Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και ξανα ρωταω ποσοι θα καταλαβουν οτι πχ το ρολοι που θελει ο αλεξ ειναι ακριβο ειιδκα οταν δεν μπορουν να το παρατηρησουν απο κοντα και ποσο ξερου οτι οι φεραρι ειναι ακριβη?

 

Απο αυτο καταλαβαινεις τι γινεται για εντυπωσιασμο και τι οχι!

 

Αν μενεις στην Αμερικη και κανει διαδρομες απο πολιτεια σε πολιτεια ή εισαι Γερμανια και καθε μερα περνας απο τον αυτομπαν που δεν εχει οριο (σε καποια σημεια) παει και ερχεται ενα γρηγορο καλο ακριβο αμαξι οταν μενεις στα Ανω Λιοσια και ο μονος δρομος που περνας για τη δουλεια εινα ιη αττικη οδος και πας με 20 γιατι ειναι μποτιλιαρισμενη τι το θες το γρηγορο αμαξι?

 

Το σταματαω εδω γιατι παμε σε οφφ τοπικ

Ναι ρε φιλε δεν σου ειπα πως και την ferrari δεν την παιρνουν και για εντυπωσιασμο. Αλλα οχι μονο για αυτο. Το αμαξι σου προσφερει και πραγματα. Το αμαξι ακομα και να μην σε εβλεπε κανενας πως το εχεις θα γουσταρες να το εχεις. Θα σου εδινε πραγματα.

 

Το ρολοι το πανακριβο αντιθετα ειναι ΜΟΝΟ για εντυπωσιασμο. Δεν σου προσφερει τιποτα αλλο περα απο αυτο.

 

Οσο για τον Αλεξ μιας και τον ανεφερες (αν και δεν θελω να προσωποποιησω) νομιζω το ειπε και μονος του. Θελει να παει σε meeting και στον κυκλο του ο ενας κοιταει το ρολοι του αλλου.

Εγω και εσυ δεν θα καταλαβουμε τι ρολοι ειναι οπως και ο πολυς κοσμος, αλλα καποια ατομα θα το καταλαβουν.

 

Και οπως ειπα και πριν το δεχομαι και το καταλαβαινω πως ισως για επαγγελματικους λογους πρεπει να το παρει αυτο το ρολοι.

Αυτο ομως δεν αναιρει το γεγονος πως το ρολοι αυτο ειναι μονο για εντυπωσιασμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σαφώς και το ρολόι δεν είναι για πρακτικούς λόγους, διότι και με ένα των 10 ευρω θα μπορούσαμε να δούμε την ώρα. Λειτουργεί σαν αξεσουάρ -κόσμημα. Τωρα ο καθένας παίρνει ανάλογα το γούστο και το budget του. Τωρα σε αυτό που είπες οτι μερικοί κοιτανε τι ρολόι φοράς, μου φαίνεται ρηχό, αλλα δυστυχώς υπάρχουν και τέτοια ατομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και το ρολόι δεν είναι για πρακτικούς λόγους, διότι και με ένα των 10 ευρω θα μπορούσαμε να δούμε την ώρα. Λειτουργεί σαν αξεσουάρ -κόσμημα. Τωρα ο καθένας παίρνει ανάλογα το γούστο και το budget του. Τωρα σε αυτό που είπες οτι μερικοί κοιτανε τι ρολόι φοράς, μου φαίνεται ρηχό, αλλα δυστυχώς υπάρχουν και τέτοια ατομα

 

Υπάρχουν επίσης και συλλέκτες πόσο μάλλον αυτοί που δίνουν μεγάλη βάση στο μηχανισμό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φιλε δεν σου ειπα πως και την ferrari δεν την παιρνουν και για εντυπωσιασμο. Αλλα οχι μονο για αυτο. Το αμαξι σου προσφερει και πραγματα. Το αμαξι ακομα και να μην σε εβλεπε κανενας πως το εχεις θα γουσταρες να το εχεις. Θα σου εδινε πραγματα.

 

Το ρολοι το πανακριβο αντιθετα ειναι ΜΟΝΟ για εντυπωσιασμο. Δεν σου προσφερει τιποτα αλλο περα απο αυτο.

 

Οσο για τον Αλεξ μιας και τον ανεφερες (αν και δεν θελω να προσωποποιησω) νομιζω το ειπε και μονος του. Θελει να παει σε meeting και στον κυκλο του ο ενας κοιταει το ρολοι του αλλου.

