αν επιλέξεις το σωστό μοντέλο. 

Μπες στο chrono24 να δεις τιμές ρολογιών. Το submariner σε ένα απλό μαύρο έχει 19.000€ σε εμπόρους που έχουν στοκ. 

Submariner πράσινα (hulk) 10ετιας έχουν 25.000€

Gmt master Μαύρο μπλε (batman) 2021 έχουν 25.000€

Αυτές οι τιμές είναι σχεδόν διπλάσιες των τιμών καταλόγου. 

Το τυπικό service άκουσα χωρίς να έχω επιβεβαιώσει ότι έχει πάει από τα 550€ στα 1000€+ στα rolex. 

Η omega από την άλλη ακολουθεί άλλο δρόμο. Κάνει κάθε λίγους μήνες αυξήσεις στις επίσημες τιμές καταλόγου και ανεβαίνει. 

Πέρυσι πήρα ένα omega από επίσημο έμπορο στην Ελλάδα στην καλύτερη τιμή που υπήρχε παγκοσμίως. 12 μήνες μετά, η χαμηλότερη τιμή πώλησης  έχει πάει 20% +

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Το ότι έχουν τιμές, δεν πιστεύω να νομίζετε ότι υπάρχουν και διαθέσιμα στα καταστήματα σε τέτοιες τιμές... 

Θυμάμαι μέχρι Νοέμβρη να κοιτάω την βιτρίνα στο https://www.mappinandwebb.com/store/119 και οι τιμές που είχε στην βιτρίνα να μου κόβουν την ανάσα ,καθώς είμαι και άσχετος απο ακριβά ρολόγια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Θυμάμαι μέχρι Νοέμβρη να κοιτάω την βιτρίνα στο https://www.mappinandwebb.com/store/119 και οι τιμές που είχε στην βιτρίνα να μου κόβουν την ανάσα ,καθώς είμαι και άσχετος απο ακριβά ρολόγια.

 

Στην αρχή νόμιζα όπως το είδα ότι είχε φθηνά ρολόγια τύπου omega / rolex. 

Τελικά έκανα λάθος! 

https://www.mappinandwebb.com/Patek-Philippe-Grand-Complications-Sky-Moon-Tourbillon-6002R+001/p/17921026

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Πέρυσι πήρα ένα omega από επίσημο έμπορο στην Ελλάδα στην καλύτερη τιμή που υπήρχε παγκοσμίως. 12 μήνες μετά, η χαμηλότερη τιμή πώλησης  έχει πάει 20% +

Ποιό μοντέλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε δεν ισχύει οτι η ρόλεξ δυο χρονια τωρα δεν φέρνει ρολόγια στην Ελλάδα. Απλά ειναι λίγα και δίνονται σε πολυ συγκεκριμένα άτομα.

Εγω μονο κ μονο έχω βρει 3. Το δικό μου datejust, datejust 36mm σε σαμπανιζέ dial ΚΑΙ explorer 2 λευκό για φίλο. Ολοκαινουρια και τιμές καταλόγου. 

Απλα έχει να κάνει και με το αν ο dealer θέλει να σου δώσει ρολοι. Πιο εύκολα θα βρεις τίποτα two tone , ενώ για τα steel σίγουρα θέλει μεγάλη υπομονή. 
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Seamaster

Screenshot_20220507_212337.jpg

Πανεμορφο. Αν μπορεις να πεις την τιμη που το πηρες + σε τι τιμη κυμαινεται τωρα στην Ελλαδα θα ειχε πολυ ενδιαφερον. Επισης σε μελλοντικη μου αγορα θα σε ρωτησω για τον εμπορο!

Υ.Γ. Αρχιζω και γλυκοκοιταζω αυτο: https://www.tissotwatches.com/de-ch/t1214204705101.html#

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xgol είπε

Πανεμορφο. Αν μπορεις να πεις την τιμη που το πηρες + σε τι τιμη κυμαινεται τωρα στην Ελλαδα θα ειχε πολυ ενδιαφερον. Επισης σε μελλοντικη μου αγορα θα σε ρωτησω για τον εμπορο!

Υ.Γ. Αρχιζω και γλυκοκοιταζω αυτο: https://www.tissotwatches.com/de-ch/t1214204705101.html#

Κάτι λιγότερο από 4Κ είχε. 

4 ώρες πριν, doll είπε

Σε ποιά τιμή και από που το αγόρασες?

 

Από authorized dealer. 3~4 ειναι στην Ελλάδα και όλοι έχουν μαγαζιά γύρω στο Σύνταγμα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xgol είπε

Πανεμορφο. Αν μπορεις να πεις την τιμη που το πηρες + σε τι τιμη κυμαινεται τωρα στην Ελλαδα θα ειχε πολυ ενδιαφερον. Επισης σε μελλοντικη μου αγορα θα σε ρωτησω για τον εμπορο!

