Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

πολύ ωραία

εγκρίνω!

 

αντίθετα εκείνο που είχε εμφανιστεί προηγουμένως και κάνει 45 μια μια νεκροκεφαλί, αν και βρίσκω το ρολόι πολύ σεξυ αξεσουάρ στον άντρα, εκείνο μου φάνηκε απλά παγωμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραία

εγκρίνω!

 

αντίθετα εκείνο που είχε εμφανιστεί προηγουμένως και κάνει 45 μια μια νεκροκεφαλί, αν και βρίσκω το ρολόι πολύ σεξυ αξεσουάρ στον άντρα, εκείνο μου φάνηκε απλά παγωμένο

 

 

Μην μου πεις οτι αναφερεσαι στο Richard Mille Skull ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή αλήθεια είναι κάπου στην μέση. Το να είσαι ένα κινητό brand ή ντυμένος σαν λατέρνα όπως πολλές γυναίκες που έχουν λεφτά είναι για όλους αποκρουστικό.

 

Ένα ρολόι και ένα αμάξι όμως συμβολίζει το income level και επίπεδο επιτυχίας ένος επαγγελματία που είναι αφοσιωμένος στην καριέρα του.

 

Είναι εύκολο να το παίζουμε free thinkers οταν δεν παίζουν αυτά τα λεφτά αλλά θα ήθελα να δω ποιος θα κυκλοφορούσε με opel corsa εδώ μέσα αν είχε εισόδημα 5-10κ τον μήνα. Τι θα τα κανείς τα λεφτά στο κάτω κάτω? Απλά ανεβαζεις το επίπεδο διαβίωσης και την ποιότητα των αντικειμένων που περνεις.

 

Επίσης σκέψου λίγο να ερχόταν ο άλλος με ένα fiat punto, ρούχα no name και swatch και να σου ζητούσε 300κ για να τα διαχειριστεί ή εταιρία του. Δεν μιλάμε για φερεγγυότητα σε θεωρητικό επίπεδο η για ανθρώπους που είναι διασημοι.. Δηλαδή ότι θα έρθει ο Καλατράβα και θα χάσει το deal επειδή ήρθε με λεωφορείο haha

 

Προσωπικά θα έλεγα κάνω normal ζωή αφού είμαι κομπιουτερας δεν με ελκύει το lifestyle με πολύ χρήμα. 75% του income πάει σε savings.

 

Αυτά πάω να αγοράσω tuxedo τώρα.

 

75% σε savings; Υπερβολικο μου ακουγετε σαν νουμερο εκτος και αμα εχεις δικο σου σπιτι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αυτό με τη νεκροκεφαλή δεν θα το αγόραζα. Θα προτιμούσα κάποιο με πολλά complications ή τέλος πάντων με πιο κλασικό στυλ. Φυσικά πιστεύω ότι αν το αγοράσεις τώρα 500k και το κρατήσεις αφόρετο σίγουρα θα μπορέσεις να το πουλήσεις περισσότερα σε λίγα χρόνια.

 

Γενικά για να πω την άποψή μου σε όσους απορούν με αυτούς που αγοράζουν ακριβά ρολόγια, υπάρχουν πολλοί (και εγώ ανάμεσά τους) που θαυμάζουν την κατασκευή και την τεχνοτροπία των ακριβών ρολογιών. Σίγουρα η τιμή τους είναι πολύ μεγαλύτερη από το κόστος κατασκευής, αλλά το ίδιο ισχύει για οτιδήποτε σχεδόν αγοράζουμε όλοι καθημερινά.

 

Δεν είναι απαραίτητο να πάρεις ένα ρολόι μόνο για επίδειξη, για παράδειγμα εγώ ως φοιτητής δεν φοράω το Longines μου σχεδόν καθόλου. Μου άρεσε, ήξερα ότι κάποια στιγμή θα το πάρω οπότε είπα να το πάρω από τώρα. Σε κατάλληλο χρόνο, π.χ. όταν αρχίσω το μεταπτυχιακό ή να δουλεύω, ίσως αρχίσω να το φοράω και κανονικά. Και φυσικά στο μέλλον θεωρώ ότι ανάλογα με το ποιες επαγγελματικές μου φιλοδοξίες θα πραγματοποιηθούν, θα διαθέσω και αρκετά χρήματα για να επεκτείνω τη συλλογή μου. Με τον ίδιο τρόπο που κάποιος π.χ. θα ήθελε να αγοράσει ένα ακριβό αυτοκίνητο κ.λπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μου πεις οτι αναφερεσαι στο Richard Mille Skull ?

Ρε συ πρέπει να καταλάβεις ότι σε έναν κανονικό θνητο αυτό το όνομα δεν λέει απολύτως τίποτα. Οι 9/10 θα προτιμούσαν ένα gear s2 η ένα Apple watch των 400 ευρώ όπως έγραψα και όχι ένα ρολόι με νεκροκεφαλη των 500k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ πρέπει να καταλάβεις ότι σε έναν κανονικό θνητο αυτό το όνομα δεν λέει απολύτως τίποτα. Οι 9/10 θα προτιμούσαν ένα gear s2 η ένα Apple watch των 400 ευρώ όπως έγραψα και όχι ένα ρολόι με νεκροκεφαλη των 500k.