Εγω και εσυ δεν θα καταλαβουμε τι ρολοι ειναι οπως και ο πολυς κοσμος, αλλα καποια ατομα θα το καταλαβουν.

 

Και οπως ειπα και πριν το δεχομαι και το καταλαβαινω πως ισως για επαγγελματικους λογους πρεπει να το παρει αυτο το ρολοι.

Αυτο ομως δεν αναιρει το γεγονος πως το ρολοι αυτο ειναι μονο για εντυπωσιασμο.

 

Αν ημουν διευθυντης σε εταιρεια και εβγαζα πολλα λεφτά τις καθημερινες μπορει να πηγαινα ακομα και με την συγκοινωνια στη δουλεια ή με ενα παλιο αυτοκινητο! Ετσι δεν θα τραβουσα την προσοχη του τι ειμαι και θα ηταν διασκεδαστικο να μην ξέρουν τι δουλεια κανεις!!!Επισης δεν θα εκανα παρέα με φαντασμένους και θα κυνηγούσα προισταμενους που την βλέπουν απεναντι σε υπαλλήλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο οι συλλέκτες. Ειναι σε άλλη κατηγορία. Εξάλλου συλλέκτες ειναι σε διαφορα αντικείμενα. Απο ρολόγια μέχρι αρχαία κειμήλια.

 

 

Το θέμα είναι ότι αν κάνεις επίδειξη πλούτου και τα συναφή ειναι άθλιο και ρηχό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εντελώς. Λες και το ποιον του ανθρώπου κρίνεται απο το τι μάρκα φοράει

 

 

Ιt's a career thing. Από το ρολόι καταλαβαίνει ο άλλος πχ είσαι intern, entry level, middle management, director i ceo γιατί το ρολόι είναι από τα πρώτα πράματα που θα αγοράσεις όταν κάνεις κάποια παραπάνω λεφτά και συνήθως αγοράζεις μοντέλο ανάλογα με το income σου. Δεν είναι θέμα ψωνίσματος, η whatever. Το ίδιο θα καταλάβει και από το αμάξι σου. Αυτό γιατί το ρολόι είναι πασιφανές ενώ τα ρούχα πχ δεν είναι. Ένα κουστούμι με καλό fit των $200 και ένα boss των $800 μπορεί να φαίνονται ίδια. 

 

δεν θα σε κρίνει κανείς σαν άνθρωπο. 

 

move on

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο οι συλλέκτες. Ειναι σε άλλη κατηγορία. Εξάλλου συλλέκτες ειναι σε διαφορα αντικείμενα. Απο ρολόγια μέχρι αρχαία κειμήλια.

 

 

Το θέμα είναι ότι αν κάνεις επίδειξη πλούτου και τα συναφή ειναι άθλιο και ρηχό

άλλο κομμάτι οι συλλέκτες παιδιά συμφωνώ. δυστηχώς ο κόσμος έχει γεμίσει φρούτα νεόπλουτα(ή υποψήφια νεόπτωχα όπως μου αρέσει να λέω) που το μόνο που κάνουν είναι show of και τίποτε άλλο. το θέμα είναι άν τα έχεις είτε πολλά είτε λίγα να τα κρατάς για τον εαυτό σου. όλοι κρινόμαστε απο τις πράξεις μας. μήν το ξεχνάτε.

 

σίγουρα δέν σε κάνει καλύτερο άνθρωπο ούτε η μάρκα ούτε τίποτα. το μόνο που καταφέρνεις είναι να κάνεις λυκοφιλίες.

 

θυμάμαι ήμουν κάποτε το καλοκαίρι με παρέα ένας τύπος κοίταζε τους πάντες στα πόδια και σχολίαζαν με την κοπέλα του τί παπούτσια φοράει ο καθένας... σε τέτοιο βαθμό που έγιναν κουραστικοί.

 

τέλος πάντων εγώ λέω κάτι που έλεγε κάποτε ένας ανθρωπος που αγαπούσα πολύ.... σκάλα είναι όποιος ανεβαίνει θα κατέβει κάποια στιγμή. αυτά απο εμένα επι του θέματος. και κάτι τελευταίο.

