Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/4/2022 στις 11:42 ΜΜ, Voodooman είπε

Εγώ φοβόμουν να ανοίξω καπάκι από ρολόι, πλέον δεν φοβάμαι σε ρολόγια μικρής αξίας. Έχω φτάσει να αλλάζω φλάντζες, κορώνες και quartz μηχανισμούς, πάντα σε ασήμαντα ρολόγια. Δεν έχουν πάρει νερό και λειτουργούν κανονικά. Με διάβασμα, υπομονή και προσοχή θα γίνει η δουλειά.

Κάποια στιγμή θα κάνω ένα oil mod σε κανένα casio, μου έχει κολλήσει!

Υπάρχει ελληνικό online κατάστημα που να πουλάει μηχανισμούς και ανταλλακτικά γενικά;

Ένα βρήκα μόνο αλλά δεν είχε καθόλου eta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι κρατηθήκατε και δεν το αγοράσατε ακόμα, ετοιμαστείτε για νέο πειρασμό

G-SHOCK-GA-B2100.webp.a466bb4451407bded57c545ed124a5ea.webp

Casio officially unveiled the G-Shock GA-B2100 series featuring Tough Solar power and Bluetooth smartphone link

https://www.g-central.com/g-shock-ga-b2100-with-tough-solar-power-and-bluetooth-link/

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Υπάρχει ελληνικό online κατάστημα που να πουλάει μηχανισμούς και ανταλλακτικά γενικά;

Ένα βρήκα μόνο αλλά δεν είχε καθόλου eta.

Ιδέα δεν έχω, ερασιτέχνης-ερασιτέχνης είμαι! 

Δεν το χρειαζόμουν, ήμουν κάτοχος του Forerunner 645 και είμαι δρομέας αρκετά κάτω του μετρίου, οπότε το 645 με κάλυπτε απόλυτα. Αλλά βρήκα το Fenix 6 pro σε μία προσφορά που δεν μπορούσα να αρνηθώ, οπότε το χτύπησα.

Δεν είναι ρολόι για αθλητές, το νορμάλ 6 (και το 7) είναι πολύ μεγάλο και βαρύ, φαντάζομαι πώς θα είναι το 6/7Χ. Στον δικό μου καρπό των 17 εκ. είναι μεγάλο. Του βάζω και αυτήν τη θήκη και γίνεται τεράστιο. Το λουράκι είναι aftermarket, πολύ φθηνότερο και αρκετά καλύτερο από το μανίσιο.

Σε ποιους απευθύνεται αυτό το ρολόι; Δεν μπορώ να πως με σιγουριά. Ο σοβαρός δρομέας/τριαθλητής θα προτιμήσει τα πιο συμμαζεμένα 745/945. Ίσως απευθύνεται στους πολύ εξειδικευμένους επαγγελματίες;  Υπάρχει όμως και μια άλλη κατηγορία, σαν και του λόγου μου: Μεσήλικες αθλητές της πλάκας, που θέλουν ένα σκληρό ρολόι και θέλουν να πουλήσουν και λίγη ( ή πολλή) μούρη!..

 

20220502_110157.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Neo4 είπε

Όσοι κρατηθήκατε και δεν το αγοράσατε ακόμα, ετοιμαστείτε για νέο πειρασμό

G-SHOCK-GA-B2100.webp.a466bb4451407bded57c545ed124a5ea.webp

Casio officially unveiled the G-Shock GA-B2100 series featuring Tough Solar power and Bluetooth smartphone link

https://www.g-central.com/g-shock-ga-b2100-with-tough-solar-power-and-bluetooth-link/

 

Από όταν βγήκε κρατιέμαι, κρατήθηκα και με το μεταλλικό, τώρα με βλέπω να τα δινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Neo4 είπε

Όσοι κρατηθήκατε και δεν το αγοράσατε ακόμα, ετοιμαστείτε για νέο πειρασμό

G-SHOCK-GA-B2100.webp.a466bb4451407bded57c545ed124a5ea.webp

Casio officially unveiled the G-Shock GA-B2100 series featuring Tough Solar power and Bluetooth smartphone link

https://www.g-central.com/g-shock-ga-b2100-with-tough-solar-power-and-bluetooth-link/

 

 

Τελείως χαζό που βγάλανε την ένδειξη ημέρας. Μου το χάλασε τελείως, ίσως το έπαιρνα. Θα κάτσω με το "απλό" GA-2100, δεν πειράζει 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις γιατι η ρολεξ στην επισημη ιστοσελιδας δεν αναφερει τιμες στα ρολογια της οπως πχ το παρακατω;
https://www.rolex.com/watches/oyster-perpetual/m124300-0005.html

Ενω πριν λιγες ημερες που ημουν στο εξωτερικο στην επισημη ιστοσελιδα αναφερεται η τιμη οπως φαινεται στην φωτογραφια. Ποια η λογικη στην Ελλαδα να μην την αναφερει;
 