Υ.Γ. Αρχιζω και γλυκοκοιταζω αυτο: https://www.tissotwatches.com/de-ch/t1214204705101.html#

Επειδή το έψαξα πρόσφατα, με τιμή τιμοκαταλογου στα 5800 πλεον, είναι εφικτό να πετύχεις μια τιμή προς τα 5παρα κάτι. Όντως τότε που το πήρε ο φίλος ήταν τρελή ευκαιρία και το έχω μετανιώσει οικτρα που δεν το αγόρασα 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2022 στις 6:16 ΜΜ, sphinxgr είπε

Έχουν δημιουργήσει εδώ κ 2 χρόνια τεχνητή παγκόσμια έλλειψη.

Οι τιμές είναι ενδεικτικές του ποια ήταν η τιμή καταλόγου πριν 2~3 χρόνια. Και τιμή καταλόγου σημαίνει ότι αγοράζεις με έκπτωση πάνω σε αυτήν. 

Εδω και 2~3 χρόνια οπότε, αγοράζεις σε πολλαπλάσια τιμή της τιμής καταλόγου ακόμα μοντέλα που παρήχθησαν 10ετιες πριν. 

Μάλιστα πολλά μοντέλα έχουν πάρει 100αδες % τα τελευταία 2~3 έτη. 

Είμαστε σε μια μεταβατική περίοδο που οι εταιρίες ρολογιών υψηλού κόστους μεταμορφώνονται σε εταιρίες luxury προϊόντων που προορίζονται εν μέρη για επένδυση. Θα σου δίνουν μια σταθερή απόδοση στο κεφάλαιο σου, αν επιλέξεις το σωστό μοντέλο. 

Μπες στο chrono24 να δεις τιμές ρολογιών. Το submariner σε ένα απλό μαύρο έχει 19.000€ σε εμπόρους που έχουν στοκ. 

Submariner πράσινα (hulk) 10ετιας έχουν 25.000€

Gmt master Μαύρο μπλε (batman) 2021 έχουν 25.000€

Αυτές οι τιμές είναι σχεδόν διπλάσιες των τιμών καταλόγου. 

Το τυπικό service άκουσα χωρίς να έχω επιβεβαιώσει ότι έχει πάει από τα 550€ στα 1000€+ στα rolex. 

Η omega από την άλλη ακολουθεί άλλο δρόμο. Κάνει κάθε λίγους μήνες αυξήσεις στις επίσημες τιμές καταλόγου και ανεβαίνει. 

Πέρυσι πήρα ένα omega από επίσημο έμπορο στην Ελλάδα στην καλύτερη τιμή που υπήρχε παγκοσμίως. 12 μήνες μετά, η χαμηλότερη τιμή πώλησης  έχει πάει 20% +

θενκσ πολυ αναλυτικος ησουν. να σε ρωτησω και κατι αλλο αμα ξερεις. στην Eλβετια στα καταστηματα της ρολεξ σε καποια μοντελα στη βιτρινα ειχε κανονικα τιμες και σε καποια ελεγε οτι ηταν μονο για εκθεση. στα μοντελα που ειχε τιμες θα μπορουσες θεωρητικα να μπεις μεσα και να το αγορασεις ή παλι θα εμπαινες σε λιστα αναμονης λογω μη διαθεσιμοτητας; ρωταω μηπως επειδη κατασκευαζονται εκει να μην εχει τοσους περιορισμους η αγορα νεου ρολεξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, colombiano747 είπε

θενκσ πολυ αναλυτικος ησουν. να σε ρωτησω και κατι αλλο αμα ξερεις. στην Eλβετια στα καταστηματα της ρολεξ σε καποια μοντελα στη βιτρινα ειχε κανονικα τιμες και σε καποια ελεγε οτι ηταν μονο για εκθεση. στα μοντελα που ειχε τιμες θα μπορουσες θεωρητικα να μπεις μεσα και να το αγορασεις ή παλι θα εμπαινες σε λιστα αναμονης λογω μη διαθεσιμοτητας; ρωταω μηπως επειδη κατασκευαζονται εκει να μην εχει τοσους περιορισμους η αγορα νεου ρολεξ.

Δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι απο χώρα σε χώρα. Όπως έγραψε πιο πάνω και η Μαργαρίτα, αν θέλουν θα σου πουλήσουν. Δεν γουστάρουν ρε παιδί μου!!! Και αν πουλήσουν, δεν νομίζω να σου δώσουν Submariner ή GMT. 

Σε κάθε περίπτωση δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις αν τυγχάνει και περνάς απο κανένα μαγαζί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...