 

σεμνότητα και ταπεινότητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξ αναφερόμουν σε εκείνους που κάνουν επίδειξη. Είτεσε αμάξι είτε σε κάτι άλλο. Πχ ένας παίρνει μια καινούργια mercedes και κόβει 10 βόλτες απο το ίδιο σημείο για να τραβήξει βλέμματα. Και αν μη τι άλλο εσυ αναφέρεσαι σε άλλη ομάδα ανθρώπων, με λεφτά. Ο μέσος πολίτης δεν θα κοιτάξει τι αμάξι και τι ρολόι έχει ο διπλανός του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιt's a career thing. Από το ρολόι καταλαβαίνει ο άλλος πχ είσαι intern, entry level, middle management, director i ceo γιατί το ρολόι είναι από τα πρώτα πράματα που θα αγοράσεις όταν κάνεις κάποια παραπάνω λεφτά και συνήθως αγοράζεις μοντέλο ανάλογα με το income σου. Δεν είναι θέμα ψωνίσματος, η whatever. Το ίδιο θα καταλάβει και από το αμάξι σου. Αυτό γιατί το ρολόι είναι πασιφανές ενώ τα ρούχα πχ δεν είναι. Ένα κουστούμι με καλό fit των $200 και ένα boss των $800 μπορεί να φαίνονται ίδια. 

 

δεν θα σε κρίνει κανείς σαν άνθρωπο. 

 

move on

Μην το λες. Αυτά περνάνε μόνο σε όσους έχουν κόμπλεξ και ανασφάλειες και μεγαλώσανε με τέτοιες βλέψεις. Είναι το επιπέδου γκοσιπ και τίποτα παραπάνω. Και συνήθως αυτός που θα πάρει το πιο ακριβό ρολόι είναι ο πιο αδύναμος στην δουλειά του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μην το λες. Αυτά περνάνε μόνο σε όσους έχουν κόμπλεξ και ανασφάλειες και μεγαλώσανε με τέτοιες βλέψεις. Είναι το επιπέδου γκοσιπ και τίποτα παραπάνω. Και συνήθως αυτός που θα πάρει το πιο ακριβό ρολόι είναι ο πιο αδύναμος στην δουλειά του.

 

 

Στο λέω. Κανείς δεν μεγαλώνει με βλέψεις να πάρει ακριβά ρολόγια, είναι κάτι που έρχεται σιγά σιγά μαζί με το αυξημένο εισόδημα και την εξέλιξη στην καριέρα (για όσους δεν είναι έχουν την τρέλα). Εγώ έχω 10 χρόνια να βάλω ρολόι στο χέρι μου. Είναι το πιο στάνταρ δώρο για μπόνους ή αγορά με χρήματα ενός bonus ή σύμβολο να σημαδέψει ένα επαγγελματικό milestone. 

 

Ούτε το άλλο που λες (για τον πιο αδύναμο) ισχύει γιατί προηγείται το αυτοκίνητο. Τα ρολόγια είναι πολύ ακριβό σπορ - χωρίς κάποια ουσιαστική ουσία όπως ειπώθηκε σωστά εδώ. Ο πιο "αδύναμος" (που το αντιλαμβάνομαι ότι εννοείς με τον χαμηλότερο μισθό) δεν θα δώσει κάποιες χιλιάδες ευρώ για ρολόι ενώ οδηγάει μικρό αυτοκίνητο πόλης, και δεν θα έχει τα λεφτά και για τα δύο. 

 

Δεν είναι το ίδιο όπως μια γυναίκα παίρνει 700 ευρώ μισθό και αγοράζει louis viton τσάντα. H LV κάνει 450 ευρώ όχι 4-5 χιλιάδες .. Κανείς δεν παίρνει ρολόι Χ χιλιάδων ευρώ με 750 ευρώ μισθό γιατί είναι υπερβολικό, πεταμένα λεφτά και άδικος κόπος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επηρεάστηκα λίγο είναι η αλήθεια και άρχισα να κοιτάω κι εγώ για κανένα ρολογάκι. Θα ήθελα ένα καθημερινό με χρονογράφο γύρω στο κατοστάρικο (χιλιάρικα, 100k που λέει και ο Unabomber :P  ) και με μια πρώτη ματιά βρίσκω κάποια συμπαθητικά casio, Seiko, timex και citizen.

 

Παίζει ρόλο η μάρκα σε αυτά τα λεφτά; Θεωρείται κάποια από αυτές πιο αξιόπιστη ή απλά παίρνω ό,τι μου αρέσει πιο πολύ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, στις μάρκες που κοιτάς και σε αυτή την τιμή όλα πάνω κάτω πιστεύω τα ίδια είναι και δεν έχουν μεγάλες διαφορές στην ποιότητα.

 

Με μπρασελέ κοιτάς ή λουράκι?

 

Μέγεθος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...