279799141_333509365546568_6631030927752069227_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, colombiano747 είπε

Γνωριζει κανεις γιατι η ρολεξ στην επισημη ιστοσελιδας δεν αναφερει τιμες στα ρολογια της οπως πχ το παρακατω;
https://www.rolex.com/watches/oyster-perpetual/m124300-0005.html

Ενω πριν λιγες ημερες που ημουν στο εξωτερικο στην επισημη ιστοσελιδα αναφερεται η τιμη οπως φαινεται στην φωτογραφια. Ποια η λογικη στην Ελλαδα να μην την αναφερει;
 

279799141_333509365546568_6631030927752069227_n.jpg

Για να μην προκαλεί εμφράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, colombiano747 είπε

Γνωριζει κανεις γιατι η ρολεξ στην επισημη ιστοσελιδας δεν αναφερει τιμες στα ρολογια της οπως πχ το παρακατω;
https://www.rolex.com/watches/oyster-perpetual/m124300-0005.html

Ενω πριν λιγες ημερες που ημουν στο εξωτερικο στην επισημη ιστοσελιδα αναφερεται η τιμη οπως φαινεται στην φωτογραφια. Ποια η λογικη στην Ελλαδα να μην την αναφερει;
 

279799141_333509365546568_6631030927752069227_n.jpg

Σε ποια χώρα ήσουν; Δοκίμασα διάφορες με vpn αλλά πάλι δεν βλέπω τιμή όπως στη φωτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, 1nsom-n1k είπε

Σε ποια χώρα ήσουν; Δοκίμασα διάφορες με vpn αλλά πάλι δεν βλέπω τιμή όπως στη φωτό. 

Ελβετία βγάζει. 

image.png.95123b04ebc9bd812c4d0db06c06c13d.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελευταίο  απόκτημα μιας και μπαίνει το καλοκαιράκι και έδιωξα το GW-5000..

BBQrFDp.jpg

1qqfg4C.jpg

GBD-200-1JF. Εξαιρετική πραγματικά η MIP οθόνη, θα έπρεπε η CASIO να την έβαζε παντού μετά από ένα πλαίσιο τιμής!

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω και καποια χρονια εχω ενα stuhrling που φορτιζει με την κινηση/ελατηριο.

Τωρα τελευταια οσο και να το δουλεψω,δεν επαρκει για να κρατησει την ωρα σωστα.

ξερει κανεις αν επισκευαζεται (με καποιο λογικο ποσο,καθοτι δεν ειναι ρολοι μεγαλης αξιας);

Επεξ/σία από vagos789
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Τελευταίο  απόκτημα μιας και μπαίνει το καλοκαιράκι και έδιωξα το GW-5000..

BBQrFDp.jpg

1qqfg4C.jpg

GBD-200-1JF. Εξαιρετική πραγματικά η MIP οθόνη, θα έπρεπε η CASIO να την έβαζε παντού μετά από ένα πλαίσιο τιμής!

Ωραιο μεν, αλλα ρε παιδί μου δεν βλέπω λόγο που πάνε να μπλεχτούν με τα Smartwatch η Casio απο τη στιγμή που δεν το κατέχουν το άθλημα. 

Γιατι να πάρεις smartwatch casio?! Εκτός του ότι οκ ειναι ωραίο κλπ. Ειναι λειτουργικό όμως?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Ωραιο μεν, αλλα ρε παιδί μου δεν βλέπω λόγο που πάνε να μπλεχτούν με τα Smartwatch η Casio απο τη στιγμή που δεν το κατέχουν το άθλημα. 

Γιατι να πάρεις smartwatch casio?! Εκτός του ότι οκ ειναι ωραίο κλπ. Ειναι λειτουργικό όμως?

Δεν το πήρα για smartwatch όμως (δεν έχω καν smartphone να το συνδέσω), για απλό G-SHOCK το τσίμπησα. Μια χαρά λειτουργικό είναι, το bluetooth είναι προαιρετικό για το 90% των λειτουργιών. Ουσιαστικά για μένα είναι ένα square με 1000% καλύτερη οθόνη.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Δεν το πήρα για smartwatch όμως (δεν έχω καν smartphone να το συνδέσω), για απλό G-SHOCK το τσίμπησα. Μια χαρά λειτουργικό είναι, το bluetooth είναι προαιρετικό για το 90% των λειτουργιών. Ουσιαστικά για μένα είναι ένα square με 1000% καλύτερη οθόνη.

Για απλο G shock όντως μια χαρά ειναι. 

Έπρεπε να κόψουν την ιστορία Smartwatch και να το δίνουν κανα 100άρικο για όσους θέλουν αυτη την οθόνη πάντως.

*Και πως γινεται τελικά να μην έχει κάποιος Smartphone το 2022 !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...