 

Και γω ''κανονικος θνητος'' ειμαι, και ο κυκλος μου πιστευω (δεν παιζει κανα vamprire απο οσο θυμαμαι) αλλα δεν θα παιρναμε ενα gear s2 ή ενα Αpple watch για να το εχουμε ως κυριο ρολοι.... 

 

 

btw : μου εδιναν το Watch Edition  σε rose gold  £8k  με -30% απο την αρχικη του τιμη, και δεν το πηρα, διοτι οντως εκει ειναι πεταμενα χρηματα....

 

Διαλεξα το απλο stainless steel edition £519, που θεωρω οτι ισως και να αξιζει τα χρηματα του.... 

 

(το εχω βαλει πλεον στο συρταρι, και δεν το ακουμπαω) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ πρέπει να καταλάβεις ότι σε έναν κανονικό θνητο αυτό το όνομα δεν λέει απολύτως τίποτα. Οι 9/10 θα προτιμούσαν ένα gear s2 η ένα Apple watch των 400 ευρώ όπως έγραψα και όχι ένα ρολόι με νεκροκεφαλη των 500k.

Ε μάλλον γι'αυτό το βγάλανε και μόνο σε 21 κομμάτια! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω ''κανονικος θνητος'' ειμαι, και ο κυκλος μου πιστευω (δεν παιζει κανα vamprire απο οσο θυμαμαι) αλλα δεν θα παιρναμε ενα gear s2 ή ενα Αpple watch για να το εχουμε ως κυριο ρολοι....

 

 

btw : μου εδιναν το Watch Edition σε rose gold £8k με -30% απο την αρχικη του τιμη, και δεν το πηρα, διοτι οντως εκει ειναι πεταμενα χρηματα....

 

Διαλεξα το απλο stainless steel edition £519, που θεωρω οτι ισως και να αξιζει τα χρηματα του....

 

(το εχω βαλει πλεον στο συρταρι, και δεν το ακουμπαω)

Αλλο να βγάζεις 100k το χρόνο και άλλο 1 million και άλλο 1 billion. Smart watch περνεις για να το φοράς να σε διευκολύνει στην καθημερινότητα σου όχι να το έχεις στο συρτάρι.

 

Ούτε το Apple watch αξίζει τα 8k ούτε αυτό με τη νεκροκεφαλη τα 500k.

Ε μάλλον γι'αυτό το βγάλανε και μόνο σε 21 κομμάτια! :)

Οι billionaires είναι 1700 περίπου. Οπότε 1700 κομμάτια έπρεπε να βγάλουν. Αυτοί αγοράζουν οτιδήποτε πανάκριβο απλά γιατί μπορούν. Ο άλλος έχει 500 supercars λες και κάπου θα τα οδηγήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Μάλλον για εδώ πάω όπως είπα και σε προηγούμενο πόστ (νομίζω είναι μια όμορφη και καλή οικονομική επιλογή και μια χαρά για να το φοράω εναλλάξ μαζί με το seiko που έχω) και του αλλάζω το λουράκι με κάποιο υφασμάτινο (τί χρώμα λουράκι θα λέγατε? Και που βρίσκω λουράκια που να κάνουν?):

 

 

post-182562-0-69674300-1449329191_thumb.jpg

 

 

ΥΓ: Και αργότερα, αν πάνε καλά οι δουλειές :lol:  :lol: θα πάρω αυτό που μου αρέσει: https://www.skroutz.gr/s/6550433/Swiss-Military-by-Chrono-SM34033-07.html

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

75% σε savings; Υπερβολικο μου ακουγετε σαν νουμερο εκτος και αμα εχεις δικο σου σπιτι ...

Όχι ρε 600 ευρώ νοίκι πληρώνω... 70-75% σε savings είναι υπερβολικό γενικά αλλά στη δική μου περίπτωση είναι accurate γιατί δεν ενδιαφέρομαι να κάνω το lifestyle που μπορώ βάση εισοδήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γενικα αυτο που πρεπει να καταλβουν καποιοι ειναι το οτι για σενα μπορει να φαινεται χαζο να δωσεις τοσα λεφτα για κατι -στην συγκεκριμενη περιπτωση ρολοι- δεν σημαινει οτι ειναι το ιδιο χαζο και για τον αλλο.

 

Εσυ μπορει να θες να γουσταρεις να παιρνεις πανακριβα κινητα, μπορει να κανεις συλλογη απο φιγουρες της μαρβελ κτλ. Ειναι θεμα τι γουσταρει ο καθενας. Το να αναλυεται οτι ειναι υπερτιμημενο το ρολεξ για να δωσεις χιλιαδες ευρο οταν μπορεις να παρεις κατι αλλο με 1000 κτλ ειναι βλακειες.

 

εγω προσωπικα δεν φοραω ρολογια και δεν θα εδινα ποτε λεφτα για ρολοι αλλα τα δινω σε τατουαζ που καποιος αλλο πχ δεν θα τα εδινε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...